Ξηρά τροφή Wolfsblut


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Γεια σας παιδιά,

Έχω ένα αρσενικό ΓΠ 14 μηνών. Για πολύ καιρό του έδινα Hills, την οποία την έτρωγε με όρεξη, αλλά το τρίχωμά του ήταν θαμπό και τα κόπρανα αρκετά μαλακά. Έπειτα του άλλαξα σε Royal Canin maxi junior 32, αλλά μετά από ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καλό είναι η τροφή να μην περιέχει δημητριακά (ξένα προς την φυσική διατροφή του σκύλου και σε πολλές περιπτώσεις αλλεργιογόνα) και φυσικά να έχει όσο γίνεται περισσότερο κρέας (ή ψάρι), και όχι αυτά τα συστατικά να είναι η απόλυτη μειοψηφία. Έτσι δοκίμασα την Acana puppy large breed, αλλά δυστυχώς δεν του άρεσε (και λέω δυστυχώς, γιατί είναι σίγουρα καλή τροφή βάσει συστατικών -περιέχει βρώμη και όχι καλαμπόκι και έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε κρέας-). Τελευταία ανακάλυψα σε ένα γερμανικό φόρουμ για ΓΠ μια γερμανική τροφή, την Wolfsblut (σε μετάφραση =αίμα λύκου), η οποία φαίνεται πολύ καλή (περιεκτικότητα σε κρέας 50%, και grainfree, δηλ. χωρίς δημητριακά, αλλά συγχρόνως χωρίς πολύ ψηλή πρωτεϊνη, η Green Valley που του δίνω έχει 30% πρωτεϊνη, και τουλάχιστον 50% κρέας και ψάρι) και, για την ώρα τουλάχιστον την τρώει ευχάριστα, τα δε κόπρανά του έχουν βελτιωθεί πολύ (έχει μειωθεί η ποσότητά τους, πράγμα που δηλώνει ότι απορροφά περισσότερο την τροφή, και είναι καλοσχηματισμένα και καθόλου μαλακά). Η τροφή δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα, εγώ την πήρα από το Internet, και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας, καθώς πιστεύω ότι είναι πολύ καλή εναλλακτική, χωρίς η τιμή της να είναι υπερβολική, κάθε άλλο, τα 2x15kg που παρήγγειλα τώρα τα πλήρωσα μαζί με μεταφορικά 122 ευρώ, δηλ. 61 ευρώ το 15κιλο.
Αν την έχει δοκιμάσει κανείς θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

Φιλικά,
Μάριος
(εννοείται ότι δεν έχω καμία σχέση με το προιόν ή το μαγαζί που το πουλάει, απλά το αναφέρω γιατί σκέφτηκα ότι μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους από εδώ)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σε ευχαριστουμε πολυ!
Κι εγω ακριβως οπως εσυ ειμαι σε αναζητηση πιο σωστης τροφης κ θα αλλαξω κι εγω τη royal....Προσωπικα πηρα συμβουλες απο αγγλικο forum για κοκερ Αλλα για αγγλικες τροφες....
Θα βρω το site να δω τα συστατικα της....Εμπιστευομαι τους γερμανους...
 




Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Την δίνω στο Γαλλικό μου, την θεωρώ Τοπ λίγο τσιμπημένη τιμή αλλά αξίζει για εμένα! Ύστερα απο συζήτηση με εκτροφέα Γαλλικών εδώ και με μια κοπέλα που ασχολείται χρόνια με διαστροφές σεμινάρια τροφής κλπ τους εμπιστεύτηκα και την δοκίμασα. Αξίζει και στα Γερμανικά φόρουμ την προτείνουν πολλά άτομα μόνο θετικά σχόλια διαβάζω. Στην Ελλάδα δεν είναι γνωστή ακόμη. Εγω την προτείνω με κλειστά τα μάτια.

ΥΓ. Έχει πολλές επιλογές η Wolfsblut σε ξερή τροφή. Εγώ εδεινα πριν Αcana κοτόπουλο και μετέπειτα Pacifica.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Οντως καλα φαινονται τα συστατικα της.. εχει κ πιο σπανιες πρωτεινες, καλο για σκυλια με δυσανεξιες, αλλα με ενα ψαξιμο που εκανα δεν το βρισκω καπου που θα μπορουσαν να το στελνουν ελλαδα χωρις αλλα τοσα για μεταφορικα..
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Οντως καλα φαινονται τα συστατικα της.. εχει κ πιο σπανιες πρωτεινες, καλο για σκυλια με δυσανεξιες, αλλα με ενα ψαξιμο που εκανα δεν το βρισκω καπου που θα μπορουσαν να το στελνουν ελλαδα χωρις αλλα τοσα για μεταφορικα..
https://www.petsexpert.gr/skylos/trofh/hra-trofh/wolfsblut
Από τη Γερμανία, λέει, αποστέλλονται τα δέματα.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αα!! Αυτη την σελιδα δεν την ειδα,ωραια!! Θα το εχω υποψην για το μελλον γιατι τα συστατικα μ αρεσουν αρκετα..:)
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Έχει γεύσεις απο καμήλα, άλογο, άγρια πουλιά, κατσίκα, χήνα, βουβάλι, άγρια πάπια, αρνί, σολομό, λαγό, τάρανδο, καγκουρό, στρουθοκάμηλο, αγριογούρουνο, γαλοπούλα, ταύρο, αγριο κρέας λογικά απο τρωκτικά. Και αρκετές άλλες που ξεχνάω τώρα. Με γλυκοπατάτα συνήθως όλες. Εγω της βρίσκω πολύ εύκολα για Ελλάδα δεν έχω ιδέα δυστυχώς. Έχει και αρκετά μπισκότα για επιβράβευση.
 






Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αν εξαιρεσεις το αλογο που ειναι το ιερο μου ζωο κ απαγορευεται να το τρωει ο οποιοσδηποτε στο σπιτι, με τις περισσοτερες πρωτεινες ειναι οκ:D
Οταν λεμε τρωκτικα τι εννοουμε;:confused:
Το black marsh ελα ντε οντως χελωνα μ βγαζει κ μεναo_O ε τα καημενα οχι..
Θα δοκιμαζα παπια σολομο καγκουρο αγριογουρουνο αρνι λαγο βουβαλι κτλ..(n) κ ολο αυτο δλδ λογω δυσανεξιων:cautious:
 
  • Like
Reactions: Tri




Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
αυτη η τροφη αν λεει αληθεια οικολογικη καταστροφη ειναι, εχει χρησιμοποιησει καθε ειδος ζωου που υπαρχει :eek::D
Ναι είναι λίγο ακραία όλα αυτά ισχύει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Mε το κρεας που εχει ενα πουλι, ποσα αραγε χρειάζονται για να φτιαξεις τροφη wild birds....

Δε ξερω μου φαινεται απιθανο να ειναι ακριβως αληθινα οσα γραφουν.

Προτιμω λιγα, απλα και κατανοητα πραγματα
 




Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Είναι πολύ καλή τροφή παιδιά το βλέπω και στον δικό μου, τον δίνω καμήλα εγώ! Όσοι γνωρίζουν γερμανικά και μπουν σε γερμανικά φόρουμ θα διαβάσουν τα καλύτερα. Πολύ καλα συστατικά.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μπα δεν μπορω αλογο με τιποτα ας εχει κ φυλλα χρυσου μεσα.. θα αισθανομαι σαν να του δινω ανθρωπινο δλδ τοσο πολυ:LOL:
Τωρα το τι εχει στα αληθεια μεσα.. ισχυει με ολες τις τροφες αυτη η πορεια.. τα μειωμενα κακα παντως σιγουρα ειναι καλο σημαδι..
 
  • Like
Reactions: Tri


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Σίγουρα στον κάθε σκύλο δεν κάθεται το ίδιο, απλά έχει πολλές επιλογές στην τροφή και έχει πολύ καλα συστατικά σε σύγκριση με άλλες, εμένα με έπεισαν με τα θετικά σχόλια και της συζητήσεις που έκανα και την δοκίμασα, την έβλεπα στα petshop αλλά δεν μπήκα σε διαδικασία τότε να ψάξω. Εγω δεν την αλλάζω προς στιγμής. Την τρώει και με πολύ όρεξη! Πιστεύω απο ξερή τροφή είναι Top. Φυσικά δεν την συγκρίνω με μπαρφ...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf