Ξηροδερμία και μαύρος σκύλος


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
O ¨Ελβις έχει ξηροδερμία, μετά το λούσιμο γίνεται χαμός!!! Μπορεί να φταίει η τροφή, το σαμπουάν ή να υποβόσκει κάποιο πρόβλημα υγείας και να πρέπει να του κάνω έκτακτες εξετάσεις;
Εχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, έχετε κάποια tips για να εξαφανιστεί η πιτυρίδα;
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν φταίει το σαμπουάν ούτε το συχνό λούσιμο γιατί δεν λούζεται συχνά. Ίσως θέλει περισσότερο βούρτσισμα σε καθημερινή βάση αφού αποκλείσω καλαζάρ με εξετάσεις αίματος . επίσης μου είπαν και για πλύσεις με μηλόξυδο, 50-50 με νερό ότι κάνει πολύ καλό , θα το δοκιμάσ και αυτό.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ισχύει. Το μηλόξιδο κάνει θαύματα. Θα έλεγα πριν το βάλεις σε όλο το σώμα, βάλε σε μια μικρή περιοχή μην βγάλει κάποια ενόχληση κλπ και αν όλα οκ τότε προχωράς σε όλο το σώμα. Και το λάδι καρύδας και σολωμού επίσης βοηθάει. Η δε σιτρονέλα κάνει το τρίχωμα χάλια οπότε αν βάζεις μπορεί αυτή να δημιουργεί το θέμα
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ισχύει. Το μηλόξιδο κάνει θαύματα. Θα έλεγα πριν το βάλεις σε όλο το σώμα, βάλε σε μια μικρή περιοχή μην βγάλει κάποια ενόχληση κλπ και αν όλα οκ τότε προχωράς σε όλο το σώμα. Και το λάδι καρύδας και σολωμού επίσης βοηθάει. Η δε σιτρονέλα κάνει το τρίχωμα χάλια οπότε αν βάζεις μπορεί αυτή να δημιουργεί το θέμα
Δεν βάζω σιτρονέλα, δεν αντέχω την μυρωδιά της. Φοράει vectra D και καλύπτεται από σκνίπα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, έχετε κάποια tips για να εξαφανιστεί η πιτυρίδα;
Η βοτανο-παράξενη λέει:
Όσο θα ψάχνεις τροφή-αντιπαρασιτικά-σαμπουάν-ορμονικά κλπ. πάρε 1-2 μπουκάλια πόσιμη αλόη του λίτρου και ένα σπρέι για σιδέρωμα.
Τον ξεπλένεις πάρα πολύ καλά, μήπως έχει υπολείμματα σαμπουάν.
Κάθε μέρα βουρτσίζεις να φύγει η πολλή πιτυρίδα, ψεκάζεις/μουλιάζεις με αλόη και κάνεις ελαφρύ μασάζ να πάει παντού. Αφήνεις να στεγνώσει και χτενίζεις με σλίκερ. Καθαρίζεις καλά το σλίκερ με αντισηπτικό και στεγνώνεις στον ήλιο.
Αποτελέσματα θα περιμένεις μετά την εβδομάδα.
Δοκιμασμένο και αποτελεσματικό άσχετα με την αιτία της ξηροδερμίας.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Για γρηγορο αποτελεσμα ντεπον καλα διαλυμενο μεσα στο σαμπουαν.
Με την σλικερ σε λαμπ δεν συμφωνω:)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Με την σλικερ σε λαμπ δεν συμφωνω:)
γιατί;
υπάρχουν και με πλαστικά μπιλάκια στην άκρη που κάνουν πολύ καλή δουλειά και συγχρόνως καθαρίζουν την σκόνη από την τρίχα, τονώνουν την μικρο-κυκλοφορία του αίματος και "ισορροπούν" την λιπαρότητα χωρίς να γδέρνουν.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
αυτη με τα πλαστικα μπιλακια στην ακρη τη σλικερ,εχω και στο γκρεμλιν που εχει παρομοιο τριχωμα με λαμπ . Βγαζει μαλλι παντως και δε γδερνει καθολου.

Δε κανω καθολου μπανια , εκτος να ειναι αναγκη, και προτιμω πλυσεις με ενα βρεγμενο πετσετακι και μηλοξυδο ανα 15νθημερο και χτενισμα οποτε το θυμηθω. Με τα μπανια στη μπανιερα εκανε και το γκρεμλιν για 1-2 μερες σαν πιτιριδα.
Επισης παρατηρησα οτι μετα απο βουτιες σε θαλασσινο νερο και ελαφρο ξεπλυμα μονο με νερο μετα, το δερμα τριχωμα του γκρεμλιν ειναι στη καλυτερη του φαση.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτη ειναι pin brush με μπιλακια:)
Κατι μεταξυ των δυο θα την ελεγα, αυτη που εχω εγω εχει τις πολυ λεπτες,πυκνες,συρματινες,λιγο γυριστες στην ακρη τριχες της σλικερ , ενω η Pin brush που ειχα παρει εχει πιο αραιες, ισιες και χοντρες, μοιαζει σαν ανθρωπινη.
Δε ξερω βεβαια αν ετυχε, ειμαι ασχετη γενικα.
 




Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλησπέρα σε όλους. Έχω το ίδιο πρόβλημα με τη δικιά μου. Εκτός οτι βγαζει πολυ τρίχα εδώ και 1 εβδομάδα (μάλλον είναι η εποχή) έχει και σαν πυτιριδα όταν τη χτενίζω. Εχουμε βουρτα pin brush. Τελικά η λύση ειναι στη διατροφή; Έχω δει και συμπληρώματα για το τριχωμα εταιρείας canvit. Εχει καλές κριτικές...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3