Ο σκύλος στην Ευρώπη - και όχι μόνο.


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Για επαγγελματικούς και προσωπικούς λόγους σχετικά συχνά ταξιδεύω στην Ευρώπη. Μου έχει κάνει εντύπωση η αντιμετώπιση του σκύλου στις χώρες που έχω επισκεφτεί. Νομίζω οτι θα ήταν χρήσιμο να καταθέσουμε εμπειρίες και εντυπώσεις, κυρίως για να τις αντιπαραβάλλουμε με την ελληνική πραγματικότητα.
Πριν τοποθετηθούν οι συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες με τις δικές τους,να πω οτι θεωρώ πως στην Ελλάδα δεν είμαστε τόσο χάλια όσο υποστηρίζεται (με εξαίρεση τα αδέσποτα).

Πολύ συνοπτικά και θα επανέλθω στη συζήτηση, αν υπάρξει ενδιαφέρον :

Αυστρία (κυρίως Βιέννη) : Δεν έχω δει σκύλο να κυκλοφορεί ούτε για δείγμα. Σε ερωτήσεις μου σε βιεννέζους για το θέμα σκύλος, με κοίταγαν στο στυλ "σοβαρά τώρα, θες πραγματικά να μιλήσουμε για σκύλους ;;;;". Πλήρης αδιαφορία - ίσως και να έπεσα στην περίπτωση. Εδώ να προσθέσω πως μια πολύ καλή μας φίλη είναι αυστριακή, μένει εκτός Βιέννης και έχει ένα από τα καλύτερα εκτροφεία γουέστι στην Ευρώπη. Όταν τη ρώτησα γιατί δεν έχουν σκύλους στη Βιέννη, η απάντησή της ήταν "τι περιμένεις από Βιεννέζους ;".

Γερμανία (κυρίως Βερολίνο και Μόναχο ) : Μεγάλη συζήτηση για τη Γερμανία ...... Κανένας σκύλος δεν είναι .... σκύλος. Το 99 % κυκλοφορεί χωρίς λουρί, αλλά είναι άψογα εκπαιδευμένα όλα. Δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με επιθέσεις, σκυλοκαυγάδες κλπ. Ρομποτάκια. Το μόνο που είδα να αγριεύει μια φορά ήταν ένα γιόρκι (!) σε άλλο σκυλάκι και το άμεσο μάλωμα που έφαγε από την κυρία που το είχε δεν περιγράφεται. Επίσης, ενώ απαγορεύονται φυλές όπως πιτ, ντόγκο κ.λ.π. είδα και από αυτά.Χαρακτήρας ; Το γιόρκι ήταν πιο άγριο. Δεν ξέρω τι τους κάνουν και πως..... (για ΓΠ δεν μιλάμε, πιο ήσυχα και από αρνάκια). Η πιο κοινή φυλή είναι τα σνάουτσερ. Φιλόζωοι σε όλα, πάς παντού με το σκύλο, σε ΜΜΜ, εστιατόρια, καφετέριες, μπαρ, δεν αντιδρά κανένας αρνητικά. Η πιο κυνόφιλη χώρα, αλλά με σκύλους που δεν είναι σκύλοι παρά μόνο μορφολογικά .......

Βέλγιο (κυρίως Βρυξέλλες και γύρω πόλεις) :
Αν έχεις σκύλο, δεν βρίσκεις σπίτι να ενοικιάσεις με τίποτε. Το αντίθετο της Γερμανίας. Οι Βέλγοι είναι κάφροι και κάθε άλλο παρά φιλόζωοι. Κυκλοφορούν κάποια σκυλιά. Είναι πιο σκύλοι από τη Γερμανία, αλλά καμία σχέση με Ελλάδα. Εδώ τελικά πρέπει να έχουμε τους σκύλους με το καλύτερο ταπεραμέντο !

Και για να ευθυμήσουμε λίγο, στις Βρυξέλλες, χτες :
Ο συμπαθής κύριος παίζει φυσαρμόνικα και έχει το ντομπι του για να μαζεύει τα χρήματα των περαστικών ! - μάλλον χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μου φάνηκε ιδιαίτερο και ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

dob 1.jpg dob 2.jpg
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Να ρωτήσω εγώ κάτι όσους γνωρίζουν.
Ξέρει κανείς τι ισχύει νομοθετικά για το κολύμπι των σκύλων σε θάλασσες ή λίμνες των ευρωπαϊκών χωρών?
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Και για να ευθυμήσουμε λίγο, στις Βρυξέλλες, χτες :
Ο συμπαθής κύριος παίζει φυσαρμόνικα και έχει το ντομπι του για να μαζεύει τα χρήματα των περαστικών ! - μάλλον χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μου φάνηκε ιδιαίτερο και ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
τον έχουμε πετύχει και εμείς το συγκεκριμένο σκύλο!!! Σας πληροφορώ, οτι ναι μεν δεν άφησε το πόστο του, αλλα ειχε αλληθωρίσει να κοιτάει το Βαρουφ και να γρυλίζει διακριτικά με το καλαθάκι στο στόμα!!! χαχα
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
Μόναχο, 2 φορές που πήγα ήταν γεμάτο χιόνι και θερμοκρασίες -10 εως +2. Είδα μόνο ένα λαμπραντόρ με οδηγό, παλτουδάκι και παπουτσάκια. Οι ποδηλάτες σέβονται πιο πολύ το σκύλο παρά τον άνθρωπο (ή τον φοβούνται). Αδέσποτο δεν είδα.

Παρίσι, στα τουριστικά μέρη δεν υπάρχει αδέσποτο ούτε για δείγμα. Σε κάτι κακόφημα στενά της Μονμάρτης είδα μερικά σκυλάκια εδώ και κει, αλλά δεν ξέρω αν ήταν αδέσποτα. Λίγο πιο έξω απο το κέντρο είδα κοπέλα με 2 malinua (δεμένα), οικογένεια με boxer (δεμένο), και σε μια αυλή 3 french bulldog.

Λονδίνο, τόσο στο κέντρο όσο και στην περιφέρεια του Λονδίνου δεν είδα αδέσποτο. Τα μόνα σκυλιά που είδα τα είχαν και τα φρόντιζαν οι άστεγοι. Πολλοί μάλιστα είχαν απο 2 σκυλιά. Εντύπωση μου έκανε οτι τα φρόντιζαν όσο πιο καλά μπορούσαν. Ποτέ ξάπλα κάτω στο δρόμο, πάντα τους είχαν ενα κουβερτάκι-σεντονάκι. Ένας δε, είχε ένα μικρό τρέιλερ στο οποίο είχε πάνω τα υπάρχοντά του και τα σκυλιά και το έσερνε. Αυτό που με ξάφνιασε ήταν όταν είδα 2 βανάκια σε μια πλατεία, τα οποία παρείχαν κτηνιατρική φροντίδα, υγιεινή και τροφές για τα σκυλάκια των αστέγων. Εντυπωσιακό
Οι 2 φωτό είναι απο Λονδίνο
 

Attachments



dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ολλανδία (μικρές πόλεις - Άρνεμ, Τζβόλε- και εξοχή)
Γενικά είδα πολλούς σκύλους, και χύμα, και με λουρί, Βέρνης, Νέας Γης, Λαμπραντόρ, κατά μεγάλο ποσοστό ρατσάτους δηλαδή. Αρκετοί επίσης περιφραγμένοι σκυλοχώροι, για αδέσποτα ούτε λόγος στα μέρη αυτά, για τις μεγαλουπόλεις (Άμστερνταμ, Ρότερνταμ κλπ) δεν έχω εικόνα.
 

Attachments



AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Όντως, στη Δυτική Ευρώπη η μέγιστη πλειοψηφία των σκύλων που κυκλοφορούν είναι καθαρόαιμα. Σπάνια θα δεις ημίαιμο κι ακόμη πιο σπάνια αδέσποτο.

Τα κατοικίδια απολαμβάνουν πολλών προνομίων αλλά και η νομοθεσία είναι πολύ αυστηρή (ο κηδεμόνας οφείλει με βαριές ποινές να δηλώσει το ζώο στο δήμο, να φροντίζει για την ευζωία του κ.λ.π.).

Δύο φωτό από το μετρό στο Βερολίνο πιτοειδούς :

στο μετρο Βερολινο.jpgστο μετρο Βερολινο 2.jpg
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Αυστρία (κυρίως Βιέννη) : Δεν έχω δει σκύλο να κυκλοφορεί ούτε για δείγμα. Σε ερωτήσεις μου σε βιεννέζους για το θέμα σκύλος, με κοίταγαν στο στυλ "σοβαρά τώρα, θες πραγματικά να μιλήσουμε για σκύλους ;;;;". Πλήρης αδιαφορία - ίσως και να έπεσα στην περίπτωση.
Μαλλον επεσες οντως στην περιπτωση γιατι στη Βιεννη εχω δει αρκετους σκυλους στο δρομο αλλα και στο μετρο-τραμ.
2 ποιμενικα βερνης (πολυ δημοφιλη στην κεντρικη Ευρωπη μου φαινεται), 1 σναουτσερ μεσαιο και 1 μινιατουρα, 1 γουεστι, 1 μπηγκλ, 1 ουιπετ, 2 μεσαια μπουκλωτα (κανισο-λαγκοτο?) 2-3 γιορκι-σιλκυ και 2-3 μικρομεσαια που δε μπορεσα να τα καταταξω φαινοτυπικα σε καποια φυλη.
Αρχες Φλεβαρη χιονιζε και Οκτωβρη φυσαγε, ψοφοκρυο. Δε μπορω να φανταστω αδεσποτο σε αυτη την πολη.
Εκτος απο τα βερνης τα υπολοιπα ηταν με το παλτουδακι τους. Ολα με λουρι και στο μετρο +φιμωτρο.
Στο μετρο εχει και εξτρα-ειδικο εισιτηριο για σκυλους στο λουρι.

Μιλανο: Αυγουστος, πρωι και απογευμα ειδικα, χαμος απο σκυλους που βγαιναν βολτα. Με και χωρις λουρι.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Στο Μοναχο, θυμαμαι να ειχα σκεφτει ακριβως το ιδιο πραγμα. Ομορφα μερη, ελευθεροι σκυλοι να παιζουν στον Αγγλικο κηπο, να κυκλοφορουν στπ δρομο αλλα κανενας με σκυλισια συμπεριφορα. Απο τη μια ελεγες, τι ηρεμα και εκπαιδευμενα που ειναι αλλα δευτερη σκεψη, με επιασε η ψυχη μου με το ποσο αποχαυνωμενα μου φανηκαν.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Το καλοκαίρι πήγα Ιταλία, Ρώμη και Νάπολη. Είδα αρκετά σκυλιά, ως επί το πλείστον ημίαιμα και όλα στο λουρί. Αδέσποτα ούτε για δείγμα και όχι μόνο στη Ρώμη που βούλιαζε από τουρίστες, ούτε στη Νάπολη είδα πουθενά. Άστεγους με σκυλιά είδα 2-3. Είδα σκυλιά παντού, σε καφέ, εστιατόρια, κάθε είδους μαγαζιά και κανείς δεν έδινε σημασία αλλά από ΜΜΜ δεν έχω εικόνα, στα λεωφορεία δεν είδα να μπαίνει κάποιος με σκύλο και το μετρό δεν το πολυχρησιμοποίησα. Επίσης μου έκανε εντύπωση το πόσο ήσυχα ήταν, σχεδόν όλα ήταν σαν να τα είχες βάλει στον αυτόματο πιλότο.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έχουμε μπερδέψει λίγο τον πολιτισμό με την "αποχαύνωση".

Στη Γερμανία, για να λύσεις σκύλο σε σκυλοπάρκο (και μόνον εκεί) πρέπει να έχεις "Δίπλωμα κατοχής σκύλου" το οποίο αποκτάς προφανώς κατόπιν εξετάσεων. Συνεπώς δεν λύνει τα σκυλιά του εκεί ο οποιοσδήποτε. Αντιλαμβανόμαστε ότι για να υπάρχει αυτό το μέτρο, η κουλτούρα εκπαίδευσης και διαχείρισης σκύλου είναι σε άλλα επίπεδα.

Εκτός από το must της εκπαίδευσης ψυχανεμίζομαι ότι ο τρόπος ζωής εκεί όπως τα πιο ταχτοποιημένα εργασιακά ωράρια, η γενικότερη ηρεμία, η ύπαρξη τεραστίων εκτάσεων-πάρκων και το γεγονός του ότι οι βόρειοι έχουν πιο αθλητικό τρόπο ζωής από εμάς συμβάλλουν σε πολύ πιο καλά εκτονωμένους σκύλους. Επίσης βοηθά το γεγονός ότι ο σκύλος μπαίνει σε καταστήματα, σουπερμάρκετ, δημόσιες υπηρεσίες, μέσα μεταφοράς, παντού. Έχει λοιπόν κοινωνικοποιηθεί πλήρως και είναι αυτό που λέμε good citizen, ενώ πάει παντού και εκτονώνεται καλύτερα.

Τέλος, ο Γερμανός για παράδειγμα θα επιλέξει σκύλο όπως ψωνίζει το (ορθοπεδικό) παπούτσι ή το αυτοκίνητο: Να είναι λειτουργικό και στα μέτρα του. Η επιλογή της φυλής γίνεται πιο ορθολογιστικά και με βάση του τι μπορεί να διαχειριστεί ο ιδιοκτήτης.
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Έχουμε μπερδέψει λίγο τον πολιτισμό με την "αποχαύνωση".

Στη Γερμανία, για να λύσεις σκύλο σε σκυλοπάρκο (και μόνον εκεί) πρέπει να έχεις "Δίπλωμα κατοχής σκύλου" το οποίο αποκτάς προφανώς κατόπιν εξετάσεων. Συνεπώς δεν λύνει τα σκυλιά του εκεί ο οποιοσδήποτε. Αντιλαμβανόμαστε ότι για να υπάρχει αυτό το μέτρο, η κουλτούρα εκπαίδευσης και διαχείρισης σκύλου είναι σε άλλα επίπεδα.

Εκτός από το must της εκπαίδευσης ψυχανεμίζομαι ότι ο τρόπος ζωής εκεί όπως τα πιο ταχτοποιημένα εργασιακά ωράρια, η γενικότερη ηρεμία, η ύπαρξη τεραστίων εκτάσεων-πάρκων και το γεγονός του ότι οι βόρειοι έχουν πιο αθλητικό τρόπο ζωής από εμάς συμβάλλουν σε πολύ πιο καλά εκτονωμένους σκύλους. Επίσης βοηθά το γεγονός ότι ο σκύλος μπαίνει σε καταστήματα, σουπερμάρκετ, δημόσιες υπηρεσίες, μέσα μεταφοράς, παντού. Έχει λοιπόν κοινωνικοποιηθεί πλήρως και είναι αυτό που λέμε good citizen, ενώ πάει παντού και εκτονώνεται καλύτερα.

Τέλος, ο Γερμανός για παράδειγμα θα επιλέξει σκύλο όπως ψωνίζει το (ορθοπεδικό) παπούτσι ή το αυτοκίνητο: Να είναι λειτουργικό και στα μέτρα του. Η επιλογή της φυλής γίνεται πιο ορθολογιστικά και με βάση του τι μπορεί να διαχειριστεί ο ιδιοκτήτης.
Αυτό. Ευχαριστώ, ηταν μεγάλη ανακούφιση το ποστ σου...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Έχουμε μπερδέψει λίγο τον πολιτισμό με την "αποχαύνωση".

Στη Γερμανία, για να λύσεις σκύλο σε σκυλοπάρκο (και μόνον εκεί) πρέπει να έχεις "Δίπλωμα κατοχής σκύλου" το οποίο αποκτάς προφανώς κατόπιν εξετάσεων. Συνεπώς δεν λύνει τα σκυλιά του εκεί ο οποιοσδήποτε. Αντιλαμβανόμαστε ότι για να υπάρχει αυτό το μέτρο, η κουλτούρα εκπαίδευσης και διαχείρισης σκύλου είναι σε άλλα επίπεδα.

Εκτός από το must της εκπαίδευσης ψυχανεμίζομαι ότι ο τρόπος ζωής εκεί όπως τα πιο ταχτοποιημένα εργασιακά ωράρια, η γενικότερη ηρεμία, η ύπαρξη τεραστίων εκτάσεων-πάρκων και το γεγονός του ότι οι βόρειοι έχουν πιο αθλητικό τρόπο ζωής από εμάς συμβάλλουν σε πολύ πιο καλά εκτονωμένους σκύλους. Επίσης βοηθά το γεγονός ότι ο σκύλος μπαίνει σε καταστήματα, σουπερμάρκετ, δημόσιες υπηρεσίες, μέσα μεταφοράς, παντού. Έχει λοιπόν κοινωνικοποιηθεί πλήρως και είναι αυτό που λέμε good citizen, ενώ πάει παντού και εκτονώνεται καλύτερα.

Τέλος, ο Γερμανός για παράδειγμα θα επιλέξει σκύλο όπως ψωνίζει το (ορθοπεδικό) παπούτσι ή το αυτοκίνητο: Να είναι λειτουργικό και στα μέτρα του. Η επιλογή της φυλής γίνεται πιο ορθολογιστικά και με βάση του τι μπορεί να διαχειριστεί ο ιδιοκτήτης.
Συμφωνω με ολα. Εκ πρωτης οψεως ηταν πολυ ευχαριστο και απολαυστικο ακομα. Σε δευτερο επιπεδο, μου εκανε λιγο black mirror. Ηταν τοσο τακτοποιημενα και κατατονικα ολα που αγχωθηκα. Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα μου ελειπε λιγο χαος - να βρισει ενας καποιον αλλο για το κοπροσκυλο, να ακουσω ενα 'μη φοβαστε, δε δαγκωνει', κατι. :p Ημουν σαν αυτους που δεν μπορουν να κοιμηθουν στην εξοχη γιατι τους λειπει ο θορυβος της πολης. :LOL:
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Στη Γερμανία, για να λύσεις σκύλο σε σκυλοπάρκο (και μόνον εκεί) πρέπει να έχεις "Δίπλωμα κατοχής σκύλου" το οποίο αποκτάς προφανώς κατόπιν εξετάσεων.
Πίστεψέ με, έχω δει δεκάδες σκύλους χωρίς λουρί, ελεύθερους, στο δρόμο. Όχι σε σκυλοπάρκα (στα οποία δεν έχω πάει ποτέ στη Γερμανία).

Για το Δίπλωμα που λες δεν ξέρω αν και πώς υφίσταται στη Γερμανία, ούτε αν το έχουν αυτοί που λύνουν τα σκυλιά τους στο δρόμο. Γνωρίζω για κάτι αντίστοιχο στις ΗΠΑ - οχι για να λύνουν τους σκύλους, αλλά οτι είναι κοινωνικοποιημένοι και καλοί.

Έχουμε μπερδέψει λίγο τον πολιτισμό με την "αποχαύνωση".
Ποιός τα μπέρδεψε και πώς ;

Οι σκύλοι που εγώ είδα, ήταν αποχαυνωμένοι, όχι πολιτισμένοι. Κάτι μεταξύ αρνιού και αθερίνας σε σχήμα σκύλου. Κάτι που δεν δικαιολογείται ούτε από την κοινωνικοποίηση, ούτε από τη "λειτουργικότητα της φυλής". Η @betty coltrane το περιέγραψε πολύ σωστά, αυτή ακριβώς την αίσθηση είχα κι εγώ.
Να στο πω αλλιώς : δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ σκύλο αυτού του είδους και χαρακτήρα. Καλύτερα λούτρινο.

Υποθέτω και φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν και σκύλοι με ταπεραμέντο και drives, εγώ δεν τους είδα και μάλλον δεν κυκλοφορούν στο δρόμο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πίστεψέ με, έχω δει δεκάδες σκύλους χωρίς λουρί, ελεύθερους, στο δρόμο. Όχι σε σκυλοπάρκα (στα οποία δεν έχω πάει ποτέ στη Γερμανία).

Για το Δίπλωμα που λες δεν ξέρω αν και πώς υφίσταται στη Γερμανία, ούτε αν το έχουν αυτοί που λύνουν τα σκυλιά τους στο δρόμο. Γνωρίζω για κάτι αντίστοιχο στις ΗΠΑ - οχι για να λύνουν τους σκύλους, αλλά οτι είναι κοινωνικοποιημένοι και καλοί.



Ποιός τα μπέρδεψε και πώς ;

Οι σκύλοι που εγώ είδα, ήταν αποχαυνωμένοι, όχι πολιτισμένοι. Κάτι μεταξύ αρνιού και αθερίνας σε σχήμα σκύλου. Κάτι που δεν δικαιολογείται ούτε από την κοινωνικοποίηση, ούτε από τη "λειτουργικότητα της φυλής". Η @betty coltrane το περιέγραψε πολύ σωστά, αυτή ακριβώς την αίσθηση είχα κι εγώ.
Να στο πω αλλιώς : δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ σκύλο αυτού του είδους και χαρακτήρα. Καλύτερα λούτρινο.

Υποθέτω και φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν και σκύλοι με ταπεραμέντο και drives, εγώ δεν τους είδα και μάλλον δεν κυκλοφορούν στο δρόμο.
Στη Γερμανία η εκπαίδευση σκύλου δεν είναι πολυτέλεια, είναι must και είναι στο dna της κατοχής σκύλου. Επιπλέον είναι πλήρως κοινωνικοποιημένα στο αστικό περιβάλλον αφού έτσι έχουν συνηθίσει από μικρά γι αυτό και μας φαίνονται σαν αθερίνες. Στην πραγματικότητα είναι απλά ήρεμα και όχι τσαμπουκάδες με καταπιεσμένη ενέργεια. Μια χαρά ξεσαλώνουν όταν πάνε σε κατάλληλο χώρο. Το δίπλωμα που έγραψα είναι κάτι σαν το "Canine Good Citizen" για το οποίο περνάς εξετάσεις.

Προτιμώ τις αθερίνες πάντως από το να πρέπει να κάνω εγώ τον αστυνόμο στο δρόμο για το αν μαζεύει τα σκυλόσκατα, αν έχει το σκύλο δεμένο σε δημόσιο χώρο, αν ο σκύλος του πάει να χώσει τα μούτρα του ντε και καλά στα μούτρα των δικών μου σκύλων κλπ. Το δεύτερο είναι ασυδοσία εις βάρος άλλων.
 
  • Like
Reactions: nas


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δεν θέλω να διαφωνήσω για να διαφωνήσω - φαντάζομαι το ξέρεις αυτό.
Σε πολλά από όσα γράφεις συμφωνώ, σε κάποια άλλα έχω άλλη εντύπωση κι εμπειρία :

Στη Γερμανία η εκπαίδευση σκύλου δεν είναι πολυτέλεια, είναι must και είναι στο dna της κατοχής σκύλου. Επιπλέον είναι πλήρως κοινωνικοποιημένα στο αστικό περιβάλλον αφού έτσι έχουν συνηθίσει από μικρά
Ναι και μπράβο τους. Μακάρι να ήταν παντού έτσι.

Στην πραγματικότητα είναι απλά ήρεμα και όχι τσαμπουκάδες με καταπιεσμένη ενέργεια.
Ναι. Τσαμπουκάδες δεν είναι σίγουρα.

Μια χαρά ξεσαλώνουν όταν πάνε σε κατάλληλο χώρο.
Σαν τις πεταλούδες στο λιβάδι !

Προτιμώ τις αθερίνες πάντως από το να πρέπει να κάνω εγώ τον αστυνόμο στο δρόμο για το αν μαζεύει τα σκυλόσκατα, αν έχει το σκύλο δεμένο σε δημόσιο χώρο, αν ο σκύλος του πάει να χώσει τα μούτρα του ντε και καλά στα μούτρα των δικών μου σκύλων κλπ. Το δεύτερο είναι ασυδοσία εις βάρος άλλων.
Οι αθερίνες είναι ..... λυτές στο δρόμο ! Στο Βερολίνο πάντως θα δεις αρκετά σκυλόσκατα στο δρόμο, ειδικά στις συνοικίες και όχι στο κέντρο. Ανάμεσα στο άσπρο και στο μαύρο, την αθερίνα και το καφριλίκι, υπάρχουν άπειρες αποχρώσεις του γκρι. Προτιμώ μια από αυτές.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι έχουν χάσει το μέτρο. Ναι, είναι αιώνες μπροστά στην κυνοφιλική παιδεία, στην οργάνωση, στην εκπαίδευση και σε τόσα άλλα. Αλλά ο σκύλος είναι πολύ politically correct για τα γούστα μου.... ΕΝΑ (όχι πολλά, ένα) κόκερ κάπου, κάπως, κάποτε θα φερμάρει ένα πουλί, εκεί τίποτε. ΕΝΑΣ ΓΠ (όχι πολλοί, ένας) θα δείξει μια καχυποψία σε έναν περαστικό, εκεί τίποτε. ΕΝΑ πιτοειδές (όχι πολλά, ένα) θα λοκάρει έναν άλλο σκύλο στο απέναντι πεζοδρόμιο, εκεί τίποτε. Ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κανένα να το κάνει. Έχουν ΟΛΑ την ΙΔΙΑ συμπεριφορά : αθερίνες και πεταλουδίτσες. Δεν ξέρω, προτιμώ το μεσογειακό ταπεραμέντο. Κι ας έχει τόσα κακά. Εξ άλλου, όσο πιο ψηλό είναι ένα δέντρο, τόσο πιο μεγάλη σκιά ρίχνει.....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στον Καναδά, απο τη μικρή γεύση μέσα σε ένα χρόνο σε μια απο τις μεγαλύτερες πόλεις της επαρχείας μας, τα συμπεράσματα είναι τα εξής. Σκυλιά έχουν πάρα πολλοί, περισσότερα σκυλιά βλέπω αναλογικά εδώ απότι στην Ελλάδα. Το κακό ξεκινάει με τα ενοίκια καθώς οι περισσότεροι έχουν όρο την απαγόρευση κατοικιδίων και ιδίως σκύλων που θεωρτηικά μπορούν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά σε ένα σπίτι απο μια γάτα. Πολύς κόσμος τα βγάζει βόλτα χωρίς λουρί ακόμη και σε κεντρικό δρόμο όπως επίσης υπάρχουν και λιγοστοί (αλλά υπάρχουν) κάφροι που δεν μαζεύουν τα περιττώματά τους. Δεν βλέπεις σκυλιά να τραβάνε να βγάλουν τους ώμους και τα χέρια αυτων που τα κρατάνε ούτε να μανουριάζουν με σκυλιά που συνατούν έξω ή στα απέναντι πεζοδρόμια. Τα σκυλιά εδώ είναι καλοδεχούμενα σε όλα τα εμπορικά καταστήματα πλην αυτών που φέρουν τρόφιμα κι όλοι έχουν μπολ με νερό στην πόρτα τους. Ένα άλλο κακό είναι ότι τα μέσα μεταφοράς όπως τρένα κι υπεραστικά λεωφορεία απαγορεύουν εξολοκλήρου να έχεις μαζί σου κατοικίδιο. Με άλλα λόγια αν δεν έχεις δικό σοου ΙΧ δεν μπορείς να πας πουθενά με το σκυλί. Επίσης απαγορεύονται οι σκύλοι σε παιδικές χαρές.

Α! Κι έχουμε ολόκληρη παραλία αφιερωμένη μόνο για σκυλιά καθώς στις άλλες που κολυμπούν άνθρωποι απαγορεύεται να πας με το σκυλί. Απο όλες τις απαγορεύσεις εξαιρούνται ΜΟΝΟ οι σκύλοι οδηγοί. Έχει και ταμπέλες με τα προβλεπόμενα πρόστιμα για τους παραβάτες.

Καλύτερη είναι λοιπόν η Ελλάδα σε πολλά τέτοια θέματα.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
Μόναχο με 0 βαθμούς Κελσίου

French Bulldog (σχετικά υπάκουο) με παλτουδάκι. Βλ. φωτό
Δεν γνωρίζω ράτσα, ψηλό μακρίτριχο (θύμιζε ντράχταρ) στον οδηγό Βλ φωτό

Χωρίς φωτό :
είδα ντασχουντ κοντότριχο χωρίς οδηγό να τρέχει κ να κάνει χαρές σε όλους
και ακόμα 4-5 ημίαιμα στον οδηγό και ένα χωρίς .
Στο μετρό είδα αρκετά poodles και ένα beagle (με οδηγό)

Νταχάου με 2-3 βάθμους υπό του 0

Ροδεσιανό ριτζμπακ με παλτουδάκι και οδηγό Βλ. φωτό
Weimaraner χωρίς παλτουδάκι, με οδηγό Βλ. φωτό
 

Attachments



betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μια βολτα στην επαρχιακη Γαλλια εδειξε οτι οι σκυλοι οπως και δω ειναι στο λουρι στο δρομο. Στα παρκα και στις παραλιες υπηρχαν λυτα σκυλια, σε αποσταση παντα. Στις παραλιες υπηρχαν ταμπελες οτι απο ανοιξη μεχρι φθινοπωρο ο σκυλος γενικα απαγορευεται στην παραλια. Δεν ειδα να μαζευονται σκυλοπαρεες για 'εκτονωση' οπως εδω. Αλλα υπαρχουν τοσες βολτες/παρκα/δασακια/λιμνες/μονοπατια που ενας σκυλος κανει ζωαρα!
Πχ
Μονοπατι σε λιμνη
20190102_133442.jpg


παραλιακο μονοπατι
20181231_163319.jpg
20181231_165227.jpg
Προσωπικες παραλιες για οφφ σηζον παιχνιδι με το σκυλο
20181231_165304.jpg
Σαν τουριστικος οδηγος ακουγομαι. :p


Στην πολη ειδα κατα κυριο λογο μικροσωμες τριχομπαλες. Μου εκανε εντυπωση οτι πολλα σκυλια ηταν μπαλονακια. Και δεν ειδα ημιαμα. (διόρθωση ειδα ενα-δυο ημιαιμα και η αισθηση που μου δοθηκε ειναι οτι παιζει πολυ byb)

Ειδα ΜΙΑ γατα σε ενα παρκακι αλλα μου ειπαν ηταν απο σπιτι που βγηκε βολτα. Δεν υπαρχει τιποτα αδεσποτο. Λαθος! Ειδα ανθρωπους αδεσποτους (αστεγους) και ολοι ειχαν σκυλο.
 
Last edited:


foufouriko

New Member
10 Μαϊου 2019
2
0
32
Ξέρετε καθόλου τι ισχύει στις σκανδιναβικές χώρες; θα είμαι ευπρόσδεκτη άραγε;
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
Update για Παρίσι,

είδα πολλά περισσότερα σκυλάκια χωρίς λουρί τα οποία ήταν ήρεμα και απλά ακολουθούσαν το αφεντικό. Όσα είναι πιο άτακτα ήταν στο λουρί. Πάνω απο τα μισά ήταν french bulldog, είδα αρκετά jack russel, είδα ένα corso κουτάβι (3η φωτό), ένας χαζοτσαμπουκάς μεταξύ αρσενικών 4η φωτό.

Ο σκύλος οδηγός της φωτό ήταν στο μετρό. Εξαιρετική συμπεριφορά του σκύλου ακόμη και στις άγαρμπες κινήσεις του αφεντικού του.
Ακόμη είδα και στο αεροδρόμιο ένα lab (σκύλο οδηγό) το οποίο οδηγούσε ένα πιτσιρίκι. ΄Ηταν κ οι γονείς μαζί.
 

Attachments