Ούρα..Ούρα παντού..


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα!

Η μικρή μου είναι τώρα 7 μηνών περίπου. Όπως έχω πει και σε άλλα νήματα, η εκπαίδευση της τουαλέτας δεν ήταν εύκολη υπόθεση. Ακόμα και τώρα, έχουμε ατυχήματα που και πού, αλλά όσο πάει και λιγοστεύουν.
Η βόλτα μας τις καθημερινές είναι τουλάχιστον μια με μιάμιση ώρα, το απόγευμα, για εκτόνωση και παιχνίδι. Τις ανάγκες τους και οι δυο τις κάνουν και έξω, αλλά και σε πάνα τοποθετημένη σε συγκεκριμένο σημείο του μπαλκονιού, όπου και χτυπάνε ένα κουδουνάκι για να βγούν, όποτε χρειαστεί.

Δεν εκπαιδεύτηκε κανένα σε crate και όταν λείπουμε μένουν περιορισμένες σε 3 χώρους του σπιτιού. Ζημιές δεν έχουν γίνει ιδιαίτερες και η μικρή πλέον 8 στις 10 δε λερώνει μέχρι να γυρίσουμε από τη δουλειά (6-7 ώρες μένουν μόνες τους). Το βράδυ, κοιμούνται η καθεμιά στο κρεβατάκι της και πάλι 8/10 πλέον δε θα λερώσουμε μέχρι το πρωί. (Καμιά φορά ξυπνάνε μαζί κατά τις 3 και θέλουν τσίσα). Η μεγάλη είναι τύπος και υπογραμμός.

Το πρόβλημα είναι η μικρή. Κάνει τσίσα της στην κούνια της, αλλά και στην κούνια της μεγάλης, στο κρεβάτι το δικό μας και στον καναπέ (γι αυτό δεν μπαίνει σε σαλόνι/κρεβατοκάμαρα χωρίς επίβλεψη πλέον). Δε νομίζω να είναι απο στρες, μιας και το κάνει και όταν είμαστε εκεί, ή κατά τη διάρκεια της νύχτας. Δε μπορώ να καταλάβω τι της φταίει. Τις προάλλες ανέβηκε και ούρισε πάνω σε ένα κρεβάτι, το οποίο δεν χρησιμοποιείται από μας, αλλά συνήθως μόνο για φιλοξενούμενους. Διαβάζω για στρες και διαβάζω για νεαρό ηλικίας..Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Δε μου έχει ξανατύχει σε τόσο έντονο βαθμό. Ειδικά το να λερώνει το δικό της κρεβάτι με συχνότητα μέρα παρά μέρα..
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Καλό μήνα και σε σένα. Να περιμένεις οίστρο. Γι αυτό τα κάνει παντού. Αφήνει την μυρωδιά της όσο μπορεί.
 








HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Όχι ιατρικά δεν το έχω δει. Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε συμπεριφορά. Τι ιατρικό μπορεί να κρύβεται πίσω από ούρηση σε κρεβάτια κλπ; Να πάρω τη γιατρό προτείνεις;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μηπως καταλανωνει πολυ νερό? ή παίζει καμία κυστίτιδα? Ισως χρειάζεται ενα τσεκ απ για να αποκλείσεις ιατρογενή αίτια.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Νερό σε λογικά πλαίσια..Μα το πρόβλημα δεν είναι η συχνότητα. Εγω δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αντί να τα κάνει στην πάνα της ή στο πάτωμα που λέει ο λόγος, πάει και τα κάνει στο κρεβάτι που κοιμάται εκείνη, στο κρεβάτι που κοιμάται η μεγάλη, στο δικό μας κρεβάτι, στον καναπέ κλπ Δεν έχει ακράτεια. Μπορεί να το κάνει και το πρωί. Δεν έχω παρατηρήσει δυσοσμία, ούτε κάτι περίεργο. Θα κάνω και μια ερώτηση το απόγευμα στη γιατρό να είμαι σίγουρη, τί να πω..
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
μμμ...Θα σου τη φέρω εκεί να σου την παρατήσω και θα πάρω την Τασία. Τασία + Μίλβα..μια χαρά θα περάσω! Να σου κατουρήσει εσένα τους καναπέδες για να μάθεις :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι ιατρικά δεν το έχω δει. Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε συμπεριφορά. Τι ιατρικό μπορεί να κρύβεται πίσω από ούρηση σε κρεβάτια κλπ; Να πάρω τη γιατρό προτείνεις;
Αν δεν είναι οίστρος που είναι πιθανότατο μήπως παίζει κάποιο πρόβλημα με την κύστη της; Πρέπει να το κοιτάξεις.
 
  • Like
Reactions: Marin


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είναι καθαρά συμπεριφορικό, εκτός της περίπτωσης του οίστρου, για το οποίο δεν έχω άποψη.
Εγώ, θα χρησιμοποιούσα crate, μέχρι να το σταματήσει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Διαβάζω τα συμπτώματα της κυστίτιδας πάντως. Και δεν έχουμε ούτε ένα. Αιματουρία, συχνοουρία, δυσουρία απ ότι διαβάζω. Μαρέκο crate και όταν είμαστε εκεί; Το κάνει σε ανύποπτο χρόνο..Μπορεί να περάσουν μέρες και να μην κάνει κάτι. Και συνήθως πάει και το κάνει όταν είμαστε εκεί πιο πολύ. Και τη νύχτα, αλλά πιο σπάνια..Εκτός απο τον οίστρο, τι άλλο θα μπορούσε να είναι από άποψη συμπεριφοράς;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ερμηνεύονται όλα, λέω εγώ. Καμμιά φορά κολλάει ο εγκέφαλος σε μια βλακεία.
Αν η εκτόνωσή της είναι επαρκής και η λοιπή συμβίωσή σας ομαλή , μην προβληματίζεσαι περαιτέρω.
Δούλεψέ την με crate, εννοείται και την ώρα που θα είστε εκεί, και το βράδυ που θα κοιμάστε, να κάνει το μυαλουδάκι της reset. Ειναι μικρή ακόμη. Κάποιες σαχλαμάρες άνευ αιτίας, θα τις κάνει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ουφ...πήγα και αγόρασα καινούρια κούνια. Πιο μεγάλη για να χωράει η μοσχάρα. Την υιοθέτησε η Μίλβα και ξεμείναμε με την παλιά. Πήγα και αγόρασα πάλι καινούρια. Να έχουν και οι 2 μεγάλη αφού το θέλουν σώνει και ντε. Είχε μεγάλη χαρά η μικρή όταν της την έδωσα. Την περιεργαζόταν ώρα. Λέω "κάτσε να δεις..θέμα χρόνου". Και φυσικά την κατούρησε την ίδια μέρα! Ήθελα να δωρίσω την παλιά και μου κοψε να την κρατήσω για ώρα ανάγκης. Έπλυνα την καινούρια και της έβαλα την παλιά για να κοιμηθεί. Μέχρι να στεγνώσει η καινούρια, είχε κατουρίσει ΚΑΙ την παλιά. Μα έλεος!!! Δεν προλαβαίνω τα πλυντήρια όμως..:mad:
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Eγώ λέω για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνε μια εξέταση ούρων.

Η κυστίτιδα αν είναι όπως στους ανθρώπους, κι έτσι όπως τα λες μοιάζουν τα συμπτώματα, μπορεί και να υπάρχει χωρίς αιματουρία, τη δε δυσουρία δεν θα την καταλάβεις εκτός κι αν αρχίσει και μιλάει η μικρή και να στο πει, καθώς μόνο αυτή τη νιώθει, δεν είναι πως πάει να κατουρήσει και δε μπορεί αλλά το ότι πριν κατουρήσει νιώθει μια έντονη ενόχληση σα να μη μπορεί, ενώ η συχνοουρία ισχύει αλλά είναι και ελεγχόμενη γιατί στην ουσία νομίζεις ότι θες να πας αλλά δεν χρειάζεσαι οργανικά να πας, μπορεί κ να κρατηθεί. Στον ύπνο δε δύσκολο να την ξυπνήσει η ανάγκη για ούρηση.

Αν και αυτό που λες με τα κρεββάτια το κάνει να φαίνεται σα συμπεριφορικό το θέμα. Σα να τα μαρκάρει.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αφου ξεκαθαρίσεις με τον κτηνίατρο οτι δεν είναι κάτι. Δείχνει να πονάει στο κατούρημα ή κάποια δυσφορία? Με τον άλλο σου σκύλο πως τα πάει? Μήπως θέλει να κυριαρχήσει? Πλένεις το κρεβάτι με ξύδι για να φύγει η μυρωδιά? Μήπως την στρέσαρισε κάτι?
Για μένα πάρε της το κρεβάτι και κόψε της το βραδινό νερό για ένα διάστημα.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τι είναι η κούνια παιδί μου;
ε..το κρεβατάκι μωρέ..το λέω κούνια :p

estranged ναι θα πάρω και τη γιατρό να δω πως το βλέπει. Διάβαζα πως για τη δυσουρία βλέπεις ένα σκύλο να τεντώνεται να προσπαθεί και να μη βγαίνει κάτι. Συγκεκριμένα διάβαζα αυτό: Cystitis in Dogs | VCA Animal Hospitals
Ούτε συχνουρία έχει. Το ερώτημά μου είναι το εξής: πώς συνδέουμε την κυστίτιδα, με το γεγονός ότι προτιμά να "μαρκάρει", να τα κάνει πάνω σε κρεβάτια και καναπέδες; Αυτό δεν καταλαβαίνω..Εμένα απ την αρχή σαν πρόβλημα συμπεριφοράς μου φάνηκε, αλλά θα πάρω και τη γνώμη της γιατρού για να μαστε σίγουροι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά το πρόβλημα υγείας δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πηγαίνει συνδιαστικά και με θέμα συμπεριφοράς.
Εμένα με εκπλήσει που τα κάνει συνέχεια. Για αυτό θα το κοίταζα και με τον κτηνίατρο.