Ολιστική super premium τροφή Sam's Field


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
πηρα τα 700γρ στο κουταβι μου και την καταβροχθιζει. εχει και πολυ καλα συστατικα
κι εγω τυχαια τη διαλεξα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
την αγορασα περιπου 5,5€ τα 700γρ απο νεο ηρακλειο
αν την εχει βρει κανεις φθηνοτερα παρακαλω ας με ενημερωσει, θελω να ξαναπαρω


Νομίζω πως σε αυτή την τιμή έχει καλές τροφές
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Όσες δηλώνουν ολιστικές είναι ακριβές.
Εμένα η δική μου βγαίνει περίπου στα 7,50-8.00 το κιλό.
 




isohos

Active Member
22 Ιουνίου 2011
34
0
Athens
www.bostonterriers.gr
Η συγκεκριμένη τροφή είναι εξαιρετική σε όλους τους κωδικούς που διαθέτει. Εγώ δίνω στα σκυλιά μου τον κωδικό με το σολωμό και είμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημένος. Εξαιρετική σχέση ποιότητας-τιμής, τρίχα λαμπερή που δεν πέφτει, εύγευστη (αφού πάντα τη τρώνε με όρεξη). Την συνιστώ ανεπιφύλακτα και σαν ιδιοκτήτης και σαν εκτροφέας. Μπορείτε να τη βρείτε επίσης στη Γωνιά του Λίο, Μελαντίας 60 & Πυθέου, Νέος Κόσμος, Τ: 210 9018 688
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
κι εγω δινω στον δικο μου 8 μηνων Γ.Π. την sam's field junior large και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλη τροφη με πολυ καλα συστατικα..την τρωει με ορεξη..καλη τριχα και λαμπερη κοπρανα σφιχτα,,και συμφερει και σε τιμη και σε ημερησια ποσοτητα ταισματος σε σχεση με την royal canin και την cibau που του εδινα πριν...την συστηνω ανεπιφυλακτα κι εγω..
 






vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ναι στα 13 κιλα βγαινει το τσουβαλι αλλα η ημερησια ποσοτητα ειναι πιο λιγη σε σχεση με αλλες τροφες...
εμενα η τροφη μου κρατησε 1 μηνα και 1 εβδομαδα περιπου για γερμανικο ποιμενικο 8 μηνων..πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα..
 


bill3377

Member
1 Νοεμβρίου 2012
11
0
Τρίκαλα
Για σας και από εμένα. Κι εγώ ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα να την δίνω στον scooby μου. Ένα κοκερ 5 μηνών. Την τρώει σαν τρελός και το τρίχωμα του είναι καλύτερο από πριν. Τα κακά του είναι μεν σφιχτά αλλά έχω το εξής θέμα. Βγαίνουμε βόλτα για να τα κάνει, όλα καλά. Κάνει τα κακά του σφιχτά και ξεκινάμε το παιχνίδι. Μετά από κανένα μισάωρο παιχνιδιού, ξεκινάμε για την επιστροφή στο σπίτι. Τότε τα ξανακάνει και είναι από μαλακά μέχρι και πολύ μαλακά μερικές φορές. Είναι φυσιολογικό αυτό ή φταίει η τροφή; Την πρώτη φορά πάντως είναι πάντα σφιχτά. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την τροφή και όντος η ποσότητα που αναλογεί είναι ελάχιστη.
 


OmikroSasFilos

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
45
0
Καλησπερα εντυπωσεις μετα απο αρκετο καιρο χρησεις της ?? και ποιος κωδικος ειναι πιο καταλληλος για pitbull? o 4300 power γιατι βλεπω μεσα το american staffordshire terrier??
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
καλησπέρα φιλε μου εγώ έχω ένα amstaff 3 μηνών και εδώ και μια βδομάδα του δίνω τι sams field την junior large πάει πολύ καλά ενέργεια στο foul γυαλιστερό τρίχωμα τα κακά τις είναι φυσιολογικά ( όπου με την προηγουμενη τροφή που τις έδινα είχα πρόβλημα ) εντυπώσεις πολύ καλές από την τροφή τώρα για την 4300 δεν ξέρω να σου πω τι κάνει και τι προσφέρει αν ξέρει κάποιος ας μας φωτίσει

λογικά η 4300 είναι μονο για ενήλικα σκυλιά σωστά?

επίσης ρε παιδιά μια ερώτηση το τσουβάλι λέει 260 gr την μέρα δεν είναι λίγα για ένα κουτάβι 3 μηνών? τις κάνω 3 γεύματα αλλα επειδή μου φαίνεται λίγη δοσολογία τις το πήγα 120 ανά γεύμα σύνολο 360 την μέρα αν κάνω λάθος ας μου πεις κάποιος να ξέρω
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Αν το βλέπει ότι δεν χορταίνει και θέλει να φάει κι άλλο και γενικά όμως είναι ok(κιλά κ.α.), η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Κι εγώ στο περίπου της δίνω.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
καλησπέρα φιλε μου εγώ έχω ένα amstaff 3 μηνών και εδώ και μια βδομάδα του δίνω τι sams field την junior large πάει πολύ καλά ενέργεια στο foul γυαλιστερό τρίχωμα τα κακά τις είναι φυσιολογικά ( όπου με την προηγουμενη τροφή που τις έδινα είχα πρόβλημα ) εντυπώσεις πολύ καλές από την τροφή τώρα για την 4300 δεν ξέρω να σου πω τι κάνει και τι προσφέρει αν ξέρει κάποιος ας μας φωτίσει

λογικά η 4300 είναι μονο για ενήλικα σκυλιά σωστά?

επίσης ρε παιδιά μια ερώτηση το τσουβάλι λέει 260 gr την μέρα δεν είναι λίγα για ένα κουτάβι 3 μηνών? τις κάνω 3 γεύματα αλλα επειδή μου φαίνεται λίγη δοσολογία τις το πήγα 120 ανά γεύμα σύνολο 360 την μέρα αν κάνω λάθος ας μου πεις κάποιος να ξέρω
οτι λεει η τροφη θα δινεις..μη δινεις παραπανω και παρει παραπανισια κιλα γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα οστα του τωρα που ειναι ακομα κουταβι και ειναι στην αναπτυξη ακομα..οτι πρωτεινες ειναι να παρει θα τις παρει απο την τροφη μην ανυσηχεις..οποτε 260gr λεει να δινεις για την ηλικια του,260gr θα δινεις κι εσυ..σκεψου οτι κι εγω δινω την ιδια τροφη στον δικο μου Γερμανικο Ποιμενικο 8,5 μηνων και λεει 370gr την μερα να δινω..και του δινω τοσα ακριβως και ειναι στα κιλα του και φουλ ενεργεια..παντως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την τροφη..
 
Last edited:


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Το θέμα με τις ποσότητες στις τροφές είναι λίγο πολύπλοκο.
Η συγκεκριμένη σου γράφει (όπως και πολλές άλλες) την δοσολογία που πρέπει να δίνεις βάσει του τελικού βάρους που θα έχει ενήλικος ο σκύλος.
Αλλά βλέπουμε όλοι ότι σκυλιά ίδιας ράτσας όταν είναι ενήλικα έχουν μεγάλες διαφορές στο βάρος, εννοώντας βέβαια ότι δεν είναι παχύσαρκα.
Επίσης από ράτσα σε ράτσα διαφέρει και ο ρυθμός ανάπτυξης.
Οπότε ξεκινάμε και δίνουμε ότι γράφει η τροφή αλλά έχουμε και το νου μας και αυξομειώνουμε τη δόση αναλόγως με το πως βλέπουμε το σκύλο μας.Ούτε παχύσαρκο αλλά ούτε και λιπόσαρκο.
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εδινα στον σκυλο κανα 6 μηνο την Belcando finest croc αλλα την αλλαξα πριν κανα 2 εβδομαδες σε Sam's field Adult Solomon.

Ο λογος που αλλαξα τροφη στον σκυλο ηταν γιατι το 3ο σακι των 4κιλων που αγορασα της Belcando οταν το ανοιξα βρωμουσε πλαστικο,ειχε παρει εντονη μυρωδια απο την πλαστικη σακουλα η οποια δυστυχως δεν περιεχει εσωτερικα αλουμινια επιστρωση οπως αλλες τροφες.Ακομα και οταν την αφησα ανοιχτη ξεμυριζε λιγο μονο.Η τροφη ειχε ημερομηνια το 2013.

Ο σκυλος παρ'ολα αυτα την ετρωγε χωρις να εχει καποιο προβλημα,αλλα τελικα μετανοιωσα που την εδωσα οταν στο μαγαζι μου ειπαν οτι ασχετα με την ημερομηνια ληξης η μυρωδια οφειλοταν στο οτι ηταν παλια η παρτιδα.Και οτι το κανουν οι γερμανοι για χαμηλοτερο κοστος.Οταν τον ρωτησα αν θα μπορουσα να την αλλαξω απο την αρχη αλλα εφ'οσον ειχα ανοιξει την συσκευασια ειπε οτι επρεπε αυτο να το ρωτησει στον πωλητη.Απαραδεκτο τροφη σε τετοια τιμη(σχετικα ακριβη) να μην εχει επιστρωση απο μεσα,εχουν ακομα και φθηνοτερες τροφες.


Θεωρω την Belcando αρκετα καλη ξηρα βλεποντας την στον σκυλο και την προτιμησα εξ'αρχης λογω οτι ηταν ολιστικη.Με την Sam's field δεν μπορω ακομα να κρινω αν καθεται καλα στον σκυλο.Την τρωει με την ιδια ορεξη οπως την Belcando,Αναπνοη κανονικη,δεν μυριζει,κοπρανα σχετικα φυσιολογικα,οχι διαρροιες κλπ.Οτι τροφη και να φαει,η ενεργεια παντα η ιδια σε 1 Jack Russell,φουλ!


Την Belcando την ειχα βρει 54 ευρω το μεγαλο τσουβαλι και το 4κιλο 19 ευρω.Την Sam's field την πηρα 14 ευρω τα 2,5 κιλα.Δεν βγαζει αλλες συσκευασιες δυστυχως.Αν του ταιριαξει η τροφη ισως την επομενη φορα να παρω το μεγαλο τσουβαλι γιατι δεν συμφερει το μικρο,το πηρα μηπως δεν του ταιριαζε η ξηρα.


Δεν μπορω ομως ευκολα να κρινω την ξηρα 100% γιατι ο σκυλος τρωει και φαγητο απο το σπιτι ξεχωριστα η ανακατεμενο με ξηρα.
 
Last edited:


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Σκεφτόμουν κι εγώ να την πάρω την τελευταία φορά που πήγα για τροφή αλλά το pet που την πουλάει εδώ (ένας και μοναδικός) έχει καμιά δεκαριά κλουβιά με σκυλάκια και όταν μπήκα και τα είδα μου γύρισε λίγο το μυαλό!! Μπήκα ρώτησα και εξαφανίστηκα.
 


sam13

Member
25 Ιανουαρίου 2013
15
0
την Sam's field την δινω εδω και 2 χρονια. πολυ καλη τροφη με καλη σχεση ποιοτητας τιμης. ηταν η τροφη που προτιμησα μετα απο χρονια με ακανα και οριτζεν. αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι με την Sam's field τα σκυλια ειχαν καλυτερα κοπρανα. η 4300 ειναι ενεργειας και προτεινεται για σκυλους εργασιας και ειναι πολυ καλη με φουλ ενεργεια...
 


karas141

Member
24 Φεβρουαρίου 2013
6
0
Καλησπέρα.πήρα εχθές το δεύτερο τσουβάλι σολομό και η κροκετα είναι πολυ πιο ανοιχτοχρομη.μυρίζει το ίδιο.μίλησα με τον αντιπρόσωπο και μου είπε έχει να κάνει με το λίπος που την ψεκαζουνε.τα κακά του είναι και αυτά πιο ανοιχτόχρωμα.ξέρει κανείς τίποτα;

Στάλθηκε από το LT30p μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Για σας και από εμένα. Κι εγώ ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα να την δίνω στον scooby μου. Ένα κοκερ 5 μηνών. Την τρώει σαν τρελός και το τρίχωμα του είναι καλύτερο από πριν. Τα κακά του είναι μεν σφιχτά αλλά έχω το εξής θέμα. Βγαίνουμε βόλτα για να τα κάνει, όλα καλά. Κάνει τα κακά του σφιχτά και ξεκινάμε το παιχνίδι. Μετά από κανένα μισάωρο παιχνιδιού, ξεκινάμε για την επιστροφή στο σπίτι. Τότε τα ξανακάνει και είναι από μαλακά μέχρι και πολύ μαλακά μερικές φορές. Είναι φυσιολογικό αυτό ή φταίει η τροφή; Την πρώτη φορά πάντως είναι πάντα σφιχτά. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την τροφή και όντος η ποσότητα που αναλογεί είναι ελάχιστη.
Εχει περάσει ενας χρονος και το σκυλι σου σίγουρα μεγάλωσε....ο λογος που εκανε κακα 2 φορες στην βολτα και η δευτερη ηταν μαλακα ειναι οτι έτρωγε περισσότερη τροφή απο οτι έπρεπε...ειχα και εγω το ιδιο προβλημα για μερικες μερες και οταν ρώτησα την κτηνίατρο μου ειπε να μειώσω την τροφη, μολις το εκανα το προβλημα λύθηκε αμέσως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki