Ο Σάνι μας






Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σας...και σίγουρα δεν θα είναι η τελευταία...και την επόμενη με την πρωτιά.. Να είστε πάντα καλά...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Γειά σας είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω ένα Yorkshire toy θηλυκό διότι λατρεύω αυτή τη ράτσα και θέλω να αποκτήσω ένα.Θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάποιον που να εκτρέφει και να είναι αξιόπιστος!Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: d-friend




















Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι ένα πολύ ιδιαίτερο πλάσμα με πάρα πολύ έντονη προσωπικότητα, αστείρευτη ενέργεια και ταυτόχρονα πάρα πολύ τρυφερός με όσους ξέρει και εμπιστεύεται.

Όταν πρωτοήρθε σπίτι μας, τον Ιούνιο του 14, είχαμε άλλα 3 γιορκάκια.
Δύο αδελφάκια 14 ετών και τον Μάρβιν μας.
Τον Αύγουστο του 14, έφυγε το κοριτσάκι μας και μείναν τα 3 αγόρια. Ο Σάνυ ήταν ο μόνος από τους 3 που έψαχνε να την βρει, παρόλο που την έζησε ελάχιστα.
Παρόλο που "δείχνει" κολοπαιδαράς, είναι ψυχούλα, όταν θέλει βέβαια. :ROFLMAO:

Θεωρώ πως έχουμε σταθεί πάρα πολύ τυχεροί που τον βρήκαμε και μας τον έδωσε η εκτροφέας του. Οχι, για τις χαρές που μας έχει χαρίσει στους στίβους, αλλά για το πως μας κάνει και νοιώθουμε στην καθημερινότητά μας. Και αυτός, αλλά και ο Μάρβιν μας, είναι ευλογία. :love:

Βέβαια εδώ πρέπει να παραδεχτώ πως ο μόνος που τον κάνει καλά γενικώς είναι η γυναίκα μου, η "A bitch" όπως την λέμε χαριτολογώντας :LOL::D
 








Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Στις εκθεσεις μπορουν να λαβουν μερος ξυρισμενα σκυλια ; Αν ναι,τυγχανουν διαφορετικης μεταχειρισης απο οτι τα "κανονικα" ;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στις εκθεσεις μπορουν να λαβουν μερος ξυρισμενα σκυλια ; Αν ναι,τυγχανουν διαφορετικης μεταχειρισης απο οτι τα "κανονικα" ;
Στις κλασσικές εκθέσεις, ένα ξυρισμένο γιόρκι μπορεί να πάρει μέρος (σαν καθαρόαιμο που είναι), θα αξιολογηθεί το κορμί του, το ταμπεραμέντο του, αλλά από κει και πέρα δεν έχει ελπίδες να κάνει κάτι άλλο.
Το μαλλί στα γιόρκι ανέκαθεν ήταν και είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό στοιχείο της φυλής
Και η υφή του και το χρώμα και το μάκρος.
Είναι ένα στοιχείο του τύπου της φυλής.
Για αυτό και τα τυλίγματα και όλη αυτή η διαδικασία περιποίησης του τριχώματος, προκειμένου να δει ο κριτής το μαλλί τους στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.

Παρόλα αυτά, έχω ακούσει και έχω δει σε βιντεάκια εκθέσεις ομίλων που μετέχουν ξυρισμένα - κοντοκουρεμένα, και αν θυμάμαι καλά ήταν βετεράνοι.
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
@Yorkaddict τωρα είδα τα σκυλάκια σου! Ο,τι και να πώ είναι λίγο, κάτι παραπάνω απο κουκλιά! Να ζήσουν (και θα ζήσουν) όμορφα και ευτυχισμένα, εσυ με αυτά και αυτά με εσένα.:)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict