Ο εφιάλτης επέστρεψε


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Έχουμε ένα θηλυκό maltese και ένα αρσενικό basset. Tα δύο ζώα μένουν ξεχωριστά, το θηλυκό στο σπίτι και το αρσενικό στην αυλή.

Τις τελευταίες 2 ημέρες η συμπεριφορά του αρσενικού έχει γίνει ανεξήγητη. Γαυγίζει και κλαίει ΟΛΗ μέρα και νύχτα προσπαθώντας μάλιστα να βγει από την περίφραξη.

Νομίζω πως το θηλυκό ειναι στις μέρες του και το αρσενικό έχει τρελαθεί. Μόλις πηγαίνω κόντα του κατευθειαν μοιρίζει σαν τρελος τα πόδια μου που εχουν μυρωδια απο το θηλυκό.

Εχει ξανασυμβεί και στο παρελθον και οι μέρες ήταν εφιαλτικές. Μιλάμε για πολύ διαφορετική συμπεριφορά του μπασε. Γαυγίζει ασταμάτητα και έχει ξεσηκώσει όλη τη γειτονιά. Δεν ηρεμέι με τίποτα.

Τι κανουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;;;
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Στειρώνουμε το ένα από τα 2, κατά προτίμηση το θηλυκό.
Για ποιο λόγο ζει το ένα μέσα και το άλλο έξω?
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Βάλτε και τα δύο σκυλιά μέσα..για όνομα του Θεού και στειρώστε το κορίτσι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πάιρνετε σκυλιά, όταν τα πετάτε έξω από το σπίτι...ειλικρινά.Ειδικά τα μπασέ που κρυώνουν αρκετά τον χειμώνα... Και εφόσον το έχετε ξανά περάσει αυτό και ξέρετε τι θα γίνει, προς τι το ποστ αυτό? Τι περιμένατε? Να το ξεχάσει ο αρσενικός τη δεύτερη φορά?
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
τα μπασε ειναι αρκετα ευαισθητα στο κρυο..θα ηταν καλυτερα να εχετε και δυο μεσα και κατ'εμε και τα δυο στειρωμενα. αν εχετε την οικονομικη δυνατοτητα, καντε το. ειναι το καλυτερο και για εσας και για τα σκυλακια αλλωστε υπαρχουν κτηνιατροι που κανουν στειρωσεις σε χαμηλοτερη τιμη. (αν το θεμα ειναι οικονομικο)
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Παιδιά ηρεμήστε, προς θεού. Όταν λεμε εξω εννουμε οτι εχει δικο του σπιτι (δωματιο κανονικό) με θερμανση, που βρισκεται στην αυλη και οχι μεσα στο σπιτι. το εγραψα για να δειξω την αποσταση μεταξυ των δυο ζωων.

Τι επίθεση ειναι αυτη ρε παιδιά. Μετάνιωσα που εγραψα μετά από παρα πολυ καιρο στο forum
Anyway, ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Το θεμα δεν ειναι μονο το κρυο αλλα και η αποσταση. Ενα σκυλι εκτος σπιτιου ακομα και αν εχει ολα τα κομφορ ποσο χρονο περναει μαζι σας το χειμωνα που οι συνθηκες δεν ευνοουν την δικη σας παραμονη στην αυλη? Και εγω πιστευω οτι η στειρωση στην δικη σας περιπτωση ειναι η καλυτερη λυση.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά ηρεμήστε, προς θεού. Όταν λεμε εξω εννουμε οτι εχει δικο του σπιτι (δωματιο κανονικό) με θερμανση, που βρισκεται στην αυλη και οχι μεσα στο σπιτι. το εγραψα για να δειξω την αποσταση μεταξυ των δυο ζωων.

Τι επίθεση ειναι αυτη ρε παιδιά. Μετάνιωσα που εγραψα μετά από παρα πολυ καιρο στο forum
Anyway, ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν κάνετε κάτι λάθος και το τονίζουμε με 10 διαφορετικούς τρόπους...το θεωρείται επίθεση? Παίρνεις έναν σκύλο για να τον χαίρεσαι όλη την ημέρα...να τον ζεις...και να τον έχεις δίπλα σου. Αλλιώς δεν πάιρνεις σκύλο. Ποιο το νόημα να έχεις έναν σκύλο τον οποίο τον βλέπεις μόνο όταν τον ταιζεις? Εξήγησε μου το αν θες. Και άσε τα δράματα Κατίνας Παξινού..μετανοιωσα που μπήκα κλπ,κλπ.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στειρωσε τα και τα 2 και παρε και το αρσενικο μεσα. Θα βρειτε το ρυθμο σας συντομα και θα τα χαιρεστε και τα δυο.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
katerina k δεν μπορεί όλος ο κόσμος να τα έχει μέσα στο σπίτι του νιώσε λίγο. Αν το έχει κάποιος έξω πάει να πει οτι δεν το αγαπά και οτι δεν παίζει μαζί του.Εσυ που το βάζεις στο σπίτι νομίζεις οτι είσαι οκ? Άντε με τον κάθε άσχετο εδω μέσα που το παίζει οτι τα γνωρίζει όλα
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δε μας έχει πει ακόμα αν και πόσο παίζει μαζί του.

Εσύ πώς θα ένιωθες αν τον αδερφό σου τον έπαιρναν αγκαλιά κι εσένα όχι; Γιατί τα σκυλιά να έχουν διαφορετική μεταχείριση;

Αφού μπορεί το ένα μέσα, θα μπορεί και το άλλο. Αλλιώς και τα δύο έξω για να συνυπάρχουν.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
katerina k δεν μπορεί όλος ο κόσμος να τα έχει μέσα στο σπίτι του νιώσε λίγο. Αν το έχει κάποιος έξω πάει να πει οτι δεν το αγαπά και οτι δεν παίζει μαζί του.Εσυ που το βάζεις στο σπίτι νομίζεις οτι είσαι οκ? Άντε με τον κάθε άσχετο εδω μέσα που το παίζει οτι τα γνωρίζει όλα
Φιλε/φίλη..που μας ήρθες ουρανοκατέβατος και θες να θεωρείσαι και σχετικός...τα δικά μου τα σκυλιά ζούνε μαζί μου...τρώνε μαζί μου, κοιμούνται μαζί μου,βλέπουν τηλεόραση μαζί μου...βγαίνουν έξω μαζί μου και παίζουν μαζί μου...Αλλιώς δεν θα είχα λόγο να έχω σκύλο. Να "νιώσω" λοιπόν τι ακριβώς? ότι ένα Μπάσσετ Χάουντ το οποίο θα έπρεπε να ζει μέσα στο σπίτι για πολλούς λόγους και κυρίως υγείας , ζει σε ένα δωμάτιο μόνος του όλη μέρα, ενώ το μαλτεζάκι ζει στους καναπεδες και στις αγκαλιές 24/7? Ο σκύλος θέλει την ανθρώπινη επαφή και παρέα...αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποκτιέται...
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Φιλε/φίλη..που μας ήρθες ουρανοκατέβατος και θες να θεωρείσαι και σχετικός...τα δικά μου τα σκυλιά ζούνε μαζί μου...τρώνε μαζί μου, κοιμούνται μαζί μου,βλέπουν τηλεόραση μαζί μου...βγαίνουν έξω μαζί μου και παίζουν μαζί μου...Αλλιώς δεν θα είχα λόγο να έχω σκύλο. Να "νιώσω" λοιπόν τι ακριβώς? ότι ένα Μπάσσετ Χάουντ το οποίο θα έπρεπε να ζει μέσα στο σπίτι για πολλούς λόγους και κυρίως υγείας , ζει σε ένα δωμάτιο μόνος του όλη μέρα, ενώ το μαλτεζάκι ζει στους καναπεδες και στις αγκαλιές 24/7? Ο σκύλος θέλει την ανθρώπινη επαφή και παρέα...αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποκτιέται...
σου είπε κανένας ότι είναι μόνο του όλη μέρα?
εξακολουθείς να λες ότι ζει έξω ενώ σου εξήγησε που κοιμάται
που ξέρεις εσύ ότι το μαλτεζάκι είναι στους καναπέδες?μπορεί να το έχει του κλότσου και του μπάτσου!
αυθαίρετα συμπεράσματα και άσχετα κατεβατά σε κάθε μα κάθε ποστ που ανοίγει στο φόρουμ....
και δεν το λέω μόνο για σένα!
και για πριν βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα εγώ το σκύλο μου τον έχω μαζί μου σε όλο τον ελεύθερο χρόνο μου και κοιμάται μαζί μου κτλπ
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Ψυχραιμία tasoskont, ψυχραιμία...
Το καλό του σκύλου ενδιαφέρει εδώ μέσα! :)
(σίγουρα δεν είναι να κοιμάται πάνω στο κρεβάτι, αλλά ούτε να είναι απομονωμένο..., δε νομίζεις?)
σαφως και ενας σκυλος δεν πρεπει να ειναι απομονωμενος και δεν νομιζω οτι τοπικ σταρτερ αφησε να εννοηθει οτι εχει τον ενα σκυλο του εγκλειστο 24ωρες το 24 ωρο καπου μονο του
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
σαφως και ενας σκυλος δεν πρεπει να ειναι απομονωμενος και δεν νομιζω οτι τοπικ σταρτερ αφησε να εννοηθει οτι εχει τον ενα σκυλο του εγκλειστο 24ωρες το 24 ωρο καπου μονο του
Τον έχει εκτός αγέλης είναι το θέμα..σου φαίνεται λογικό να έχει το ένα μέσα και το άλλο έξω?δεν την κατηγορεί κάποιος απλά εξηγούμε πώς δεν είναι σωστό.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
ο καθενας απολαμβανει το σκυλο του οπως θελει οπως μπορει και οπως βολευει αυτον με βαση τους ρυθμους ζωης του.εσυ βαζεις το σκυλο πανω στο κραβατι συγχαρητηρια εμενα δεν μαρεσει σκυλος πανω στο κραβατι τι να μην παρω σκυλο τοτε??????????????η επειδη πηρα σκυλο πρεπει να τον παιρνω και στην δουλεια μαζι μου????καθε φορα που ανοιγει καποιος ενα τοπικ με αποριες η καποιο προβλημα αρχιζει η ανακριση και η επιθεση απο τους κλασικους με τις δηθεν ηθικολογιες.ανοιγουμε καποιο θεμα να δουμε καμια συμβουλη καμια εμπειρια απο αλλο μελος και στις πρωτες 5 σελιδες βλεπεις τα ιδια και τα ιδια "BYB, πετσοπ, εκτροφεας, γιατι πηρες σκυλο απο εκει ,γιατι τον πηρες απο εδω κτλπ κτλπ ελεος πια εχετε χαλασει τα μισα τοπικ
Προφανώς φίλε μου δεν ξέρεις να διαβάζεις...γιατί σε κανένα ποστ μου δεν ανέφερα ότι ο σκύλος μου κοιμάται στο κρεβάτι μου...Και αυτοί οι "κλασσικοί" στους οποίους αναφέρεσαι...ξέρεις γιατί είναι κλασσικοί? Γιατί ζούνε με σκυλιά πολλά χρόνια...γιατί αγαπάνε τα σκυλιά τους...γιατί ξέρουν τι χρειάζεται ένας σκύλος για να είναι ευτυχισμένος...και γιατί έχουν εμπειρία και γνώσεις πάνω στο θέμα "σκύλος". Είναι οι ίδιοι "κλασσικοί" που θα απαντήσουν στις δικές σου ερωτήσεις...Όταν ανοίγεις λοιπόν για να διαβάσεις συμβουλές...από που νομίζεις ότι έρχονται αυτές οι συμβουλές? Από τον ουρανό? Από τους ¨κλασσικούς¨ έρχονται...
Εννοείται ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με τον σκύλο του...αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτό που γουστάρει ο καθένας να κάνει με τον σκύλο του κάνει τον σκύλο να είναι καλά...Όταν καταλάβεις αυτό που γράφω τοτε τα ξανά λέμε...