Οι "φιλόζωοι" των Αθηνών


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κάποιος εγκατέλειψε, μου είπαν, στη γειτονιά μου ένα chow chow. Έμαθα μετά για ένα χάσκι. Και τα δύο πανάκριβα σκυλιά που αποκτήθηκαν το φθινόπωρο. Πώς άραγε αντέχουν τα τα αποχωρίζονται?
Μου 'ρθαν δάκρυα με το παρακάτω άρθρο από την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Δημοσιεύτηκε το 2006, αλλά είναι πάντα επίκαιρο. Κυρίως τα καλοκαίρια:


Oι «φιλόζωοι» των Αθηνών
Δύο πράγματα προδίδουν ότι ήρθε ο Αύγουστος, ο μήνας των διακοπών του λαού: αδειάζουν οι δρόμοι από ανθρώπους και γεμίζουν από... σκυλιά. Σκυλιά με πολύχρωμα λουράκια και Scalibor, αυτά τα λευκά περιλαίμια που διώχνουν τα τσιμπούρια, σκυλιά αμήχανα, που με δυσκολία γνωρίζουν πώς να περάσουν το δρόμο. Οι «φιλόζωοι» των Αθηνών, κατά τη διάρκεια της χρονιάς ψωνίζουν –όπως για τους εαυτούς τους– στολίδια και αξεσουάρ για τα φρεσκοαποκτημένα pet τους (sic) –συνήθως κάποιας ράτσας που έχουν χρυσοπληρώσει– και λίγο πριν από τις καλοκαιρινές διακοπές, όταν σφίγγουν τα πράγματα, τα εγκαταλείπουν μαζί με τα λουράκια τους στο δρόμο – τουλάχιστον δεν ζητούν τα δώρα τους πίσω...
Κάπως έτσι πρέπει να συνέβη και στον Ζιζού, το περιποιημένο κυνηγόσκυλο που συχνάζει πλέον στου Φιλοπάππου μαζί με καμιά 25αριά ακόμα νεόφερτους πρώην αριστοκράτες και –ένεκα διακοπών– νυν αδέσποτους. Με το κόκκινο λουράκι του –προφανώς για να κάνει αντίθεση με το γυαλιστερό μαύρο του τρίχωμα– πλησιάζει με ενθουσιασμό τα τυχερά σκυλιά με τα κανονικά αφεντικά που παρ’ ότι Αύγουστος συνεχίζουν να τα αγαπούν, κι όταν κάποιος από τους ιδιοκτήτες φωνάζει στο σκυλί του «κάτω», ο τελευταίος υπακούει επίσης και κάθεται επιζητώντας επιβράβευση για την καλή του εκπαίδευση.
Δεν ξέρω αν τον Ζιζού τον εγκατέλειψαν. Μπορεί και να τον έχασαν. Πάντως, τσιπάκι δεν έχει ούτε μεταλλική ταυτότητα πάνω στα πολυτελή λουράκια του και κανένας δεν τον έχει αναζητήσει στο Δήμο, όπου κατέφυγαν οι περίοικοι του Φιλοπάππου. Θα μου πείτε, εδώ παρατάνε μωρά, τα σκυλιά μάς κάνουν εντύπωση; Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σας. Σκεφτείτε όμως τη στιγμή που μεταφέρετε κάπου μακριά το σκυλί σας, αυτό που βγάζατε κάθε μέρα βόλτα, που χοροπήδαγε από τη χαρά του όταν γυρίζατε από τη δουλειά, που έχωνε τη μουσούδα του κάτω από το χέρι σας για να το χαϊδέψετε. Και το αφήνετε εκεί, ξέροντας πως είναι για πάντα, να σας κοιτάζει με απορία και τρόμο την ώρα που απομακρύνεστε, να κλαψουρίζει διστακτικά γιατί ούτε το ίδιο δεν φαντάζεται τι πάτε να κάνετε. Και γυρνάτε στο σπίτι σας και συνεχίζετε τη ζωή σας σαν να μην έγινε τίποτα. Σαν να επιστρέψατε ένα ελαττωματικό σκεύος κουζίνας.
Μανίνα Ντάνου







http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_20/08/2006_1285881
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δεν ξερω για μας.. παντως αυτοι μια ψυχαναληση τη θελουν.. :p
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:D:D χε.. δεν ηθελα να το θιξω το θεμα κλώτσιες.. :D αλλα μια και το πες .. ω ναι!! ειναι για πολλες σφαλιαρες.. :D
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Μην εισαστε βιαιοι.Μια απαγωγη και μεταφορα νυχτα στο αμπου-γκαμπι η οπως αλλιως λεγετε ειναι η τελεια προσομοιωση
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Και γω δεν το καταλαβαίνω πως παρατάνε τα σκυλιά τους ακριβά και φτηνά...Δεν μου περνάει καν από το μυαλό...
Θέλουν και δυο και μη σου πω και παραπάνω κλοτσιές...:mad:
Απίστευτος κόσμος...:eek:
Και μένα μου έρχονται δάκρυα...:(
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Και γω δεν το καταλαβαίνω πως παρατάνε τα σκυλιά τους ακριβά και φτηνά...Δεν μου περνάει καν από το μυαλό...
Θέλουν και δυο και μη σου πω και παραπάνω κλοτσιές...:mad:
Απίστευτος κόσμος..
αυτο ειναι ευκολο! γιατι αυτο το ρημαδι το κουταβι που πηραν εχει το κακο συνηθειο να μεγαλωνει και να γινεται σκυλος που θελει τις βολτες τους, την παρεα του και οταν δεν τα εχει αυτα τρωει και καμια παντοφλα.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Βέβαια, βέβαια...
Και αφού φάει την παντόφλα και πριν το παρατήσουν στο δρόμο το τουλουμιάζουν κιόλας...:mad:
Τσακώθηκα προχτές μ΄έναν που είχε δύο σκυλάκια, τ΄άφηνε ελεύθερα και καλά για να παίξουν και όταν τα φώναζε και δεν έρχονταν, μόλις τα έπιανε τα έδενε και τους έριχνε πολύ ξύλο...
Μου ήρθε πρώτη φορά να χτυπήσω άνθρωπο*demonio*
Στο τέλος του είπα, άμα φωνάζεις το σκυλάκι και το κοπανάς θα σκέφτεται πως να φύγει μακρυά σου για να γλυτώσει και όχι να έρθει...Εκεί κάπως το σκέφτηκε...
Έβλεπε και ο δικός μου τη φασαρία και τα έπαιξε ο καημένος γιατί δεν ξέρει τι είναι ξύλο...
Πολύ φοβάμαι ότι κι αυτός θα κάνει το ίδιο με τον ιδιοκτήτη του χάσκι και του chow-chow:(
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Πριν 4 χρονια, οταν πηγαμε στην Ιταλια, μπαινοντας στην Φλωρεντια (οδικως) το πρωτο πραγμα που ειδαμε ηταν μια τεραστια γιγαντοαφισα που επαναλαμβανοταν καθε 3 χλμ και που εγραφε με τεραστια γραμματα:

"Εσυ εισαι ο μπασταρδος"

και εξηγουσε απο κατω τις συνεπειες του νομου για οποιον παρατουσε το σκυλο του στο δρομο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ετσι αγορασαν τον μικρο μου..και ετσι τον παρατησανε..

Ποιος ξερει ισoς εκεινη την περιδο δεν πηγαινε με την τσαντα τα παπουτσια τα αξεσουαρ..και ετσι τον πεταξαν..:mad::mad:

Οσον αφορα την Φλωρεντια ειναι αλλου..σε αλλη διασταση...,χρονια μακρια απο εμας..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU