Ο ΚΟΕ και τα φθηνα του ψεμματα.


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οπως πολλοι απο εσας γνωριζετε εκανα μια γεννα περυσι τον Απριλιο,τον μεσα σε 30 ημερες δηλωσα την γεννα στον ΚΟΕ,και απο τοτε περιμενω τα πετιγκρι 10 μηνες δηλαδη,απο τοτε εχω ακουσει πολλες δικαιολογιες,αλλα οι τελευταιες ειναι απιθανες,π.χ.πριν 2 μηνες μου λεει η κοπελα στο τηλεφωνο,του αρσενικου τα χαρτια σας τα εχουμε στειλη,οχι λεω δεν εχω παρει τιποτα,και φοβηθηκα οτι εχασαν τα γνησια χαρτια του Δαιμωνα,τελικα εψαξαν και τα βρηκαν,σε 20 μερες θα εχετε τα πετιγκρι μου λεει.
Μετα απο 30 μερες παιρνω τηλεφωνο και ρωταω παλι τι εγινε,ηταν ο υπευθινος γενεων σε αδεια μου λεει την αλλη εβδομαδα θα τα στειλουμε,μετα απο 10 μερες παιρνω τηλεφωνο,ειχε χαλασει το φωτοτυπικο τους,οκ Δευτερα τα στελνουμε μου λεει,σημερα ειναι Πεμπτη παιρνω τηλεφωνο και μου λεει την αλλη εβδομαδα γιατι δεν ειχαν γραμματοσημα λογω απεργιας,παρτε απο το περιπτερο τους λεω,δεν γινεται μου λεει γιατι τα στελνουμε με μια καρτα?και βγαινουν πιο φθηνα?θα σας γελασω(γνωριζω απο τον τονο τους οτι ψευδονται ασυστολα)παντως σε συνολο εχω παρει περιπου 100 φορες τηλεφωνο,ενα αλλο καλο ηταν πριν ενα μηνα,μηπως να σας τα στειλουμε με κουριερ?λεω καλα ενα χρονο περιμενω τωρα σας επιασαν οι βιασυνες?
Επισης τον Σεπτεμβριο που ηταν μια εκθεση στα κοντα μου ειπαν οτι αν παρω μερος θα κανονισουν να παρω τα πετιγκρι.
Τα σχολια δικα σας μην αρχισω εγω τα καντηλια και σβηστει το θεμα.:D:D:D
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ηλία μια συμβουλή, εαν κάνεις άλλη γέννα δήλωσε ενα απο τα κουτάβια σου σε έκθεση, θα πάρεις τα πεντιγκρί σε 2 μήνες.:)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
περασαν 15 περιπου χρονια και από ότι φαινεται τίποτα δεν έχει αλλάξει...
παρόμοια ταλαιπωρία ειχα εγω τότε με ενα export pedigree στο τελος και αφου είχαν πιασει και φωτια....
και αφου εφτασα σε σημειο να απειλησω οτι θα τους βαλω εγω φωτια τωρα,
μεσω γερμανικου κυνολογικου ομίλου βγηκε νεο pedigree
η συνολικη διαδικασια για ενα export και αριθμο βεκ??? αν θυμαμαι καλα ηταν πανω απο 5 μηνες
από τοτε καμμια σχεση...
αλλα εγω δεν ειμαι εκτροφεας....
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μιλας για την γεννα που ειχες δηλώσει , με τα σκυλια με τα γερμανικα χαρτια που δεν ειχαν γίνει export και με την επωνυμία εκτροφείου που δεν ειχε καταχωρυθει ????

που επρεπε πρωτα να κανεις τα pedigree export απο την Γερμανια , και μετα να πάρουν αριθμό ΒΕΚ ????

για την επωνυμια εκτροφείου που κατέθεσες ΜΑΖΙ με την δηλωση της γεννας ???????

γιατι αν μιλας για αυτη ( για αυτη μιλας αλλα λεμε τωρα ) να λες και ευχαριστω που τα δέχτηκαν

σε αλλες χωρες μαλλον ξερεις τι θα επαιρνες αντι για pedigree...................

αλλα οπως ειναι γνωστόν

Ουδείς πιο αχαριστος εκ του ευεργετηθέντος
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και αν εχω 10 κουταβια?πρεπει να παω μεολα σε εκθεση,ποσο κανει? 60-70 το καθενα επι δεκα?=600-700 ευρα?
 




Kaipan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
49
0
πετρουπολη
Αν θες να ξεμπλεξεις παιζει να τους προτεινεις να πληρωσεις εσυ το κουριερ?
ή απλα σκέφτεσαι και το γαμωτο?
Γιατι απο οτι καταλαβαινω θα περιμενεις και θα περιμενεις ωσ αλλος Καρβελας :p:p.
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Και αν εχω 10 κουταβια?πρεπει να παω μεολα σε εκθεση,ποσο κανει? 60-70 το καθενα επι δεκα?=600-700 ευρα?
Ενα κουταβι δηλωνεις και παιρνει ΒΕΚ ολη η γεννα. Δεν γινεται να παρει μονο ενα κουταβι σου ΒΕΚ.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ελα ρε Μακη εσυ τωρα λες δηλαδη οτι εγω ειμαι λαθος και αυτοι σωστοι?δεν βλεπεις τις δικαιολογιες τους?και τα φθηνα τους ψεμματα?επιτρεπεται να δρα ετσι ο ΚΟΕλλαδας,ολα τα χαρτια μα ολα τα πηραν τον Μαιο,επισης ειχα μιλησει με τον ΚΟΕ απο τον Φεβρουαριο και μου ειπαν οτι θα τα κανουν ολα μαζι,το FCI εδωσε ονομασια τον Αυγουστο.
Και αντε εγω ειμαι λαθος,ειμαι απαραδεκτος,βρισκεις σωστο το να χρειαζονται 10 μηνες για να γινει αυτη η δουλεια?οταν μου λενε τον Σεπτεμβριο οτι αν παρω μερος στην εκθεση θα παρω αμεσως τα χαρτια?
Αλλα μαλλον εισαι της γνωμης οτι θα πρεπει να εχω και τυψεις.

Οχι αυτοι ειχαν πει τοτε οτι αυτα τα σκυλια που θα παρουν μερος στην εκθεση αυτα θα παρουν πετιγκρι,ισως να καταλαβα ομως λαθος.
Εχω εναν εκτυπωτη εδω ο οποιος κοστισε 150 ευρω μου λεει απο πολυ νωρις αν δεν εχει μελανι,και στο φιναλε τι θα κανουν τα φωτοτυπαδικα θα κλεισουν?πας εκει βγαζεις 5-10 φωτοτυπιες πληρωνεις αντε 5 ευρω και καθαριζεις,τωρα υποτιθετε οτι εδω και 2 μηνες ειναι ετοιμα,αντε να δουμε.
 
Last edited by a moderator:




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
να ρωτησω και εγω κατι
!ο διοικητικος υπευθυνος για αυτες τις δυο κοπελιτσες που βριζει ολη η ελλαδα ποιος ειναι?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ηλία, ο ΜΑΚΗΣ έχει ένα δίκιο... στην περίπτωσή σου ήταν πολλές οι εκκρεμότητες οι οποίες έπρεπε να κλείσουν, Η φυσιολογική σειρά θα ήταν:
- έκδοση "Anerkennung fuer das Ausland" από τον VDH (περίπου 15 με 30 ημέρες) για τους γεννήτορες.
- εγγραφή των σκύλων στο Ελληνικό γενεαλόγιο (περίπου 30 ημέρες)
- αίτηση για επωνυμία εκτροφείου (περνάει από τον ΚΟΕ, αποστέλλεται στην FCI, ελέγχεται και επιστρέφεται με θετική ή αρνητική απάντηση - περίπου 4 με 6 μήνες)
- ζευγάρωμα των γεννητόρων, διάρκεια κύησης και τοκετός (63 ημέρες)
- δήλωση γέννας (μέχρι 30 ημέρες από τον τοκετό)
- έκδοση ΒΕΚ (4 με 6 μήνες)
όλα τα παραπάνω τα έκανες εσύ μαζί και ταυτόχρονα. Αν χρειαζόταν να γίνει οποιοσδήποτε έλεγχος (π.χ. επωνυμίας εκτροφείου από την FCI), τότε η όλη διαδικασία θα έμενε αναγκαστικά ένα εύλογο χρονικό διάστημα πίσω!

Εσύ δήλωσες την γέννα χωρίς να έχεις ΒΕΚ γεννητόρων και χωρίς να έχει προηγουμένως εγκριθεί η επωνυμία εκτροφείου σου. Αν κάποιος έμενε στο γραφειοκρατικό και τυπικό κομμάτι, τότε πιθανόν:
α. να μην είχαν χαρτιά τα κουτάβια σου διότι δεν είχες εγγράψει τους γεννήτορες στο Ελληνικό γενεαλόγιο εύλογο χρονικό διάστημα νωρίτερα.
β. να μην είχαν επωνυμία εκτροφείου τα κουτάβια σου διότι αυτή δεν προϋπήρχε εγκεκριμένη από την FCI.

Προσωπικά, αν είχα τόσες εκκρεμότητες και μου έκαναν την χάρη να μου εγγράψουν τα σκυλιά με ελληνικό ΒΕκ, τότε δεν θα μίλαγα!
 




maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
σανίδια και ξύλο :p:p

γι αυτό κι εμείς δε ζητήσαμε πεντιγκρί για τη μικρή. γιατι εκτός του ότι καθυστερούσε πάρα πολύ, ήταν και τα λεφτά, ήταν και αχρείαστο αφού ούτε σε εκθέσεις θα τη πάμε ούτε θα τη ζευγαρώσουμε.. αλλά τα πεντιγκρι των γονιών τα έχουμε δει. καθώς και τα βιβλιάριά τους και και και και..

υπάρχει πρόβλημα που δεν είναι δηλωμένος αυτός που το πήραμε στον ΚΟΕ?.. είναι δηλαδή ένα από τα στάνταρ που πρέπει να προσέχει κάποιος σε ελληνικό εκτροφέα?
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σε γενικές γραμμές-γιαλαντζί πεντιγκρί βρίσκεις πολύ εύκολα-τουλάχιστον έτσι ακούω απο δω κι απο κει-
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δηλαδη επειδη τα κοριτσακια δεν φταινε αν εγω θελω να κραξω πρεπει να παρω ολο το δ.σ.?
ενας κυριος ολο στομφο που βολοδερνει εκει μεσα τι ρολο βαραει?