Οι περιπέτειες της Τζούντι!


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
δεν ειναι τοσο ασχημα οσο ηταν του δικου μου, αλλα ειναι αρκετα κοντα
σιγουρα ο κτηνιατρος θα ξερει να σου πει καλυτερα αν χρειαζεται να γινει ενας καθαρισμος παντως, εγω σε αυτη την φαση θα τον εκανα ειναι η αληθεια, και μετα θα εκανα διατηρηση για να μην φτασει ποτε παλι ως εκει
Ξερουμε ποσο κοστιζει ο καθαρισμος?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ξερουμε ποσο κοστιζει ο καθαρισμος?
εμενα μου ειχε παρει 100, ειχε γινει με μεθη και υπερηχους... εχω ακουσει και για φτηνοτερες τιμες βεβαια. τωρα με την μεθοδο της μεθης η αληθεια ειναι πως εχω ενα προβλημα, το οτι σαφως δε μπορει να γινει τοσο καλη δουλεια οσο με την ναρκωση. αλλα ενταξει, ας μην ψαχνουμε το τελειο... σημασια εχει να φυγει ολη αυτη η πλακα και μετα να γινει συντηριση. κοιτα αμα θες και το δικο μου νημα για τα δοντια του μικρου! μπορει να σε βοηθησει καπως Σκυλογονεις μικροσωμων σκυλων, σας καλω για μια ερωτηση σχετικα με δοντια.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
..... Ελπιζω να ναι απο αυτο και οχι απο την τροφη....
Αν η τροφή της έχει κάτσει καλά και το μόνο μειονέκτημα είναι το γαλλικό άρωμα, κάνε πως δεν το καταλαβαίνεις :p

Για την πέτρα, συζήτησε με τον εαυτό σου αν θα της έδινες ωμά μοσχαρίσια πλευρά για μασούλημα. Από κει και πέρα, ο κτηνίατρος θα σου πει αν χρειάζεται καθαρισμός ή αν μπορείτε να το αντιμετωπίσετε με πιο ήπιο τρόπο για την ώρα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Αν η τροφή της έχει κάτσει καλά και το μόνο μειονέκτημα είναι το γαλλικό άρωμα, κάνε πως δεν το καταλαβαίνεις :p

Για την πέτρα, συζήτησε με τον εαυτό σου αν θα της έδινες ωμά μοσχαρίσια πλευρά για μασούλημα. Από κει και πέρα, ο κτηνίατρος θα σου πει αν χρειάζεται καθαρισμός ή αν μπορείτε να το αντιμετωπίσετε με πιο ήπιο τρόπο για την ώρα.
της εχω αγορασει κερατο ελαφιου για μασουλημα!!!! ναι θα παω με την πρωτη ευκαιρια
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
ειδες κατι απο αυτα οτι δεν το τηρω??? χεχεχεχε
Εχει στο κολάρο της ταυτοτητα εννοειται (φαινεται και στις φωτο) και το κολάρο δεν βγαίνει καθόλου από πανω της. οοοοταν κανει βολτα την κανω με σαμαρακι το οποιο ειναι σφιχτα οπως και το κολαρο ειναι αρκετα σφιχτα. φυσικα και δεν την λυνω μονο στο μπαλκονι βγαινει μονη της και δεν εχουμε βγει καν εξω στο δρομο , διοτι οπως εχω αναφερει και πιο πανω φοβαται ακομη.... Επισης δεν μπορει να φυγει με κανεναν τροπο (ειμαστε σε πολυκατοικια στον δευτερο οροφο κτλ κτλ και ουτε και θελει , ουτε καν εχει κανει τετοια προσπαθεια . Ακρως αντιληπτο το μηνυμα αλλα καπως αστοχο. Τα φιλια μου
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την κουκλίτσα σας!!!!!!!!!!
αν και νεοσκυλομάνα εγώ κι εσείς φαίνεστε έμπειρη, θα σας πω κάτι μου είπε ενας υπάλληλος του pet shop και μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα. Την ταυτότητα όχι στο κολλάρο που μπαίνει το λουρί...σε ένα δεύτερο. Εχει συμβεί πολλές φορές να σπάσει το κολλάρο και να φύγει το σκυλάκι χωρίς ταυτότητα.. κατά τ΄άλλα και η μικρούλα μας όταν ήρθε σπίτι τις πρώτες μέρες...χωρίς φαί, ελάχιστο νερό και καθόλου δραστηριότητα..φοβούνται τα γλυκούλια.. πόσο είναι??
 
  • Love
Reactions: Judi2021


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είναι όμορφη και κάνε υπομονή, υπομονή, υπομονή. Αγάλι αγάλι...

της εχω αγορασει κερατο ελαφιου για μασουλημα!!!! ναι θα παω με την πρωτη ευκαιρια
Δώσε και κανένα παξιμάδι. Δοκίμασε και κόκαλα όπως σου ανέφεραν. Σιγά σιγά.

Μήλο κομματάκια ή μπανάνα να της δίνεις από το χέρι σου. Μια σαρδέλα για μεζεδάκι.
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την κουκλίτσα σας!!!!!!!!!!
αν και νεοσκυλομάνα εγώ κι εσείς φαίνεστε έμπειρη, θα σας πω κάτι μου είπε ενας υπάλληλος του pet shop και μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα. Την ταυτότητα όχι στο κολλάρο που μπαίνει το λουρί...σε ένα δεύτερο. Εχει συμβεί πολλές φορές να σπάσει το κολλάρο και να φύγει το σκυλάκι χωρίς ταυτότητα.. κατά τ΄άλλα και η μικρούλα μας όταν ήρθε σπίτι τις πρώτες μέρες...χωρίς φαί, ελάχιστο νερό και καθόλου δραστηριότητα..φοβούνται τα γλυκούλια.. πόσο είναι??
ειναι περιπου 18 μηνων. Εχετε δίκιο αλλα στο περιλαίμιο δεν της βαζω το λουρι , για βολτα της φοραω σαμαρακι.... εσας ποσο ειναι?
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Είναι όμορφη και κάνε υπομονή, υπομονή, υπομονή. Αγάλι αγάλι...


Δώσε και κανένα παξιμάδι. Δοκίμασε και κόκαλα όπως σου ανέφεραν. Σιγά σιγά.

Μήλο κομματάκια ή μπανάνα να της δίνεις από το χέρι σου. Μια σαρδέλα για μεζεδάκι.
τα φρουτα δεν απαγορευονται στα σκυλακια????
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Το σταφύλι λέγεται ότι δεν ενδείκνυται, για τα υπόλοιπα φρούτα δεν έχω ακούσει κάτι κακό.
Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα μην ταϊζεις μαζεμένα πολλά καινούρια πράγματα, δίνε την βασική της τροφή για αρχή και σιγά-σιγά βάζε στην διατροφή της κάτι νέο, να δεις και πώς αντιδρά ο οργανισμός της.
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
χωρις παρεηγηση θεωρω περα απο την τροφη της (επειδη ειναι καλη) τα υπολοιπα περιττα.. Δικη μου γνωμη βεβαια.... αντε καμια λιχουδια για εκπαιδευση και επιβραβευση...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν είναι καθόλου περιττό, να δοκιμάζει καινούργιες γεύσεις.
Οσες επιτρέπεται και φυσικά σε μικρές ποσότητες. Οχι σαν κανονικό φαγητό.
Θα μπορούσε βέβαια, να είναι και η μόνιμη διατροφή της το μαγειρευτό.
Και φρούτα, και αυγά και λαχανικά και κρεατάκι και ψαράκι και τα πάντα.
Τι πιο φυσιολογικό, από το να τρώνε όλη τους την ζωή, τα "πετραδάκια" της ξηράς, μόνο; Τους κάνει καλό να τα συνηθίζει κι αυτά ο οργανισμός τους και μπορεί στο μέλλον να σε σώσει από διάφορα προβλήματα.

Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα μην ταϊζεις μαζεμένα πολλά καινούρια πράγματα, δίνε την βασική της τροφή για αρχή και σιγά-σιγά βάζε στην διατροφή της κάτι νέο, να δεις και πώς αντιδρά ο οργανισμός της.
Αυτή, είναι μια σωστή μέθοδος. Έχε την υπόψιν σου.
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Δεν είναι καθόλου περιττό, να δοκιμάζει καινούργιες γεύσεις.
Οσες επιτρέπεται και φυσικά σε μικρές ποσότητες. Οχι σαν κανονικό φαγητό.
Θα μπορούσε βέβαια, να είναι και η μόνιμη διατροφή της το μαγειρευτό.
Και φρούτα, και αυγά και λαχανικά και κρεατάκι και ψαράκι και τα πάντα.
Τι πιο φυσιολογικό, από το να τρώνε όλη τους την ζωή, τα "πετραδάκια" της ξηράς, μόνο; Τους κάνει καλό να τα συνηθίζει κι αυτά ο οργανισμός τους και μπορεί στο μέλλον να σε σώσει από διάφορα προβλήματα.


Αυτή, είναι μια σωστή μέθοδος. Έχε την υπόψιν σου.
Σεβαστη η γνωμη σας αλλα θα κρατησω την δικη σας. Οπως και να εχει ευχαριστω που την παραθεσατε!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ι
για το παιδακι τωρα δε θα πω τιποτα γιατι θα με φανε...... αλλα να ξερεις οτι δεν μου αρεσουν καθολου... και καθε μερα βρισκω κι αλλους λογους για την δυσαρεσκια μου
Δεν υπάρχει τίποτα να πούμε εναντίον των παιδιών. Έχω κάνει απογευματινή βάρδια σε σχολείο, δραστηριότητες συλλόγου γονέων, με τον Αργο παρέα και περισσότερα από 60 παιδιά στο προαύλιο. Έχει μπει ως μασκότ ανάμεσα σε άσχετη τάξη δημοτικού η οποία πήγαινε προς το πούλμαν εκδρομή.

Ένα απόγευμα βρισκόμασταν σε πάρκο σκύλων όπου ήρθαν μισή ντουζίνα πιτσιρίκια και ζήτησαν να μπουν μέσα για να τα θαυμάσουν. Αφού τους ζήτησα να πάρουν την άδεια των γονέων τους οι οποίοι ήρθαν και μου είπαν το εντάξει τα άφησα. Εγώ έφαγα το αγγούρι λόγω άγχους μην πέσει κανένα γομαρι πάνω στα παιδιά. Τι το καλύτερο να ακούς παιδιά να θαυμάζουν τα σκυλιά, να ρωτάνε απορίες, να εξοικειώνονται με αυτά.

Στο βάθος μια κυρία με σκυλίτσα μου έλεγε, μα παιδιά σε πάρκο σκύλων ;
 
  • Like
Reactions: GRDANE




Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Γεια σας, γεια σας!
Τι κάνουτε? εμείς καλά!!!!!!!!
Πέρασαν 17 μέρες και έχουμε προοδεύσει αρκετά!!!!
Το Τζουντίδιο ειναι όλο και καλύτερα. Αφού μίλησα με την κυρια που την είχε υπο την προστασία της
στο καταφύγιο ζώων, μιας και ήμουν προβληματισμένη που το σκυλί ήταν ψυχολογικα ασχημα και ενω ειπε οτι θα ενημερωνοταν απο τον κτηνιατρο του καταφυγιου (δεν νομιζω να το εκανε η ο κτηνιατρος δεν εχει βγαλει την κτηνιατρικη δεν ξερω) και μου απαντουσε σε οτι την ρωτουσα πραγματα ακυρα (μεχρι που μου ειπε οτι είχα το σκυλι νηστικο jesus! και γιαυτο το σκυλακι ετρωγε χορτα.... Jesus στο τετράγωνο!) πήρα την απόφαση να την πάω στον κτηνίατρο. Η Τζούντι λοιπόν η δόλια πέρα από πολλά ενδοπαράσιτα είχε και γαστρίτιδα. Της εκαναν εξετασεις κοπράνων , η μια βγήκε αρνητικη την αλλη την περιμένουμε.... Της εκαναν λοιπον και 2 ενεσουλες για να ηρεμήσει το στομαχι της. πήρε και 2,5 κιλακια. Aπο εκείνη την στιγμή και υστερα ηδη αναθάρρεψε... Πήγαμε την πρώτη μας βόλτα στο βουνο (την καταχάρηκε πλεον καθε μερα κανουμε μεγαλη βολτα εννοειται) επιτέλους εφυγε η ουριτσα απο τα σκέλια και κουνιέται σαν τρελή!!!!! Προφανώς το κορίτσι μου πονούσε στο στομαχι της και ηταν τοσο υποτονικη. Αλλο σκυλάκι τωρα!!! Και πολύ χαιρομαι....
Και φυσικα έρχονται φωτογραφίες......
Για πείτε μου βλέπετε διαφορές στις φωτο????
 

Attachments



zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Η χαρά σου για εκείνη και η μετάβασή της σε τέτοια ζωή είναι ό,τι πιο όμορφο μπορεί να εισπράξει κανείς!
 
  • Love
Reactions: Judi2021


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
ειναι περιπου 18 μηνων. Εχετε δίκιο αλλα στο περιλαίμιο δεν της βαζω το λουρι , για βολτα της φοραω σαμαρακι.... εσας ποσο ειναι?
Υπολογίζουμε να γίνεται 1 έτους τώρα...
 
  • Like
Reactions: Judi2021


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3