Ο "καλός" κτηνίατρος πρέπει να...


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο καλός κτηνίατρος πρέπει να είναι καλός επιστήμονας και να ενημερώνεται συνεχώς.
Κατα τα άλλα λίγο με ενδιαφέρουν τα μηχανήματα και οι συμβουλές περί εκπαίδευσης. Δεν πιστεύω ότι τα λόγια του κτηνιάτρου όσον αφορά την εκπαίδευση του σκύλου έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα απο τα λόγια οποιουδήποτε άλλου που ασχολείται με σκυλιά.

Όσο για τα δύσκολα περιστατικά και την εμπειρία, και οι έμπειροι κτηνίατροι απο κάπου ξεκίνησαν ρε παιδιά. Δεν αποφοίτησαν όντας ήδη έμπειροι.
Ναι αλλά δεν νομιζω να θες να αποκτησει εμπειρια από το δικό σου σκυλι όταν πας πανικοβλητος γιατι κατουρησε αίμα.
I.Kyveli, δεν ειμαστε ινδιάνοι κοπέλα μου, να επικοινωνουμε και με σηματα καπνου...:p
και εγώ +10000000 sea mol
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ghelly με καλύπτει σε όλα τα θέματα και πραγματικά δεν στέκομαι εκεί πλέον, άσε που όταν για κάτι απαιτείται λεπτομερής εξήγηση απλώς επιμένω και επειδή δεν το κουράζω με υστερίες και συχνές ερωτήσεις χωρίς λόγο μου εξηγεί. Είναι ιδιόρρυθμος αλλά δεν τον θέλω για παρέα αλλά για τις γνώσεις του.
Δεν μου έχει κάνει ποτέ τίποτα περιττό αλλά και ποτέ λιγότερα από αυτά που χρειάζονται. Έχω καεί από κτηνίατρους και μου αρέσει η εμπιστοσύνη που νοιώθω ότι δεν θα χρειαστεί να προτείνω εγώ λύσεις. Επίσης, προς τιμή του, όταν κάτι δεν μπορεί να το αναλάβει όπως ένα σοβαρό ορθοπεδικό χειρουργείο το λέει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ghelly με καλύπτει σε όλα τα θέματα και πραγματικά δεν στέκομαι εκεί πλέον, άσε που όταν για κάτι απαιτείται λεπτομερής εξήγηση απλώς επιμένω και επειδή δεν το κουράζω με υστερίες και συχνές ερωτήσεις χωρίς λόγο μου εξηγεί. Είναι ιδιόρρυθμος αλλά δεν τον θέλω για παρέα αλλά για τις γνώσεις του.
Δεν μου έχει κάνει ποτέ τίποτα περιττό αλλά και ποτέ λιγότερα από αυτά που χρειάζονται. Έχω καεί από κτηνίατρους και μου αρέσει η εμπιστοσύνη που νοιώθω ότι δεν θα χρειαστεί να προτείνω εγώ λύσεις. Επίσης, προς τιμή του, όταν κάτι δεν μπορεί να το αναλάβει όπως ένα σοβαρό ορθοπεδικό χειρουργείο το λέει.

Ναι αλλα άλλο να σου πει "θα κανουμε αυτό" και αλλο "θα κάνουμε αυτο, γιατι το στομάχι του ειναι ευαίσθητο και πρεπει να βρούμε την λιγότερο επώδυνη λύση κλπ". Δν λέω να πιάνουμε κουβέντα, αλλά να εξηγει για ποιο λογο κρινει το Α ως αναγκαιο εναντι του Β.
Ο προηγούμενος κτηνιατρος μου το ειχε αυτό.... εξηγουσε αναλυτικά και μαλιστα πάνω σε ενα "σκελετο" σκυλου που μου εδειχνε τι και πως... το εκτιμουσα απιστευτα! Αλλά δεν εκτιμουσα την εμμονη του πως μόνο με χειρουργείο λυνονται τα πάντα!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Και πάλι μπερδεύομαι για το τι πρέπει να κάνω...

Κατ' αρχήν δέσιμο υπάρχει γιατί περάσαμε μαζί πολλά και δεν θα υπάρξει μήνας που να μην έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο έστω μια-δυο φορές για κάποιο θέμα, είτε για τα δικά μου σκυλιά, είτε για άλλα. Εμπιστοσύνη απο άποψη εμπειρίας υπάρχει επίσης, γιατί απο παλιά που πήγαινα σε έναν ΤΡΙΜ@@@Α γιατρό (ο θεός να τον κάνει) και που και που την επισκεπτόμουν για δεύτερη γνώμη, έπεσε μέσα σε όλα. Και στις προγνώσεις που μου έκανε, όταν πλέον ανέλαβε τη γριούλα μου. Επίσης ισχύει αυτό που λέτε μερικοί. Επ ουδενί δεν με κοιτάει στην τσέπη και στο πορτοφόλι. Όταν λεω ότι δεν έχει εξοπλισμένο ιατρείο, εννοώ απο άποψη μηχανημάτων. Συνεργάζεται βέβαια με εξωτερικούς συνεργάτες που είτε έρχονται σ εκείνη, με φορητά μηχανήματα, είτε πας εσύ σ αυτούς.

Κάποιος είπε ότι η συνεργασία με τον δεύτερο γιατρό είναι απαραίτητη. Κάποιοι δικοί μου φίλοι κτηνίατροι, πιο νέοι, μου λένε ότι αυτό δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης στις δικές της μεθόδους. Δεν ξέρω τι ισχύει. Ο δεύτερος γιατρός να πω ότι είναι επίσης πάρα πολύ καλός και μορφωμένος. Ξέρω ότι παρακολουθεί σεμινάρια σε Ελλάδα και εξωτερικό και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις απο συζητήσεις που έχουμε κάνει.

Τέλος να πω ότι ναι μεν είναι αυτό, όπως κάποιος παρέθεσε, που λέμε "της παλιάς σχολής" σε κάποια θέματα. Υπέρ της στείρωσης πάντα, ακρωτηριασμούς δεν αναλαμβάνει και είναι κάθετη σ αυτό. Είναι πάντα ΓΕΜΑΤΗ απο κόσμο, με αρκετούς "πιστούς" πελάτες που έχουν να πουν τα καλύτερα μόνο (ξέρω πως δε λέει κάτι αλλά δείχνει εμπειρία κατ εμέ).

Όσο για το ρογιαλ, να σημειώσω ότι η ρόγιαλ όταν πρωτοάρχισε το promo της πολύ πιο έντονα κάποιες δεκαετίες πριν, στήριξε πάρα πολύ τον κλαδο της κτηνιατρικής, ειδικά σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/κη, Πάτρα). Όσοι είναι του κλάδου, θα το γνωρίζουν. Η γιατρός μου μικρή δεν είναι ηλικιακά..είναι 50 πάνω κάτω (δε τη ρώτησα κιόλας), οπότε ίσως και να την προμοτάρει γι αυτό το λόγο. Γνωρίζει τροφές όπως Ακάνα, Οριτζεν, Μπλου κλπ, θα σου πεί ότι είναι καλές, αλλά θα προτείνει ρογιαλ αν τη ρωτήσεις.

Οπότε που καταλήγουμε; Μέσα μου αισθάνομαι τύψεις για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και που σας τα γράφω όλα αυτά. Την εκτιμώ αφάνταστα, αλλά τελευταία και διαβάζοντας στο φόρουμ διάφορες εμπειρίες από χειρουργεία, κτηνιάτρους κλπ, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι..
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αναλόγως σε ποιους γιατρούς έχουμε "πέσει", έχουμε αναπτύξει και τις ανάλογες φοβίες μας... :p
 


D

Deleted member 14614

Guest
Κάποιος είπε ότι η συνεργασία με τον δεύτερο γιατρό είναι απαραίτητη. Κάποιοι δικοί μου φίλοι κτηνίατροι, πιο νέοι, μου λένε ότι αυτό δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης στις δικές της μεθόδους.
Αυτό ισχύει όταν έχουμε να κάνουμε π.χ. με μια στείρωση. Είναι αστείο να θες να στειρώσεις τον γάτο σου και να έχεις 2-3 κτηνιάτρους από πάνω του. Σε μια σοβαρή, όμως, εγχείρηση, ξέρω ότι είναι καλό να υπάρχει και δεύτερος συνάδελφος μέσα. Αυτά δεν τα λέω από προσωπική εμπειρία, αλλά από συμβουλές ατόμου που έχει εμπειρία στη συναναστροφή με κτηνιάτρους και με "κατευθύνει" σχετικά κι εμένα.
Μια απορία: Όταν λες ότι κάνει στειρώσεις, αλλά δεν αναλαμβάνει ακρωτηριασμούς, εννοείς ότι δεν προχωρεί σε ευνουχισμό σε ένα αρσενικό σκυλί ή κάτι διαφορετικό όπως τον ακρωτηριασμό ενός ποδιού?
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αυτό ισχύει όταν έχουμε να κάνουμε π.χ. με μια στείρωση. Είναι αστείο να θες να στειρώσεις τον γάτο σου και να έχεις 2-3 κτηνιάτρους από πάνω του. Σε μια σοβαρή, όμως, εγχείρηση, ξέρω ότι είναι καλό να υπάρχει και δεύτερος συνάδελφος μέσα. Αυτά δεν τα λέω από προσωπική εμπειρία, αλλά από συμβουλές ατόμου που έχει εμπειρία στη συναναστροφή με κτηνιάτρους και με "κατευθύνει" σχετικά κι εμένα.
Μια απορία: Όταν λες ότι κάνει στειρώσεις, αλλά δεν αναλαμβάνει ακρωτηριασμούς, εννοείς ότι δεν προχωρεί σε ευνουχισμό σε ένα αρσενικό σκυλί ή κάτι διαφορετικό όπως τον ακρωτηριασμό ενός ποδιού?
Και στη στείρωση έχει τον συνεργάτη της. Εγώ πάντως στα πιο σοβαρά χειρουργεία (με αφαίρεση αδένα και σωληνάκια και δε συμμαζεύεται) ένιωθα περισσότερη ασφάλεια που ήταν και οι δυο.

Είναι υπέρ της στείρωσης και οι δυο και θα σου απαριθμίσουν τα θετικά, διακριτικά και χωρίς να "φρικάρουν" τον ιδιοκτήτη του ζώου. Εννοώ ότι είναι κάθετη στο θέμα του ακρωτηριασμου αφτιών, ουρών κλπ. Ξέρω ότι θεωρείται δεδομένο και φυσικά παράνομο, αλλά υπάρχουν παααααααααρα πολλοί γιατροί που αναλαμβάνουν (ειδικά στην επαρχία) και άλλοι τόσοι που ναι μεν δεν τον κάνουν γιατί θεωρείται παράνομο, αλλά δε συμφωνούν.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Για τη στείρωση μάλλον είναι υπερβολικό, αλλά για το χειρουργείο συμφωνώ απόλυτα.
Ααα εντάξει τότε, αφού αυτό εννοούσες! Ρώτησα, γιατί χθες μόλις έμαθα για κτηνίατρο που αρνείται να κάνει στειρώσεις και πλέον όλα τα πιστεύω!χαχα
Τότε, γνώμη μου, δεν είναι γενικά τραγικά όσα περιέγραψες. Οκ δείχνουν άνθρωπο "παλαιάς σχολής" μεν, αλλά δεν έχει νόημα να εξετάζουμε τον χαρακτήρα + αφού δεν έχει κάνει κάποιο λάθος με τα σκυλιά σου...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Skylakos, επειδή κι εγώ κινούμαι σε αντίστοιχα κιλά σκύλων, το σκεπτικό μου για την αδιαφορία ως προς την ζυγαριά είναι ότι πρέπει εγώ ο ιδιοκτήτης του σκύλου να μπορώ να σηκώσω άνετα τον σκύλο μου, κι ο σκύλος μου να έχει μάθει να δέχεται να τον σηκώσω, όχι μονο για να τον ζυγίσω αλλά και για να τον μεταφέρω αν χρειαστεί!
Μακάρι να έχει ζυγαριά, θα είναι πιο εύκολο, αλλά δεν θα με απασχολήσει διόλου κι αν δεν εχει...
Η αλήθεια, μεταξύ μας, είναι οτι μου αρέσουν κι αρκετά μεγαλύτερα σκυλιά, αλλά κάπου στα 70 κιλα μπαίνει το όριο που μπορώ να μεταφέρω για κάποια ώρα αν χρειαστεί...και βάζω κι εγώ λοιπόν το φρένο μου...
Για τα υπόλοιπα εργαλεία που ανέφερες δεν ελπίζω ότι ένας κτηνίατρος θα με εξυπηρετήσει για κάθε σύστημα από τα οφθαλμολογικά μέχρι τα ορθοπεδικά γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχει τι απαιτούμενο υπόβαθρο εξειδίκευσης σε όλο το εύρος της επιστήμης του!Μακάρι να μπορεί!

Κι εκεί έρχεται αυτό που είπε ο seamol, αν δεν κάνω λάθος, να έχει το θάρρος να πει ότι δεν ξέρω συμβουλεύσουν κάποιον άλλο ή να το ψάξουμε ή δεν ξέρω τι άλλο!

Holywoodbrn, αν μου επιτρέπεις, οι νεότεροι κτηνίατροι που σου είπαν την άποψη που παρέθεσες, πόσο καιρό έχουν που εξασκούν το επάγγελμα;

Rick, προσωπικά, ειδικά σε μια στείρωση θηλυκού ζώου, μια μεγάλη επέμβαση με εκτομή μεγάλων αγγείων κτλ, κτλ, δεν θα διανοηθώ να μην είναι δύο οι κτηνίατροι μέσα...
Από κει και πέρα, εκτός από την περίπτωση μιας άκρως επείγουσας περίπτωσης που δέχομαι να μην προλάβει να ενημερώσει συνάδελφο να παραβρεθεί, δεν δέχομαι να βάλει ζώο μου στο τραπέζι χωρίς δεύτερο γιατρό που να μπορεί να κάνει κι αυτός από μονος του την επέμβαση...
Μπορεί να συμβεί οτιδήποτε...από επιπλοκή που να χρειάζεται πάνω από 2 χέρια για να ελεγχθεί, μέχρι να του έρθει η σκοτοδίνη, λογου χάρη, ή να τον πάρουν τηλέφωνο ότι τράκαρε κάποιος δικός, τι θα γίνει;Θα είναι σε θέση να συνεχίσει ήρεμα και σωστά την επεμβαση;Θα μείνει το ζωντανό ανοικτό δίπλα;
 


D

Deleted member 14614

Guest
Δεν διαφωνώ καθόλου στο να υπάρχει δεύτερο άτομο μέσα. Εννοείται foibos! Αλλά, συνήθως οι κτηνίατροι έχουν τον/την βοηθό τους, δεν καλούν άλλους κτηνιάτρους να τους βοηθήσουν σε υποθέσεις ρουτίνας. Εκεί είναι η ένστασή μου και προφανώς αυτό χτύπησε άσχημα και στους νεαρούς φίλους κτηνιάτρους της Hollywoodbrn.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως για να μην νιώθει μόνος, ο φίλος holywoodbrn κι δικός μου δεύτερο κτηνίατρο φέρνει!
Και προσωπικά δεν θα μου αρκούσε απλά ένας βοηθός!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
foibos η αλήθεια είναι ότι μιλάμε για νέους κτηνιάτρους σχετικά, με εμπειρία όχι πάνω από 5τία. Εγώ πάντα ένιωθα ασφάλεια με έναν γιατρό παραπάνω. Έχεις απόλυτο δίκιο. Μια επιπλοκή, κάτι να πάει στραβά..χρειάζεται ενδεχομένως.

Να πω εδώ πως όταν έχασα τη γριούλα μου, ειδικά ο 2ος γιατρός ήταν συντεριμμένος ο άνρθωπος, μέχρι που μου είπαν να μην τους δώσω καν χρήματα (φυσικά αρνήθηκα). Δεν ξέρω..αυτά είναι τα θετικά που σας λέω. Αισθάνομαι ότι υπάρχει ενδιαφέρον και γνώση κι ας μην είναι το υπερσύγχρονο ιατρείο.

Κοινώς..ΕΣΕΙΣ φταίτε όλοι εδω μέσα που μου δημιουργείτε ενδιασμούς με όλα αυτά που διαβάζω! Ορίστε μας! :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εγώ ευτυχώς, έχω βρει γιατρό που πληρεί όλες τις προδιαγραφές που με ενδιαφέρουν.
Ολες όμως!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή, είναι σαν να λέμε:

Τον θέλω νάναι ωραίος...
να είναι και τσαχπινούλης...
Τον θέλω νάναι ρωμαλέος (foibos)...
Ετσι τον θέλω, μαμά...:D

...να εχει εξοπλισμενο κτηνιατρειο(οχι να ανεβαινει στη ζυγαρια να δει ποσα κιλα ειναι κ μετα να παιρνει αγκαλια το σκυλο κ να κανει αφαιρεση)...
Αλλά, ξεχνάς την περίπτωση να πρέπει να ανέβει ΜΑΖΙ με το σκύλο (αν ο σκύλος ΚΑΙ είναι βαρύς ΚΑΙ δεν του "κάθεται") και να τον κρατήσει ακίνητο πάνω στην ζυγαριά...

12.5% είναι το ποσοστό των καλών (στα δύσκολα) κτηνιάτρων...:cool:
Και όταν λέμε "καλός στα δύσκολα"... εννοούμε πάντα "καλός στην ειδικότητά του"...

Νομίζω ότι για τους πιο "απαιτητικούς" (ψαγμένους) ιδιοκτήτες, η εποχή του "old fashioned" κτηνίατρου, που αντιμετώπιζε "πάσαν νόσον..." έχει παρέλθει...
Π.χ.: Δεν θα εμπιστευόμουν ένα ειδικό πρωκτολόγο, για να μου κάνει επέμβαση στο μάτι...:rolleyes:

...Το οτι καλεί δεύτερο κτηνίατρο για τις επεμβάσεις το θεωρώ όχι απλά καλό, αλλά προαπαιτούμενο...
Δεν νοείται να γίνεται χειρουργείο με έναν μονο γιατρό...τρομερή ανευθυνότητα!
Θα συμφωνήσω απόλυτα...

Ασε που, πλέον, έχω "ξεφύγει" τόσο, που έχω λόγο και στο ποιός θα είναι ο δεύτερος γιατρός και γιατί...

...Να σου λέει με θάρρος...
...Και χωρίς κόμπλεξ: Αυτό πρώτα θα κάτσω να το διαβάσω μην κάνουμε καμιά π@π@ριά!
Πολύ σημαντικό! Εως και προαπαιτούμενο για μένα...

Αναλόγως σε ποιους γιατρούς έχουμε "πέσει", έχουμε αναπτύξει και τις ανάλογες φοβίες μας... :p
Ναι...
Και, αν αυτό το παρατηρήσουμε να συμβαίνει (στον ίδιο γιατρό) 2-3 φορές... έστω και από ατυχία - σύμπτωση - συγκυρία... μακριά!

...πρέπει εγώ ο ιδιοκτήτης του σκύλου να μπορώ να σηκώσω άνετα τον σκύλο μου, κι ο σκύλος μου να έχει μάθει να δέχεται να τον σηκώσω, όχι μονο για να τον ζυγίσω αλλά και για να τον μεταφέρω αν χρειαστεί! ...

...κάπου στα 70 κιλα μπαίνει το όριο που μπορώ να μεταφέρω για κάποια ώρα αν χρειαστεί...και βάζω κι εγώ λοιπόν το φρένο μου...
Τι λες, ρε foibos???
Θα μας τρελλάνεις?????

Μόλις με έκανες να νιώθω τρομερά μειονεκτικά και να αναρωτιέμαι: "που πας, ρε Καραμήτρο?";)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
JohnK, εντάξει....δεν σου λέω να πάρεις τον σκύλο στην πλάτη και να ξεκινήσεις την ανάβαση του Ολύμπου για να περάσεις ενα Κυριακάτικο πρωινό...
Αλλά ναι...θεωρώ ότι πρέπει να μπορώ να τον σηκώσω και να τον μεταφέρω αν χρειαστεί!
Έχω φίλο που μας πήρε τηλέφωνο να παμε να τον φέρουμε από το βουνό που έσπασε ο σκύλος του το ποδι του και δεν κουνούσε, ούτε στα 3...Για να ετοιμαστούμε, να φτάσουμε εκεί και να γυρίσουμε σε κτηνίατρο κάναμε 6 ώρες...Αν ήταν κάτι πιο σοβαρό τι θα γινόταν;

edit:Τα 70 κιλά είναι δοκιμασμένα σε άνθρωπο που είναι πιο συνεργάσιμος..ελπίζω να τα μπορώ και σε σκύλο...
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παντως καλού κακου, επειδη δεν ξερω αν θυμάστε οτι δεν εχετε νιντζα, βρειτε και καναν καλό γιατρο για κήλη!

Περα από την πλάκα όμως το να παρεις αγκαλιά σκυλο που εχει χτυπησει δνε μπορεί να προξενησει χειρότερο πρόβλημα (κατά το μην μετακινειτε τον τραυματια)?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εξαρτάται από τον τραυματισμό...
Βέβαια μερικές φορές δεν έχεις επιλογή...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και όταν λέμε "καλός στα δύσκολα"... εννοούμε πάντα "καλός στην ειδικότητά του"...

Νομίζω ότι για τους πιο "απαιτητικούς" (ψαγμένους) ιδιοκτήτες, η εποχή του "old fashioned" κτηνίατρου, που αντιμετώπιζε "πάσαν νόσον..." έχει παρέλθει...
Π.χ.: Δεν θα εμπιστευόμουν ένα ειδικό πρωκτολόγο, για να μου κάνει επέμβαση στο μάτι...:rolleyes:
Κοίτα Γιάννη, δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να βρεις έναν εξειδικευμένο νεφρολόγο κτηνίατρο ή έναν που έχει ειδίκευση στην λεισμανίαση του σκύλου. Οπότε το καλός στα δύσκολα το είπα για τέτοιες περιπτώσεις μιας που είναι και αυτές που με ταλαιπωρούν 2 χρόνια τώρα.

Για άλλα θέματα, σαφώς συμφωνώ στην ειδικότητα και φαίνεται ότι έχουμε κάποιους καλούς στη χώρα μας
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως για να μην νομίζετε ότι είστε εσείς οι τρελοί...και οι φίλοι μου εμένα θεωρούν τρελό που θέλω να κουβαλάω τον σκύλο....
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εξελίσσεται και η επιστήμη, εξελίσσεται και ο γιατρός στην επιστήμη του. Οπότε όταν κάποιος σου λέει "δεν το ξέρω απόλυτα αυτό, θα το ψαξω", μην έχεις φόβο!

Κρίνοντας από τη δική μου φυλή, είναι καλό να έχεις κάνει κ εσύ το homework πριν πας σε ένα γιατρό για να πάρεις κάποια απόφαση!
Οι φυλές έχουν διάφορες ιδιαιτεροτητες κ το έμπειρο μάτι του γνώστη της φυλής μπορεί να είναι σημαντικότερο, από μια γενική διάγνωση που θα κάνει ο γιατρός βασισμένος στο τι ισχύει στις περισσότερες φυλές!

Εγώ πχ είχα μια διαφωνία με το γιατρό που σέβομαι, εκτιμώ κ εμπιστεύομαι. Το πήρα πάνω μου και το αποτέλεσμα με δικαίωσε!


Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk