Ξηρά τροφή για ημίαιμο μικρόσωμο


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Καλησπέρα σας, εχω μια απορία σχετικα με την επιλογή τροφής για την σκυλίτσα μου. Είναι 1 και κάτι χρονων. Αρχικά οταν την μάζεψα της έδινα ειδικό γάλα για κουτάβια (μας το σύστησε ο κτηνίατρος) και μια τροφή της PURINA απο τη σειρά friskies. Τότε δεν γνωριζα αρκετά για τα σκυλια και πίστευα πως μια τέτοια τροφή (την είχα δει και πολλές φορές σε διαφημησεις και λεω καλή θα ναι) θα την κάλυπτε. Από τη στιγμή όμως που μπήκα στο φορουμ έχω αλλάξει γνωμη για την FRISKIES. Αρχικά πήρα την Pedigree για μικρόσωμους σκύλους και εδω και κανα μηνα εχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Και πάλι όμως λέω να πάω σε κάποια καλύτερη. Εσείς με την εμπειρία σας τι έχετε να μου προτείνεται.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλα οντας λίγο νυσταγμένος δεν μπορώ να συντάξω σωστα.:zzzz::zzzz::zzzz:
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η friskies δεν είναι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στο σκύλο. Η Pedigree πάλι είναι τα ίδια "καλα". Αν θες να κινηθείς σε οικονομικά επίπεδα η Purina έχει και τη σειρά Tonus που είναι καλύτερη από τις friskies-pedigree. Είναι λίγο ακριβότερη αλλά σαφώς καλύτερη. Δεν τη βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ. Από εκεί και ύστερα περνάμε σε άλλη κατηγορία τροφών και τιμές από 40€ και πάνω τα 15 κιλά.

Όσο για το κείμενο δεν είναι μεγάλο.
Δεν έχεις δει μάλλον μεγάλα κείμενα.:D
 
Last edited:


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια. Συνήθως της αγοράζω συσκευασίες των 2,5 κιλών. Μια τέτοια συσκευασία μας κρατάει περίπου 3 εβδομάδες. Οπότε δεν νομίζω να αξίζει να παω σε 15 κιλα, κυρίως γιατί θα χρειαστούμε 3-4 μήνες μέχρι να την τελειώσουμε. Η κατηγορίες με 40+ ευρώ το 15κιλο ειναι καλές; Εντάξει δεν μπορω να πάρω και super premium αλλα μια premium πιστεύω ότι μπορω. Η μόνη μου ανησηχεία σχετικα με το 15κιλο είναι αν θα χαλασει η τροφη μιας και που θα τελειωσει σε πανω απο 4 μηνες.

Έχω δει μεγάλα κείμενα του johnk αλλα είναι πολυ καλογραμμένα, καμία σχέση με το δικό μου.:)
 
Last edited:


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Εγώ στην δικιά μου δίνω ακανα αρνί και μήλο και παίρνω την συσκευασία των 13 κιλών, έρχεται περίπου 5 ευρώ το κιλό ενώ η 2κιλη συσκευασία έρχεται σχεδόν τα διπλα. Την βάζω σε ένα κουτί που κλείνει καλά μαζί με το σακί και εχω ένα καλό τάπερ που χωράει δύο κιλά. Το γεμίζω και ταιζω καθημερινά από αυτό οπότε δεν ανοίγω συνέχεια το σακί. Δεν παθαίνει τίποτα απολύτως η τροφή, ούτε μαλακώνει ούτε χάνει το άρωμα της.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Θέλω να ταϊζω κάτι καλο την σκυλίτσα μου οπότε λίγη βοήθεια βρε παιδιά. Έχω μπερδευτεί με τις πολλές μαρκες και τις διαφορετικές τιμές. Αυτή μου φαίνεται καλη αλλα γραφει adult up to 10kg. Ε λοιπόν την Φάτσα δεν την βλέπω να γίνεται πάνω απο 10. Ίσως το πολυ 7-8.
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Εγώ στην δικιά μου δίνω ακανα αρνί και μήλο και παίρνω την συσκευασία των 13 κιλών, έρχεται περίπου 5 ευρώ το κιλό ενώ η 2κιλη συσκευασία έρχεται σχεδόν τα διπλα. Την βάζω σε ένα κουτί που κλείνει καλά μαζί με το σακί και εχω ένα καλό τάπερ που χωράει δύο κιλά. Το γεμίζω και ταιζω καθημερινά από αυτό οπότε δεν ανοίγω συνέχεια το σακί. Δεν παθαίνει τίποτα απολύτως η τροφή, ούτε μαλακώνει ούτε χάνει το άρωμα της.
Αυτή εννοείς;
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ναι. Είναι παρά πολύ καλή τροφή. Εγώ την δίνω σχεδόν ένα χρόνο και είμαι παρά πολύ ευχαριστημένη.
Πάντως οποία τροφή και αν διαλέξεις να μην ξεχάσεις να κάνεις σταδιακή αλλαγή από την παλιά.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Up to 10 kg σημαίνει ΜΕΧΡΙ δέκα κιλά άρα είσαι εντάξει και με την ροαγιαλ. Απλά είναι ακριβή για την ποιότητα της.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Α οκ σε ευχαριστω υπερβολικα πολυ. Εχω ακόμα τροφη για 2-3 εβδομάδες και μάλλον θα παω στην ακανα που μου είπες. Κάτι τελευταίο, για πόσο καιρό σου κρατάει το 13 κιλο;
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Περίπου πέντε μήνες, ανάλογα πόσο τρώει ο σκύλος, η δικιά μου τρώει περίπου 100-120 γρ την ημέρα.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
eukanuba adult small breed τωρα την ξεκινησα..στην αρχη επαιρνα και εγω φρισκις,πεντιγκρι,και αλλα..ενταξει μπορει να ειναι πιο ακριβη,αλλα δεν τρωει και τοσο πολυ ο ντουλης..
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. ntoulis μπορείς να μου δωσεις κάποιες ακομα πληροφορίες για την τροφή σου ; Τιμή 15κιλου ή 13κιλου, απο που την προμηθεύεσαι πως είναι με αυτην η υγεία του σκυλου, δηλαδη τα κακα του πως είναι, η αναπνοή του, το τρίχωμα του...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
τα 3 κιλα ειναι απο 18-22ευρω.. απο κτηνιατρο την παιρνω.. ε ειναι κατηγορια σουπερ πρεμιουμ..αλλα και αυτο σχετικο ειναι..εχει διαφορα απο τις αλλες που ειχα παρει..

παραπονο μηδεν.. σαν να εκανα τιουνιγκ την σκυλοαλεπου ειναι ! αν τρωει λιγο σαν τον δικο μου..δοκιμασε την.. 100γρ 100 και κατι να τρωει την ημερα.. ε ειναι και 8 κιλα περιπου..δυο γευματα την ημερα..

κοιτα και εγω γιατρος ειμαι,και ο κτηνιατρος ειναι φιλος,με την συζητηση και τα συστατικα εκει καταληξαμε ! υγεια-κοπρανα-αναπνοη-τριχωμα ολα κουλ..οχι οτι ειχα ιδιαιτερο προβλημα με τις αλλες..απλα τον βλεπω πιο χαρουμενο..

και επειδη για μενα και για τον καθενα πιστευω ο σκυλος του ειναι μια ζωντανη ψυχη και οχι καυσιμο..θελει το καλυτερο..με ενα νορμαλ κοστος και οχι υπερβολες..

την εχει και στο ιντερνετ,και φανταζομαι θα την βρεις ευκολα..και σε μαγαζια και κτηνιατρεια..
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα παω για ακάνα αρχικα αλλα σιγουρα θα δοκιμάσω και την eukanuba.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εχε υποψην σου οτι η Acana ειναι απο τις καλυτερες τροφες αλλα στα περισσοτερα σκυλια δημιουργει μαλακα κοπρανα ακομα και διαρροιες οταν ταισεις παραπανω απ'οσο πρεπει.Και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι οταν ο σκυλος αποβαλλει μαλακα κοπρανα οτι δεν αδειαζουν οι περιπρωκτικοι αδενες γιατι δεν πιεζονται.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εχε υποψην σου οτι η Acana ειναι απο τις καλυτερες τροφες αλλα στα περισσοτερα σκυλια δημιουργει μαλακα κοπρανα ακομα και διαρροιες οταν ταισεις παραπανω απ'οσο πρεπει.Και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι οταν ο σκυλος αποβαλλει μαλακα κοπρανα οτι δεν αδειαζουν οι περιπρωκτικοι αδενες γιατι δεν πιεζονται.
Όλα αυτά που γράφεις ισχύουν. Η acana θέλει μεγάλη προσοχή στην ποσότητα αλλιώς διάροιες, και μεμδιάροιες οι αδένες δεν καθαρίζουν. Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό με τις ποσότητες στην acana?
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ίσως είναι θέμα οργανισμού? Η δικιά μου δεν είχε ποτέ τέτοιο προβλημα από την αρχή.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ίσως είναι θέμα οργανισμού? Η δικιά μου δεν είχε ποτέ τέτοιο προβλημα από την αρχή.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
Η δικιά σου τρώει lamp apple, αυτή είναι εξαίρεση κάνει σκληρά κακάκια!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δεν συμβαίνει μόνο με acana. Πολλές τροφές αν ταΐζεις ποσότητα διπλάσια και περισσότερο, δημιουργούν διάρροια.

Το έχουμε πάθει κάποιες φορές και εμείς ελέω έλλειψης δοσομετρητή. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν της καθόταν η τροφή αλλά μόλις μειώσαμε, έφτιαξε.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Όλα αυτά που γράφεις ισχύουν. Η acana θέλει μεγάλη προσοχή στην ποσότητα αλλιώς διάροιες, και μεμδιάροιες οι αδένες δεν καθαρίζουν. Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό με τις ποσότητες στην acana?
Νομιζω απ την πρωτεινη,η acana περιεχει πολυ πρωτεινη με αποτελεσμα να μην" καθετε" καλα σε πολλα σκυλια.