Οστεοαρθριτιδα στα ισχία


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Καλησπέρα

η κοκόνα μου 10,5 χρόνων εμφάνισε οστεοαρθριτιδα στα ισχία,
πήγαμε χθες στο γιατρό γιατί πονούσε και έτρεμαν τα ποδαράκια της και κλαψούριζε σε κάθε ανέβασμα, το είχε πάθει πριν ένα μήνα και της είχε δώσει συμπληρώματα arthrovet, πήγε πολύ καλά όμως εδώ και δυο μέρες ξαναεμφανίστηκε, λόγω του ιστορικού με τα γαστρεντερικά της μ έδωσε αντιφλεγμονώδη και μ είπε να τα πάρω στην έσχατη περίπτωση που δν θα αντέχει τον πόνο συνοδεία γαστροπροστασιας (zidac), ήθελα να ρωτήσω πως έχετε χειριστεί το ζήτημα, μπορώ να αποφύγω τα αντιφλεγμονώδη, μπορώ ίσως να τη βοηθήσω με λίγο μασάζ; Ποια είναι η γνώμη σας για την αντιφλεγμονώδη δράση του κουρκουμά;

ευχαριστώ πολύ
 


Panagiota pan

Member
11 Φεβρουαρίου 2021
11
13
33
Καλησπέρα

η κοκόνα μου 10,5 χρόνων εμφάνισε οστεοαρθριτιδα στα ισχία,
πήγαμε χθες στο γιατρό γιατί πονούσε και έτρεμαν τα ποδαράκια της και κλαψούριζε σε κάθε ανέβασμα, το είχε πάθει πριν ένα μήνα και της είχε δώσει συμπληρώματα arthrovet, πήγε πολύ καλά όμως εδώ και δυο μέρες ξαναεμφανίστηκε, λόγω του ιστορικού με τα γαστρεντερικά της μ έδωσε αντιφλεγμονώδη και μ είπε να τα πάρω στην έσχατη περίπτωση που δν θα αντέχει τον πόνο συνοδεία γαστροπροστασιας (zidac), ήθελα να ρωτήσω πως έχετε χειριστεί το ζήτημα, μπορώ να αποφύγω τα αντιφλεγμονώδη, μπορώ ίσως να τη βοηθήσω με λίγο μασάζ; Ποια είναι η γνώμη σας για την αντιφλεγμονώδη δράση του κουρκουμά;

ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα κι εμείς αντιμετωπίζουμε παρόμοιο πρόβλημα με το σκυλάκι μου 16 ετών. Μας έδωσε βιταμίνες για τα κόκκαλα που δυστυχώς λόγω ηλικίας δεν βλέπουμε κάποια μεγάλη διαφορά αλλά καλό θα ήταν να ψάξετε για φυτικά αντιφλεγμονώδη τα οποία μας πρότεινε ο κτηνίατρος να δοκιμάσουμε είναι πολύ πιο καλά για το σκύλο και δν επηρεάζουν τόσο το πεπτικό όπου και σε αυτό έχουμε κ εμείς ευαισθησία.
 
  • Like
Reactions: Mpyra Kokoni


Mpyra Kokoni

Member
9 Ιανουαρίου 2021
18
5
Καλημέρα,
σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
θα μπορούσατε να μου πείτε ποια φυτικά αντιφλεγμονώδη χρησιμοποιείτε (επωνυμία) και αν όντως βλέπετε βελτίωση σε προόδους έξαρσης του πόνου;;
Έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τα κανονικά αντιφλεγμονώδη και κάνατε τη σύγκριση; Εμείς δυστυχώς τα χρησιμοποιήσαμε και είδαμε βελτίωση μέσα σε 5-6 μέρες.
Εύχομαι να είστε καλά και σείς και το παιδάκι σας
 


Panagiota pan

Member
11 Φεβρουαρίου 2021
11
13
33
Καλημέρα
Καλημέρα,
σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
θα μπορούσατε να μου πείτε ποια φυτικά αντιφλεγμονώδη χρησιμοποιείτε (επωνυμία) και αν όντως βλέπετε βελτίωση σε προόδους έξαρσης του πόνου;;
Έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τα κανονικά αντιφλεγμονώδη και κάνατε τη σύγκριση; Εμείς δυστυχώς τα χρησιμοποιήσαμε και είδαμε βελτίωση μέσα σε 5-6 μέρες.
Εύχομαι να είστε καλά και σείς και το παιδάκι σας
[/QUOTE
καλημέρα .. δεν γνωρίζω να σας πω μάρκα κτλπα. Γιατί ακόμα δν τα έχω ξεκινήσει απλά μου τα πρότεινε ο γιατρός σε περίπτωση π δεν πάει καλά η θεραπεία π της κάνω τώρα με τις βιταμίνες. Μου είπε ότι είναι πολύ καλά αν χρειαστεί να σας δώσω τηλέφωνο να σας καθοδηγήσει ο ίδιος. Είναι εξαιρετικός εγώ έχω δύο σκυλάκια και τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Ακόμα και από άλλους στην Αθήνα π τις πήγαινα με φόρτωναν φάρμακα χωρίς λόγο.
 


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Καλησπέρα, ο δικός μου είναι 13, και αυτός με οστεοαρθριτιδα στα ισχια. Δίνω folrex pets, σιρόπι με υδρολυμενη χιτινη που λειτουργεί ταυτόχρονα και σαν αντιφλεγμονωδες και για προστασία. Χωρίς παρενέργειες. Πολύ αποτελεσματικό νομίζω αξίζει μια δοκιμή.
Την εβδομάδα που μας πέρασε δοκιμασαμε τη librela την καινούρια ένεση της zoetis με μονοκλωνικο αντισωμα. Είναι 100%ασφαλης, δεν πειράζει νεφρά και συκώτι, κρατάει για ένα μήνα. Τσιμπημένη στην τιμή (πολύ). Περιμένω να δω πώς θα πάει.
 
  • Like
Reactions: Panagiota pan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma