Ο υπάνθρωπος..


Status
Κλειδωμένο θέμα

sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η μηχανή κινείται και σε χωματόδρομο...και σε επαρχιακό και σε χωράφι!!!
Άκου σε ταχείας κυκλοφορίας!!!
Σε λίγο θα μας πείτε ότι η μηχανή κινείται αναγκαστικά σε ράγες τραίνου και το σκυλί κοπανάει το κεφάλι του στις σανίδες!!!
Υπάρχει κόσμος που ψάχνει τρόπους να περνάει καλά με τον σκύλο του ΚΑΙ έτσι...
Και ψάχνει αν αυτό είναι καλό ή κακό για τον σκύλο.
Το αν ο συγκεκριμένος το ξέσκισε το σκυλί δεν ξέρω...
Αλλά δεν είναι ΚΑΘΕ πορεία αναγκαστικά κακοποίηση επειδή η μηχανή "τρέχει-φτου-κακα"
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ενώ σήμερα περπάταγα σε κεντρικό δρόμο διέκρινα μια μηχανή μεγάλου κυβισμού να έρχεται..
Η μηχανή κινείται και σε χωματόδρομο...και σε επαρχιακό και σε χωράφι!!!
Μιλώντας πάντα για τη συγκεκριμένη μηχανή, η οποία κινούνταν σε δρόμο και μάλιστα ήταν μεγάλου κυβισμού, εμένα δε με προδιαθέτει ότι καλοπερνούσε ο σκύλος.

Και μηχανές που κινούνται σε χωματόδρομο είναι τα cross και οι γουρούνες. Οι υπόλοιπες πρέπει να πηγαίνουν με 5 για να μην πέσουν και τα πόδια κάτω. Οι cross απαιτούν δεξιοτεχνία στην ισορροπία. Μόνο οι γουρούνες [κι αυτές με κάποιο ρίσκο] δεν χρειάζονται ιδιαίτερο χειρισμό, γι' αυτό άλλωστε δεν απαιτούν και δίπλωμα οδήγησης.

Ναι, λοιπόν υπάρχουν μηχανές που κινούνται παντού [αφού κάνουμε επίδειξη γνώσεων], αλλά σίγουρα δεν προϋποθέτουν και το σούρσιμο το σκύλου από πίσω.

Εμένα δε μου φαίνεται σα χομπίστας, ο εν λόγω κύριος. Και για να του φαίνεται παράξενο και του παιδιού, κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ωωωωω........δηλαδή στις Σπέτσες που κυκλοφορούν μόνο μηχανάκια, οι δρόμοι μας είναι τύπου Κηφισίας και βάλε!
(κι αυτό ήθελα να αποφύγω)

Προφανώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έκανε ο συγκεκριμένος στο σκύλο του (δεν ήμασταν μπροστά), αλλά μην φτάνουμε και στα...ακραία άκρα!!!
Πολλά σκυλιά έχουν μάθει να τρέχουν πλάι στο μηχανάκι κι εκτονώνονται μια χαρά...
Δεν είπαμε να πηγαίνει και με 200 στην εθνική...

Νομίζω πως σε κάθε περίπτωση το ανάλογο τροτ κάνει τη διαφορά! :cool:
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
Μόνο οι γουρούνες [κι αυτές με κάποιο ρίσκο] δεν χρειάζονται ιδιαίτερο χειρισμό, γι' αυτό άλλωστε δεν απαιτούν και δίπλωμα οδήγησης.
mad00lini, εδω σε πιανω αδιαβαστη. η γουρουνα απαιτει διπλωμα οδηγησης αυτοκινητου.
ειναι ειδικου τυπου αλλα εχει 4 ροδες και παει στην κατηγορια αυτοκινητο...:)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ωωωωω........δηλαδή στις Σπέτσες που κυκλοφορούν μόνο μηχανάκια, οι δρόμοι μας είναι τύπου Κηφισίας και βάλε!
(κι αυτό ήθελα να αποφύγω)
Αγαθή, έδωσα ένα παράδειγμα. Μηχανή μεγάλου κυβισμού αναφέρει, γι' αυτήν μιλάω. Τώρα για τα μηχανάκια και τα τρίκυκλα που υπάρχουν στα νησιά, δεν είδα να αναφέρεται κάτι.
Γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα;

Δεν έχω δει κανέναν με μηχανή 450 κυβικών και άνω να έχει και το σκύλο του δεμένο και να πηγαίνει με 20. Είναι δύσκολο. Και στην προκειμένη περίπτωση λέει ότι ήταν σε κεντρικό δρόμο. Στον κεντρικό δρόμο για να πας με 20 πρέπει να πηγαίνεις τέρμα δεξιά με αναμμένα αλάρμ.


mad00lini, εδω σε πιανω αδιαβαστη. η γουρουνα απαιτει διπλωμα οδηγησης αυτοκινητου.
ειναι ειδικου τυπου αλλα εχει 4 ροδες και παει στην κατηγορια αυτοκινητο...:)
Δίπλωμα μηχανής εννοούσα, δεν το διατύπωσα σωστά. Προφανώς και χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης ώστε να γνωρίζεις και τα σήματα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τι σημασια έχουν τα κυβικα;
Σε αγώνες βάδην μια χαρα ακολουθουν τους δρομεις οι μηχανες μεγαλου κυβισμού...
Ασε που σε χαμηλές ταχύτητες πιο σταθερά και ευθύγραμα πάει μια μοτοσυκλέτα από ενα ποδήλατο.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ο αστυνόμος είναι όργανο
Το μπουζούκι είναι όργανο
Ο αστυνόμος είναι μπουζούκι
Κάπως έτσι και οι μηχανές μεγάλου κυβισμού μόνο τρέχουν , εκκινούν άμεσα με 100Km και ο σκύλος βασανίζεται .
Αν ενδιαφέρεσται για μηνύσεις μπορείτε να ξεκινήσετε από εμένα που υποχρεώνω το σκύλο μου να τρέχει με τις ώρες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Παιδιά το θέμα δεν είναι αν ο σκύλος ασκείται και με μηχανή, αν και δεν το γνώριζα, το θέμα είναι το συγκεκριμένο σκυλί που είδε το μέλος αν κακοποιόταν ή έκανε την βόλτα του. Αυτό μόνο αν το δούμε μπορούμε να το διαπιστώσουμε.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Την επόμενη φορά να το ξέρω, άσκηση λέγεται δηλαδή όταν έχουμε δίπλα στην μηχανή το σκύλο δεμένο με το ένα χέρι και συγχρόνως δίνουμε γκάζι και ο σκύλος δεν μπορεί άλλο να συνεχίσει και το πηγαίνουμε με το ζόρι; Τελικά μόνο στην Ελλάδα αυτά πουθενά αλλού, ξαναδιάβασε και το πρώτο ποστ..Θα χαρώ πάρα πολύ να μου εξηγήσει εκείνη την στιγμή αυτός που θα έχει έτσι τον σκύλο για άσκηση..
Κοιτα...
Μπορει να'χεις κ δικιο σε καποια σημεια αλλα..
Σε μηχανη μεγαλου κυβισμου να δωσουμε γκαζι κ να μπορουμε να την ελεγξουμε με ενα χερι λιγο χλωμο.
Αν εδινε τοσο οσο να την ελεγχει τοτε ισως ξερει κ το σκυλι του.
Το οτι ισως εχει πειραγμενες εξατμισεις κ ακουγεται περισσοτερο απ'οτι δινει, παιζει..
Αλλα..
(ξανα)
Λες οτι ειδες το σκυλακι κ φαινοταν να μη μπορει να συνεχισει οποτε αν οντως ειναι ετσι (κ με ποδηλατο μπορει να συμβει) τοτε καποια μελη σ'εχουν ηδη συμβουλεψει τι πρεπει να κανεις.
Εγω ομολογω δεν ξερω κ πολλα επ'αυτου, απλα ευχομαι να μην εκρινες σωστα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Παιδιά το θέμα δεν είναι αν ο σκύλος ασκείται και με μηχανή, αν και δεν το γνώριζα, το θέμα είναι το συγκεκριμένο σκυλί που είδε το μέλος αν κακοποιόταν ή έκανε την βόλτα του. Αυτό μόνο αν το δούμε μπορούμε να το διαπιστώσουμε.
Οχι Κυβέλη!!!
Το θέμα είναι να μην γενικοποιούμε όπως εδώ:

Η μηχανή κινείται σε δρόμο. Για να κινηθεί γρήγορα σε δρόμο πρέπει να τρέξει. Για να τρέξει πρέπει να βρίσκεται σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.
Ποιος λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε το σκύλο του να τρέξει δίπλα του σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;
Madoolini...όταν χρησιμοποιείς χρόνο ενεστώτα, δίνεις εικόνα για να φτιάξεις γενικό παράδειγμα!

Συνεπώς το να τα ξαναγυρνάς:

Μιλώντας πάντα για τη συγκεκριμένη μηχανή, η οποία κινούνταν σε δρόμο και μάλιστα ήταν μεγάλου κυβισμού, εμένα δε με προδιαθέτει ότι καλοπερνούσε ο σκύλος.
Δεν πείθει κανέναν
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Τώρα γιατί αμφισβητείτε το παλικάρι εγώ δε καταλαβαίνω. Προφανώς μπορείς να κάνεις βόλτα ένα σκύλο με τη μηχανή αν είσαι μέσα σε κάποια όρια ταχύτητας.

Ο φίλος απλά είπε πως το σκυλί δε φαινόταν να το διασκεδάζει. Εγώ δεν έχω λόγο να μη το πιστέψω πάντως.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν αμφισβήτησε κανείς το παλικάρι!
Είπαμε απλώς ότι το σκύλος+μηχανή δεν σημαίνει de facto κακοποίηση όπως πήγε να παρουσιαστεί (ΚΑΙ απ το παλικάρι)!
 






Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εγω με τη δικια μου παιρνω το ποδηλατο, παμε Συγγρου (το κτημα) και αρχιζω μπροστα εγω και πισω αυτη. Αν δεν τη δω να τα φτηνει, δε σταματω. Ειναι κακοποιηση; Οταν εγω εκανα προπονηση και με τρεχανε 1 ωρα στο στιβο 60-70% ένταση, με κακοποιούσαν; Μην τα παιρνετε ολα αδοπανα :cool:.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγω με τη δικια μου παιρνω το ποδηλατο, παμε Συγγρου (το κτημα) και αρχιζω μπροστα εγω και πισω αυτη. Αν δεν τη δω να τα φτηνει, δε σταματω. Ειναι κακοποιηση; Οταν εγω εκανα προπονηση και με τρεχανε 1 ωρα στο στιβο 60-70% ένταση, με κακοποιούσαν; Μην τα παιρνετε ολα αδοπανα :cool:.
Γι αυτό είναι κορμάρα η Lovey!!!!!:)
 




panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
οτι ναναι.......
ειδε καποιος καποιον και πλακωσαν ολοι οι "φιλοζωοι" να κανουν μηνυσεις...
δηλαδη το να αγαπας το σκυλο σου σημαινει οτι πρεπει να τον εχεις ολη μερα στο πουπουλενιο με νεκταρ και αλλα καλα αγαθα.!!
μαλλον κατι δεν κανω καλα με τα δικα μου.
παω να τους παρω τωρα πουπουλενιο...:wink:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
οτι ναναι.......
ειδε καποιος καποιον και πλακωσαν ολοι οι "φιλοζωοι" να κανουν μηνυσεις...
δηλαδη το να αγαπας το σκυλο σου σημαινει οτι πρεπει να τον εχεις ολη μερα στο πουπουλενιο με νεκταρ και αλλα καλα αγαθα.!!
μαλλον κατι δεν κανω καλα με τα δικα μου.
παω να τους παρω τωρα πουπουλενιο...:wink:
Επειδή αναφέρεσαι και σε μένα γιατί εγώ μίλησα για καταγγελία, επειδή δεν ξέρεις αν είμαι φιλόζωη με εισαγωγικά ή όχι, και μακρυά από μένα επίθετα όπως φιλόζωος ούτως ή άλλως, και επίσης επειδή δεν ξέρεις πως έχω τα σκυλιά μου, με ζιμπούνια ή χωρίς, να λείπουν οι ειρωνίες.
Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν και είπα απλά την άποψη μου σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο πρώτο ποστ. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε το θέμα ντέρμπυ.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα