Ξηρα τροφη Brekkies!


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Γεια σας,

Εχω ενα ημιαιμο κοκονοειδες 6 κιλων και σχεδον 3 χρονων, και ενα μινι πιντσερ 3,5 κιλων και 1,5 χρονων. Απο τοτε που ενιληκιωθηκε το μινι πιντσερ δινω και στα δυο royal canin για μικροσωμα (απο την οποια ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος) αλλα οταν τελειωσε η τροφη πηγα στο πετ σοπ απ οπου την παιρνω και δεν ειχε και προκειμενου να μεινουν νυστικα πηρα μετα απο παροτρυνση του πετσοπα την ξηρα τροφη brekkies για μικροσωμα. Για να ειναι ειλικρινης την τρωνε με πολλη ορεξη και γενικα τα κακα τους ειναι φυσιολογικα και εχουν πολυ ενεργεια. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχει σαν πρωτο συστατικο δημητριακα. Εσεις τι προτεινετε να την αλλαξω η οταν τελειωσει η brekkies να παρω ξανα royal canin??

Ευχαριστω πολυ!
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δεν την γνωρίζω αλλά για να λές πώς πρώτο συστατικό έχει δημιτριακά να την αλλάξεις ,ακόμα δεν κάνει να αλλάζεις απότομα την τροφή θα τους δημιουργήσει πρόβλημα με το στομάχι.
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
αν είναι θέμα κόστους πήγαινε σε cibau ή josera για μικρόσωμα που είναι και πολύ καλύτερες και τουλάχιστον στην θεσσαλονίκη τις βρίσκεις άνετα. Αλλιώς επειδή είναι μικρά βρες μια οικονομικη χωρίς σιτηρά που κάνει τα σκυλιά να μυρίζουν και λιγότερο. Υπάρχουν και πολύ οικονομικές. κάνε μια έρευνα στο ιντερνετ.
 






nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δωσε την brekkies μεχρι να σου ξαναφερει την RC. Aλλιως κανε παραγγελια απο το ιντερνετ ;)
 


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Οκ παιδια, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια οταν τελειωσει η brekkies θα παρω royal!! Α, και κατι ακομα, εσεις θεωρειτε την royal canin καλη τροφη γιατι μου την εχει συστησει κτηνιατρος και γενικα εχω ακουσει καλλες κριτηκες εσεις τι λετε??
 




Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Αχ αυτοί οι κτηνίατροι δεν πιάνονται. Γενικά στα μαθήματα που κάνουν δεν περιλαμβάνεται μάθημα διατροφής νομίζω. Το βλέπω άλλωστε και καθημερινά πολύ καλοι και καλόβουλοι κτηνίατροι να μη γνωρίζουν στην κυριολεξία τίποτα για διατροφή. Άλλωστε δεν είναι ο τομέας εξιδεικευσής τους. Αλλά οι μη καλόβουλοι με το κύρος τους ως γιατροί σου επιβάλλουν με τον ένα τρόπο η τον άλλο κακές και ακριβές κατά κανόνα τροφές. Στην Αμερική για παράδειγμα το μόνο μάθημα που κάνουν σε διατροφή οι κτηνίατροι και είνα εκτός ακαδημαικής ύλης σπονσοράρεται από εταιρίες κολοσούς οπότε με τον ένα τρόπο ή τον άλλο τους καθοδηγούν να πιστεύουν ότι οι τροφές τους είνα οι καλύτερες. Ψάξε καλύτερα για ανεξάρτητη εταιρία. Πιο φθηνά θα σου βγει και πιο καλά θα είναι ο σκύλος σου. Όλοι αυτοί που υποστηρίζουν την Royal γνωρίζουν για παράδειγμα ότι σε κάποιες από τις τροφές τους χρησιμοποιούν ακόμη και σήμερα το συντηρητικό BHT που χρησιμοποιείται και σε τροφές των 10-15 ευρώ; Κάντε και λίγο έρευνα πριν παθιαστείτε με μια τροφή. Υπάρχουν πολλές αξιοπρεπείς τροφές να διαλέξεις και για κάθε πορτοφόλι. Μόνο ψάξτο και μη κολλήσεις σε ότι λέει ο κτηνίατρος που στο κάτω κάτω κερδίζει και από την τροφή κα από αυτά που ίσως βγάλει ο σκύλος σου νωρίτερα με χειρότερη τροφή.
 


Pasxos

Member
26 Ιανουαρίου 2013
10
1
Δηλαδη εσυ τι λες να κανω να συνεχισω τη RC η να βρω αλλη και ποια?? εχεις μηπως να μου προτεινεις καποια?? αλλα εχω διαβασει στο φορουμ οτι δεν πρεπει να αλλαζουμε συνεχεια τροφη γιατι τα πηραζει στο στομαχι...τι να πω στο θεμα διατροφη εχω μπερδευτει αρκετα διοτι οποιον και να ρωτησω εχει διαφορετικη γνωμη...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αν μπορεις οικονομικα να δινεις την RC ,συνεχισε την. Αν ειναι καλη ή οχι την βλεπεις πανω στα ζωα σου.
Οταν ρωτας για ξηρες τροφες ολοι θα σου πουν απο 5-6 αγαπημενες τους,σιγα μην βγαλεις ακρη.
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
έχει καμμιά δεκαριά τροφές εδώ μέσα που θα έδινα άνετα, ανεξάρτητα ποιες προτιμώ. Ψάξε το λίγο και δώσε αυτή που θα σε εντυπωσιάσει περισσότερο αρχικά αλλά και που στα θέματα εδώ την έχουν δοκιμάσει καποιο καιρό. Το να αλλάζεις τροφή αν δεν σου κάνει κάποια δεν είναι κακό. Κάποια θα ταιριάξει στο σκύλο σου και στις προτιμήσεις σου. Αυτό που θα πρότεινα είνα να μην αρχίσεις από τις ακριβές και από αυτές που προτείνουν οι περισσότεροι κτηνίατροι. Για την hills για παραδειγμα ειναι λιγο πολύ αποδεκτό ότι δεν είναι καλή και ειναι πολυ ακριβή για αυτό που προσφέρει. για την eukanuba το ίδιο. για την royal οι αποψεις διαφερουν. Από εκεί και περα δες καποιες μαρκες στα θεματα που ανοιξαν μελη και κανε περισσοτερες ερωτησεις στο θεμα της τροφης που σε ενδιαφερει. Πολλές οικονομικές είναι καλύτερες απο τις παραπάνω. Μέχρι ενα σημείο ομως. μη περιμενεις καλή τροφη με 20 ευρω αλλα μη κανεις και το λαθος επειδη μια τροφη κανει 80 ευρω να πεις οτι αυτοματως ειναι καλυτερη απο τις αλλες. το αντιθετο συμβαινει θα ελεγα και στις ακριβες κατηγοριες λιγες αξιζουν τα χρηματα τους.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αχ αυτοί οι κτηνίατροι δεν πιάνονται. Γενικά στα μαθήματα που κάνουν δεν περιλαμβάνεται μάθημα διατροφής νομίζω. Το βλέπω άλλωστε και καθημερινά πολύ καλοι και καλόβουλοι κτηνίατροι να μη γνωρίζουν στην κυριολεξία τίποτα για διατροφή. Άλλωστε δεν είναι ο τομέας εξιδεικευσής τους. Αλλά οι μη καλόβουλοι με το κύρος τους ως γιατροί σου επιβάλλουν με τον ένα τρόπο η τον άλλο κακές και ακριβές κατά κανόνα τροφές. Στην Αμερική για παράδειγμα το μόνο μάθημα που κάνουν σε διατροφή οι κτηνίατροι και είνα εκτός ακαδημαικής ύλης σπονσοράρεται από εταιρίες κολοσούς οπότε με τον ένα τρόπο ή τον άλλο τους καθοδηγούν να πιστεύουν ότι οι τροφές τους είνα οι καλύτερες. Ψάξε καλύτερα για ανεξάρτητη εταιρία. Πιο φθηνά θα σου βγει και πιο καλά θα είναι ο σκύλος σου. Όλοι αυτοί που υποστηρίζουν την Royal γνωρίζουν για παράδειγμα ότι σε κάποιες από τις τροφές τους χρησιμοποιούν ακόμη και σήμερα το συντηρητικό BHT που χρησιμοποιείται και σε τροφές των 10-15 ευρώ; Κάντε και λίγο έρευνα πριν παθιαστείτε με μια τροφή. Υπάρχουν πολλές αξιοπρεπείς τροφές να διαλέξεις και για κάθε πορτοφόλι. Μόνο ψάξτο και μη κολλήσεις σε ότι λέει ο κτηνίατρος που στο κάτω κάτω κερδίζει και από την τροφή κα από αυτά που ίσως βγάλει ο σκύλος σου νωρίτερα με χειρότερη τροφή.
Είσαι κτηνίατρος και έχεις σπουδάσει και Αμερική;

Το έχω απορία γιατί στην Αμερική βλέπω πως αυξάνεται ο αριθμός των holistic veterinarians, υπάρχει επίσης και περιοδικό "Dogs Naturally".
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Είσαι κτηνίατρος και έχεις σπουδάσει και Αμερική;

Το έχω απορία γιατί στην Αμερική βλέπω πως αυξάνεται ο αριθμός των holistic veterinarians, υπάρχει επίσης και περιοδικό "Dogs Naturally".
καμμια σχεση με κτηνίατρο και ναι χαίρομαι που αυξάνει ο αριθμος των ολιστικών. Μακάρι να είχαμε και εμείς βελονισμό σε σκύλους και όλα τα καλά που έχουν έξω. αλλά για τους υπόλοιπους μαλλον ισχυουν αυτα που προειπα. οτι διαβαζω λεω και εγω δεν ειμαι εκει να δω τι γινεται. όπως επισης υπαρχει βοτανο που εξαφανιζει την δυροφιλαρια αλλά δεν μας το λενε εδω. τελος παντων για τροφη ειναι το θεμα μη ξεφευγουμε. χαιρομαι που το ψαχνεις παντως. αν γνωριζεις πανω στο θεμα θα θελανε πολλοι να μαθουνε εδω. ισως θα ηθελες να ανοιξεις θεμα. θα συμμετεχουμε πολλοι.