Ο Περσέας...


Status
Κλειδωμένο θέμα

johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ένα σκυλάκι που βρίσκεται στο Φιλοζωικό Σύλλογο Νέας Φιλαδέλφειας... και με έχει κατακτήσει!

Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί φίλοι μου, σε ιστοτόπους (ποιοι φίλοι, τώρα, θα μου πεις? Σαφέστατα, οι ευαίσθητοι φίλοι και γνωστοί μου, που έχουν μεγαλώσει σκυλιά, έχουν χάσει σκυλιά, αγαπούν τα σκυλιά, νιώθουν τα σκυλιά σαν «οικογένεια» και όχι σαν «ιδιοκτησία»), έχουν υποψιαστεί, εδώ και λίγες μέρες, ότι θέλω να βοηθήσω τον Περσέα… τον είχα δει στις φωτο και στις περιγραφές…

Αλλά, από σήμερα, ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ, νιώθω την ανάγκη να έχει ο Περσέας έναν Άνθρωπο, μία οικογένεια, ένα ζεστό και χαρούμενο σπίτι μέχρι τα Χριστούγεννα… γιατί? Θα σας πω, φίλοι μου…

Αν δεν ήμουν ιδιοκτήτης ενός πολύ δύσκολου και ιδιαίτερου αρσενικού σκύλου (και όχι μόνο) ο Περσέας, σήμερα το βράδυ, ίσως θα κοιμόταν στο σπίτι μου!


Ο Περσέας…
Ξεπερνάει (σωστότερα: outperforms – που θα λέγαμε σε άπταιστα Ελληνικά!) κάθε συγκρατημένη περιγραφή…


Επειδή, με τους περισσότερους από εσάς, έχουμε χύσει «τόνους μελάνι» για το τι σημαίνει «καθαρόαιμο» σκυλί και, επειδή οι περισσότεροι από εσάς ξέρετε ότι γνωρίζω τι σημαίνει «δύσκολο» σκυλί, θα σας μιλήσω χωρίς περιστροφές:


Ο Περσέας είναι ένα ημίαιμο Dogo Argentino (που κάποιος τον αγόρασε δια της "γνωστής" οδού – και φρόντισε να του κόψει τα αυτιά σύρριζα – και ίσως να φρόντισε να τον ρίξει και «δόλωμα», αλλά γι' αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος – ένας σκύλος λίγο πιο μικρόσωμος από τον Diego, ας πούμε)... κατά τη γνώμη μου άνω των 7 ετών…

Και (αλληλούια!), παρά τη μεγάλη αγωνία που είχα πριν τον γνωρίσω, ο Περσέας είναι ένα σχετικά "εύκολο" σκυλί, από κάθε άποψη!!!

Με τους ανθρώπους είναι "βούτυρο"… τόσο πολύ, τόσο «αυτόματα», που πρέπει να βρει άνθρωπο που δεν θα θελήσει να εκμεταλλευτεί αυτή τη φοβερή δοτικότητα… την αφάνταστη τρυφερότητα… τη σχετικά χαμηλή ενέργεια… την άμεση (ακόμα και σε αγνώστους!) ανταπόκριση… τη φιλοσοφημένη συντροφικότητα… "ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, ΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ" έλεγε σε κάθε έκφραση της συμπεριφοράς του… σε γνώριζε για 5 λεπτά και όταν πήγαινες να απομακρυνθείς, έβγαζε τέτοιο (χαμηλόφωνο και παραπονεμένο) θρήνο, που σε ανάγκαζε να μην θέλεις να σκεφτείς και να ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο…

Τον πήραμε βόλτα… πήγε να τραβήξει… με λίγη φωνή και ένα τσεκάρισμα του κολάρου του, έγινε σαν να έχει περάσει δεκάδες ώρες στο στίβο της εκπαίδευσης!!!
Συναντήσαμε σκυλιά (και ορισμένα από πολύ κοντά)… στα θηλυκά, συγκρατημένη επιθυμία να πάει κοντά τους… στα αρσενικά, συγκρατημένη επιφυλακτικότητα, αλλά ΟΧΙ επιθετικότητα (και, πιστέψτε με, έχω επίγνωση του τι λέω)…

Φίλοι μου, όσοι με ξέρετε: ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!

Με τον κατάλληλο αρχηγό (ο οποίος δεν είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί) και με την υπεύθυνη αγάπη (που, ομολογώ, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί - αλλά, δυστυχώς, αυτό συμβαίνει σχεδόν σε κάθε σκυλί), ο Περσέας θα ανθίσει… θα ξανανιώσει… θα δώσει ΧΑΡΑ!!!

Μα γιατί, ρε φίλε? Τότε? Δεν έχει μειονεκτήματα? ΝΑΙ… έχει:

Είναι ηλικιωμένος (λιγάκι, όμως και έχει αρκετά χρόνια μπροστά του, αν ζήσει καλά)…
Είναι «ύποπτος» Καλαζάρ…
Ακούει «σχετικά» λιγότερο από τα περισσότερα νεαρά σκυλιά (διαπιστώσαμε, όμως, ότι όντως ακούει!!!)…
Ίσως, λέω ίσως, δεν βλέπει σαν «γεράκι»… αλλά, μεταξύ μας, βλέπει αρκετά καλά, ο καημένος…

…αγαπημένη μου οικογένεια, που ίσως έχετε χάσει ένα αγαπημένο σκύλο και αναρωτιέστε πως θα το χειριστείτε…

…αγαπημένε φίλε και φίλη, που τα παιδιά σας μεγάλωσαν πια (και, ίσως, έχουν φύγει από το σπίτι) και η καλοσύνη σας περισσεύει, μαζί με την ανάγκη σας να γνωρίσετε κι άλλη ανυστερόβουλη αγάπη…

…αγαπημένε φίλε που έχεις κουραστεί πια να τρέχεις στο γυμναστήριο, ή να βγάζεις 30 χλμ. τρέξιμο κάθε πρωί…

…αγαπημένη φίλη μου, που οι περισσότεροι σου είπαν ότι κάνεις μόνο για γάτα, αλλά εσύ θα λάτρευες να έχεις στην αγκαλιά σου ένα μεγαλόσωμο, τρυφερό, κατάλευκο σύντροφο…

Σαν πρώτη ευχή, σας εύχομαι, τα φετινά Χριστούγεννα να είναι γεμάτα υγεία, εξέλιξη, ασφάλεια, χαρά…

Αν, όμως, είχα την ευκαιρία να κάνω μια δεύτερη ευχή, θα σας ευχόμουν ολόψυχα να έχετε «ότι επιθυμείτε», παρά τις δυσκολίες της εποχής…

Και… λέμε, τώρα… αν είχα την ευκαιρία μιάς τρίτης ευχής (όπως συμβαίνει ΜΟΝΟ στα παραμύθια)… θα σας παρακαλούσα: Ρίξτε μια προσεκτική ματιά στον ΠΕΡΣΕΑ… και γνωρίστε τον... μπορεί να αλλάξει, για πάντα, τη ζωή σας!!!

Υ.Γ.1. Φίλη μου, kasi… να ξέρεις ότι η συνεισφορά σου στα δωράκια μας «έπιασε τόπο»… Σ’ ευχαριστούμε από καρδιάς και έχεις τις καλύτερες ευχές μας για τις γιορτές!!!

Υ.Γ.2. Σαν ψιλοάσχετος με θέματα τεχνολογίας (όπως ήδη ξέρετε!), προσπάθησα να βάλω το link του Περσέα στο facebook... αν δεν τα κατάφερα, μη με παρεξηγείτε, θα ζητήσω τη βοήθεια του Casper!!!

https://www.facebook.com/filozoikos.neasfiladelphias.1?fref=ts#!/photo.php?fbid=441465839299060&set=pb.100003069439177.-2207520000.1386013834.&type=3&theater


 
Last edited:


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
πώς μπορούν και τα διώχνουν όταν βγάλει το πρώτο πρόβλημα;;;
καλή του τύχη.
με τέτοιο promotion νιώθω σίγουρος ότι φέτος θα φάει γαλοπούλα ;-)

Powered by Nexus 4
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μακάρι...

Κι εγώ υπόσχομαι... ότι μπορέσει να περάσει από το χέρι μου, να το κάνω για τον νέο του ΑΝΘΡΩΠΟ... θα το κάνω!:cool:

Υ.Γ. Και, ναι, την "προίκα" του, ήδη του την έχουμε εξασφαλίσει...:)
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να κλέψω το σεντόνι σου να το αναρτησω μαζι με την κοινοποιηση της αγγελίας???????
Εμένα με επιασε η καρδιά μου διαβάζοντας το και ειμαι αρκετά σκυλα.... δεν γινεται να μην βρει γρηγορα τον αγγελο του ο Περσέας!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να κλέψω το σεντόνι σου να το αναρτησω μαζι με την κοινοποιηση της αγγελίας???????
Εμένα με επιασε η καρδιά μου διαβάζοντας το και ειμαι αρκετά σκυλα.... δεν γινεται να μην βρει γρηγορα τον αγγελο του ο Περσέας!
"Αγαπημένη" μου, ghelly, NAI!!!

ΝΑΙ!!! Να "κλέψεις" το σεντόνι μου, όσες φορές θέλεις... και να το κάνεις δικό σου... παρότι είσαι αρκετά "σκύλα"...

Υ.Γ. Οφείλω να σου πω... όταν τον συνάντησα, για πολλή ώρα δεν μπορούσα να μιλήσω στους ανθρώπους που με συνόδευαν... μόνο έβλεπαν τα μάτια μου, αμίλητοι στο τέλος... και πάλι ξεφτιλίστηκα δημοσίως, μιάς και εγώ δεν "το έχω" να μιλάω, όσο να γράφω...
Είναι, κυριολεκτικά, υπέροχος, παρόλα τα "θεματάκια" του...

Υ.Γ.2. Είναι, κυριολεκτικά, ("πρώην" kritikopoula, μ' ακούςςςς?????) ο σκύλος που "θα τον έλεγαν Casper"...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
"Αγαπημένη" μου, ghelly, NAI!!!

ΝΑΙ!!! Να "κλέψεις" το σεντόνι μου, όσες φορές θέλεις... και να το κάνεις δικό σου... παρότι είσαι αρκετά "σκύλα"...

Υ.Γ. Οφείλω να σου πω... όταν τον συνάντησα, για πολλή ώρα δεν μπορούσα να μιλήσω στους ανθρώπους που με συνόδευαν... μόνο έβλεπαν τα μάτια μου, αμίλητοι στο τέλος... και πάλι ξεφτιλίστηκα δημοσίως, μιάς και εγώ δεν "το έχω" να μιλάω, όσο να γράφω...
Είναι, κυριολεκτικά, υπέροχος, παρόλα τα "θεματάκια" του...

Υ.Γ.2. Είναι, κυριολεκτικά, ("πρώην" kritikopoula, μ' ακούςςςς?????) ο σκύλος που "θα τον έλεγαν Casper"...
Από πότε το να βλέπει κάποιος την αγάπη στα μάτια ενός πλάσματος, ειναι ξεφτύλα?
Ξεφτύλα ειναι που ξεχασαμε πώς ειναι να βλέπουμε τα μάτια τους και την ψυχή του.... που βρωμίσαμε τόσο το δικό μας βλέμμα και ξεχασαμε τι σημαίνει αγάπη και αφοσιωση! Οποτε εγώ τυχερο θα σε ελεγα!



εδιτ: σε κοινοποιησα και εσένα (δεν ξερω το name στο φβ να σε κάνω tag)
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το "name" είναι πολύ απλό και προβλέψιμο: .................:cool:
χαχαχα το εχω πετύχει και το "ήξερα"!! :p

Δεν το διαγράφεις όμως από το φόρουμ? Μην ειναι και φατσα φόρα
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο Περσέας σε ευχαριστεί, Μυρτώ!!!

Οπως και τα εκατοντάδες άλλα σκυλάκια, που φροντίζεις να παρουσιάσεις!
Νάσαι πάντα καλά, Μυρτώ...:)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο Περσέας σε ευχαριστεί, Μυρτώ!!!

Οπως και τα εκατοντάδες άλλα σκυλάκια, που φροντίζεις να παρουσιάσεις!
Νάσαι πάντα καλά, Μυρτώ...:)
Είναι η ελαχιστότατη βοήθεια που μπορώ να προσφέρω στους εθελοντές που παλεύουν απένταντι σε όλες τις αντιξόοτητες για αυτά τα αθώα πλάςματα. Σε ευχαριστώ αν και ένα κλικ δεν αξίζει ειδική μνεία. :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κλέβω και κοινοποιώ κι εγώ.

(Άστα, johnk, έτσι που τα λες μπορεί άνετα να είναι κι ο σκύλος που "θα τον έλεγαν Ρας")
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πριν από 1,5 μήνα περίπου τον είχα δει. Υπήρχε ένας ενδιαφέρομενος που πήγαινε πολύ συχνά και τον έβλεπε τon πήγαινε βόλτα, χτένιζε κλπ.. Υποτίθεται ότι θα τον έπαιρνε σπίτι του τα Χριστούγεννα που θα μετακόμιζε... :(

Να υποθέσω ότι βούλιαξε το σενάριο?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σημερα πηγαμε βολτα με τον Περσεα... και εχω την αναγκη να πω και γω λιγα πραγματακια ελπιζοντας οτι δε θα βγαλει το χειμωνα στο καταφυγιο αλλα σε μια μαξιλαρα σε ενα ζεστο σπιτικο.... :)

Η ηλικια του ειναι μεγαλυτερη... 8,9 ισως 10. Η οσφηση του ειναι η μονη απο τις αισθησεις που δουλευει κανονικα. Δυσκολευεται να καταλαβει την "παρουσια" γενικοτερα ( ειτε προκειται για ανθρωπο, σκυλο, γατα κλπ) αλλα μολις καταλαβαινει βλεπεις ποσο αναγκη εχει για χαδι, για παιχνιδι.

Με θηλυκα σκυλια τα παει μια χαρα, τον δοκιμασα και ειναι γλυκας. Δε θα παιξει εντονα αφου η αρθριτιδα δε του επιτρεπει και πολλες κινησεις αλλα η μανιβελα ουριτσα δουλευει μια χαρα και ο ενθουσιασμος του! Οποτε η παρουσια ηδη θηλυκου σκυλου δεν ειναι κατι που θα πρεπει να αποτρεψει καποιον.. ισα ισα θεωρω οτι μονο καλο θα του κανει να εχει παρεα.

Με τις γατες δεν εχει κανενα προβλημα αφου ακομα και οταν τις αντιληφθει στο ενα μετρο , τις αγνοει. Καναμε πολλα τεστ με γατες εξοικιωμενες με σκυλια σημερα.

Οπως ειπε και ο Johnk ανοιγωντας το θεμα του, εαν δεν ειχα αρσενικο σκυλο, θα κοιμοταν ηδη εδω στον καναπε. (Δε σας κρυβω οτι επειδη ειναι στειρωμενος ακομα το σκεφτομαι.... αν και δεν ειναι σκυλος που αντεχει το στρεσαρισμα που μπορει να του προκαλεσει αυτο).

Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλοσωμος, 30 κιλα το πολυ. Αυτο τον κανει πολυ ευκολα χειρισιμο στη βολτα γιατι το λεει η καρδουλα του και εχει ενεργεια οταν περπαταει.

Ευχομαι (και προσευχομαι) οτι συντομα αυτο το θεμα θα κλειδωσει... το χει τοσο αναγκη αυτο το σκυλι που ειναι το πρωτο πραγμα που καταλαβαινεις μολις τον πλησιασεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Γειά σου, βρε Αμαλία!
Με συγκίνησε το κείμενό σου και συμφωνώ σε όλα... ακόμα και στην ηλικία...
Ο Περσέας, λες και είναι φτιαγμένος για τα ωραία και τα μαλακά...
Λες και είναι γεννημένος για να κοιμάται "εδώ στον καναπέ"!

Υ.Γ. Τη μαξιλάρα ήδη την απέκτησε (και, κάτι μου λέει ότι θα αποκτήσει κι άλλη προίκα)... προσεύχομαι κι εγώ για ένα πραγματικά καλό σπίτι!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γιαννη, ειμαι σιγουρη οτι θα καταλαβεις αυτο που θα πω....

Φευγωντας σημερα απο τη Φιλαδελφεια σκεφτομουν οτι θα ηθελα να υπαρχει ενα παραλληλο συμπαν με μια Αμαλια χωρις σκυλια που θα εφευγε με τον Περσεα και την Κλαρα απο κει.... θα μου πεις τι δουλεια εχει ενας ηλικιωμενος μισοκουφος δυσκινητος αρσενικος με μια τρελαμενη χρονιαρα πιτμπουλινα που η ενεργεια της και η χαρα της δεν εχουν οριααααα? Και ομως, " οι 3 μας " θα ειμασταν σουπερ! ;)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ναι σε ΟΛΑ !!!

Εξάλλου, λες και βρέθηκα σε ένα παράλληλο σύμπαν με σένα... και η βόλτα μου περιέλαβε ακριβώς αυτούς τους δύο: Τον Περσέα και την Κλάρα!!!
Τυχαίο?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Eλα βρε συ!!! Κοιτα να δεις!!!
Ευχομαι καπου εκει εξω να υπαρχει και ενας τριτος που εχει αδειο σπιτι και τα ιδια γουστα :D
 




Status
Κλειδωμένο θέμα