Οι περιπέτειες της Τζούντι!


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Καλημέρα σας
Ηρθε το κορίτσι μας!!!
Ηρθε η ξανθούλα,ηρθε χτες αργα....
Μας την έφερε μια εθελόντρια χτες από την Λαμία με την μικρη της κορη. Με την μια ηρθε προς το μέρος μου με κουνιστη ουρά αλλα το κοριτσάκι την τράβηξε με το λουρι κ απο τοτε ειναι φοβισμένη. Το κοριτσάκι δε, νομίζε ότι είναι δικό της το σκυλακι, οποτε είδαμε κ πάθαμε να αφήσει το Τζουντιδιο.
Την πήρα αγκαλια γιατι φοβήθηκε κ την ανέβασα σπιτι. Με το που μπήκε μπήκε κατω από την τραπεζαρία κ δεν έβγαινε. Δεν την ενοχλησα καθολου της εβαλα μια κουβερτούλα κ νερακι κ φαγάκι. Μετά από κάνα 4ωρο πριν πάω για ύπνο την χαϊδέψα μάζεψα το φαγητό κ πηγα για υπνο. Ξυπνησα καποια στιγμη το βραδυ κ πηγα να την δω.παρεμεινε στην ίδια θέση είχε πιει λιγο νερο αλλα μου κούναγε την ουρά. Το πρωι την έβγαλα κατω από το τραπέζι κ την έβγαλα στο μπαλκονι για την ανάγκη της μην σκάσει κιολας. Την άφησα μια ώρα εκανε τα "μερεμέτια " της κ μετα πηγαινε πανω κατω της έβγαλα κ την τροφη μηπως κ φαει αλλα τιιιιιποτα! Της φορεσα το περιλαίμιο με την ταυτότητα και την έβαλα μέσα.ναι παλι σηκώτη αφου της εβαλα λουρι κ δεν κουνιόταν κ τωρα κοιμάται στην κουβερτούλα της. Με στεναχωρεί που δεν τρώει τα αλλα ελπίζω θα φτιάξουν με τον καιρό... ωρα για φωτογραφίες που σας υποσχεθηκα
 

Attachments



Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλως ηρθε και να τη χαίρεστε!!

Μην σας αγχώνει προς το παρον το θεμα του φαγητου, ειναι ακομα φοβισμενη. Δωστε της χρονο να συνηθισει.
Βλεπω οτι η ταυτοτητα εχει και κουδουνακι, αν οντως βλεπω καλα καλυτερα να το βγάλετε μπορει να της δημιουργει εξτρα αγχος ο θόρυβος.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι κοιτα μια μουρη! πολυ γλυκια :love::love::love:

για το παιδακι τωρα δε θα πω τιποτα γιατι θα με φανε...... αλλα να ξερεις οτι δεν μου αρεσουν καθολου... και καθε μερα βρισκω κι αλλους λογους για την δυσαρεσκια μου.... :rolleyes::mad::cautious::censored:

μη στεναχωριεσαι που δεν τρωει, και το δικο μου το καμαρι δεν εφαγε ουτε ενα μπιλακι την πρωτη μερα, μη σου πω και την δευτερη. θα πεινασει και θα φαει! κανε και κανενα κολπακι εσυ, βαλε εκεινο το ζεστο νερο που λεγαμε πανω απτις κροκετες οταν τις δινεις να βγουν τα αρωματα, και σιγα σιγα θα δειξει ενδιαφερον, που θα παει
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Ταρα ταμ ταααααα!
Νέο ανακοινωθέν!
Εφαγε και προτίμησε την νέα τροφή (ειχα κάνει μίξη με την παλιά). Της έδωσα και το κέρατο ελαφιού το μάσησε αρκετά. Είναι ήσυχη προς το παρόν και φοβάται λιιιιιιιιιγο λιγότερο!
Αφού καθόμουν διπλα της και έκανε ένα βήμα να με πλησιάσει .... Δηλώνω ενθουσιασμένη!

@TheBestBoi ναι ναι έβαλα ελάχιστο ελαιόλαδο και ψέκασε με ζεστο νεράκι! :)
 




Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Καλημέρα !!!!
Εδώ είμαστε!!!! Κάθε μέρα και καλύτερα!!!
Σήμερα παίξαμε πρώτη φορα με τον κόμπο. Φοβάται όλο και λιγότερο ( θέλει σίγουρα και άλλο χρόνο)
και ψιλοπερπατήσαμε στο μπαλκόνι με το λουράκι.
Εδώ οι καλές οι φώτο!!! Ζεστές ,ζεστές!
Πάντως ειναι πολυ καλή και ήσυχη! Εχω εναν προβληματισμο!!! Ενώ μασαει το κέρατο ελαφιού το στόμα της μυριζει σαν ψαρίλα. Ξερει κανείς γιατί? και πως μπορει να ελαττωθει αυτη η οσμη?
 

Attachments



TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
εχει φοβερη μουρη, και φαινεται τοσο μαλακο το τριχωμα της

κοιτα, το κερατο ελαφιου εχει μια μυρουδια οταν πανε πανω τα σαλια και το μαλακωνουν.... τωρα δε ξερω αν εγω θα την χαρακτηριζα ως ψαριλα, αλλα παντως ειναι ασχημη σιγουρα. λογικα ειναι νορμαλ που μυριζει ετσι το στομα της, μετα απο λιγο μαλλον φευγει η μυρωδια. βγαλε μια φωτο αν σε αφησει τα δοντακια της να τα καμαρωσω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Γλύκα είναι!

Θα στο γράψω με κεφαλαία και θα κάνω την καρδιά μου πέτρα, να μην κάνω bold και xxxxxl την γραμματοσειρά, αν και πολύ το θέλω...

ΚΟΛΑΡΟ ΣΦΙΧΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ
ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΥΝΕΙΣ ΕΞΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΆΝΩ ΤΗΣ
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΕΞΩΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό το μήνυμα :rolleyes::)
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Φετίχ έχεις; Τι φάση; :LOL:
χαχαχαχαχα ανακαλυψες το μυστικο μου :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

οχι μωρε απλως το ειπα για να δουμε αν τα δοντια εχουν πανω 10 κιλα πλακα οπως ειχαν του δικου μου οταν τον πρωτοπηρα, μπορει η δυσαρεστη μυρωδια να ειναι και απο αυτο και να χρειαζεται εναν καθαρισμο
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
εχει φοβερη μουρη, και φαινεται τοσο μαλακο το τριχωμα της

κοιτα, το κερατο ελαφιου εχει μια μυρουδια οταν πανε πανω τα σαλια και το μαλακωνουν.... τωρα δε ξερω αν εγω θα την χαρακτηριζα ως ψαριλα, αλλα παντως ειναι ασχημη σιγουρα. λογικα ειναι νορμαλ που μυριζει ετσι το στομα της, μετα απο λιγο μαλλον φευγει η μυρωδια. βγαλε μια φωτο αν σε αφησει τα δοντακια της να τα καμαρωσω
δεν μυριζει το κερατο... οκ θα την βγαλω... με αφηνει γενικα δεν εχουμε θεμα!!! οντως ειναι απαλο το τριχωμα της!!!!
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Γλύκα είναι!

Θα στο γράψω με κεφαλαία και θα κάνω την καρδιά μου πέτρα, να μην κάνω bold και xxxxxl την γραμματοσειρά, αν και πολύ το θέλω...

ΚΟΛΑΡΟ ΣΦΙΧΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ
ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΥΝΕΙΣ ΕΞΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΆΝΩ ΤΗΣ
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΕΞΩΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό το μήνυμα :rolleyes::)
ειδες κατι απο αυτα οτι δεν το τηρω??? χεχεχεχε
Εχει στο κολάρο της ταυτοτητα εννοειται (φαινεται και στις φωτο) και το κολάρο δεν βγαίνει καθόλου από πανω της. οοοοταν κανει βολτα την κανω με σαμαρακι το οποιο ειναι σφιχτα οπως και το κολαρο ειναι αρκετα σφιχτα. φυσικα και δεν την λυνω μονο στο μπαλκονι βγαινει μονη της και δεν εχουμε βγει καν εξω στο δρομο , διοτι οπως εχω αναφερει και πιο πανω φοβαται ακομη.... Επισης δεν μπορει να φυγει με κανεναν τροπο (ειμαστε σε πολυκατοικια στον δευτερο οροφο κτλ κτλ και ουτε και θελει , ουτε καν εχει κανει τετοια προσπαθεια . Ακρως αντιληπτο το μηνυμα αλλα καπως αστοχο. Τα φιλια μου
 
Last edited:


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
χαχαχαχαχα ανακαλυψες το μυστικο μου :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

οχι μωρε απλως το ειπα για να δουμε αν τα δοντια εχουν πανω 10 κιλα πλακα οπως ειχαν του δικου μου οταν τον πρωτοπηρα, μπορει η δυσαρεστη μυρωδια να ειναι και απο αυτο και να χρειαζεται εναν καθαρισμο
δεν εχει πολυ λιγο στα πίσω.. οταν καταφερω να την παω κτηνιατρο θα τον ενημερωσω απλως αναφερω την μυρωδια μηπως και ειναι κατι απλο κ αντιμετωπισιμο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
δεν εχει πολυ λιγο στα πίσω.. οταν καταφερω να την παω κτηνιατρο θα τον ενημερωσω απλως αναφερω την μυρωδια μηπως και ειναι κατι απλο κ αντιμετωπισιμο
μπορει να ειναι και απτην πλακα παρ'ολο που εχει μονο λιγη, η μπορει ακομα να ειναι και κατι οργανικο, οποτε με το καλο πατε για αιματολογικες σιγουρα να το αναφερεις στον κτηνιατρο να τσεκαρει τιμες για συκωτι και νεφρα!
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
μπορει να ειναι και απτην πλακα παρ'ολο που εχει μονο λιγη, η μπορει ακομα να ειναι και κατι οργανικο, οποτε με το καλο πατε για αιματολογικες σιγουρα να το αναφερεις στον κτηνιατρο να τσεκαρει τιμες για συκωτι και νεφρα!
Ναι ναι το εχω στο πρόγραμμα να παμε οσο πιο συντομα γινεται!!! Αν και προσφατα της εκαναν εξετασεις θα θελα να κανουμε και μαζι!
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
ειδες κατι απο αυτα οτι δεν το τηρω??? χεχεχεχε ....
Όλα τα κάνεις σωστά, και συνέχισε να τα κάνεις σωστά, και αν ασχοληθείς με τον κόσμο του σκύλου τα ίδια θα λες και κι εσύ σε λίγο καιρό σε κάποιον άλλο :)

Το ελαφοκέρατο βοηθάει στον καθαρισμό των δοντιών (κιτρινίλες λόγω υπολειμάτων φαγητού, συσσώρευση πέτρας, τέτοια πράγματα), δεν έχει να κάνει με την αναπνοή.

Η κακοσμία συνήθως οφείλεται στην τροφή, ή αν είναι σοβαρή, ίσως οφείλεται σε κάποιο οδοντικό πρόβλημα, κάποια πληγή, μόλυνση... Το πιο πιθανό σε σας είναι η τροφή, μιας που είναι και πιτσιρίκα. Την επόμενη φορά που θα πάτε στον κτηνίατρο ζήτησέ του να δει το δόντια της για να αποκλείσετε παθολογικά αίτια, και επιπλέον να σε ενημερώσει για τη φροντίδα τους.
 
  • Like
Reactions: medusa and Judi2021




Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Όλα τα κάνεις σωστά, και συνέχισε να τα κάνεις σωστά, και αν ασχοληθείς με τον κόσμο του σκύλου τα ίδια θα λες και κι εσύ σε λίγο καιρό σε κάποιον άλλο :)

Το ελαφοκέρατο βοηθάει στον καθαρισμό των δοντιών (κιτρινίλες λόγω υπολειμάτων φαγητού, συσσώρευση πέτρας, τέτοια πράγματα), δεν έχει να κάνει με την αναπνοή.

Η κακοσμία συνήθως οφείλεται στην τροφή, ή αν είναι σοβαρή, ίσως οφείλεται σε κάποιο οδοντικό πρόβλημα, κάποια πληγή, μόλυνση... Το πιο πιθανό σε σας είναι η τροφή, μιας που είναι και πιτσιρίκα. Την επόμενη φορά που θα πάτε στον κτηνίατρο ζήτησέ του να δει το δόντια της για να αποκλείσετε παθολογικά αίτια, και επιπλέον να σε ενημερώσει για τη φροντίδα τους.
εχουν πλακα δεν μπορω να πω..... Ελπιζω να ναι απο αυτο και οχι απο την τροφη.... Γιατι ειναι πολυ καλη η τροφη που επιλεξαμε και της αρεσει κιολας.....
 

Attachments



TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
εχουν πλακα δεν μπορω να πω..... Ελπιζω να ναι απο αυτο και οχι απο την τροφη.... Γιατι ειναι πολυ καλη η τροφη που επιλεξαμε και της αρεσει κιολας.....
δεν ειναι τοσο ασχημα οσο ηταν του δικου μου, αλλα ειναι αρκετα κοντα
σιγουρα ο κτηνιατρος θα ξερει να σου πει καλυτερα αν χρειαζεται να γινει ενας καθαρισμος παντως, εγω σε αυτη την φαση θα τον εκανα ειναι η αληθεια, και μετα θα εκανα διατηρηση για να μην φτασει ποτε παλι ως εκει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3