Οριμανση Ροτ


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Γεια σας! Η μικρη μου κορη πλεον μεγαλωσε ειναι 8 μηνων και μας ηρθε και περιοδος! Η αληθεια ειναι οτι θεωρησα οτι ειναι πολυ νωρις ακομα σαν μεγαλοσωμο κουταβι και πιστευα πως θα περιμεναμε μεχρι τα 10 μηνων. Θα ηθελα να ρωτησω εσας που ειστε γνωστες της ρατσας συνηθως λενε οτι μετα την περιοδο σταθεροποιειται ο χαρακτηρας του ζωου. Απο οσο εχω διαβασει τα ροτβαιλερ δν ειναι τοσο επιθετικα με αλλα σκυλια (βεβαια αναλογα και στον χαρακτηρα) αλλα σαν γενικοτερη εικονα υποτιθεται πως τα ροτβαιλερ ειναι επιφοβα με τους ανθρωπους λογω του οτι ειναι σκυλος προστασιας το εχει στο ενστικτο του και με τα παιδια που εχουν ενα θεματακι. Σημερα μου την αρπαξε στα καλα καθουμενα ενα Dogo κοντα ενος ετους στα καλα καθουμενα. Ενω την μυρισε στην αρχη και ολα καλα ενω επαιζε με ενα αλλο Dogo ξαφνικα γυρισε προς την δικη μου την πλησιασε και αθορυβα την αρπαξε. Ευτυχως η επεμβαση ηταν αμεση και ολα καλα. Ειναι η πρωτη φορα που μου την αρπαζει σκυλος ετσι. Μου την εχουν τραμπουκισει αλλα ως εκει. Και ηθελα να ρωτησω. Την επιασα δυο τρεις φορες να κανει τσαμπουκα σε σκυλια που γνωριζει για ενα ξυλο. Και ενω αλλες φορες το τραβαει και φευγει τωρα το αφηνει και ορμαει με γριλισματα κυριως γτ να δαγκωσει δν την ειδα σε σκυλακια που ειναι κοντα ηλικιακα και τα ξερει. Σε ποια ηλικια περιπου βαση εμπειριας δικη σας ξεκιναει η επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια? Το κανει απλα επειδη σερνει η αρχισε να μεγαλωνει και ετσι παει? 20161211_104145.jpg 20161211_103924.jpg 20161201_110125.jpg
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Να σου ζησει φιλε! Ο χαρακτηρας της θα σταθεροποιηθει καποιους μηνες μετα οχι με τη 1η περιοδο τα ροττ οριμαζουν αργα (βεβαια τα θηλυκα πιο γρηγορα απο τα αρσενικα). Η δικια μου ειναι 5 μηνων οποτε ειμαστε σε παρομοια φαση!

ΥΓ: Ασχετο με το θεμα αλλα ποσα κιλα ειναι η δικια σου;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Σκυλα με σκυλα διαφερει,κ μενα ηταν κοντα 10 μηνων οταν της πρωτοηρθαν...οπως κ σε μια κοπελα,άλλης θα της ερθει 10 χρονω αλλης 12 αλλης θα αργησει περισσότερο!
Ολα αυτα που περιγράφεις ειναι λογικα κ επομενα,οσο μεγαλωνει κ αντιλαμβανεται οτι την "παιρνει",θα παίξει κ πιο άγαρμπα (βασικα μονο αγαρμπα παίζουν) θα μαλώσει κ για ενα ξυλο,θα πεσει κ καμια ψευτοδαγκωνια...δε παει να πει αυτοματως οτι εχει καποιο προβλημα,ειναι θεμα φυλης ή θεμα φύλου ή δεν ξερω κ γω τι αλλο...
Απο που κ ως που ειναι επιφοβα με τους ανθρωπους κ εχουν θεματακι με τα παιδιά?....WTF...
Ποιος σουχει πει τετοια πράγματα?
Τοχω ξαναπει,γρυλισμα με γρυλισμα διαφερει,αμα ακουσει κανεις την δικια μου τι θορυβους κανει οταν παιζουμε θα νομιζει οτι σκοτωνομαστε....οταν απλα παιζουμε!
Στο Dogo κακως του δοθηκε η ευκαιρια να την πλησιάσει τόσο ωστε να την αρπαξει εξαρχής,ναι θα μπορουσε αυτη της η εμπειρία να εχει καποιο αντικτυπο πανω της...για κατι τετοια (προς αποφυγήν δλδ) ακριβως στεκομαστε Κερβεροι απο πανω τους...
Καλο θα ειναι να εχεις το νου σου στην συμπεριφορα της,κ να μαθεις να διαβαζει τοσο την ίδια οσο κ τα αλλα σκυλιά (αυτα θα ερθουν με τον καιρο ομως... κ εφοσον πραγματικα ενδιαφερθεις να καταλαβεις...)
Η επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια (ανθρωπους,παιδια κοκ) ξεκιναει απο οταν το επιτρεψεις ΕΣΥ!

Κ κοψτε τις βόλτες σε πολυσύχναστα σημεια σε ωρες αιχμής τωρα που εχει περιοδο εκτος κ αν θες Α)να πλακωθεις με οσα αρσενικα την παρουν στο κατοπι Β)να γινεις "γιαγια"...
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Σημερα μου την αρπαξε στα καλα καθουμενα ενα Dogo κοντα ενος ετους στα καλα καθουμενα. Ενω την μυρισε στην αρχη και ολα καλα ενω επαιζε με ενα αλλο Dogo ξαφνικα γυρισε προς την δικη μου την πλησιασε και αθορυβα την αρπαξε. Ευτυχως η επεμβαση ηταν αμεση και ολα καλα. Ειναι η πρωτη φορα που μου την αρπαζει σκυλος ετσι. Μου την εχουν τραμπουκισει αλλα ως εκει. Και ηθελα να ρωτησω. Την επιασα δυο τρεις φορες να κανει τσαμπουκα σε σκυλια που γνωριζει για ενα ξυλο. Και ενω αλλες φορες το τραβαει και φευγει τωρα το αφηνει και ορμαει με γριλισματα κυριως γτ να δαγκωσει δν την ειδα σε σκυλακια που ειναι κοντα ηλικιακα και τα ξερει.
http://www.dogforum.gr/community/threads/koytabi-rottweiler-5-ΜΗΝΩΝ.32815/
Στο παραπάνω link σου παραθέσαμε πάρα πολλοί τις ενστάσεις μας και πιθανόν να μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί τα παραπάνω περιστατικά. Από κει και πέρα, ό,τι έγινε έγινε, το θέμα είναι τώρα πως κινείσαι.

Όταν ορμάει με γρυλίσματα που λες, η δική σου συμπεριφορά ποια είναι; Τη διορθώνεις; Την αφήνεις να συνεχίσει;

Άποψή μου, εγώ θα έκοβα τις πολλές (και έντονες κυρίως) συναναστροφές με σκυλιά που δεν γνωρίζει. Και σε αυτά που γνωρίζει θα προσπαθούσα να αποφύγω φάσεις "διεκδίκησης" πχ, ξύλο, μπαλάκι, φαγητό κτλ. Κι αν ήθελα (λέμε τώρα) να τη φτάσω σε σημείο που να παίζει με άλλα σκυλιά θα την εισήγαγα σιγά σιγά, με μένα πάνω από το κεφάλι της για να προλάβω να διορθώσω καταστάσεις.

Σιγά σιγά να ξέρεις ότι το σκυλί σου θα αλλάζει. Δε σου λέω ότι σώνει και καλά θα φάει κόσμο, όχι. Αλλά δε θα έχει και τη συμπεριφορά κουταβιού. Οπότε γίνε πιο alert, ώστε να προλάβεις (ω μη γένοιτο) άσχημες καταστάσεις. Μη της δίνεις ελευθερίες που δεν έχει κερδίσει πρώτα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ελεγες:
Οταν αποφασισα να παρω ροτ το εψαξα καλα
Λες:
Απο οσο εχω διαβασει τα ροτβαιλερ δν ειναι τοσο επιθετικα με αλλα σκυλια (βεβαια αναλογα και στον χαρακτηρα) αλλα σαν γενικοτερη εικονα υποτιθεται πως τα ροτβαιλερ ειναι επιφοβα με τους ανθρωπους λογω του οτι ειναι σκυλος προστασιας το εχει στο ενστικτο του και με τα παιδια που εχουν ενα θεματακι.
No comment απο μενα, υπαρχουν αλλοι στο forum που γνωριζουν την φυλη πολυ περισσοτερο...

Ελεγες:
Θελεις να μου πεις οτι εκει που το σκυλακι σου θα παιζει με ολα ξαφνικα οχι μονο θα ορμιξει αλλα θα σκοτωσει ενα αλλο? Χωρις να εχει δωσει το παραμικρο σημαδι??? Μπαζει απο παντου
Τωρα λες:
Σημερα μου την αρπαξε στα καλα καθουμενα ενα Dogo κοντα ενος ετους στα καλα καθουμενα. Ενω την μυρισε στην αρχη και ολα καλα ενω επαιζε με ενα αλλο Dogo ξαφνικα γυρισε προς την δικη μου την πλησιασε και αθορυβα την αρπαξε.
Κοιτα να δεις ε..."μπαζει απο παντου", αλλα να που σου ετυχε σε λιγους μηνες μολις...

Κλεινοντας το αρχικο σου θεμα,μας ειπες ποσο ειδυλλιακα κοινωνικοποιειται και εκτονωνεται το σκυλι σου, κοντρα σε ολες τις επιφυλαξεις που σου γραφαμε ολοι για τον τροπο που σκεφτεσαι...
Να στε καλα για τις συμβουλες σας. Θα φροντισω να σας ενημερωνω σε τακτα διαστηματα για την προοδο μας και την υγειας μας. Μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα σε ολα τα επιπεδα και πραγματικα ευχομαι να συνεχισουν ετσι. Καθε μερα ειμαστε σε ενα τριωρακι εκτονισης στο υποτιθεμενο σκυλοπαρκο μας με την ωραια μας αγελη απο διαφορες ρατσες σκυλων και η μικρη το κατα ευχαριστιεται και μαζι της χαιρομαι κι εγω που την βλεπω να συμβιωνει αρμονικα με πιτμπουλ, ροτβαϊλερ, ντογκο αρτζεντινο, μποξερ, 3 ημιαιμα λυκοσκυλα, ενα μπιγκλ, ενα κοκονακι, ενα ημιαιμο χασκι με ακιτα. Και οσα μελοι εισαγωνται στην πλεον υπαρχουσα αγελη. Ευχομαι και τα δικα σας σκυλακια να ειναι στην ευχαριστη θεση να μπορουν να συμβιωσουν και να ζησουν την κοινωνικοποιηση που ζει το δικο μου.
Τωρα, σκανε τα θεματακια ενα-ενα...για να μην γινουν πιο σοβαρα θεματα, ξαναδιαβασε οτι σου εχουμε πει στο αρχικο σου νημα...ηδη εχεις χασει πολυτιμο χρονο προς λαθος κατευθυνση.
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Να σου ζησει φιλε! Ο χαρακτηρας της θα σταθεροποιηθει καποιους μηνες μετα οχι με τη 1η περιοδο τα ροττ οριμαζουν αργα (βεβαια τα θηλυκα πιο γρηγορα απο τα αρσενικα). Η δικια μου ειναι 5 μηνων οποτε ειμαστε σε παρομοια φαση!

ΥΓ: Ασχετο με το θεμα αλλα ποσα κιλα ειναι η δικια σου;
Τελευταια φορα που την ζυγισα 37 η δικη σου?
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Σκυλα με σκυλα διαφερει,κ μενα ηταν κοντα 10 μηνων οταν της πρωτοηρθαν...οπως κ σε μια κοπελα,άλλης θα της ερθει 10 χρονω αλλης 12 αλλης θα αργησει περισσότερο!
Ολα αυτα που περιγράφεις ειναι λογικα κ επομενα,οσο μεγαλωνει κ αντιλαμβανεται οτι την "παιρνει",θα παίξει κ πιο άγαρμπα (βασικα μονο αγαρμπα παίζουν) θα μαλώσει κ για ενα ξυλο,θα πεσει κ καμια ψευτοδαγκωνια...δε παει να πει αυτοματως οτι εχει καποιο προβλημα,ειναι θεμα φυλης ή θεμα φύλου ή δεν ξερω κ γω τι αλλο...
Απο που κ ως που ειναι επιφοβα με τους ανθρωπους κ εχουν θεματακι με τα παιδιά?....WTF...
Ποιος σουχει πει τετοια πράγματα?
Τοχω ξαναπει,γρυλισμα με γρυλισμα διαφερει,αμα ακουσει κανεις την δικια μου τι θορυβους κανει οταν παιζουμε θα νομιζει οτι σκοτωνομαστε....οταν απλα παιζουμε!
Στο Dogo κακως του δοθηκε η ευκαιρια να την πλησιάσει τόσο ωστε να την αρπαξει εξαρχής,ναι θα μπορουσε αυτη της η εμπειρία να εχει καποιο αντικτυπο πανω της...για κατι τετοια (προς αποφυγήν δλδ) ακριβως στεκομαστε Κερβεροι απο πανω τους...
Καλο θα ειναι να εχεις το νου σου στην συμπεριφορα της,κ να μαθεις να διαβαζει τοσο την ίδια οσο κ τα αλλα σκυλιά (αυτα θα ερθουν με τον καιρο ομως... κ εφοσον πραγματικα ενδιαφερθεις να καταλαβεις...)
Η επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια (ανθρωπους,παιδια κοκ) ξεκιναει απο οταν το επιτρεψεις ΕΣΥ!

Κ κοψτε τις βόλτες σε πολυσύχναστα σημεια σε ωρες αιχμής τωρα που εχει περιοδο εκτος κ αν θες Α)να πλακωθεις με οσα αρσενικα την παρουν στο κατοπι Β)να γινεις "γιαγια"...
Ο λογος που συενχιζω και την πηγαινω ειναι γτ η σκυλοπαρεα μας ειμαστε ολα θυληκα
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
http://www.dogforum.gr/community/threads/koytabi-rottweiler-5-ΜΗΝΩΝ.32815/
Στο παραπάνω link σου παραθέσαμε πάρα πολλοί τις ενστάσεις μας και πιθανόν να μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί τα παραπάνω περιστατικά. Από κει και πέρα, ό,τι έγινε έγινε, το θέμα είναι τώρα πως κινείσαι.

Όταν ορμάει με γρυλίσματα που λες, η δική σου συμπεριφορά ποια είναι; Τη διορθώνεις; Την αφήνεις να συνεχίσει;

Άποψή μου, εγώ θα έκοβα τις πολλές (και έντονες κυρίως) συναναστροφές με σκυλιά που δεν γνωρίζει. Και σε αυτά που γνωρίζει θα προσπαθούσα να αποφύγω φάσεις "διεκδίκησης" πχ, ξύλο, μπαλάκι, φαγητό κτλ. Κι αν ήθελα (λέμε τώρα) να τη φτάσω σε σημείο που να παίζει με άλλα σκυλιά θα την εισήγαγα σιγά σιγά, με μένα πάνω από το κεφάλι της για να προλάβω να διορθώσω καταστάσεις.

Σιγά σιγά να ξέρεις ότι το σκυλί σου θα αλλάζει. Δε σου λέω ότι σώνει και καλά θα φάει κόσμο, όχι. Αλλά δε θα έχει και τη συμπεριφορά κουταβιού. Οπότε γίνε πιο alert, ώστε να προλάβεις (ω μη γένοιτο) άσχημες καταστάσεις. Μη της δίνεις ελευθερίες που δεν έχει κερδίσει πρώτα.
το σκυλακι το ηξερε και συνηθως τραβουσε ξυλα σκοινια μαζι της αλλα τωρα φερθηκε πολυ διεκδικητικα. Τις φωναξα αμεσως μετα το συμβαν την απομακρυνα και την εβαλα να κατσει κατω ενω τα αλλα σκυλακια επαιζαν για 2-3 λεπτα και μετα τις επετρεψα να ξανα παει μαζι τους για να καταλαβει οτι παρομοια συμπεριφορα που δν φερνει σε γριλισματα που γινινται πανω στο παιχνιδι αλλα σε γριλισμα ορμιγματος απο την στιγμη που ενω κρατουσε το ξυλο το αφησε για να ορμιξει το σκυλακι δν ειναι αποδεκτα.
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Ελεγες:

Λες:

No comment απο μενα, υπαρχουν αλλοι στο forum που γνωριζουν την φυλη πολυ περισσοτερο...

Ελεγες:

Τωρα λες:

Κοιτα να δεις ε..."μπαζει απο παντου", αλλα να που σου ετυχε σε λιγους μηνες μολις...

Κλεινοντας το αρχικο σου θεμα,μας ειπες ποσο ειδυλλιακα κοινωνικοποιειται και εκτονωνεται το σκυλι σου, κοντρα σε ολες τις επιφυλαξεις που σου γραφαμε ολοι για τον τροπο που σκεφτεσαι...

Τωρα, σκανε τα θεματακια ενα-ενα...για να μην γινουν πιο σοβαρα θεματα, ξαναδιαβασε οτι σου εχουμε πει στο αρχικο σου νημα...ηδη εχεις χασει πολυτιμο χρονο προς λαθος κατευθυνση.
Λαθος κατευθυνση το οτι κοινωνικοποιω το σκυλι μ? το αλλο δν εδειξε καν σημαδια οτι θα την ορμιξει.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ο λογος που συενχιζω και την πηγαινω ειναι γτ η σκυλοπαρεα μας ειμαστε ολα θυληκα
Ακομη χειροτερα!
Το πρόβλημα τα περισσότερα σκυλιά δεν το χουν με σκυλια του άλλου φύλου μα του ιδίου...
Η δικια σου σιγα σιγα ωριμαζει...οι καυγαδες θα προκυψουν με σκυλια θηλυκά κ οχι αρσενικά!
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Ακομη χειροτερα!
Το πρόβλημα τα περισσότερα σκυλιά δεν το χουν με σκυλια του άλλου φύλου μα του ιδίου...
Η δικια σου σιγα σιγα ωριμαζει...οι καυγαδες θα προκυψουν με σκυλια θηλυκά κ οχι αρσενικά!
Ισχυει αυτι που λες αλλα τα συγκεκριμενα γνωριζονται απο 3 μηνων και ειναι πολυ κοντα ηλικιακα ολα τους εκτος απο μερικα. Αυτο που ηρθε ηταν εκτος παρεας. Θα δω πως θα παει το θεμα γτ η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα λιγο για την μικρη
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχω μια απορία.. Αφου δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις και οι συμβουλές μας, κι αφού ανταπαντάς μόνη σου, ποιο το νόημα να θέτεις ερώτημα;; Αφού δεν έχεις σκοπό να ακούσεις οποιαδήποτε γνώμη δε συμβαδίζει με τη δική σου.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ισχυει αυτι που λες αλλα τα συγκεκριμενα γνωριζονται απο 3 μηνων και ειναι πολυ κοντα ηλικιακα ολα τους εκτος απο μερικα. Αυτο που ηρθε ηταν εκτος παρεας. Θα δω πως θα παει το θεμα γτ η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα λιγο για την μικρη
Αυτό που λες, δεν έχει να κάνει. Καυγάδες προκύπτουν ακόμα και σε άτομα της ίδιας τοκετοομάδας, που έχουν μεγαλώσει (κυριολεκτικώς) μαζί.
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Έχω μια απορία.. Αφου δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις και οι συμβουλές μας, κι αφού ανταπαντάς μόνη σου, ποιο το νόημα να θέτεις ερώτημα;; Αφού δεν έχεις σκοπό να ακούσεις οποιαδήποτε γνώμη δε συμβαδίζει με τη δική σου.
Orilis ειναι καλο γενικοτερα να ακους και τις αποψεις των αλλων ασχετως αν θα τις ακολουθησεις η οχι... Μπορει πχ να μην ακολουθησω την συμβουλη σου και να ανταπαντησω γτ ουσιαστηκα κανοντας κατι θεωρω πως ειναι σωστο και το κανω, αλλα μπορει να παρω καποια στοιχεια απο σενα καποια απο καποιον αλλο. Κανεις δν ειναι τελειος! Ολοι προσπαθουμε θεωροντας οτι κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για τους μικρους μας φιλους
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Αυτό που λες, δεν έχει να κάνει. Καυγάδες προκύπτουν ακόμα και σε άτομα της ίδιας τοκετοομάδας, που έχουν μεγαλώσει (κυριολεκτικώς) μαζί.
Ναι απλα μεχρι οτου ξεκινησει κατι τετοιο δν θελω αν την απομονωσω απο τα υπολοιπα γτ την βλεπω οτι μεχρι στιγμης θελει να πηγαινει και παιζει με τα αλλα τα ψαχνει και αν δν την παω κλαιει. Απλα δν θελω σε καμια περιπτωση να προκαλεσω εγω θεμα η να μου προκαλεσουν. Οποτε ειμαι σε πολυ επιφυλακη θα ελεγα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ο λογος που συενχιζω και την πηγαινω ειναι γτ η σκυλοπαρεα μας ειμαστε ολα θυληκα
Ότι πρέπει δηλαδή!

Συνεχίστε έτσι! Σε καλό δρόμο είσαστε! Και μην ανησυχείς...Σε λίγους μήνες θα κόβετε και εισιτήρια...
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγω ενα εχω να πω...αν δεις αρσενικα να τσακωνονται κ τρομαξεις....θα ειναι γιατι δεν εχεις δει θηλυκα να τσακώνονται... Ο καυγας των γυναικων ειναι τρισχειροτερος να ξερεις...

Το σκυλι σου δεν θελει να παει να παιξει οπως το λες...να παει να εκτονωθει θελει....αυτο θελει!
Αν θα το κανει με αλλα σκυλια ή οχι εξαρτάται απο το χαρακτηρα τους κ μονο.... Βασικα ομως το παιχνιδι κ η εκτονωση ειναι δικη σου δουλεια...
 
Last edited:


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Εγω ενα εχω να πω...αν δεις αρσενικα να τσακωνονται κ τρομαξεις....θα ειναι γιατι δεν εχεις δει θηλυκα να τσακώνονται... Ο καυγας των γυναικων ειναι τρισχειροτερος να ξερεις...

Το σκυλι σου δεν θελει να παει να παιξει οπως το λες...να παει να εκτονωθει θελει....αυτο θελει!
Αν θα το κανει με αλλα σκυλια ή οχι εξαρτάται απο το χαρακτηρα τους κ μονο.... Βασικα ομως το παιχνιδι κ η εκτονωση ειναι δικη σου δουλεια...
Την πηγαινω 3 ωρες το πρωι και 3 το απογευμα. Μονες μας οταν ειμαστε τις πεταω κουκουναρια κανενα μπαλακι τραβαει τι σκοινι της αλλα μετα βαριεται. Κανουμε και λιγη εκπαιδευση καθε μερα εννοειται αλλα παλι ψαχνει να βρει αλλα σκυλακια
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το σκυλακι το ηξερε και συνηθως τραβουσε ξυλα σκοινια μαζι της αλλα τωρα φερθηκε πολυ διεκδικητικα. Τις φωναξα αμεσως μετα το συμβαν την απομακρυνα και την εβαλα να κατσει κατω ενω τα αλλα σκυλακια επαιζαν για 2-3 λεπτα και μετα τις επετρεψα να ξανα παει μαζι τους για να καταλαβει οτι παρομοια συμπεριφορα που δν φερνει σε γριλισματα που γινινται πανω στο παιχνιδι αλλα σε γριλισμα ορμιγματος απο την στιγμη που ενω κρατουσε το ξυλο το αφησε για να ορμιξει το σκυλακι δν ειναι αποδεκτα.
απο ποιον δεν ειναι αποδ
Ωραια θα ειναι η κοριτσοπαρεα:love:
Να παρω και γω το Γιασεμι μου και να παω:LOL:
πες που να φερω τα κοριτσια :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU