Ουρολοιμωξη


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλησπερα.Πριν λίγες μέρες κάναμε εξεταση ουρων και ο σκυλος είχε ουρολοιμωξη. Ο κτηνίατρος μας έδωσε αντιβίωση και από την δεύτερη μέρα έκανε εμετό.Μας έδωσε clavudale πρωί βράδυ για 7 μέρες μαζί με baytril μια φορά κάθε μεσημέρι για 7 ημέρες.το θέμα είναι ότι μας έδωσε παραπάνω δοσολογία για αυτό μάλλον οι εμετοι.μειωσαμε την δόση και σταματήσαμε το clavudale γιατι μετά από αυτό έκανε εμετο.το θέμα είναι ότι μου είπαν ότι έπρεπε να είχα κάνει καλλιέργεια ουρων για να πάρω αντιβιοτικό ενώ ο κτηνίατρος δεν μου το ανέφερε καν.ειχατε ποτε πρόβλημα ουρολοιμωξη στο σκυλο και τι κάνατε?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Είσαι σίγουρη ότι δεν έκανε καλλιέργεια; Μπορεί να διαγνωστεί ουρολοίμωξη με απλή γενική ούρων; :unsure: Μουμπλε μουμπλε... Τι να πω, δεν το κατέχω κιόλας.

Ναι θέλει καλλιέργεια για τον εντοπισμό του μικροοργανισμού που προκάλεσε τη λοίμωξη, είναι πολλοί διαφορετικοί κ παρόλο που υπάρχουν γενικές αντιβιώσεις του ουροποιητικού που πιάνουν πολλά (όπως αυτή που σας έδωσε), κάποια δεν τα πιάνουν.

Κ νομίζω ότι κ στην ακατάλληλη αντιβίωση ισχύει ότι χτίζουν ανθεκτικότητα των βακτηρίων.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Είσαι σίγουρη ότι δεν έκανε καλλιέργεια; Μπορεί να διαγνωστεί ουρολοίμωξη με απλή γενική ούρων; :unsure: Μουμπλε μουμπλε... Τι να πω, δεν το κατέχω κιόλας.

Ναι θέλει καλλιέργεια για τον εντοπισμό του μικροοργανισμού που προκάλεσε τη λοίμωξη, είναι πολλοί διαφορετικοί κ παρόλο που υπάρχουν γενικές αντιβιώσεις του ουροποιητικού που πιάνουν πολλά (όπως αυτή που σας έδωσε), κάποια δεν τα πιάνουν.

Κ νομίζω ότι κ στην ακατάλληλη αντιβίωση ισχύει ότι χτίζουν ανθεκτικότητα των βακτηρίων.
Ευχαριστώ πολύ.σημερα θα πάω στο κτηνίατρο σε λίγο θα τον ρωτήσω να δω.νομιζω δεν εκανε καλλιέργεια.
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ευχαριστώ πολύ.το θεμα είναι δινουμε αντιβιωτικα χωρις να κάνουμε καλλιέργεια?
Σιγουρέψου πρώτα ότι δεν έκανε, μπορεί κ να κανε.

Δίνουν ίσως ευρέως φάσματος (?), αλλά δεν είναι κ ότι καλύτερο.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ευχαριστώ πολύ.το θεμα είναι δινουμε αντιβιωτικα χωρις να κάνουμε καλλιέργεια?
Ναι προβιοτικα δεν έχουν σχέση με καλλιέργεια. Απλά προσοχή,τουλάχιστον 5 ώρες μακριά από αντιβίωση να τα δώσεις.
Αντιβίωση δίνεται πολλές φορές χωρίς καλλιέργεια γιατί τις περισσότερες φορές,τα βακτήρια που την προκαλούν είναι ευαίσθητα κ στις ευρέος φάσματος αντιβίωσεις. Θεωρητικά, το σωστό είναι να γίνεται καλλιέργεια, όπως είπε κι η φίλη πάνω. Απλά αυτή θέλει 2-3 24ωρα για να βγάλει αποτέλεσμα,ποιο βακτήριο είναι δλδ κ που είναι ευαίσθητο (με αντιβιωγραμμα).
Οπότε ο σκύλος μένει ακαλυπτος για τόσο διάστημα κι ίσως έκρινε ο γιατρός ότι δεν είναι ασφαλές. Υποθέτω ότι σκεφτηκε έτσι.
Πάντως ο,τι αντιβίωση δοθεί,είναι πολύ σημαντικό να την πάρει μέχρι τέλους,γιατί τότε αυξάνεται ο κίνδυνος ανθεκτικών στελεχών.
Περαστικά σας!
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ναι προβιοτικα δεν έχουν σχέση με καλλιέργεια. Απλά προσοχή,τουλάχιστον 5 ώρες μακριά από αντιβίωση να τα δώσεις.
Αντιβίωση δίνεται πολλές φορές χωρίς καλλιέργεια γιατί τις περισσότερες φορές,τα βακτήρια που την προκαλούν είναι ευαίσθητα κ στις ευρέος φάσματος αντιβίωσεις. Θεωρητικά, το σωστό είναι να γίνεται καλλιέργεια, όπως είπε κι η φίλη πάνω. Απλά αυτή θέλει 2-3 24ωρα για να βγάλει αποτέλεσμα,ποιο βακτήριο είναι δλδ κ που είναι ευαίσθητο (με αντιβιωγραμμα).
Οπότε ο σκύλος μένει ακαλυπτος για τόσο διάστημα κι ίσως έκρινε ο γιατρός ότι δεν είναι ασφαλές. Υποθέτω ότι σκεφτηκε έτσι.
Πάντως ο,τι αντιβίωση δοθεί,είναι πολύ σημαντικό να την πάρει μέχρι τέλους,γιατί τότε αυξάνεται ο κίνδυνος ανθεκτικών στελεχών.
Περαστικά σας!
Σορυ,τώρα είδα ότι ρώτησες για αντιβιοτικα κιβοχι για προβιοτικα. Δώσε πάντως σίγουρα προβιοτικα εσυ:giggle:
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.παντα οι απαντήσεις σου είναι πολύ εύστοχες και σε ευχαριστώ που απαντάς. Πήγα το απογευμα στον κτηνιατρο και του είπα ότι το πρώτο φάρμακο μας δημιουργεί εμετό και μείναμε στο baytril μια φορά την ημέρα για δεκα μέρες.το άλλο που μας έδωσε το clavudale συνδυαστικά με αυτό μας πείραξε.ειπε θα πάρουμε 10 μέρες αυτό και μετά πάλι εξεταση ουρων.αντιβιογραμμα και καλλιέργεια δεν του έκανε και ούτε μου το ανέφερε καν.απο το ίντερνετ διάβασα ότι υπάρχει και αυτό.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Τι ευχαριστείς, σιγά το πράγμα! Εγώ σ ευχαριστώ για τα καλά λογια:) Ωραία, μια χαρά, θα κάνετε κ εξέταση μετά για να,είστε σίγουροι!
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Τι ευχαριστείς, σιγά το πράγμα! Εγώ σ ευχαριστώ για τα καλά λογια:) Ωραία, μια χαρά, θα κάνετε κ εξέταση μετά για να,είστε σίγουροι!
Τρύπες στο νερό νομίζω κάνουμε με αυτόν τον κτηνιατρο,ενώ λένε ότι είναι ο καλύτερος της περιοχής εμένα δεν με ευχαριστεί και δεν έχουμε πολλές επιλογές εδώ γιατί είμαστε επαρχία.επειδη στην αρχη του δίναμε και άλλη αντιβίωση μαζί με αυτη και την σταματήσαμε ξέρω ότι δεν είναι καλό για να θεραπεύσει το μικρόβιο.αλλα δυστυχώς τον πείραζε.ασε που μας έκανε λάθος δόσεις και επερνε παραπάνω με αποτέλεσμα να τον πειράξει και αυτό.
 
  • Sad
Reactions: Sammie


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU