Οταν <<φευγει>> ενας σκυλος...


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
@Berna, στο Maryland η καύση ανθρώπου πριν από 9 χρόνια που πέθανε μια φίλη μου έκανε 500 δολάρια. Από κει και πέρα, αν ήθελες να σου βάλουν την τέφρα σε τεφροδόχο, μπορούσες να αγοράσεις από αυτούς.

Υπάρχει επίσης και μια επιχείριση, όπου στέλνεις ένα τέταρτο κουταλάκι του γλυκού τέφρα του σκύλου σου και σου φτιάχνουν ένα γυάλινο βραχιόλι ή κολλιέ. Το είχα σκεφτεί για το Μουφ, αλλά δεν μου πάει καν η καρδιά να ανοίξω το κουτί με την τέφρα και να αποχωριστώ έστω και λίγο.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμεις δωσαμε 150 ευρω για γατα 8 κιλων περιπου. Μεσα σε αυτη την τιμη ηταν και η παραλαβη του ζωου απο οπου τους πεις.
Φιλη μου που το εκανε προσφατα σε σκυλο 40 κιλων της ζητησαν 190 με την παραλαβη του ζωου αλλα και την παραδοση της τεφρας στο σπιτι της.
Εγω προσωπικα δεν εχω κανεναν χωρο για να θαψω που να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα βρεθει αλλο ζωο να το ξεθαψει και το ενδεχομενο να θαψω στο βουνο ή σε παρκο και την επομενη μερα να το βρω εξω δεν το συζητω καν.
 
  • Like
Reactions: mareco








giorgostr

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
80
61
72
Αθηνα-Αιγαλεω
Εθαψα τον σκυλο μου σε ενα απο τα αγαπημενα του μερη στο βουνο. Του αρεσε να πηγαινει εκει για να αραζει και να κοιμαται, ακομα και οταν εβγαινε μονος του πολλες φορες εκει τον εβρισκα.
Εσκαψα οσο πιο βαθια μπορουσα και εβαλα απο πανω οσες μεγαλες πετρες μπορεσα να βρω.
Δυο μερες μετα ειδα στον υπνο μου οτι περπατουσαμε μαζι στο βουνο και του επιτεθηκαν σκυλια.
Φυσικα οταν ξυπνησα πηγα αμεσως εκει, και πραγματι, καποιο ζωο ειχε προσπαθησει να τον ξεθαψει...
Φαινοταν το κεφαλι του αλλα δεν τον ειχαν πειραξει. Κουβαλησα κι αλλες πετρες ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα τον ξαναπειραξουν.
Αυτη ηταν και η τελευταια φορα που ειδα και αγγιξα τον σκυλο μου...
Το σωμα του ειναι ακομα ζωντανο μεσα στα δεντρα, τα ζωα που το εφαγαν, και τα ζωα που εφαγαν αυτα τα ζωα...
Αυτος ειναι ο τροπος της φυσης, η ζωη να αλλαζει συνεχως μορφες, για παντα.
Το πνευμα του ειναι μαζι με τους παππουδες του και τις γιαγιαδες του στις απεραντες καταπρασινες πεδιαδες μαζι με ολα τα αλλα ζωα:) Καποια μερα θα παω να τον βρω και θα ειμαστε παλι μαζι:)
Δεν με αφησε μονο μου ομως, μου εστειλε τον Hammer, που ειναι τελειος σκυλος οπως ηταν αυτος, για να με συντροφευει και να με προσεχει:)

@Sara να ξερεις οτι ο σκυλος σου ειναι με καλη παρεα και να εισαι καλα να τον θυμασαι:)
Πω πω ρε φιλε...τωρα το διαβασα, συγκινηθηκα πολυ και με πηραν τα δακρυα...μεγαλος πονος η απωλεια.Γιωργος
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πω πω ρε φιλε...τωρα το διαβασα, συγκινηθηκα πολυ και με πηραν τα δακρυα...μεγαλος πονος η απωλεια.Γιωργος
Φιλε Γιωργο ο πονος της απωλειας ειναι πολυ μεγαλος και δεν περναει ποτε πραγματικα...
Αλλα ετσι εχει ορισει η φυση για ολα τα ζωντανα πλασματα, καποια στιγμη ολα πρεπει να δωσουν την ζωη τους ωστε να ζησουν αλλα...

Και μιας και αναφερθηκες στο ποστ αυτο, θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν ειχα σκοπο να αποθαρρυνω κανεναν απο τον "παραδοσιακο" τροπο ταφης(πχ οταν ανεφερα οτι καποιο ζωο προσπαθησε να ξεθαψει τον σκυλο μου), το αντιθετο μαλιστα.
Πιστευω οτι ο κυκλος της ζωης πρεπει να παραμενει αδιακοπος.
Πολλα ζωα πρεπει να θυσιαστουν μεσα στα χρονια που διαρκει η ζωη ενος σκυλου. Βασικα ζωα πρεπει να θυσιαζονται σχεδον καθε μερα της ζωης ενος σαρκοφαγου. Οποτε πιστευω οτι πρεπει να δωσουμε την ευκαιρια στον σκυλο να δωσει πισω αυτο που μπορει.
Να ολοκληρωσει τον κυκλο της ζωης του δηλαδη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3