Ξηρές τροφές (γενικά)


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ΜΑΚΗΣ said:
και όμως φίλε Adis

στην περίπτωση σκύλος ισχύει το

΄δείξε μου τα ........κακά σου να σου πως πως είσαι - τι τρώς΄

θα μάθεις να τα ΄διαβάζεις΄ μην φοβάσε.

τότε και μόνο τότε θα γνωρίσεις και τον σκύλο σου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
σαν το φλυτζάνι ένα πράγμα :lol: .Αλήθεια όταν ''ασπρίζουν'' αμέσως με το που τα κάνει,τι σημαίνει?
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Πρός Μάκη: Και εγώ 3κιλό ήθελα να πάρω αλλά αυτός που την φέρνει μου είπε ότι έχει μόνο 13,5κιλο.Έτσι όπως το πάμε θα κρατήσει τουλάχιστον 3 μήνες. Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα κακά με την Orijen μυρίζουν το ίδιο όπως με το μαγειρευτό φαγητό.Από γεύση, δεν ξέρω... :? και ούτε θέλω να μάθω
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
υπεθεσα πως ηταν απο κακη αναλογια σε κοκαλα-κρεας.

τι τρωει? δε θυμαμαι. δινεις συμπληρωμα ασβεστιου ή τριμμενα τσοφλια αβγων?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαλημερα!
να ρωτησω και γω κατι...αν μια εταιρια δεν εχει καποιο recall στο ιστορικο της ειναι ενα επιχειρημα και αυτο για να μας πεισει οτι ειναι καπως καλυτερη απο αλλες?μιλαω παντα για premium τροφες.
πχ η nutro εχει αρκετα recalls ενω η techni-cal που σκευτομαι σημερα να αγορασω δεν αναφαιρεται στη λιστα.εχει πιο ''καθαρο κουτελο''??? :?


Νικος
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν υπάρχουν premium τροφές.

Many pet foods are labeled as "premium," and some now are "super premium" and even "ultra premium." Other products are touted as "gourmet" items. Products labeled as premium or gourmet are not required to contain any different or higher quality ingredients, nor are they held up to any higher nutritional standards than are any other complete and balanced products.

http://www.fda.gov/cvm/petlabel.htm

Τα recalls μια τροφής δεν αποτελούν το μοναδικό κριτήριο για να την προτιμήσουμε. Αυτό που πρέπει να κάνουμε πριν αγοράσουμε μια τροφή είναι να την αξιολογήσουμε με βάση τα συστατικά της.
 


STELLAKI

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2008
96
0
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Και εγώ του δίνω την orijen.
Την τρώει όμως μάλλον ανόρεκτα, απο την άλλη
όμως τα κιλά του μιά χαρα ανεβαίνουν σύμφωνα με τον κτηνίατρο!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
παιδια εγω κοιταζω συνεχως το σκυλι μ και το βλεπω αδυνατο!
ταιζω νουτρο και δεν την τρωει με ορεξη ,κανει και 1 μερα να πλησιασει το πιατο.σημερα θα παρω την techni-cal.μακαρι να δω διαφορα.
λογικα δεν θα επρεπε να παιρνει κιλα αντι να μενει ιδια???ειναι κ στην αναπτυξη...
 






nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
κανονικα.καθε τρεις μηνες drontal plus ενα ανα 10 κιλα οπως μ ειχε πει ο κτηνιατρος.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
παρεπιπτώντος σχετικά με τα recall

τι κάνει μια εταιρεία όταν θέλει να μπει σε μια αγορά στην οποία έχει μηδαμινή παρουσία??????

αγοράζει μια που ήδη υπάρχει και έχει καλή θέση στην αγορά

η Techni Call λοιπόν ήταν το όχημα εισόδου στην Αμερικάνικη αγορά της.............. Royal Canin.

αγοράζοντας την ΄αγόρασε΄ την θέση της στην αγορά + κάποιες πατέντες που είχε

με λίγα λογια

άλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς

ιδια τροφή άλλο όνομα
 






natalia

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2008
47
0
Οχι νυστικό δεν το έχω αφήσει, αλλα πχ βλέπω ότι έχουν περάσει 2-3 ώρες απο το πρωί που του τις βάζω και δεν τις έχει αγγίξει οπότε του δίνω κονσέρβα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
κακως.ας μην ξεχναμε οτι η κονσερβα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.
δεν ξερω την ηλικια του,ρατσα κτλ αλλα αν δεν ταιζεις barf η ισοροπημενο μαγειρευτο ,θα πρεπει να μαθει να τρωει ξηρα.
πχ θα βαλεις τη ξηρα στο πιατο και αστο.1,2,3 μερα θα φαει!!!εχει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
στην αρχή θα είναι δύσκολο να προσαρμοστεί,σκέψου να τρως κάθε μέρα πίτσα-σουβλάκια-μπέργκερς-καλούδια γενικότερα και κάποια μέρα να σου πουνε "τέρμα,από'δω και πέρα μόνο υγιεινή διατροφή",τι θα κάνεις?στην αρχή θα τσινήσεις,μετά αν σε κόψει η λόρδα θα φας και τις μπάμιες και τα φασόλια και τις φακές και τις σαλάτες και τα ψάρια :lol: :lol: :lol:

Έτσι και αυτό,θα πεινάσει και θα αναγκαστεί να φάει :wink: Κάνε πέτρα την καρδιά σου :lol:
 


natalia

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2008
47
0
Είναι 4,5 χρονών λυκόσκυλο. Αυτό θα κάνω, θα το ξεκινήσω από σήμερα κιόλας.