Οταν <<φευγει>> ενας σκυλος...


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Καλησπερα.σας παρακαλω,λυστε μου μια απορια.Επειδη ολοι εδω μεσα εχουμε κατοικιδια,θα ηθελα να μου λεγατε την γνωμη σας.Συγκεκριμενα, οταν ειναι να <<φυγει>>το σκυλακι μας,το δικο μας ή ενα αδεσποτο της γειτονια μας που το γνωριζουμε πολλα χρονια,τι γινεται στη συνεχεια ; το παμε εμεις καπου ή φωναζουμε καποια υπηρεσια για παραλαβη του ; Το γραφω αυτο γιατι πριν μερες,συγκεκριμενα την Μεγαλη Παρασκευη,πηγαμε ενα αδεσποτο της γειτονια μας-εδω στο Αιγαλεω- σε μια κλινικη-ιατρειο στη Νικαια,αλλα δυστυχως ηταν μεγαλο σε ηλικια[15+],ειχε καλαζαρ & αλλα σοβαρα προβληματα, οποτε μετα απο 2-3 μερες πεθανε....η κλινικη-απ οτι μας ειπαν- το στειλανε ΔΙΚΕΠΑΖ για τα περαιτερω[καυση ?],δεν ξερω τι τα κανουν εκει τα νεκρα ζωακια...καποια γνωμη σας θα ηθελα.σας ευχαριστω πολυ.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Υπάρχουν κοιμητήρια σκύλων. Εμείς όταν κοιμίσαμε την σκυλίτσα μας έκανε την συνεννόηση η κτηνίατρος, καλέσαμε ένα pet taxi, του δώσαμε τα χρήματα που μας είχαν πει για την ταφή, την παρέλαβε και ανέλαβε να την πάει. Υπάρχουν και ομαδικοί τάφοι και ατομικοί με όνομα που μπορείς να πας και να επισκεφτείς (ο ατομικός έχει και μεγαλύτερο κόστος).
 


giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Μαλιστα...απλα.λεω εγω,οταν ειναι εντελως αδεσποτο & το βλεπεις να τριγυρνα στη γειτονια να τρωει καθε μερα σε μια καλη κυρια-φτωχη βεβαια- που δεν εχει χρηματα, τοτε τα πραγματα δυσκολευουν & το οικονομικο ειναι δυσβαστακτο,οποτε θα πρεπει καποιος να φροντισει την ταφη...αυτα ειναι τα δυσκολα...Απ τους Δημους-δυστυχως-δεν περιμενουμε τιποτα....
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Μπορεί αν υπάρχει κάποιος οργανωμένος φιλοζωικός ή το Δικεπαζ όπως ανέφερες να έχουν κάποιου είδους συμφωνία. Αν θυμάμαι καλά νομίζω υπάρχει και νόμος ότι πρέπει να θάβονται για υγειονομικούς λόγους οπότε μετά ναι, ο κλήρος πέφτει στον δήμο. Έτσι κι αλλιώς ο κάθε άνθρωπος που μπορεί να ταΐζει-φροντίζει κλπ, δεν σημαίνει αυτόματα ούτε ότι είναι ιδιοκτήτης, ούτε ότι πρέπει να επιβαρύνεται των εξόδων, παραμένει αδέσποτο.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δυστυχώς καύση δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα και έτσι δεν υπάρχουν εγκαταστάσεις. Συνήθως, από όσο ξέρω, θάβουν. Στην Αμερική τα αναλαμβάνει ο κτηνίατρος, αν μη τι άλλο διότι ο ιδιοκτήτης δεν είναι συνήθως καν σε θέση να λειτουργήσει, πόσο μάλλον να μεριμνήσει για ταφή. Δεν ξέρω αν και τι κανονισμοί υπάρχουν στην Ελλάδα. Όταν πέθανε το Μουφ πριν από 15 μέρες, ζήτησα καύση αφού γίνεται και γιατί είναι ευκολότερο, αλλά και γιατί δεν ήθελα να τον αποχωριστώ. Τον είχαν στο ψυγείο μέχρι που ήρθε το ειδικό γραφείο, το οποίο ακολουθεί μια συγκεκριμένη νομοθεσία της πολιτείας. Έκαναν την καύση, μου έστειλαν την τέφρα μέσω του κτηνιάτρου και είχαν και πιστοποιητικό μαζί που έλεγε ότι έγινε σύμφωνα με τη νομοθεσία, με σεβασμό προς το Μουφ και αξιοπρέπεια. Ο κτηνίατρος είχε πάρει αποτυπώματα από τα πατουσάκια του που μου τα έβαλε σε κάρτες με ποιήματα και μου έδωσε και τρίχες από το τρίχωμά του, κάτι που είχα ήδη κάνει κι εγώ σπίτι όταν είχα ανθιστεί τη μαύρη μου τη μοίρα. Δεν ξέρω όμως πόσο οργανωμένα είναι στην Ελλάδα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Στην Ελλαδα γινεται καυση, καναμε τον Νοεμβριο. Ερχονται και παιρνουν το ζωο απο οπου τους πεις και ή εισαι εκει στη διαδικασια αν θες ή σε καλουν να πας να παρεις τις σταχτες ή στις φερνουν σπιτι.

@Sara λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Στην Ελλαδα γινεται καυση, καναμε τον Νοεμβριο. Ερχονται και παιρνουν το ζωο απο οπου τους πεις και ή εισαι εκει στη διαδικασια αν θες ή σε καλουν να πας να παρεις τις σταχτες ή στις φερνουν σπιτι.

@Sara λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου..
Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου. :(
 
  • Like
Reactions: Hlianna


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εγώ παλι, πέρσι την πρωτοχρονιά παρανομησα, έκλαιγα όσο έσκαβα και ηρέμησα με το που έβαλα την τελευταία πετρα.
Δεν το μετάνιωσα και τουλάχιστον νιώθω ότι μετά το τέλος του ήμουν καλύτερος για αυτόν από ότι πριν.
Αν και το βλέμμα του όσο ζούσε δεν μου χρέωνε τα λάθη μου.
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για τη λαρα για ταφή σε νεκροταφείο ζώων είχαμε δώσει 200 ευρώ για 2 χρόνια. Όχι σε ομαδικό τάφο, εννοείται.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πόσο το μαλλί για καύση η ταφή;;;
Για την καύση εξαρτάται από τα κιλά του σκύλου. Για έναν σκύλο 30 κιλών είναι περίπου 150 ευρώ εδώ στο Βελιγράδι, για ομαδική καύση είναι περίπου 100 ευρώ. Στην Ελλάδα μπορεί να είναι διαφορετικά.
Νεκροταφείο σκύλων εδώ δεν έχουμε ακόμα, αν και λένε πως θα φτιάξουνε εδώ και 10 χρόνια.

Οι περισσότεροι ή τα θάβουν μόνοι τους σε πάρκα και δάση όταν δύσει ο ήλιος διότι απαγορεύεται, ή τα αφήνουν στον κτηνίατρο. Να σας πω την αλήθεια δεν ήξερα καν ότι υπάρχει εταιρεία που κάνει καύση μέχρι πριν από μερικούς μήνες που είδα το φυλλάδιο στον κτηνίατρό μας.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδω (ΗΠΑ) πλήρωσα 254 δολάρια για την καύση για σκύλο από 50-99 λίβρες, δηλαδή από 23 μέχρι 47 κιλά. Η ευθανασία ήταν 97 δολάρια. Και παντα χρεώνουν για κάθε επίσκεψη στον κτηνίατρο 5 δολάρια Bio Hazard fee. Σύνολο 355.68 δολάρια, μολις κοίταξα το λογαριασμό. Τα ενθύμια συμπεριλαμβάνονται.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εθαψα τον σκυλο μου σε ενα απο τα αγαπημενα του μερη στο βουνο. Του αρεσε να πηγαινει εκει για να αραζει και να κοιμαται, ακομα και οταν εβγαινε μονος του πολλες φορες εκει τον εβρισκα.
Εσκαψα οσο πιο βαθια μπορουσα και εβαλα απο πανω οσες μεγαλες πετρες μπορεσα να βρω.
Δυο μερες μετα ειδα στον υπνο μου οτι περπατουσαμε μαζι στο βουνο και του επιτεθηκαν σκυλια.
Φυσικα οταν ξυπνησα πηγα αμεσως εκει, και πραγματι, καποιο ζωο ειχε προσπαθησει να τον ξεθαψει...
Φαινοταν το κεφαλι του αλλα δεν τον ειχαν πειραξει. Κουβαλησα κι αλλες πετρες ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα τον ξαναπειραξουν.
Αυτη ηταν και η τελευταια φορα που ειδα και αγγιξα τον σκυλο μου...
Το σωμα του ειναι ακομα ζωντανο μεσα στα δεντρα, τα ζωα που το εφαγαν, και τα ζωα που εφαγαν αυτα τα ζωα...
Αυτος ειναι ο τροπος της φυσης, η ζωη να αλλαζει συνεχως μορφες, για παντα.
Το πνευμα του ειναι μαζι με τους παππουδες του και τις γιαγιαδες του στις απεραντες καταπρασινες πεδιαδες μαζι με ολα τα αλλα ζωα:) Καποια μερα θα παω να τον βρω και θα ειμαστε παλι μαζι:)
Δεν με αφησε μονο μου ομως, μου εστειλε τον Hammer, που ειναι τελειος σκυλος οπως ηταν αυτος, για να με συντροφευει και να με προσεχει:)

@Sara να ξερεις οτι ο σκυλος σου ειναι με καλη παρεα και να εισαι καλα να τον θυμασαι:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πόσο το μαλλί για καύση η ταφή;;;
Το μοναδικό που είχα βρει στη Θεσ/νίκη ήθελε 400 + ΦΠΑ για καύση μόνο του και παράδοση τέφρας.

Ομαδική καύση 100 + ΦΠΑ.

Τελικά τη θάψαμε σε ιδιωτικό οικόπεδο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Κοουταρω το συγκεκριμένο μήνυμά (ένα μέρος τού μηνύματος)
Το μοναδικό που είχα βρει στη Θεσ/νίκη ήθελε 400 + ΦΠΑ για καύση μόνο του και παράδοση τέφρας.

Ομαδική καύση 100 + ΦΠΑ.
Αλλά απαντάω γενικότερα.
Οι τιμές που διαβάζω είναι εξωφρενικές. Εκμεταλλεύονται τον πόνο, την ,αγάπη, τον πόνο μας. Είναι κρίμα να το εκμεταλλεύονται κάποιοι αυτό και να βγάζουν χρήμα.
Προτιμώ να θάψω τον σκύλο μου μόνος μου, σε ένα μέρος που θα σημαίνει κάτι για μένα (και για αυτόν) και τα χρήματα που θα έδινα για αυτή την διαδικασία, να τα έδινα κάπου που να έπιαναν τόπο (πχ βοήθεια σε αδέσποτα για να έχει σχέση και με τον σκύλο) πάρα να τα φάνε κάποιοι στην υγεία των κορόιδων.

Υ.Γ 1: Στην υγειά των κορόιδων το βάζω σε πολλά πολλά εισαγωγικά και σέβομαι την απόφαση κάποιου να επιλέξει αυτό και δεν το κατακρίνω. Απλά δεν βρήκα πιο κομψή φράση για να γράψω αυτό που θέλω και να εξηγήσω την άποψη μου. Ζητάω συγγνώμη από όσους θίγονται από αυτό. Σκοπός μου δεν είναι να τους προσβάλω και δεν τους κατακρίνω για την απόφασή τους. Απλά γράφω πως το βλέπω εγώ και δυστυχώς για μένα έχω την τάση να γράφω και να λέω την άποψή μου ωμά όπως ακριβώς το σκέφτομαι και ας ξέρω πως θα παρεξηγηθώ. Τι να κάνω αυτός είμαι. Προτιμώ αληθινός παρά αρεστός :)

Υ.Γ 2: @Estranged κοουταρω και υπόλοιπο μήνυμά σου
Τελικά τη θάψαμε σε ιδιωτικό οικόπεδο.
Και γνώμη μου είναι πως πήρατε την πιο σωστή απόφαση.

Υ.Γ 3: συμφωνώ απόλυτα με το μήνυμα του @Hammer
Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι και εγώ.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλε προφανώς και επιλέγεις εσυ τι θα κανεις με το σκύλο σου. Εγώ προτίμησα την καύση διότι μου είναι αδύνατον να σκεφτώ καν να αποχωριστώ το Μουφ, έστω και ως τέφρα. Σπίτι τον έχω και θα τον παιρνω μαζί μου στα ταξίδια, εκτος αν είναι στο εξωτερικό, στην οποία περίπτωση θα τον αφήνω στο γραφείο μου για κάθε ενδεχόμενο. Έχω αφήσει δε εντολή όταν πεθάνω να με αποτεφρώσουν επίσης και μετά να ανακατεύουν τις στάχτες μας και να τις σκορπίσουν στην Περγαμο πάνω από το Τζιγμα Τεπε.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ δεν τις βρίσκω καθόλου εξοφρενικές τις τιμές (καλά, εκτός απ' αυτές που έβαλε η Estranged). Για ανθρώπους σάμπως πόσο κάνει;

Είναι προσωπική απόφαση.

Εγώ δεν είμαι σίγουρη τι θα κάνω, απ' τη μία πάντα σκεφτόμουν πως θα τον θάψω στο δάσος (που έχει τα μειωνεκτήματά του όπως αυτά που έγραψε ο Hammer), απ' την άλλη σκέφτομαι και την καύση και να κρατήσω ένα μέρος της τέφρας δίπλα μου για πάντα, ένα μέρος να ρήξω στο ποτάμι που του άρεσε να κολυμπάει και ένα μέρος στο δάσος που του άρεσε να περπατάει. Είναι συμβολικό και όπως το νιώθει ο καθένας. Αυτό που ξέρω είναι πως δεν θα μπορούσα να τον αφήσω στον κτηνίατρο να πάνε το πτώμα σε άγνωστο μέρος για ταφή ή καύση (και νομίζω πως και αυτό πληρώνεται, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
 
  • Like
Reactions: Sara


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Συμφωνώ με @manolo, αλλά με στεναχώρησε ακριβώς γιατί το οικόπεδο αυτό δε σήμαινε τίποτα για αυτήν και εγώ δε μπορώ να περάσω ποτέ να ρίξω ένα βλέμμα, έτσι, για συναισθηματικούς λόγους, καθώς το κορίτσι μας στην περίπτωση που λέω ήταν αδέσποτο και θάφτηκε στο οικόπεδο μιας κυρίας από αυτές που την αγαπούσαμε και τη φροντίζαμε.

Θα ήθελα πάρα πολύ να μην ήταν η τιμή εξωφρενική και να την καίγαμε και να σκορπούσαμε τις στάχτες της στο πάρκο που έζησε όλη της τη ζωή... Για ομαδική δεν το συζητώ... Θα άνοιγα το λάκκο με τα χέρια μου αν χρειαζόταν προκειμένου να μην την ξεφορτωθούν από την κλινική σα σκουπίδι...
 
  • Like
Reactions: Sara


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Sara και πολύ καλά έκανες αφού αυτό ένιωθες.

Εγώ δεν τις βρίσκω καθόλου εξοφρενικές τις τιμές (καλά, εκτός απ' αυτές που έβαλε η Estranged). Για ανθρώπους σάμπως πόσο κάνει;

Είναι προσωπική απόφαση.
Σεβαστή η προσωπική απόφαση. Πάντως στην Ελλάδα της κρίσης αυτές οι τιμές για μένα είναι εξωφρενικές. Άσε που όταν ακούω μια Τιμή + ΦΠΑ το μυαλό μου πάει κατευθείαν πως κυνηγούν τα μαύρα. Δεν ξέρω τι παίζει γενικά, δεν το έχω ψάξει καθόλου, δεν ξέρω ποιοι προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες και κάτω από ποιο καθεστώς και μπορεί να γράφω βλακείες.
Αυτό που ξέρω είναι πως δεν θα μπορούσα να τον αφήσω στον κτηνίατρο να πάνε το πτώμα σε άγνωστο μέρος για ταφή ή καύση.
Συμφωνούμε.
Συμφωνώ με @manolo, αλλά με στεναχώρησε ακριβώς γιατί το οικόπεδο αυτό δε σήμαινε τίποτα για αυτήν και εγώ δε μπορώ να περάσω ποτέ να ρίξω ένα βλέμμα, έτσι, για συναισθηματικούς λόγους, καθώς το κορίτσι μας στην περίπτωση που λέω ήταν αδέσποτο και θάφτηκε στο οικόπεδο μιας κυρίας από αυτές που την αγαπούσαμε και τη φροντίζαμε
Πήρατε την καλύτερη απόφαση και το στηρίζω στηριζόμενος σε αυτό που τόνισα με μπλοντ στην παράθεση του μηνύματος σου μιας και αναφέρεσαι σε αδέσποτο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να στεναχωριέσαι. Μια χαρά πράξατε από το να δίνατε 400€ +ΦΠΑ στους ...... (αλήθεια τι είναι αυτοί;;; ιδιώτες; κρατική υπηρεσία; Τι;;)
 
  • Like
Reactions: Sara


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3