Οι πρωτες μερες μετα την στειρωση


mikes87

Member
30 Μαρτίου 2011
8
0
Γεια σας παιδια. Χτες καναμε στην Μaira μας ( γερμανικο ποιμενικο ,θηλυκο) την στειρωση και θα θελα να μου πειτε εσεις που εχετε στειρωσει τα σκυλακια σας,τις πρωτες 3 μερες πως ειναι η συμπεριφορα τους? Σημερα ειναι η πρωτης της μετεγχειριτικη μερα και δεν ειναι καθολου ζωηρη και κοιμαται συνεχεια. Φαγητο με δυσκολια τρωει..εκανε και 2 φορες εμετο μετα απο την αντιβιωση που της εδωσα. Τα σκυλακια σας ,ειχαν την ιδια συμπεριφορα με αυτην της δικιας μου ? Ευχαριστω
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Περαστικά στην συνονόματη, άστην στην ησυχία της θα έρθει στα ίσια της, λίγο η νάρκωση λίγο πονάει, θα συνέλθει!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Λογική συμπεριφορά έχει.
Ή δικιά μου δεν έφαγε για 3 μέρες - 2 φορές αναγκάστηκα την αντιβίωση να την κάνω ενέσιμη στο γιατρό γιατί δεν εννοούσε να βάλει κάτι στο στομάχι. Την τέταρτη μέρα έτρωγε ψίχουλα - χρυσή την έκανα να φάει και προσπαθούσα να της δίνω κάτι που της αρέσει πάρα πολύ.
Επίσης, μέχρι και τη δεύτερη μέρα κοιμόταν συνέχεια.

Πάντως τώρα με τις ζέστες η δικιά σου θα ταλαιπωρείται ακόμη περισσότερο. Φρόντισε να την έχεις κάπου δροσερά - όχι κρύα, αλλά όχι στην αφόρητη ζέστη.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Πόσο είναι η Maira αν επιτρέπεται;
Σε ποιο μήνα είχε τον πρώτο της οίστρο;
Πόσο κόστισε η επέμβαση και πόσο η φαρμακευτική αγωγή;
Ενδιαφέρομαι γιατί πλησιάζει ο πρώτος μας οίστρος. :)

... και φυσικά περαστικά της και σιδερένια!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Η δικιά μου που είχε και εξωτερικά παρότι όντως δεν βάζει κώλο κάτω γενικά πρόσεχε από μόνη της πάρα πολύ γιατί την τράβαγαν και ήταν λογικό, αλλά ακόμα και στα σάλτα που έκανε απ΄τον καναπέ δεν τα πάταγε σχεδόν τα πίσω πόδια. Παραδόξως ούτε καν τα έγλυψε δεν τα πείραξε καθόλου
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Εμάς και τα τρία που στειρώσαμε ήταν πιο υποτονικά απ' ότι συνήθως. Ειδικά το πλασματάκι μου, η Κιάρα, που είναι εντελώς ανισόρροπο και χοροπηδάει σαν το κατσικάκι, ήταν απίστευτα υποτονική για μία εβδομάδα! Αφού είχα φτάσει σε σημείο να ανησυχώ πως κάτι έπαθε από το χειρουργείο! Αλλά μετά από μία εβδομάδα ήταν πάλι το αγριοκατσικάκι μου! Οπότε μην ανησυχείς. Απλά είναι λογικό δεδομένου του ότι έκανε επέμβαση. Εμένα, όταν την πρωτοπήρα σπίτι από τον γιατρό, ήταν τόσο καταβεβλημένη που ούτε τα τσισάκια της δεν μπόρεσε να κρατήσει και τα έκανε πάνω της όσο την είχαμε αγκαλιά για να την φέρουμε σπίτι.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν! Θα γίνει όπως ήταν σε χρόνο μηδέν! :) Περαστικούλια σας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εμένα, όταν την πρωτοπήρα σπίτι από τον γιατρό, ήταν τόσο καταβεβλημένη που ούτε τα τσισάκια της δεν μπόρεσε να κρατήσει και τα έκανε πάνω της όσο την είχαμε αγκαλιά για να την φέρουμε σπίτι.
Αυτό της συνέβη, γιατί δεν είχε φύγει ακόμη η νάρκωση και ήταν μουδιασμένη και δεν ένοιωθε ότι της έφευγαν.
Οχι δηλαδή από ταλαιπωρία. Από...αναισθησία...στην κυριολεξία.
 


mikes87

Member
30 Μαρτίου 2011
8
0
Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας !! Με τις προσωπικες σας εμπειριες με βοηθησατε παρα πολυ και κυριως με καθησυχασατε .Η Maira συνερχεται σιγα σιγα, εφαγε επιτελους και πριν λιγο την πηγα μια πολυ μικρη βολτα οπως μου ειπε η Κτηνιατρος. Την καλημερα μου απο τα Δωδεκανησα σε ολο το forum !
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Είναι πολύ λογικό, έχω τέσσερις στειρώσεις στο ενεργητικό μου και έχω να σου πω τα εξής. Η μικρή τις πρώτες μέρες είναι φυσιολογικό να μην είναι στα καλύτερα της. Είναι θέμα ημερών μέχρι να ξαναπάρει τα πάνω της. Τα ράμματα μην σε τρομάζουν τόσο. Κλείνουν γρήγορα. Ανάλογα το χειρουργείο τα περισσότερα είναι εσωτερικά. Η Ίσις στις πέντε μέρες άρχισε να τα τρώει, τίποτα δεν έπαθε. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις και είναι κάτι που δεν το λένε πολλοί είναι το θέμα της κοίλης. Για κάνα δύο μήνες μετά την ημέρα της επέμβασης μην την αφήνεις να χοροπηδάει σαν κατσίκι. Μεγάλους περιπάτους χωρίς άλματα και σπρίντ. Όσο τα στομαχικά τοιχώματα δεν έχουν επουλωθεί εντελώς και δεν έχουν ανακτήσει όλη τους την δύναμη μπορεί πάνω σε μια απότομη κίνηση να σχιστεί εσωτερικά το τοίχωμα και να σου κάνει κοίλη. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει. Γι αυτό λίγο προσοχή τον πρώτο καιρό.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις και είναι κάτι που δεν το λένε πολλοί είναι το θέμα της κοίλης. Για κάνα δύο μήνες μετά την ημέρα της επέμβασης μην την αφήνεις να χοροπηδάει σαν κατσίκι. Μεγάλους περιπάτους χωρίς άλματα και σπρίντ. Όσο τα στομαχικά τοιχώματα δεν έχουν επουλωθεί εντελώς και δεν έχουν ανακτήσει όλη τους την δύναμη μπορεί πάνω σε μια απότομη κίνηση να σχιστεί εσωτερικά το τοίχωμα και να σου κάνει κοίλη. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει. Γι αυτό λίγο προσοχή τον πρώτο καιρό.
έχεις δίκιο ακόμα και 2 μήνες μετά την επέμβαση μια ευαισθησία θα υπάρχει ακόμα και αν δεν μας το δείχνει το σκυλί.

Έχω κλείσει και εγώ ραντεβού για στείρωση στην πιτμπουλίνα μας και είμαι σε αναμένα κάρβουνα.

Να αγοράσω ελισαβετιανο κολάρο ή όχι; τι λέτε;

Νομίζω βολεύει για να μην την κυνηγάω συνέχεια και με 2 σκυλιά είναι απαραίτητο ιατρικό αξεσουαρ αναρρωσης (αχρείαστο να'ναι).
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ελισαβετιανό εγώ δεν έβαλα και είχα στειρώσει επίσης και τις 2 ταυτόχρονα. Απλά είχα βάλει ραντεβού τη στείρωση πριν από Σαββατοκύριακο, το συνδύασα μαζί με αργία και άδεια οπότε ήμουν συνέχεια μαζί τους. Καμία από τις δύο δεν έκανε κίνηση για να πειράξει τα ράμματα. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι τα μπουλντόγκια είναι και κομματάκι δύσκαμπτα ...σιγά μην φτάσουν την κοιλιά τους!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
έχεις δίκιο ακόμα και 2 μήνες μετά την επέμβαση μια ευαισθησία θα υπάρχει ακόμα και αν δεν μας το δείχνει το σκυλί.

Έχω κλείσει και εγώ ραντεβού για στείρωση στην πιτμπουλίνα μας και είμαι σε αναμένα κάρβουνα.

Να αγοράσω ελισαβετιανο κολάρο ή όχι; τι λέτε;

Νομίζω βολεύει για να μην την κυνηγάω συνέχεια και με 2 σκυλιά είναι απαραίτητο ιατρικό αξεσουαρ αναρρωσης (αχρείαστο να'ναι).
Το μόνο σκυλί που έφαγε τα ράμματα ήταν η Ίσις. Μετά από μερικές μέρες, 4-5, είχε αρχίσει να τα τρώει. Στις 10-12 μέρες είχε μείνει μόνο 1 εμφανές ράμμα το οποίο της το έκοψα εγώ γιατί ήταν πολύ χαλαρό και αυτό πλέον. Ίσως με το ελισαβετιανό το αποτρέψεις αν είναι από "αυτά" τα σκυλιά. Επίσης τις πρώτες μέρες μπορεί να βγάλει κάποιες στιγμές πρωτόγνωρη επιθετικότητα προς άλλα σκυλιά αν έρχεται σε επαφή λόγω του ότι αισθάνεται λαβωμένη και ευάλωτη. Μετά θα επανέλθει πλήρως στα κανονικά της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι τα μπουλντόγκια είναι και κομματάκι δύσκαμπτα ...σιγά μην φτάσουν την κοιλιά τους!
Ναι, αλλά θα μπορούσαν να φτάσει η μιά της άλλης :p
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Επίσης τις πρώτες μέρες μπορεί να βγάλει κάποιες στιγμές πρωτόγνωρη επιθετικότητα προς άλλα σκυλιά αν έρχεται σε επαφή λόγω του ότι αισθάνεται λαβωμένη και ευάλωτη. Μετά θα επανέλθει πλήρως στα κανονικά της.
εννοείται πως θα την έχω χωριστά από τον άλλον.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Και εμάς όλα καλά μέχρι στιγμής.

χθες το απόγευμα κάναμε την επέμβαση, μέχρι τις 6 τα ξημερώματα είχαμε κάνει 6 φορές εμετό και είχαμε γλύψει λίγο γιαούρτι, νερό ήπιαμε ελάχιστο.

σήμερα φάγαμε λίγη ψίχα ψωμιού με γιαούρτι και 4-5 φέτες γαλοπούλα και ήπιαμε λίγο νεράκι.

Το μόνο που δεν αντέχουμε είναι το ελισαβετιανο κολάρο :p
 


mikes87

Member
30 Μαρτίου 2011
8
0
ANTREAS, το κολαρο εσενα ποσες ημερες σου ειπε η κτηνιατρος να το φοραει ? Εμας σημερα ειναι η πεμπτη ημερα και μας ειπε μεχρι το σαββατο .
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
άστο δεν μας είπε και πολλά πράγματα, ότι κρίνω από μόνος μου.

προσωπικά της το βάζω μόνο όταν είναι μόνη της και το βράδυ που κοιμόμαστε, όταν είμαστε μαζί (σχεδόν όλη μέρα διότι πήρα άδεια) δεν της το φοράω.