Ο σκύλος μου έφαγε καταλάθος σταφίδα


melliek

New Member
28 Μαϊου 2020
2
0
24
Καλημέρα
Έχω ένα σκύλο 30 κιλών , είναι ενός χρόνου
Έτρωγα σταφίδες και μου έπεσε μια κάτω και έτρεξε και την έφαγε
Πιστεύετε θα πάθει κάτι;; Έχω τρομοκρατηθεί
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και ενώ έχεις τρομοκρατηθεί, η πρώτη σου σκέψη δεν έπρεπε να είναι ο γιατρός σου;
 


melliek

New Member
28 Μαϊου 2020
2
0
24
Και ενώ έχεις τρομοκρατηθεί, η πρώτη σου σκέψη δεν έπρεπε να είναι ο γιατρός σου;
Πήρα τηλέφωνο και μου είπε η γραμματέας ότι κάνει χειρουργείο σε κάποιο άλλο ζωάκι και θα με καλέσει αμέσως μόλις τελειώσει γι αυτό απευθύνθηκα εδώ για να μην μείνω άπραγη
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν έφαγε μία σταφίδα από κάτω....
Και ενώ έχεις τρομοκρατηθεί, η πρώτη σου σκέψη δεν έπρεπε να είναι ο γιατρός σου;
εσυ δεν είσαι που έγραψες οτι δεν ενοχλεις το γιατρο με το παραμικρό? :love:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η παροιμία λέει «πήγε σαν τον σκύλο μες τ'αμπέλι» αφορά σκύλο που έφαγε τσαμπιά ολόκληρα...και όχι μια σταφιδούλα τόση δα...και πόσο μάλλον 30 κιλά σκύλος...
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Η παροιμία λέει «πήγε σαν τον σκύλο μες τ'αμπέλι» αφορά σκύλο που έφαγε τσαμπιά ολόκληρα...και όχι μια σταφιδούλα τόση δα...και πόσο μάλλον 30 κιλά σκύλος...
Ειλικρινα το συγκεκριμένο το εψαξα αρκετα όταν πριν χρονια ειχα αποφασίσει να μεταφέρω τα σκυλιά μ σε κένελ και υπήρχε διαθέσιμο το αμπέλι... πρεπει να το είχα κάνει και θέμα εδώ...
Αν κι άσχετο λοιπόν με το θέμα να μου επιτρέψετε να σας πω... τι μου είπαν οι παλαιότεροι γέροντες...
Τα παλιά χρόνια λοιπόν ... τα αμπέλια ήταν ενιαία... χωρίς διακριτα όρια που να τα ξεχωριζει σε ιδιοκτησίες... σαφώς και γνώριζαν ο καθείς τα όρια του... αλλά δεν υπήρχαν συρματοπλέγματα κλπ....
Οι ιδιοκτήτες λοιπόν... όσο ωρίμαζαν τα σταφύλια... πλήρωναν απο κοινού ένα φύλακα... τον δραγουμάνο... εκείνος φυλούσε τα αμπέλια ακόμα και από ζώα τα οποία πιθανά να έκαναν κακό στην καλλιέργεια... αλλά και απο ανθρώπους κατά τον τρύγο ώστε να μην τρυγήσουν ξένα σταφύλια...
Πολλές φορές αλεπουδες ασβοι κλπ εμπαιναν στο αμπέλι να φανε σταφύλια... ο δραγουμάνος με το όπλο... μπαμ και κάτω... τα σκυλια δεν είχαν καμμια δουλιά στο αμπέλι... αλλά αρκετές φορές ο δραγουμανος βλςποντας ένα ζώο στο αμπέλι ... μπαμ και παει το σκυλί... κριμα κι άδικο
..
Και βγήκε η έκφραση...
Σαν το σκυλί στο αμπέλι...
Αυτο είχα καταφέρει τότε να μάθω... κι αυτό σας μεταφέρω... σωστό... λάθος....
Δεν ξέρω...
τα σκυλιά μου πολλά χρονια τώρα τα εχω στο αμπέλι... και τρώνε και σταφύλι....
Μην φανταστείτε ποσότητες... γιατι το θέλω για κρασί κ τσίπουρο....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν ισχύει σε όλα τα σκυλιά, ωστόσο σε πείραμα που έγινε (Mythos Weintraubenvergiftung βάλτε Translator) σε 101 σκυλιά τα 68 παρουσίασε συμπτώματα όπως εμετοί, διάρροια, απάθεια και οξεία εφρική ανεπάρκεια. Από τα συμπτωματικά τα 50 συνήλθαν, αλλά σε 11 έγινε ευθανασία.

Επομένως το ποσοστό επιρεπών σκύλων 68% είναι πολύ μεγάλο, ναι, υπάρχει ο κίνδυνος και όχι δεν ρισκάρουμε να περιμένουμε να δούμε αν ο σκύλος ανήκει στους "ανθεκτικούς", δηλαδή στο 1/3 του πληθυσμού. Η πρώτη κίνηση είναι να προκαλέσουμε εμετό - δηλαδή να έχουμε πρόχειρη την ένεση και τη δοσολογία και αμέσως σε κτηνίατρο. Ακόμη και 10gr μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU