Οικονομική κρίση και αλλαγές απέναντι στον σκύλο..

Θα αλλάξω...

  • Αλλαγή τροφής

    Votes: 16 25,0%
  • Μείωση κτηνιατρικών επισκέψεων

    Votes: 1 1,6%
  • Δεν θα τον εκπαιδεύσω σε εκπαιδευτή

    Votes: 17 26,6%
  • Μείωση κτηνιατρικών εξετάσεων

    Votes: 2 3,1%
  • Μείωση στις βόλτες

    Votes: 2 3,1%
  • Χαμηλής ποιότητας αναλώσιμα

    Votes: 8 12,5%
  • Κατάργηση συμπληρωμάτων

    Votes: 4 6,3%
  • Θα σταματήσω τυχόν θεραπείες

    Votes: 0 0,0%
  • Δεν θα προχωρήσω σε χειρουργικές επεμβάσεις

    Votes: 1 1,6%
  • Δεν θα αλλάξω τίποτα

    Votes: 29 45,3%
  • Θα αλλάξω τα πάντα(*) εκτός από την τροφή & υγεία (* αναλώσιμα)

    Votes: 5 7,8%
  • Θα αλλάξω τα πάντα

    Votes: 0 0,0%
  • Θα αλλάξω τα πάντα εκτός από θεραπείες ή χειρουργεία

    Votes: 2 3,1%
  • Τέρμα η πανσιόν

    Votes: 9 14,1%
  • Τον καλλωπισμό

    Votes: 11 17,2%

  • Total voters
    64

Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Μέσα σε αυτές τις δύσκολες οικονομικά συγκυρίες, τι θα αλλάζατε-τι έχετε αλλάξει-αν θα αλλάζατε κάτι απέναντι στον σκύλο σας?

Αλλαγή τροφής (Ποιο οικονομική ξηρά τροφή)

Μείωση κτηνιατρικών επισκέψεων (τακτικός έλεγχος)

Δεν θα τον εκπαιδεύσω σε εκπαιδευτή (κόστος εκπαίδευσης σε επαγγελματία εκπαιδευτή)

Μείωση κτηνιατρικών εξετάσεων (αίματος, κλπ)

Μείωση στις βόλτες (αυτοκίνητο καύσιμα)

Χαμηλής ποιότητας αναλώσιμα (λουριά, αλυσίδες, κλπ)

Κατάργηση συμπληρωμάτων (βιταμίνες, κλπ)

Θα σταματήσω τυχόν θεραπείες (δεν θα ακολουθήσω ή θα καθυστερήσω να ακολουθήσω θεραπείες)

Δεν θα προχωρήσω σε χειρουργικές επεμβάσεις (σε περίπτωση που υπάρχει ή έχει κανονιστεί χειρουργική επέμβαση)

Θα αλλάξω τα πάντα(*) εκτός από την τροφή & υγεία (* αναλώσιμα)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αυτα μονο!

Αλλαγή τροφής (Ποιο οικονομική ξηρά τροφή)

Μείωση στις βόλτες (αυτοκίνητο καύσιμα) ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!!!!! ;)

Χαμηλής ποιότητας αναλώσιμα (λουριά, αλυσίδες, κλπ)
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Για μένα ήταν βέβαιο ότι θα κάναμε βασική υπακοή με τον μικρό σε κάποιον καλό εκπαιδευτή.
Αλλά προς το παρόν δεν γίνεται.
Και βέβαια, έχοντας μειώσει τις βόλτες με το αυτοκίνητο γενικά, βγαίνουν και τα σκυλιά περισσότερο ποδαράτο.
Εκεί που ποτέ δεν θέλω να αναγκαστώ να κάνω εκπτώσεις είναι η υγεία (ανθρώπινη ή σκυλίσια). Αισιοδοξώ ότι στο σημείο αυτό δεν θα φτάσουμε.

edit: παράδειγμα, την τροφή την ακριβύναμε λίγο, περάσαμε από arden σε royal για τον μικρό. Αλλά δεν πήγαμε puppies park, παρ' ότι το ήθελα πολύ (τα μετράμε με το δεκαπενθήμερο τα έξοδα :Ρ).
 
Last edited:




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τα πολλά έξοδα στο pet shop που πάω για αμπούλες κλπ και καταλήγω να παίρνω ότι βρω :D

Τροφή δεν αλλάζω. το 3κιλο μου βγαίνει 20 ευρώ maximum,
και κρατάει πολύυυυυυ καιρό.

Προς το παρόν δεν έχω κάνει σε τίποτα περικοπές, αλλά σταμάτησα να αγοράζω όλων των ειδών λιχουδιές (που δεν τις πολύ τρώει εξάλλου) και τα λουράκια (μας φτάνουν αυτά που έχουμε)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Προς το παρον δεν αλλαζω κατι. Πιεζομαι ναι μεν αλλα ουτε στην υγεια κανω περικοπες και εκπτωσεις
αλλα ουτε και σε μια "καλη" τροφη ειτε στα 2 δικα μου ειτε στα 2 αδεσποτα που φροντιζω στανταρ.
Μελλοντικα σκεφτομαι ομως να τους αλλαξω τροφη οχι για οικονομικους λογους αλλα για λογους υγειας.
Εχω κοψει τα παιχνιδακια μιας που γυαλιζαν πιο πολυ σ'εμενα και οχι τοσο σε αυτα και κολλαρα εχουμε αρκετα,
δεν χρειαζομαστε αμεσα κι αλλα. Αν σφιξει κι αλλο η κατασταση ισως το γυρισουμε σε μαγειρευτο.
Βολτες με το αμαξι δεν πολυπηγαινουμε εξαλλου εξοχη ειμαστε την περναμε πολυ ωραια και στο ποδαρατο
οποτε ειμαστε καλα και ευτυχισμενοι εφοσον εχουμε ο ενας τον αλλο!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επειδί μου φαινονται βασικά όλα τα παραπάνω δεν μπαίνω στο κόπο να κόψω κάτι.
Οπότε αναγκάζομαι να κόψω καθημερινές "πολυτέλειες" απο την δική μου προσωπική ζωή.

Πλέον μπαίνω σε κάποιο κατάστημα ή υπεραγορά τροφίμων και πριν χτυπήσω κάτι απο το ταμίο σκέφτομαι... "Αυτό το γλυκό κοστίζει 10Ε, καλύτερα να μη το πάρω για να πάρω Scalibor του σκύλου αύριο. Εξάλλου δεν το έχω ανάγκη το γλυκό." :D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βασικά προς το παρόν έχουμε αναβάλλει τη χειρουργική επέμβαση (ρήξη χιαστού), αλλά αν δούμε να χειροτερεύουν τα πράγματα με το γόνατο σίγουρα θα την κάνουμε την επέμβαση.
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Τίποτα δεν κόβουμε.... από εμένα κόβω.
Για να πληρώσω την στείρωση της Ζουζούς που ήταν προγραμματισμένη, άφησα απλήρωτη την ασφάλεια του αυτοκινήτου... ο Θεός να βάλει το χέρι του τώρα μέχρι να την πληρώσω.
 








mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Δεν θα αλλάξω τίποτα...

Δόξα τα λεφτά, θεό έχουμε...
αι...στο καλο !προς στιγμη κολλωσα τετοιες ,εποχες που ζουμε.... το διαβασα αναποδα και λεω εδω ειμαστε! (τα ματια μας οτι θελουν βλεπουν ε ρε καταντια )
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
εμενα η κριση με οφελισε . εκοψα το τσιγαρο 3 πακετα χ 3,70 =11,10 χ 30 =333 ετσι περναμε ολοι καλα και δε κοψαμε τιποτα
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Εκ συνειδήσεως δεν αλλάζω τίποτα και για κανέναν. Μόνο αν το επιθυμώ.
Εννοείται πως δεν σέβομαι νομιμοποιημένες - τακτοποιημένες (επικαιρο) χούντες.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν θα αλλάξω τίποτε, θα συνεχίσω να τους δίνω την τροφή που τους δίνω και να έχουν την ιατρική παρακολούθηση που έχουν. Όσο για τα υπόλοιπα, βόλτες, δάση κλπ, δεν νομίζω ότι αυτά στοιχίζουν ακριβά, πιο πολύ στοιχίζει ένα ποτό ή ένας καφές από το να πάω σε ένα δάσος με τον σκύλο μου και είναι τόσο ευτυχισμένοι μετά που δεν βρίσκω τον λόγο να τους το στερήσω. Όσο για παιχνίδια και λουριά, με τα λουριά έχω ένα θέμα, μου αρέσουν πολύ, όσο μπορώ ακόμη θα παίρνω , όταν δεν μπορώ θα σταματήσω, σιγά μην τους νοιάζει τι χρώμα κολλάρο φοράνε, τα παιχνίδια τα σταματήσαμε πλέον γιατί έχουμε καταλήξει σε αυτά που μας πορώνουν και δεν μασουλιούντε ευτυχώς.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
μου αλαξε τα σχεδια για το σκυλο οπως πχ θα πηγαινε σε εκθεσεις στο εξωτερικο και αναβαλονται
θα εκανε ιδιαιτερα μαθηματα στο σπιτι προς το παρον αναβαλονται
με το φαγητο δεν αλαζω κατι αφου ετσι και αλλιως το κοστος του μαγειρευτου δεν γινετε να πεσει απο 15 ευρω τη βδομαδα