Ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές σκύλων;;


fitas

Member
18 Φεβρουαρίου 2011
14
0
Κορινθος
Καλησπέρα σας!Πρόσφατα μετακόμισαμε σε μια μονοκατοικία με κήπο αρκετά μεγάλο τον οποιο μοιραζόμαστε με την ηλικιωμενη σπιτονοικοκυρά μας που μενει δίπλα απο μας.Η συμπαθεστατη κυρία εχει 2 ημιαιμα αρσενικα σκυλακια (γερμανικοι ποιμενικοι μαλλον)τα οποια ειναι πατέρας -γιος.Απο την πρωτη μέρα παρατηρησα οτι οι σκύλοι ''καβαλιουνται'' κανονικοτατα και επισης γλυφονται επι ωρα στα επιμαχα σημεια κανονικοτατα!!!:confused:

Την συμπεριφορα αυτη την εχουν τακτικα και απ οτι ρωτησα την σπιτονοικοκυρα μας ειναι χρόνια η κατασταση αυτη!Λογω αυτων που βλεπουν τα ματακια μου εχω σοβαρους ενδοιασμους στο να φερω τον δικο μου σκυλο στον κήπο και προσωρινα φιλοξενειται στον αδερφο μου μεχρι να σκεφτω τι μπορω να κάνω!Ειναι και ο δικος μου αρσενικος(ιαπωνικος ακιτα) και δεν θα ηθελα με τιποτα να κολλησει τετοιες συνηθειες.Οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη και σας ευχαριστω προκαταβολικα:D
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αυτά είναι βλακείες.
Το καβάλημα είναι ο τρόπος του σκύλου να επιβληθεί. Αυτό εξηγεί και το καβάλημα στα πόδια ή στα χέρια των ανθρώπων.
Όσο για το γλείψιμο, ούτε αυτό είναι ομοφυλοφιλική συμπεριφορά! Απλά καθαρίζει το ένα το άλλο.
 


fitas

Member
18 Φεβρουαρίου 2011
14
0
Κορινθος
Βερονικα δεν ξερω εαν ειναι βλακειες,μεχρι τωρα ειχα 4 διαφορετικες ρατσες σκυλων στην ζωη μου που δεν μου ειχαν δειξει τετοιες συμπεριφορες ποτε, βεβαια ποτε δεν ειχα δυο μαζι αλλα και στις βολτες μας δεν εψαχναν αρσενικο για να το καβαλησουν κανονικα,θεμα κυριαρχιας υπαρχει και νομιζω οτι ειναι λυμενο γιατι ηδη βλεπω τον γιο που ειναι πιο μεγαλοσωμος να βαζει στην θεση του τον πατερα οποτε παει να ξεφυγει η συμπεριφορα του,αλλα τα σκυλια ειναι μαζι 6-7 χρονια μερα -παραμερα τιθεται θεμα κυριαρχιας??

Ετσι νομιζα και εγω στην αρχη αλλα τα παρατηρω οτι γλειφονται μόνο εκει και πουθενα αλλού!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σιγά τα ωά. Έτσι κάνουν οι σκύλοι. Ο δικός μου μάλιστα, το περίφημο Μουφ, είναι αμφί! ΚΑΙ στειρωμένος! Κι όμως τον έχω δει να θολώνει το μάτι του και να κατεβάζει βρακί θηλυκιάς σε οίστρο που ανήκε μάλιστα σε εκτροφέα, η οποία, μέχρι να της πω ότι το Μουφ είναι στειρωμένο, κόντεψε να πάθει αποπληξία! Επίσης το κάνει και με αρσενικά. Κι εκεί θολώνει το μάτι του. Κι άμα βαριέται, παίρνει και πίπα στον εαυτό του, άμα λάχει να 'ουμ, ως άλλος πορνοστάρ Ron Jeremy, στα νειάτα του φυσικά!

Όπως θα 'λεγε και ο αρχαίος ημών φιλόσοφος Επίκτητος (μεγάλη η χάρη του!), είναι μέρος της φύσης, συμβαίνει και επομένως γιατί να σκάμε; Ή είναι εκείνο το γκέι που μας ενοχλεί; :p
 
Last edited:


fitas

Member
18 Φεβρουαρίου 2011
14
0
Κορινθος
Οχι Σαρα μου δεν με ενοχλει το γκει καθολου ισως παραπλανει η διατυπωση του θεματος:),απλως επειδη δεν μου εχει ξανατυχει θελω να ξερω εαν θεωρειται φυσιολογικη συμπεριφορα για ολους τους σκυλους και δεν ειναι μια ''κακή συνήθεια'' που εχουν οι συγκεκριμενοι σκυλοι και θα μαθουν και στον δικο μου μολις τον παω εκει.Αρα θεωρειται φυσιολογικο απ οτι κατάλαβα.
 


Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
Λίγη θεωρία...Η ομοφυλοφιλία υπάρχει παντού στη φύση. Στα δελφίνια,στις φάλαινες ακόμα και στις μύγες..όπως επίσης και στους ανθρώπους. Υπάρχουν επίσης και άνθρωποι που λέγονται ομοφοβικοί...δηλαδή αυτοί που φοβούνται την ομοφυλοφιλία και πιστεύουν ότι είναι κολλητική. Αυτό είναι κάτι ψυχολογικό όπως για παράδειγμα οι άνθρωποι που φοβούνται το σκοτάδι ή τις αράχνες και φυσικά είναι θέμα προσωπικό που συνήθως συζητείται με έναν καλό ψυχολόγο.

Στην πράξη τώρα....

Το πρόβλημα που έχουν τα σκυλιά της κυρίας προφανώς είναι ότι έχουν λαλήσει να βρίσκονται στον κήπο 24ώρες το 24ωρο και να μην κάνουν συχνούς περιπάτους. Η συμπεριφορά τους είναι ασταθής για αυτό το λόγο...και όχι ομοφυλοφιλική απαραίτητα.

Υπάρχει βέβαια και περίπτωση να είναι ομοφυλοφιλική γιατί προφανώς δεν πρέπει να ζευγαρώνουν ποτέ και δεν πρέπει να είναι ούτε στειρωμένα. Περνούν το σύνδρομο των φυλακισμένων.Εαν εσύ έχεις έναν ισορροπημένο σκύλο,που τον εξασκείς και τον βγάζεις βόλτα τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα,που τον ζευγαρώνεις συχνά ή αν όχι, τον έχεις στειρωμένο δεν θα μιμηθεί την συμπεριφορά αυτή. Αν είναι ένας πιεσμένος σκύλος όπως αυτά τα σκυλιά, πολύ πιθανόν να μιμηθεί την συμπεριφορά , καθώς έτσι ξεσπάνε την πίεση που νιώθουν αφού δεν ικανοποιούν τις ανάγκες τους. Αν έχεις έναν ισορροπημένο σκύλο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ένας ισορροπημένος σκύλος μπορεί να περπατάει μέσα στο χάος και να είναι σταθερός.Φέρε τον σκύλο σου στον κήπο και θα κάνεις και το τεστ στον εαυτό σου στο κατά πόσο τον έχεις γαλουχήσει σωστά εσύ. Η ηλικιωμένη κυρία προφανώς δεν τα έχει καταφέρει με τα δικά της σκυλιά.

Καλό είναι να μην αγοράζουμε μόνο σκύλους αλλά να διαβάζουμε και πολλά βιβλία σε σχέση με την συμπεριφορά τους για να μην παρερμηνεύουμε τις καταστάσεις. Για τα αρσενικά (σκυλιά ή ανθρώπους) όλα είναι πάντα ένας διαγωνισμός και ανταγωνισμός όσα χρόνια και αν ζουν μαζί. Τώρα αν γλέιφονται συνέχεια καλό είναι η κύρια πότε πότε να τα κάνει και ένα μπάνιο...:eek:
 
Last edited:


LastUnicorn

Well-Known Member
5 Απριλίου 2012
51
0
Wonderland
Όταν απλά ανεβαίνει το ένα πάνω στο άλλο, είναι όντως θέμα επίβλεψης, αλλα απο τη στιγμή που θα γίνει η πράξη κανονικά, είναι διαφορετικό...Όπως συμβαίνει και με τους ανθρώπους, το ίδιο συμβαίνει και στα ζώα! Όσο για το γλείψιμο, συχνά γλείφονται μεταξύ τους για να καθαρίστούν, για να ενισχύσουν τον μεταξύ τους δεσμό ή απλά για να επιλύσουν τις διαφορές τους...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οχι Σαρα μου δεν με ενοχλει το γκει καθολου ισως παραπλανει η διατυπωση του θεματος:),απλως επειδη δεν μου εχει ξανατυχει θελω να ξερω εαν θεωρειται φυσιολογικη συμπεριφορα για ολους τους σκυλους και δεν ειναι μια ''κακή συνήθεια'' που εχουν οι συγκεκριμενοι σκυλοι και θα μαθουν και στον δικο μου μολις τον παω εκει.Αρα θεωρειται φυσιολογικο απ οτι κατάλαβα.
Εξαρτάται. Προσωπικά δε μ' ενοχλεί καθόλου. Όμως προσέχω το Μουφ διότι μπορεί να ενοχλεί άλλους ιδιοκτήτητες, οπότε προσπαθώ να του την κόψω στο σκυλόπαρκο τουλάχιστον.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αλλοι σκύλοι θέλουν να επιβληθούν και άλλοι όχι, κι αυτοί που θέλουν πάνε όπου τους παίρνει, και όχι όπου ξέρουν ότι έχουν χάσει το παιχνίδι.
Ή είναι εκείνο το γκέι που μας ενοχλεί; :p
Είναι εκείνο το γκέι που μας ενοχλεί.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
τα ημιαιμα γερμανικα ποιμενικα "φερουν" τετοιες τασεις...προς Θεου,οχι ομοφυλοφιλικες,καπως πιο "ελευθερες ψυχες" θα το λεγα...επισης -αν και δεν ξερω σχεδον τιποτα για το Ιαπωνικο Ακιτα-,θεωρω οτι ειναι πολυ "αντρικα" σκυλια για τετοιες "ελευθεριες"...οποτε μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
τα ημιαιμα γερμανικα ποιμενικα "φερουν" τετοιες τασεις...προς Θεου,οχι ομοφυλοφιλικες,καπως πιο "ελευθερες ψυχες" θα το λεγα...επισης -αν και δεν ξερω σχεδον τιποτα για το Ιαπωνικο Ακιτα-,θεωρω οτι ειναι πολυ "αντρικα" σκυλια για τετοιες "ελευθεριες"...οποτε μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα...
Από το στόμα μου το πήρες :cuniaoo:

χα0χα0χα0χα0χα0χα0χα0χα
 


Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
τα ημιαιμα γερμανικα ποιμενικα "φερουν" τετοιες τασεις...προς Θεου,οχι ομοφυλοφιλικες,καπως πιο "ελευθερες ψυχες" θα το λεγα...επισης -αν και δεν ξερω σχεδον τιποτα για το Ιαπωνικο Ακιτα-,θεωρω οτι ειναι πολυ "αντρικα" σκυλια για τετοιες "ελευθεριες"...οποτε μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα...
Χαχαχαχαχαχ..συγγνώμη αλλά από τα λίγα που γνωρίζω για τα σκυλιά...δεν υπάρχουν ράτσες με "τέτοιες" τάσεις και ράτσες πιο "ανδρικές"...ας μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα και λέμε ό,τι θέλουμε.

Όπως προείπα...καλό είναι αφού αγοράζουμε έναν σκύλο να αγοράζουμε και 10 βιβλία να διαβάσουμε σχετικά με τα σκυλιά..για να μην παρερμηνεύουμε τις καταστάσεις. "Ελεύθερες ψυχές" και "αντρικά" σκυλιά....](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,):flip::flip::flip:
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Φιλε Fita κι εγω νομιζω οτι τα σκυλιά δεν εχουν τετοια θεματα ομοφυλοφιλίας κλπ./
Παρ' ολα αυτα κοιταξτε να μην πολυσκυβετε οταν ειναι κοντα σας. Ποτε δεν ξερεις....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εαν εσύ έχεις έναν ισορροπημένο σκύλο,που τον εξασκείς και τον βγάζεις βόλτα τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα,που τον ζευγαρώνεις συχνά ή αν όχι, τον έχεις στειρωμένο δεν θα μιμηθεί την συμπεριφορά αυτή.
Aρκεί να εκτονώνεται για να είναι χαλαρός τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας και να μην ψάχνει άλλους τρόπους για να κάψει την ενέργειά του...δεν χρειάζεται ούτε να ζευγαρώνει ούτε να στειρωθεί!
Η αναπαραγωγική πράξη στα σκυλιά είναι αποτέλεσμα ορμονικών απαντήσεων στις ορμόνες του θηλυκού σε οίστρο κι όχι επιθυμίας!



Teo, καιρό έχουμε να τα πούμε!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Χαχαχαχαχαχ..συγγνώμη αλλά από τα λίγα που γνωρίζω για τα σκυλιά...δεν υπάρχουν ράτσες με "τέτοιες" τάσεις και ράτσες πιο "ανδρικές"...ας μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα και λέμε ό,τι θέλουμε.

Όπως προείπα...καλό είναι αφού αγοράζουμε έναν σκύλο να αγοράζουμε και 10 βιβλία να διαβάσουμε σχετικά με τα σκυλιά..για να μην παρερμηνεύουμε τις καταστάσεις. "Ελεύθερες ψυχές" και "αντρικά" σκυλιά....](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,):flip::flip::flip:
επειδη ειπα την αποψη μου και επειδη δεν ξερω τοσα για τα σκυλια και τις "τασεις" τους...μου την λες?....ας ειναι....δημοκρατια....

*Φοιβο,οντως :)
 


fitas

Member
18 Φεβρουαρίου 2011
14
0
Κορινθος
Λίγη θεωρία...Η ομοφυλοφιλία υπάρχει παντού στη φύση. Στα δελφίνια,στις φάλαινες ακόμα και στις μύγες..όπως επίσης και στους ανθρώπους. Υπάρχουν επίσης και άνθρωποι που λέγονται ομοφοβικοί...δηλαδή αυτοί που φοβούνται την ομοφυλοφιλία και πιστεύουν ότι είναι κολλητική. Αυτό είναι κάτι ψυχολογικό όπως για παράδειγμα οι άνθρωποι που φοβούνται το σκοτάδι ή τις αράχνες και φυσικά είναι θέμα προσωπικό που συνήθως συζητείται με έναν καλό ψυχολόγο.

Στην πράξη τώρα....

Το πρόβλημα που έχουν τα σκυλιά της κυρίας προφανώς είναι ότι έχουν λαλήσει να βρίσκονται στον κήπο 24ώρες το 24ωρο και να μην κάνουν συχνούς περιπάτους. Η συμπεριφορά τους είναι ασταθής για αυτό το λόγο...και όχι ομοφυλοφιλική απαραίτητα.

Υπάρχει βέβαια και περίπτωση να είναι ομοφυλοφιλική γιατί προφανώς δεν πρέπει να ζευγαρώνουν ποτέ και δεν πρέπει να είναι ούτε στειρωμένα. Περνούν το σύνδρομο των φυλακισμένων.Εαν εσύ έχεις έναν ισορροπημένο σκύλο,που τον εξασκείς και τον βγάζεις βόλτα τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα,που τον ζευγαρώνεις συχνά ή αν όχι, τον έχεις στειρωμένο δεν θα μιμηθεί την συμπεριφορά αυτή. Αν είναι ένας πιεσμένος σκύλος όπως αυτά τα σκυλιά, πολύ πιθανόν να μιμηθεί την συμπεριφορά , καθώς έτσι ξεσπάνε την πίεση που νιώθουν αφού δεν ικανοποιούν τις ανάγκες τους. Αν έχεις έναν ισορροπημένο σκύλο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ένας ισορροπημένος σκύλος μπορεί να περπατάει μέσα στο χάος και να είναι σταθερός.Φέρε τον σκύλο σου στον κήπο και θα κάνεις και το τεστ στον εαυτό σου στο κατά πόσο τον έχεις γαλουχήσει σωστά εσύ. Η ηλικιωμένη κυρία προφανώς δεν τα έχει καταφέρει με τα δικά της σκυλιά.

Καλό είναι να μην αγοράζουμε μόνο σκύλους αλλά να διαβάζουμε και πολλά βιβλία σε σχέση με την συμπεριφορά τους για να μην παρερμηνεύουμε τις καταστάσεις. Για τα αρσενικά (σκυλιά ή ανθρώπους) όλα είναι πάντα ένας διαγωνισμός και ανταγωνισμός όσα χρόνια και αν ζουν μαζί. Τώρα αν γλέιφονται συνέχεια καλό είναι η κύρια πότε πότε να τα κάνει και ένα μπάνιο...:eek:

Βολτες δεν την εχω δει να τα παει ποτε και δεν νομιζω να τα πηγαινει γιατι ειναι μεγαλης ηλικιας και υπερβαρη αρα το βλεπω απιθανο να τα πηγαινει!Μαλλον θα αρχισω να τα πηγαινω εγω μηπως δω αλλαγη συμπεριφορας.Βεβαια ο κηπος ειναι περιπου 4 στρεμματα μεσα στην πολη και δεν θα λεγα οτι δεν παιζουν η ειναι κλεισμενα σε μια αυλη.Ειναι κοινωνικοποιημενα απο την αποψη οτι οταν ειμαστε εμεις παρων η η ιδιοκτητρια δεν πειραζουν κανεναν ξενο που μπαινει στην αυλη το πολυ πολυ να τον μυρισουν,οτι περναει ομως εξω απο την αυλοπορτα το γαυγιζουν(ανθρωπος σκυλος γατα),δεν τα εχει αγορασει αδεσποτα τα μαζεψε και οχι δεν τα εχει στειρωσει και δεν ξερω αν και η ηλικια τους (7 και 9 περιπου) ειναι καταλληλη για να το κανει.Απο αποψη καθαριοτητας δεν μπορω να την κατηγορησω γιατι την εχω δει στον 1,5 μηνα να τα κανει 2 φορες μπανιο,ο κτηνιατρος ερχεται σπιτι για τα εμβολια και μια φορα τον χρονο φερνει εταιρια που κανει απολυμανση σε ολο το οικοπεδο για ψυλλους τσιμπουρια κλπ,επισης καθημερινα τα χτενιζει γιατι ειναι μακρυτριχα.Πιστευω οτι το προβλημα ισως ειναι οτι δεν στειρωθηκαν και απ οτι στιγμη που δεν εχουν προσβαση σε θηλυκο με τον χρονο να ''συμβιβαστηκαν'' ετσι.
 


Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
Aρκεί να εκτονώνεται για να είναι χαλαρός τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας και να μην ψάχνει άλλους τρόπους για να κάψει την ενέργειά του...δεν χρειάζεται ούτε να ζευγαρώνει ούτε να στειρωθεί!
Η αναπαραγωγική πράξη στα σκυλιά είναι αποτέλεσμα ορμονικών απαντήσεων στις ορμόνες του θηλυκού σε οίστρο κι όχι επιθυμίας!



Teo, καιρό έχουμε να τα πούμε!
Ένα αρσενικό σκυλί δεν μπορεί να μην έχει ποτέ στη ζωή του μυρίσει οίστρο θηλυκού. Η ένταση της επιθυμίας και η μη εκπλήρωση της , δημιουργεί στρες που μαζεύεται με τα χρόνια αθροιστικά. Πολλές φορές είναι τόσο έντονο που γίνεται και εμμονή σε πολλά σκυλιά. Γι'αυτό ή πρέπει να στειρωθεί ή να ζευγαρώνει. Για να ζευγαρώνει πρέπει να είναι κατάλληλος για ζευγάρωμα (pedigree,εξετάσεις κτλ)..αν δεν είναι..η ένταση στο τέλος θα κυριεύσει τον εγκέφαλο.
 
Last edited:


fitas

Member
18 Φεβρουαρίου 2011
14
0
Κορινθος
Φιλε Fita κι εγω νομιζω οτι τα σκυλιά δεν εχουν τετοια θεματα ομοφυλοφιλίας κλπ./
Παρ' ολα αυτα κοιταξτε να μην πολυσκυβετε οταν ειναι κοντα σας. Ποτε δεν ξερεις....
χαχαχα να φυλαμε τα νωτα μας!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βολτες δεν την εχω δει να τα παει ποτε και δεν νομιζω να τα πηγαινει γιατι ειναι μεγαλης ηλικιας και υπερβαρη αρα το βλεπω απιθανο να τα πηγαινει!Μαλλον θα αρχισω να τα πηγαινω εγω μηπως δω αλλαγη συμπεριφορας.Βεβαια ο κηπος ειναι περιπου 4 στρεμματα μεσα στην πολη και δεν θα λεγα οτι δεν παιζουν η ειναι κλεισμενα σε μια αυλη.Ειναι κοινωνικοποιημενα απο την αποψη οτι οταν ειμαστε εμεις παρων η η ιδιοκτητρια δεν πειραζουν κανεναν ξενο που μπαινει στην αυλη το πολυ πολυ να τον μυρισουν,οτι περναει ομως εξω απο την αυλοπορτα το γαυγιζουν(ανθρωπος σκυλος γατα),δεν τα εχει αγορασει αδεσποτα τα μαζεψε και οχι δεν τα εχει στειρωσει και δεν ξερω αν και η ηλικια τους (7 και 9 περιπου) ειναι καταλληλη για να το κανει.Απο αποψη καθαριοτητας δεν μπορω να την κατηγορησω γιατι την εχω δει στον 1,5 μηνα να τα κανει 2 φορες μπανιο,ο κτηνιατρος ερχεται σπιτι για τα εμβολια και μια φορα τον χρονο φερνει εταιρια που κανει απολυμανση σε ολο το οικοπεδο για ψυλλους τσιμπουρια κλπ,επισης καθημερινα τα χτενιζει γιατι ειναι μακρυτριχα.Πιστευω οτι το προβλημα ισως ειναι οτι δεν στειρωθηκαν και απ οτι στιγμη που δεν εχουν προσβαση σε θηλυκο με τον χρονο να ''συμβιβαστηκαν'' ετσι.
Εμένα όπως το περιγράφεις μια χαρά ζωή ζουν τα σκυλιά αυτά, και τα προσέχει η κυρία όπως πρέπει και τα φροντίζει και όλα.
Και το ότι καβαλιούνται μπορεί να είναι κυριαρχία και παιχνίδι. Το έκαναν παλιά δύο θηλυκιές που είχα αρκετά συχνά.
 


Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
Βολτες δεν την εχω δει να τα παει ποτε και δεν νομιζω να τα πηγαινει γιατι ειναι μεγαλης ηλικιας και υπερβαρη αρα το βλεπω απιθανο να τα πηγαινει!Μαλλον θα αρχισω να τα πηγαινω εγω μηπως δω αλλαγη συμπεριφορας.Βεβαια ο κηπος ειναι περιπου 4 στρεμματα μεσα στην πολη και δεν θα λεγα οτι δεν παιζουν η ειναι κλεισμενα σε μια αυλη.Ειναι κοινωνικοποιημενα απο την αποψη οτι οταν ειμαστε εμεις παρων η η ιδιοκτητρια δεν πειραζουν κανεναν ξενο που μπαινει στην αυλη το πολυ πολυ να τον μυρισουν,οτι περναει ομως εξω απο την αυλοπορτα το γαυγιζουν(ανθρωπος σκυλος γατα),δεν τα εχει αγορασει αδεσποτα τα μαζεψε και οχι δεν τα εχει στειρωσει και δεν ξερω αν και η ηλικια τους (7 και 9 περιπου) ειναι καταλληλη για να το κανει.Απο αποψη καθαριοτητας δεν μπορω να την κατηγορησω γιατι την εχω δει στον 1,5 μηνα να τα κανει 2 φορες μπανιο,ο κτηνιατρος ερχεται σπιτι για τα εμβολια και μια φορα τον χρονο φερνει εταιρια που κανει απολυμανση σε ολο το οικοπεδο για ψυλλους τσιμπουρια κλπ,επισης καθημερινα τα χτενιζει γιατι ειναι μακρυτριχα.Πιστευω οτι το προβλημα ισως ειναι οτι δεν στειρωθηκαν και απ οτι στιγμη που δεν εχουν προσβαση σε θηλυκο με τον χρονο να ''συμβιβαστηκαν'' ετσι.
Φαντάσου τον εαυτό σου κλεισμένο σε έναν τεράστιο κήπο κάθε μέρα. Είναι μια μεγάάάλη φυλακή και τα σκυλιά αυτά γνωρίζουν κάθε σπιθαμή. Δεν έχει να κάνει με κοινωνικοποίηση. Είναι ανικανοποίητα σε βασικούς τομείς. Δεν είναι πολύ μεγάλα σε ηλικία για στείρωση. Μπορείς να δοκιμάσεις περιπατούς αλλά πιο πολύ παιχνίδι και τρέξιμο καθημερινά ανάλογα πόσο αντέχουν. Μπορεί να ελαττώσουν τη συνήθεια τους αλλά επειδή έχουν περάσει χρόνια έτσι πιθανώς να μην κοπεί ποτέ. Σου λέω...αν ο σκύλος σου είναι ικανοποιημένος δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Για να μιμηθεί την "κακή" συνήθεια πρέπει να υπάρχει το υπέδαφος....