Οι πρωτες μερες μετα την στειρωση




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
φίλε στη δικιά μας πραγματικά μόνο το κολλάρο της έπεσε βαρύ, μετά τις πρώτες 12 ώρες που την έβγαλα στην αυλή για την ανάγκη της με το ζόρι την κρατούσα να μην αρχίσει τις κατσικιές.

το πρόβλημα μου είναι πως όταν θα λείπω από Δευτέρα στη δουλεια θα πρέπει να χωρίζω τα 2 σκυλιά μου μην τυχόν και της χαλάσει τα ράμματα ο αρσενικός.
 


athenabzr

Member
23 Αυγούστου 2013
13
4
Αθήνα
Γεια χαρά, παιδιά! Την Παρασκευή στειρώσαμε τη Ζωή. Φαίνεται να έχουν πάει όλα καλά. Ήπιε νεράκι και έφαγε μετά από ένα δωδεκάωρο και η όρεξη της είναι μια χαρά. Σηκώνεται, με εμφανή ενόχληση βέβαια, αλλά χωρίς να κλαίει.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι πειράζει το σημείο της τομής. Η κτηνίατρος της έβαλε γάζα και αυτοκόλλητο και ένα t-shirt δικό μας για να μην έχει άμεση πρόσβαση. Έχει βγάλει ελάχιστα υγρά, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι αναμενόμενο. Πλέον, όμως, γλείφει το σημείο συνέχεια, μετακινεί το μπλουζάκι και φοβόμαστε ότι μπορεί να βγάλει τις γάζες και να δαγκώσει τα ράμματα. Το κολάρο-ελισάβετ το έβγαλε με τη μία. Δεν το δέχεται με τίποτα και κάνει και ταρζανιές για να απαλλαγεί, μόλις της το βάζουμε. Καταφύγαμε σε φίμωτρο. Έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα; Μήπως ανησυχούμε υπερβολικά; Αύριο θα επικοινωνήσουμε με την κτηνίατρο. Μέχρι τότε, όμως;



 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το φίμωτρο δεν είναι λύση. Μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά καθώς θα προσπαθεί να πειράξει την τομή με το φίμωτρο και θα την πληγώνει χειρότερα.
Συνεχίστε με τον τρόπο που σας είπε η κτηνίατρος μέχρι αύριο.
 


athenabzr

Member
23 Αυγούστου 2013
13
4
Αθήνα
Το φίμωτρο δεν είναι λύση. Μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά καθώς θα προσπαθεί να πειράξει την τομή με το φίμωτρο και θα την πληγώνει χειρότερα.
Συνεχίστε με τον τρόπο που σας είπε η κτηνίατρος μέχρι αύριο.
Κυβέλη, ευχαριστώ! Προς το παρόν, έχει μείνει πολύ ήσυχη με το φίμωτρο. Την έχουμε πάντα υπό επίβλεψη. Θα καλέσω και την κτηνίατρο αργότερα το απόγευμα και θα δω...Από την εμπειρία σας τα υγρά στην τομή (ελάχιστα) είναι φυσιολογικό να εκκρίνονται, έτσι;
 


athenabzr

Member
23 Αυγούστου 2013
13
4
Αθήνα
Εγώ είμαι πάλι! Μεταξύ μπακαλιάρου και σκορδαλιάς έχουμε τη Ζωή που έχει δαιμονιστεί μετά τη στείρωση και δεν ξέρουμε πώς να τη μαζέψουμε. Είμαστε στην τέταρτη μέρα. Το πρόβλημα είναι ότι κάνει συνεχώς ταρζανιές και επιμένει να πειράζει την τομή. Αφού απελπιστήκαμε με το κολλάρο - ελισάβετ (για το φίμωτρο είχε απόλυτο δίκιο η Κυβέλη, μας το επιβεβαίωσε και η γιατρός), η κτηνίατρος της έβαλε αυχενικό νάρθηκα, για να την εμποδίζει να γυρίσει προς τα πίσω. Όμως, τα τινάγματα εξακολουθεί να τα κάνει. Από τα εξωτερικά ράμματα έχει μείνει μόνο ένα. Χρειάζεται δυο - τρεις μέρες ηρεμία για να κλείσει η τομή. Η γιατρός μας έδωσε και calmivet ως έσχατη λύση. Δεν έχουμε δώσει ακόμα. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία; Τι κάνατε; Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη (κι ας μυρίζει και σκόρδο;))