Ξύλο


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γιατί Χρυσούλα μερικοί/ές πέφτουν να σε φάνε και να πούνε αμέσως αμέσως ότι κάνεις κάτι με τον πιο λανθασμένο τρόπο που υπάρχει στη γη. Γι' αυτό κρατάω αμυντική στάση κι επειδή πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται προσπαθώ να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται.

Τελοσπάντων, σίγουρα αν γίνει οποιαδήποτε διόρθωση με λάθος τρόπο, ετεροχρονισμένα ή απλά χωρίς λόγο επειδή έτσι μας τη βάρεσε, λογικό είναι να έρχονται αυτές οι συμπεριφορές.

Και φυσικά για να μάθει κάποιος το σωστό τρόπο πρέπει να έχει καθοδήγηση. Γι' αυτό υπάρχουν οι εκπαιδευτές. Και νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση μια κουβέντα με εκπαιδευτή θα ήταν σωτήρια.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Kαταρχήν χτίζω ένα καλό "μη" με έντονη κυριαρχία, να το ακούει και να απομακρύνεται από αυτό που κάνει σα να το χτύπησε ρεύμα, χρησιμοποιώ πολύ την ένταση της φωνής, σπρώξιμο (στον ώμο ή το στήθος), θέση υποταγής σε σοβαρά παραπτώματα στην οποία δεν την βάζω με το ζόρι, και για πολύ σοβαρά δάγκωμα με το χέρι, στιγμιαίο αλλά δυνατό, διόρθωση με το λουρί, όσο επιτρέπει ο όγκος της.

Η μικρή μου δάγκωνε πάρα πολύ στο παιχνίδι ... δεν την σβέρκωσα ούτε μία φορά!

Δεδομένου ότι ο ερχομός της συνέπεσε με τον χαμό της Κλαιρούλας, ήμουν πολύ απογοητευμένη με τη συμπεριφορά της, είχα όλες αυτές της τρελές απαιτήσεις να είναι τέλεια, να ξέρει τι πρέπει να κάνει, ποιος εγώ που κάθε μέρα έγγραφα πόσο υπομονή πρέπει να έχουμε με τα κουτάβια....

Με δάγκωσε δυνατά πάνω σε ένα παιχνίδι.... και την βούτηξα από το σβέρκο και την απομάκρυνα με συνοπτικές διαδικασίες.... όχι γιατί το κάνω, ούτε γιατί απλά δεν συγκρατήθηκα.... γιατί η ψυχοσύνθεσή μου μετά το θάνατο της πρώτης μου μικρής ήταν τραγική....

Και αυτό ήταν. Χάλασα την σχέση που το έρημο το κουτάβι προσπαθούσε να χτύσει μονόπλευρα χωρίς να το ξέρει. Με έβλεπε και με αγνωούσε, δεν έκανε χαρές όταν γύριζα σπίτι, με απεύγε όσο μπορούσε.... ωραία, είχα γίνει ο αρχηγός που φοβόταν.... και???
Εγώ ήθελα να είμαι ο αρχηγός που σέβεται και λατρεύει....

Για αυτό με βλέπετε να γράφω τη γνώμη μου, όσο κι αν είναι αντίθετη. Άλλωστε ο σκύλος δεν είναι συνταγή γλυκού που δεν πρέπει να ξεφύγεις από τα γρ. σε κάποιον σκύλο κάτι μπορεί να κάνει κακό.... σε κάποιον άλλο να είναι αδιάφορο....

Εάν γραπώσεις ένα μαλι από το σβέρκο και το γονατίσεις μπορεί να μην του πεις τίποτα και να το εκλάβει ως απλή δυσαρέκεια, εάν κάνεις το ίδιο σε ένα μαλτεζ μπορεί να το στιγματίσεις.

Δεν σημαίνει ότι κι εγώ έιμαι σε όλα σωστή.

Το σίγουρο είναι ένα πάντος 1) την ένταση της διόρθωσης την ξεκινάς ανάλογα με την πράξη και εάν το παράπτωμα δεν είναι σοβαρό με τη χαμηλότερη ένταση και αυξάνεις.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Kαταρχήν χτίζω ένα καλό "μη" με έντονη κυριαρχία, να το ακούει και να απομακρύνεται από αυτό που κάνει σα να το χτύπησε ρεύμα, χρησιμοποιώ πολύ την ένταση της φωνής, σπρώξιμο (στον ώμο ή το στήθος), θέση υποταγής σε σοβαρά παραπτώματα στην οποία δεν την βάζω με το ζόρι, και για πολύ σοβαρά δάγκωμα με το χέρι, στιγμιαίο αλλά δυνατό, διόρθωση με το λουρί, όσο επιτρέπει ο όγκος της.
Χρυσουλα, περνα μια βολτα και απο το αλλο θεμα με τον Αλφα λυκο....
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Γιατί Χρυσούλα μερικοί/ές πέφτουν να σε φάνε και να πούνε αμέσως αμέσως ότι κάνεις κάτι με τον πιο λανθασμένο τρόπο που υπάρχει στη γη. Γι' αυτό κρατάω αμυντική στάση κι επειδή πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται προσπαθώ να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται.

Τελοσπάντων, σίγουρα αν γίνει οποιαδήποτε διόρθωση με λάθος τρόπο, ετεροχρονισμένα ή απλά χωρίς λόγο επειδή έτσι μας τη βάρεσε, λογικό είναι να έρχονται αυτές οι συμπεριφορές.

Και φυσικά για να μάθει κάποιος το σωστό τρόπο πρέπει να έχει καθοδήγηση. Γι' αυτό υπάρχουν οι εκπαιδευτές. Και νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση μια κουβέντα με εκπαιδευτή θα ήταν σωτήρια.
Μα αυτό δεν πρέπει να γίνεται.... ο γραπτός λόγος είναι ψυχρός από μόνος του, ας μην παίρνουμε το χειρότερο δυνατό στο μυαλό μας.

Αλλωστε τα λάθη για εμάς τους ανθρώπους δεν είναι...??? Όποιος ισχυριστεί ότι δεν έχει κάνει ή δεν κάνει λάθος με το σκύλο του είναι το λιγότερο εκτός τόπου και χρόνου. Έτσι δεν είναι???

Το ότι ο εκπαιδευτής είναι ο καταλληλότερος θα συμφωνήσω μαζί σου στο έπακρον! :)
 




Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
οκ αναθεωρώ για το σήκωμα στον αέρα. Οπότε δουλεύουμε περισσότερο την φωνή και το μη.

παρήγγειλα και crate 60 x 46 x 51 με 29€ απο το amazon.

σαν μέγεθος είναι καλό για χοντρόyorkie ;
;)
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
παρακολουθώ το θέμα και θα ήθελα να πω στην χρυς ένα μπράβο για τη δημοσιοποίηση του προβλήματος της , θεωρώ ότι είναι πάρα πολλοί εκείνοι που έχουν παρόμοιο θέμα και άλλοτε είναι ψύχραιμοι και άλλοτε όχι .... προσωπικά εμένα μου έτυχε να πηδήξει πα΄νω από την πέργκολα και παρα λίγο να βρεθεί στη διπλανή ταράτσα ..ο λόγος ;; γάτες!!! έκανα τον σπάιντερμαν την κατέβασα αλλά της έριξα στον πισινό μία φάπα , ήταν η μία και μοναδική φορά ..βέβαια την περίπτωση του κουταβιού καλά έκανες και ακολούθησες τη συμβουλή του αυτοσχέδιου κρέιτ , εύχομαι τα καλύτερα στη συμβιωση σας και αν ξανακάνει ζημιά πάρε βαθειά ανάσα και μέτρα μέχρι το 10 , ψυχραιμία χρειάζεται !!! όσο για τα Γιάννενα ... ελπίζω να σ αφήσουν στα ΚΤΕΛ γιατί μια παραξενιά την έχουν ....
Εγω εχω να πω ενα πραγμα ίσως οι περισσοτεροι σοκαριστουν απο δω μεσα αλλα το λεω με ολη την ειλικρινια και ειμαι σιγουρη οτι θα το καταλαβαιτε... Αρχικα ε4χω να πω οτι οσο ψυχραιμος οσο "χαϊβανι" ανθρωπος κι αν εισαι (με την εννοια της υπομονης) δεν μπορει να μην αντιδρας και να ην βγαινεις απ τα ρουχα σου.. Ειναι ΑΚΡΩΣ φυσιολογικο κι ανθρωπινο.. Και ενα δευτερο ειναι οτι ολοι εδω μεσα οσο φιλοζωος κι αν εισαι οσο κι αν τα λατρευεις οτι οτι κι αν κανεις γι αυτα δεν υπαρχει ουτε ενας που εστω μια φορα δεν εχει χτυπησει το κατοικιδιο του... ΟΛΟΙ σας οσο κι αν δεν το παραδεχεστε και μου το παιζεται χρυσοι και αγιοι εγω ποτε κτλ ολοι το χετε κανει και ξερετε οτι αυτη τη στιγμη εχω δικιο... Δεν το λεω για να αμυνθω ουτε κραζω κανεναν αλλωστε εγω ειμαι η πρωτη που το παραδεχτηκα.. Σιγουρα νιωθεις ασχημα μετα οταν σου περασει ολη η συγχυση και λογικο ειναι δεν θες να βλαψεις κατι που υπαρχει και το χεις για να το αγαπας... Αυτα ειχα να πω πιστευω πως οι περισσοτεροι αν οχι ολοι αναγνωριζεται μια πραξη σας στα λεγομενα μου....
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Οσο για το αυτοσχεδιο κρειτ να πω οτι δεν λειτουργησε.. Βρηκε τροπο και βγηκε. Βρηκα τα σκουπιδια μου βγαλμενα, πετσετες με κακα πανω και κυριως ΠΑΛΙ τα βιβλια μου σκισμενα.... Βαρεσα τη πορτα βγηκα εξω εκανα μια γυρα το τρεγαγωνο, αν και δεν με βοηθησε καθολου μπορω να πω ισα ισα φουντωνα παραπανω οσο το σκεφτομουν, μπηκα τα μαζεψα και το μονο που εκανα ηταν να τη κοιταξω στα ματια να της πω μια βρισια με ολη μου την "εσωτερικη" οργη (χωρις φωνες) μια βρισια που πραγματικα της ταιριαζε! Αυτο.. Ευτυχως ακολουθει Σ/Κ... Απο Δευτερα εχει ο Θεος..
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
το crate δεν λειτουργησε γιατι δεν ηταν crate. την απομωνοσες σε ενα δωματιο με κατι το οποιο μπορουσε να το βγαλει. στο crate δεν θα μπορει να βγει και να κανει ζημιες. και οταν εννονουσε οτι εφτιαξε ενα μονος του σιγουρα δεν εννοουσε αυτο με το στρωμα! εσυ δεν φροντισες να φτιαξεις ενα σωστο crate και για αυτο εκανε ζημιες.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
το crate δεν λειτουργησε γιατι δεν ηταν crate. την απομωνοσες σε ενα δωματιο με κατι το οποιο μπορουσε να το βγαλει. στο crate δεν θα μπορει να βγει και να κανει ζημιες. και οταν εννονουσε οτι εφτιαξε ενα μονος του σιγουρα δεν εννοουσε αυτο με το στρωμα! εσυ δεν φροντισες να φτιαξεις ενα σωστο crate και για αυτο εκανε ζημιες.
Ναι σιγουρα δεν ηταν το σωστο αλλα το θεωρησα σαν μια προσωρινη λυση μεχρι να παρω ενα κανονικο!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω εχω να πω ενα πραγμα ίσως οι περισσοτεροι σοκαριστουν απο δω μεσα
Καλη μου, πιστευεις πραγματικα οτι υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορουν πλεον να μας σοκαρουν?
Καποιοι εχουμε σπασμενες χολες, καποιοι ειναι εκ φυσεως ψυχραιμοι, καποιοι τα εχουν δει ολα.
Μονο αν γδαρεις το σκυλακι σου ζωντανο και το γυρισεις και σε βιντεο θα σοκαριστουμε. Αλλά κι αυτο το εχουμε δει.

Για μενα εισαι απολυτα δικαιολογημενη που χαλιεσαι. Οπως ειναι δικαιολογημενες και οι μανες που ουρλιαζουν στα μωρα τους μεσα στη μεση του δρομου και ολοι σχολιαζουν.

Λιγη υπομονη και προσπαθεια και θα ερθουν καλυτερες μερες. Το φορουμ αυτο εχει λυσει πολυ δυσκολοτερα προβληματα (κι ας διαφωνει σε αυτο το μαρεκο). Γι αυτο, το μονο που σου λεω ειναι να μην εισαι αντιδραστικη.

(ξερω, σαν μπαμπας μιλαω, αλλά θα μπορουσες να εισαι κορη μου).
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Το τραπέζι της κουζίνας μου ήταν κολημένο στον τοίχο . Οπότε βρηκα (διπλα από τα σκουπίδια :) ) 3 κομμάτια ξύλου. Τα έβαψα.Αγόρασα 4 ξύλα λεπτά τα οποία τα έκανα ένα τετράγωνο στο πάτωμα. Τα 2 ξύλα τα κάρφωσα στις δύο πλαϊνες μεριές από τα ξυλαράκια, πήρα μεντεσέδες οπου το τρίτο κομμάτι ξύλου το έκανα πόρτα. Το κενό μεταξύ των πλαϊνών και του τραπεζιού έβαλα σφίνες.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Λιγη υπομονη και προσπαθεια και θα ερθουν καλυτερες μερες. Το φορουμ αυτο εχει λυσει πολυ δυσκολοτερα προβληματα (κι ας διαφωνει σε αυτο το μαρεκο). Γι αυτο, το μονο που σου λεω ειναι να μην εισαι αντιδραστικη..
Δεν ειμαι αντιδραστικη και ξαναλεω δεν προσπαθω να δικιολογηθω αλλα δεν μπορω να ακουω και μπαρμπουτσαλα.. Οι περισσοτεροι εδω μεσα το παιζουν αγιοι... δεν λεω οτι ειναι σωστο ομως ο καθενας μας ,απ το πιο μικρο χτυπημα στο πισινο μεχρι το "γαρσιμο" που ανεφερες, εχει χτυπησει το σκυλο του... Και βλεπεις οτι μεχρι στιγμης κανενας εν ειπε εγω δεν το κανα.. Γιατι ετσι ειμαστε οι Ελληνες.. Ξερουμε να βλεπουμε τα στραβα του αλλου να τα κρινουμε να λεμε το σωστο και να δινουμε συμβουλες ομως οταν ερθει η σειρα μας να παραδεχτουμε ολοι κανουμε τους κινεζους...! Δεν ειμαι αντιδραστικη απλα μ αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους...
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εγω το σκύλο μου δεν τον έχω χτυπήσει ποτε. Δε στο παίζω αγία, απλά γνωρίζω οτι για οποιαδήποτε ζημιά ή λάθος ευθύνομαι εγώ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Την πινσερινα μου δεν μπορω ουτε να σκεφτω οτι υπαρχει περιπτωση να την χτυπησω, ουτε κάν να της βαλω τις φωνες.
Ο κακος λυκος εχει φαει και μπουνιες.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Εγω το σκύλο μου δεν τον έχω χτυπήσει ποτε. Δε στο παίζω αγία, απλά γνωρίζω οτι για οποιαδήποτε ζημιά ή λάθος ευθύνομαι εγώ.
Μπραβο! Αν και απ τη στιγμη που εχουν μυαλο δεν ειναι μονο δικη σου ευθυνη.. Αν βαλεις το παλτο σου κοντα στο τζακι και παρει φωτια αυτο ΝΑΙ ειναι δικη σου ευθυνη αλλα το τι θα κανεις ο σκυλος δεν εξαρταται μονο απο σενα.. Τελοσπαντων δεν συγκρινω το σκυλο με παλτο (γιατι ολο και καποιος θα παραπονεθει) απλα σου δινω να καταλαβεις!!
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Την πινσερινα μου δεν μπορω ουτε να σκεφτω οτι υπαρχει περιπτωση να την χτυπησω, ουτε κάν να της βαλω τις φωνες.
Ο κακος λυκος εχει φαει και μπουνιες.
Σε παραδεχομαι!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Υπάρχει κάτι που δεν έχεις καταλάβει.... δεν μιλάμε για ενήλικο σκύλο μιλάμε για μωρό!!!! baby???? bebe?????? Δεν έχει μάθει ακόμα και δεν κάνει κάτι για να την σπάσει σε σένα, ούτε επειδή είναι ηλίθιο!!!

Εδώ μέχρι 6-8 μήνες υπάρχουν ατυχήματα ή πισωγυρίσματα! Όσο για το ξύλο όχι ποτέ δεν έχω σηκώσει χέρι έχω σβερκώσει αλλά και πάλι όταν ήταν ενήλικη
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Υπάρχει κάτι που δεν έχεις καταλάβει.... δεν μιλάμε για ενήλικο σκύλο μιλάμε για μωρό!!!! baby???? bebe?????? Δεν έχει μάθει ακόμα και δεν κάνει κάτι για να την σπάσει σε σένα, ούτε επειδή είναι ηλίθιο!!!

Εδώ μέχρι 6-8 μήνες υπάρχουν ατυχήματα ή πισωγυρίσματα! Όσο για το ξύλο όχι ποτέ δεν έχω σηκώσει χέρι έχω σβερκώσει αλλά και πάλι όταν ήταν ενήλικη
Δηλαδη ειναι πιο ηθικο, πιο σωστο και πιο επιτρεπτο να δερνεις ενα σκυλο στην ενηλικη ζωη του απ οτι στη μωριουδιακη??? Αν εσενα σε εδειρε ο μπαμπας σου μια φορα οταν ησουν δυο χρονων το θυμασαι περισσοτερο αν σε εδειρε στα 17 σου? Τη λογικη και προπαντων τη ηθικη ειναι αυτη?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Εσύ άνοιξες θέμα με επικεφαλίδα "Ξύλο" όχι εμείς.
Τι ήθελες να σου πούμε καλά έκανες, άνθρωπος είσαι νεύρα έχεις, βάρα;
Πολύ αυστηρή έχω γίνει μόνο με τον Τζιμάκο όταν μου το λέγανε εκπαιδευτές και οι πάντες γύρω μου, αν δεν του πάρεις τον αέρα θα σε ...δεν χρειάζεται να συνεχίσω. Σε αυτόν μια φορά πήρα την ζακέτα μου νομίζω και του έδωσα μια στην κεφάλα..με την ζακέτα..και έχει φάει 2 καναπέδες, ένα χαλί, 2-3 φυτά και το κυριότερο...ροκανίζει τα νεύρα μου αργά και σταθερά..
Οπότε μην ψάχνεις να βρεις υποκριτές καλή μου, κοίτα πως θα μεγαλώσεις σωστά τον σκύλο σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight