Ο σκύλος μου δεν κάνει τουαλέτα στις βόλτες του


Nasiak

Member
25 Δεκεμβρίου 2017
10
0
37
Καλη χροονια!!εχουμε οπλιστει με υπομονη να τα καταφέρουμε εστω και μια φορα..τοο ποσοο κρατιέται είναι απίστευτο τρεις ωρες βολτα και τπτ.μπαινουμε σπιτι κ παει αμέσως στη πανα.τι να σου καμει κ αυτό τοσο καιρο το επαινουσαμε γ αυτό..
Κατερίνα τα ίδια ακριβώς και με εμάς, μπορεί να είμαστε 1 ώρα έξω και μόλις πάμε σπίτι τρέχει στην πάνα. Χθες ομως του έκανα και πάλι το κόλπο, μόλις τον εφερα στον σπίτι τον ξαναεβγαλα αμέσως έξω και δεν άντεξε και έκανε κακά έξω. Χαρές και πανηγύρια εμείς εννοείται!

Σήμερα βέβαια πάλι τα ίδια αλλά όταν έκανε πιπι στην πάνα σήκωσε το ποδαράκι του, ενώ άλλες φορές δεν το έκανε αυτό.
Καλό σημάδι είναι αυτό οτι μεγαλωνει, θα αρχίσει να μαρκαρει και θα τα κάνει επιτέλους έξω ή είναι άσχετο;
 




stelma

Member
4 Ιανουαρίου 2017
5
1
35
Καλημέρα! Επαναφέρω το θέμα, καθώς έχω παρόμοιο θέμα με την κουταβούλα που φιλοξενώ στο σπίτι. Έχει συνηθίσει να κάνει την τουαλέτα της στο μπαλκόνι και δεν τα κάνει ποτέ στην βόλτα της, παρά μόνο όταν γυρίζουμε σπίτι. Έτσι, δεν μου δίνει την ευκαιρία να την επιβράβευσω έξω. Εντωμεταξύ στο σπίτι που την φιλοξενούσαν πριν υπήρχε αυλή και τα έκανε πάντα στο χώμα, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα δεν προτιμάει το πάρκο, αλλά το μάρμαρο του μπαλκονιού. Χώρια που τη βγάζω μαζί με τον σκύλο μου για να μυρίζει, αλλά ούτε μια φορά δεν τον έχει μιμηθεί. Δυστυχώς έχω τη δυνατότητα να τους βγάζω μόνο 2 βόλτες την ημέρα, πρωι και βραδυ, καθώς δουλεύω το πρωί κ μετά σπαστά τα απογεύματα. Ήδη η καθημερινότητα μου είναι απαιτητική σε χρόνο, δυσκολεύομαι πολύ με ένα κουτάβι στο σπίτι, μήπως υπάρχει κάποια συμβουλή για να μάθει να τα κάνει κ έξω, τουλάχιστον να αποφύγω την συνεχή καθαριότητα; Να προσθέσω ότι είναι περίπου 6 μηνών και βρέθηκε αδέσποτη πριν 1 μήνα, άρα για ένα διάστημα έκανε έξω την τουαλέτα της.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Προσπάθησε να την βγάζεις περισσότερες βόλτες, αλλά πιο μικρής διάρκειας. Αν το πρωί για παράδειγμα την πας μια μεγάλη βόλτα, σπάσε την σε 2 ή 3 μικρές, γύρω γύρω από την γειτονιά σου. Το ίδιο και το βράδυ. Αν δεις ότι δεν κάνει τίποτα μέσα σε 10 λεπτά, πήγαινέ την σπίτι και ξανά βγείτε μετά από 5 λεπτά για άλλα 10 λεπτά.
 


stelma

Member
4 Ιανουαρίου 2017
5
1
35
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς το πρωί δεν μπορεί να σπάσει η βόλτα, που είναι ήδη μικρή, 15-20 λεπτά, και μαζί με τον άλλον σκύλο μου γύρω στις 7 παρά το πρωί για να ετοιμαστώ κ να φύγω. Επίσης, το μεσημέρι γυρνάω για λίγο κ ξαναφευγω με σπασμένο πρόγραμμα μέχρι τις 8 τα περισσότερα απογεύματα. Θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω στη βραδινή βόλτα, να δω μήπως έχει κάποιο αποτέλεσμα, νομίζω το στοίχημα είναι να την προλάβω πριν τα κάνει μέσα γυρνώντας από την βόλτα. Την καταλαβαίνω όταν κατουριέται, που γυρνάει για να δει που θα τα κάνει, αλλά δεν έχω προλάβει ποτέ να την βγάλω, είναι κ μια διαδικασία να κατεβούμε κάτω με τα λουριά 5 ορόφους, ο σκύλος μου έρχεται από πίσω για να μη μείνει αυτός μέσα, φοβάμαι μη λερώσει την πολυκατοικία, μη πέσουμε πάνω σε κανέναν γείτονα που τα φοβάται, γιατί είναι κ στενός ο χώρος, γενικά δεν υπάρχει πολλή ευελιξία. Ελπίζω απλώς να το συνηθίσει κ αυτό σιγά σιγά, γιατί κατά τα άλλα η συμπεριφορά της στο διαμέρισμα έχει βελτιωθεί αρκετά πλέον.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Απ ότι κατάλαβα ήταν αδέσποτη, βρέθηκε φιλοξενία για λίγο και μετά την υιοθετήσατε εσείς. Κι είναι μόλις 6 μηνών..μωρό είναι ακόμα..ίσως της έχουν πέσει βαριές οι τόσες αλλαγές. Αφού το πρωϊ είναι δύσκολο, δοκιμάστε το βράδυ. Απλά μέχρι τότε να είναι περιορισμένη (βοηθάει πάρα πολυ το crate), ώστε να μην τα έχει κάνει κάπου. Θα πρέπει να το πάρετε απόφαση τις πρώτες μέρες να είστε έξω πάρα πολλή ώρα. Το πάν είναι να γίνει τις πρώτες 2-3 φορές. Μετά γίνονται όλα μαγικά!!! Ένας συμφουρμίτης μου είχε πει πέρσι που αντιμετώπιζα κι εγώ το ίδιο: "αφού έχεις κήπο, κατέβα κάτω και κάτσε όλη μέρα εκεί. Κάποια στιγμή θα τα κάνει. Και τότε κάνεις χαμό και μπουκώνεις λιχουδιές". Πράγματι, επί 2-3 μέρες, κάναμε βάρδιες εναλλάξ με τα κορίτσια μου..μέσα σε αυτό το διάστημα έμαθε!!! Είστε σε πολυκατοικία και δεν έχετε πολύ χρόνο, απλώς σας το λέω για να καταλάβετε τη λογική και να προσπαθήσετε να τη προσαρμόσετε στις δικές σας δυνατότητες.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Απλά μέχρι τότε να είναι περιορισμένη (βοηθάει πάρα πολυ το crate), ώστε να μην τα έχει κάνει κάπου.
αυτο δεν νομιζω πως ενδεικνυται. στα σκυλια δεν αρεσει να τα κανουν μεσα στο χωρο που κοιμουνται, και το κρειτ πρεπει να μαθουν να το βλεπουν ως φωλια, ως ενα μερος που πανε να χαλαρωνουν. δηλαδη το κουταβι για 8+ ωρες η θα πρεπει να μεινει με γεματη την φουσκα, η να τα κανει εκει που ξαπλωνει?
το κρειτ βοηθαει πολυ αλλα οχι στην εκμαθηση της τουαλετας.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
αυτο δεν νομιζω πως ενδεικνυται. στα σκυλια δεν αρεσει να τα κανουν μεσα στο χωρο που κοιμουνται, και το κρειτ πρεπει να μαθουν να το βλεπουν ως φωλια, ως ενα μερος που πανε να χαλαρωνουν. δηλαδη το κουταβι για 8+ ωρες η θα πρεπει να μεινει με γεματη την φουσκα, η να τα κανει εκει που ξαπλωνει?
το κρειτ βοηθαει πολυ αλλα οχι στην εκμαθηση της τουαλετας.
Αν κατάλαβα καλά, είπε ότι το μεσημέρι γυρίζει λίγο σπίτι. Εγώ εννοούσα να είναι σε crate από το μεσημέρι εως το απόγευμα αργά που βγαίνει τη βόλτα του. Οχι να μένει μέσα ατελείωτα..αυτό θα το βοηθήσει τις ώρες αυτές να μην τα κάνει αλλού και να τα κάνει στην απογευματινή βόλτα. Και βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι έχει γίνει ήδη η εκμάθηση σε crate για ασφάλεια του κουταβιού και μέσα στο σπίτι.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σε crate όσο λείπεις.
Μόλις πας σπίτι, έξω.
Μόλις φάει, έξω.
Αν πιεί νερό, έξω.
Αν τρέξει λίγο, έξω.
Όταν φύγετε από το σπίτι στο crate πάλι.
Κόψε το μπαλκόνι για τώρα, καμία πρόσβαση.
 
  • Like
Reactions: Orjo


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το σκυλάκι γενικά στη βόλτα του πως είναι? τι συμπεριφορά έχει?
ξεκίνησε τις βόλτες 4 μηνών που σημαίνει ότι άργησε πολύ για την κοινωνικοποίηση του.
νομίζω ότι θα έχει κι άλλες ανασφάλειες.
το να κάνει τσίσα και κακά για τον σκυλάκο σημαίνει να αφήσει την μυρωδιά του στον χώρο... ένα σκυλί με ανασφάλειες αυτό θα προσπαθήσει να το αποφύγει... και μάλλον αυτό κάνει..
 
  • Like
Reactions: Orjo


Emma2021

New Member
2 Ιανουαρίου 2022
2
0
35
Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρόνια

βρήκαμε την Emma μας στον δρόμο και την υιοθετήσαμε. 8 μηνών περίπου και μεγαλόσωμο σκυλάκι. Σε μια μέρα έμαθε να κάνει τουαλέτα στην πάνα. Όταν την βγάζουμε έξω, μαντέψτε, τίποτα!!! Όταν την πήγαμε σε πάρκο σκύλων που είναι περιφραγμένο και την αφήσαμε ελεύθερη έπαιξε έτρεξε και μετά να τα τσίσα να και τα κακά!! Χαρές πανηγύρια λιχουδιές!! Την άλλη μέρα πάμε την βόλτα μας με λουρί και τιποτα πάλι! Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι η κιουρια κάνει τσίσα και κακά μόνο όταν είναι ελεύθερη! Με λουρί τίποτες! Καμία ιδέα;;;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλημέρα, καλή χρονιά! Να σου ζήσει το κορίτσι, σας εύχομαι να έχετε πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια!

Το πρόβλημά της δεν είναι το λουρί, απλά στο πάρκο κόντεψε να σκάσει και δεν είχε την πολυτέλεια να περιμένει να γυρίσει στην πάνα της.
Οι σκύλοι συχνά σκαλώνουν λίγο με την τουαλέτα, δεν είναι περίεργο ούτε σπάνιο, και η λύση είναι μία και μοναδική και ίδια για όλους: υπομονή, πρόγραμμα, κι άλλη υπομονή! Έχεις το πλεονέκτημα ότι ο σκύλος σου μπορεί να κρατηθεί, και βγαίνει και βόλτες, εκμεταλλεύσου το.
Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις το σκυλάκι και να μείνετε έξω απ' το σπίτι για ώρες. Λίγο περπάτημα, λίγο παιχνίδι, λίγο καθίστε για καφέ σε εξωτερικό χώρο ή σε κανένα παγκάκι σε πάρκο... τόσο ώστε να μη μπορεί να περιμένει την επιστροφή στο σπίτι. Μια, δυο, θα το καταλάβει. Εχουμε και άνοιξη αυτές τις μέρες, ό,τι πρέπει για έξω!

Δεν ξέρω αν είναι χρήσιμη η πάνα σε κουτάβι μεγαλύτερης ηλικίας που βγαίνει και βόλτες. Νομίζω πιο πολύ μπερδεύει παρά βοηθάει.

Κατά τ' άλλα, άνοιξε ένα θέμα αν θέλεις να μας συστήσεις την κουτάβα, να ανεβάσεις φωτογραφίες, να μας πεις πως τα περνάτε, τα κατορθώματά της, τέτοια πράγματα. Και ρίξε μια ματιά και στις άλλες ενότητες του φόρουμ, νομίζω θα βρεις ενδιαφέροντα θέματα για τις απορίες που μάλλον έχουμε κοινές όλοι όσοι ζούμε με σκύλο!
 
  • Like
Reactions: medusa


Emma2021

New Member
2 Ιανουαρίου 2022
2
0
35
Καλημέρα, καλή χρονιά! Να σου ζήσει το κορίτσι, σας εύχομαι να έχετε πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια!

Το πρόβλημά της δεν είναι το λουρί, απλά στο πάρκο κόντεψε να σκάσει και δεν είχε την πολυτέλεια να περιμένει να γυρίσει στην πάνα της.
Οι σκύλοι συχνά σκαλώνουν λίγο με την τουαλέτα, δεν είναι περίεργο ούτε σπάνιο, και η λύση είναι μία και μοναδική και ίδια για όλους: υπομονή, πρόγραμμα, κι άλλη υπομονή! Έχεις το πλεονέκτημα ότι ο σκύλος σου μπορεί να κρατηθεί, και βγαίνει και βόλτες, εκμεταλλεύσου το.
Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις το σκυλάκι και να μείνετε έξω απ' το σπίτι για ώρες. Λίγο περπάτημα, λίγο παιχνίδι, λίγο καθίστε για καφέ σε εξωτερικό χώρο ή σε κανένα παγκάκι σε πάρκο... τόσο ώστε να μη μπορεί να περιμένει την επιστροφή στο σπίτι. Μια, δυο, θα το καταλάβει. Εχουμε και άνοιξη αυτές τις μέρες, ό,τι πρέπει για έξω!

Δεν ξέρω αν είναι χρήσιμη η πάνα σε κουτάβι μεγαλύτερης ηλικίας που βγαίνει και βόλτες. Νομίζω πιο πολύ μπερδεύει παρά βοηθάει.

Κατά τ' άλλα, άνοιξε ένα θέμα αν θέλεις να μας συστήσεις την κουτάβα, να ανεβάσεις φωτογραφίες, να μας πεις πως τα περνάτε, τα κατορθώματά της, τέτοια πράγματα. Και ρίξε μια ματιά και στις άλλες ενότητες του φόρουμ, νομίζω θα βρεις ενδιαφέροντα θέματα για τις απορίες που μάλλον έχουμε κοινές όλοι όσοι ζούμε με σκύλο!
Οχι το λουρί είναι το θέμα. Και θα σου γιατί. Δυο φορές μετά την τεράστια βόλτα που της κάναμε αντί να πάμε σπίτι την έβαλα στο πάρκινγκ το κλειστό της πολίτης την άφησα ελεύθερη να τρέξει να παίξει αλλά κατευθείαν έκανε την τουαλετα της!!! Άσε που την είχα εχθές από τις 20:30 μέχρι τις 00:00 έξω με παιχνίδι σε πάρκο σκύλων με βόλτες στις πλατείες και κρατιόταν και όταν ήρθαμε σπίτι κατευθείαν πήγε στην πάνα και μετα έπεσε ξερή από την κούραση!! Σκέφτηκα μήπως της πάρω 10m λουρί αλλά βλέπω ότι είναι πανάκριβα και δεν ξέρω αν θα πιάσει και αυτό το κόλπο.
 






AnnaPat89

Member
16 Οκτωβρίου 2022
7
0
30
Βοήθησε μας κι εσύ λίγο...
κάποιες λεπτομέρειες..?
ηλικία ? πόσο καιρό έχεις το ζώο?
τι χαρακτηρα έχει?
Ναι συγγνώμη έχετε δίκιο είναι 3 μισή μηνών poodle τν έχω 2 μήνες είναι πολύ έξυπνος και δραστήριος αλλά δν δέχεται και κουβέντα απαντάει κιόλας
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ok υπομονή!
είναι μικρός ακόμα μην βιάζεσαι...
μπορεί να μην αισθάνεται άνετα ακόμα....
το βασικό είναι να έχετε σταθερές συνήθειες, να του γίνουν ρουτίνα ορισμένα πράγματα...
ώρες φαγητού, ελέγχεις λίγο και το νερό που πίνει...
αμέσως μετά βόλτες έξω και παραμένετε κάποιο διάστημα...
κρατείστε στις βόλτες για τσίσα... βόλτες σε μικρές διαδρομές γύρω από το σπίτι που θα είναι εξοικειωμένος με τις μυρωδιές, μεγάλης διάρκειας.
μόλις συνηθίσει ελπίζω ότι θα λερώσει... μεγάλος ενθουσιασμός επιβράβευση χαρά και γλέντια...
 


AnnaPat89

Member
16 Οκτωβρίου 2022
7
0
30
ok υπομονή!
είναι μικρός ακόμα μην βιάζεσαι...
μπορεί να μην αισθάνεται άνετα ακόμα....
το βασικό είναι να έχετε σταθερές συνήθειες, να του γίνουν ρουτίνα ορισμένα πράγματα...
ώρες φαγητού, ελέγχεις λίγο και το νερό που πίνει...
αμέσως μετά βόλτες έξω και παραμένετε κάποιο διάστημα...
κρατείστε στις βόλτες για τσίσα... βόλτες σε μικρές διαδρομές γύρω από το σπίτι που θα είναι εξοικειωμένος με τις μυρωδιές, μεγάλης διάρκειας.
μόλις συνηθίσει ελπίζω ότι θα λερώσει... μεγάλος ενθουσιασμός επιβράβευση χαρά και γλέντια...
Ευχαριστω προσπαθώ να τ έχω μια ρουτίνα δν είναι ευκολο με τν δουλειά είναι πολύ έξυπνος αλλά ναι φοβάται κ σκυλιά αν ακούει να γαβγίζουν φοβάται αρκετά
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
είναι μικρός ακόμα....
χρειάζεται κοινωνικοποίηση με ήχους μυρωδιές κλπ....
δω στου χρόνο στις βόλτες να μπορεί να επεξεργαστεί ήχους μυρωδιές εικόνες...
μην βιάζεσαι να προχωρήσεις ..
κάτσε σε ένα σημείο μέχρι να συνηθίσει το ερέθισμα και μετά περπάτα....
αδιάφορη όταν ξαφνιάζεται πολλές επιβραβεύσεις όταν δείχνει ενδιαφέρον...
καλή συνέχεια!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3