Ο Diesel μου. American Staffordshire 3 ετών <3 <3




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Πόλυ όμορφος!! Πες μας και καμια λεπτομέρεια, πως τα παει με τα άλλα σκυλιά, κάνετε κάποιο άθλημα η εκπαίδευση, τι τρώει, και αλλά τέτοια. Η φαση με την ξαφνική είσοδο του Φρέντο με ενδιαφέρει πολύ.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απ ότι είδα στο Docimanter "American pitbull 2007" το Amstaff και Pitbull είναι το ίδιο :p
Απλά το διαχώρισαν στην Αμερική, λόγο του μεγάλου προβλήματος και της προκατάληψης του κόσμου που είχε το όνομα Pitbull.
Σε έναν από τους 2 μεγάλους διαγωνισμούς που γίνονται στην Αμερική, τα Pitbull έχουν απαγορευτεί, ενώ τα Amstaff επιτρέπονται. Ε λοιπόν το ίδιο σκυλί που κέρδισε τον ένα διαγωνισμό σαν Pitbull, κέρδισε και τον άλλο σαν Amstaff.
Άσχετο με το αν είναι έτσι ή όχι, προτείνω να δείτε το Docimanter αυτό. Είναι πραγματικά φανταστικό.
Αν διαβάσεις κάποια πράγματα για τη φυλή θα δείς οτι ξεκίνησαν κάποτε σαν το ίδιο σκυλί και εξελίχθηκαν σε 2 διαφορετικές φυλές.Άμσταφ με μπλέ μάτια απλά δεν υπάρχει.Δεν στο λέω υποτιμητικά σε καμία περίπτωση απλά για να ξέρεις τι έχεις...δεν αναιρεί το γεγονός οτι ειναι ενας πολύ όμορφος και τυχερός σκύλος που έχει κάποιον να τον αγαπάει τόσο!
http://www.dogforum.gr/v3/ομάδα.3.f.c.i-23/τα.πάντα.για.τα.american.staffordshire.terrier-14030/
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οτι off topic ποστ θα διαγραφεται....
Το θεμα μας ειναι ο Diesel.
 
Last edited:


OMBRE

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2013
59
0
Πολυ ωραιος ο σκυλος σου να τον χαιρεσαι και να σε χαιρεται κι αυτος!
Για τις μηχανες δεν σχολιαζω εγω ειμαι ασχετη, αλλα αρεσουν πολυ στο γιο μου που εχει τρελλα με αυτες!
(παρεπιπτοντως ειστε φιλοι στο φβ μου ειπε).
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Οτι off topic ποστ θα διαγραφεται....
Το θεμα μας ειναι ο Diesel.
ΧΑΧΑΧΑ βλεπω επεσε τσεκουρι..
κι επειδη εσυ εισαι γενικά χαλαρή-cool και δεν πασχεις απο έλλειψη χιουμορ, μαλλον μπηκε ξένος δάκτυλος :cool:
κλεινει η παρενθεση, επιστροφη στο θέμα μας :)
 


takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Πόλυ όμορφος!! Πες μας και καμια λεπτομέρεια, πως τα παει με τα άλλα σκυλιά, κάνετε κάποιο άθλημα η εκπαίδευση, τι τρώει, και αλλά τέτοια. Η φαση με την ξαφνική είσοδο του Φρέντο με ενδιαφέρει πολύ.
Γενικό ιστορικό:
Λοιπόν τον πήρα 16 μηνών. Το βάρος του τότε ήταν 31 κιλά. Καλή μορφολογία, κομμένα αυτιά δυστυχώς και δεν ήταν στειρωμένος καθώς και δεν του είχαν γίνει όλα τα εμβόλια. Ξεκίνησα με το να κάνω ότι εμβόλιο έπρεπε, αποπαρασίτωση, μέσα έξω, λουράκι, αμπούλα κλπ. Γενικές αίματος, εξέταση για καλαζαρ και ερλιχίωση (δεν ξέρω αν το γράφω καλά). Οι εξετάσεις αίματος ήταν απλά ικανοποιητικές, με κάποιες τιμές λίγο εκτός του κανονικού. Όχι κάτι ανησυχητικό. Προφανώς από κακή διατροφή.
Του έκανα το εμβόλιο Καλαζαρ αφού είχα βγει αρνητικός στην ασθένεια.
Η διατροφή του μέχρι και πριν 7 μήνες ήταν με ξηρά τροφή μέτριας ποιότητας, γιατί δεν είχα γνώση και ακόμη το έψαχνα. Όπως και όλα τα παραπάνω που αναφέρω, δεν έγιναν μέσα σε μια μέρα, ήμουν ΑΣΧΕΤΟΣ εντελώς με το θέμα σκύλο! Ρώταγα, μάθαινα, έψαχνα και αποφάσιζα τι θα κάνω. Σιγά σιγά έγιναν όλα τα παραπάνω. Με το θέμα τροφή, εδω και 7 μήνες έχω ξεκινήσει BARF. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, και φυσικά συνεχίζω να το ψάχνω οσο μπορώ. Έχω βάλει και εδω στο Forum σχετικό θέμα.
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-16/barf.%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%B3%CE%B9%CE%B1.%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82.%CF%80%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5.%CF%84%CE%B7%CE%BD.%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-28965/

Ορμονικό θέμα:
Όταν τον πήρα, δεν ήταν στειρωμένος. Το σκυλάκι είχε ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα! Ότι συναντούσαμε, ανεξαρτήτου χρώματος, μεγέθους, φύλλου και ηλικίας, ήθελε να του κάνει κουταβάκια! Μετά από 2 μήνες στην κατοχή μου, τον στείρωσα και το σκυλάκι ηρέμησε! Ήταν η καλύτερη κίνηση που έχω κάνει. Είχαμε πολύ έντονο πρόβλημα πριν. Μετά την στείρωση, άλλος σκύλος. Τώρα μπορεί και παίζει και ευχαριστιέται την ζωή με τα υπόλοιπα σκυλάκια, με όσα δεν θέλει να φαει τουλάχιστον! :p

Με τις γάτες.

Είχε μόνο μεγάλο θέμα με τις γάτες γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μάλλον τον έβαζε στην πρίζα. Η αντίδρασή του ήταν υπερβολική! Γάβγιζε, που δεν γαβγίζει ο Diesel γενικός σχεδόν καθόλου και έκανε σαν μουρλό!
Ο τρόπος που το δούλεψα. Κάθε φορά που τύχαινε να βρούμε γάτα στον δρόμο μας, αυτό άρχιζε να κάνει σαν τρελό, τον ηρεμούσα, με διορθώσεις από το λουρί και σωστή στάση σώματος κλπ και μετά συνεχίζαμε τον δρόμο μας. Αν κάποια γάτα πήγαινε κάτω από αυτοκίνητο κοντά μας, το καλύτερό μου. πήγαινε εκεί και έβαζα τον σκύλο να κάτσει και περίμενα να ηρεμήσει εντελώς, ακόμα και με την γάτα κάτω από το αυτοκίνητο δίπλα του, και μετά φεύγαμε.
Μετά από μερικούς μήνες καταφέραμε να το εξαφανίσουμε σχεδόν. Τώρα αγνοεί τις γάτες που περνάμε, άντε το πολύ να κοιτάξει αλλά συνεχίζει να περπατάει. Μόνο αν τρέξει κάποια γάτα μπροστά του θέλει να την κυνηγήσει, αλλά πίστεψέ με, είναι πταίσμα σε σχέση με το πως ήταν.

Με τους ανθρώπους:
Τέρμα χαζό και φιλικό μέχρι βλακείας! Κλασικό Pitbull! Τέλειο δηλαδή! Ακριβώς έτσι όπως τον θέλω! Περνάω ανθρώπους στο δρόμο, και αν κάνει κανείς το λάθος να τον κοιτάξει, τον χρεώνει με χάδια! Δεν προχωράμε αν δεν τον χαϊδέψει! Γι αυτό και κοντεύει να γίνει Δήμαρχος εδω στο Γαλάτσι. Τον έχουν μάθει όλοι. χαχαχαχα <3

Με τα σκυλιά:
Όταν τον πήρα, 16 μηνών, ήταν φιλικός με όλα τα σκυλάκια! Ακόμα και να τον τσαμπουκάλευε κάποιο, ο Diesel δεν ανταπέδιδε. Απλά απομακρυνόταν.
2 μήνες μετά αφού τον πήρα στα χέρια μου, ο σκύλος άλλαξε συμπεριφορά από την μια μέρα στην άλλη! Κυριολεκτικά όμως! Τον έβγαζα έξω εγώ μόνο, κάθε μέρα, οπότε είδα και την απότομη αλλαγή που έγινε μπροστά μου.
Π.χ. Τετάρτη βράδυ όλα καλά με όλα τα σκυλάκια που είχα συναντήσει στο δρόμο, Πέμπτη μεσημέρι όμως, πλησίασα και μυρίστηκε με ένα άσπρο Λυκόσκυλο, και από εκεί που δεν το περίμενα, όρμηξε. Δεν έγινε κάτι γιατί και εγώ και ο άλλος ο άνθρωπος τα είχαμε με το λουρί. Δεν έδωσα διαστάσεις στο θέμα, δεν είμαι της υπερβολής γενικός, δεν του φώναξα, απλά τον μάλωσα, και προχωρήσαμε. Αυτό ήταν, από εκείνη την ώρα και μετά, άλλος σκύλος.
Τώρα 9 στα 10 σκυλιά που συναντάμε, θέλει να τα φαει! Έχω δει εκπομπές, Dog Whisperer, έχω διαβάσει για τεχνικές, έχω ενημερωθεί αρκετά για το τι πρέπει να κάνω, αλλά δεν το έχω καταφέρει. Προφανώς κάνω κάτι λάθος. Χρειάζομαι βοήθεια από επαγγελματία, που να ξέρει τι του γίνεται όμως.
Είναι πολύ δεσμευτικό το να είναι τόσο επιθετικός με τα άλλα σκυλάκια. Δεν μπορούμε να πάμε σε πάρκο να παίξει, δεν μπορούμε να γνωρίσουμε άλλα σκυλάκια στο δρόμο εύκολα και γενικά είναι μια συμπεριφορά που τον περιορίζει. Θέλω να δω τι μπορώ να κάνω γι αυτό, αλλά όταν θα έχω λίγα χρήματα να διαθέσω.
Αξίζει να σημειωθεί ότι την επιθετικότητα την έβγαλε μετά την στείρωση! Δεν λέω ότι είναι η αιτία, απλά το αναφέρω.
 


takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Αν διαβάσεις κάποια πράγματα για τη φυλή θα δείς οτι ξεκίνησαν κάποτε σαν το ίδιο σκυλί και εξελίχθηκαν σε 2 διαφορετικές φυλές.Άμσταφ με μπλέ μάτια απλά δεν υπάρχει.Δεν στο λέω υποτιμητικά σε καμία περίπτωση απλά για να ξέρεις τι έχεις...δεν αναιρεί το γεγονός οτι ειναι ενας πολύ όμορφος και τυχερός σκύλος που έχει κάποιον να τον αγαπάει τόσο!
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1.3.f.c.i-23/%CF%84%CE%B1.%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1.%CE%B3%CE%B9%CE%B1.%CF%84%CE%B1.american.staffordshire.terrier-14030/
Είχα διαβάσει αρκετά για την φυλή αυτή, τα οποία μου τα κατέρριψε πανηγυρικά το ντοκιμαντέρ που σου είπα. Τώρα τι ισχύει και τι όχι, ακόμα δεν ξέρω. Μου αρέσει να μαθαίνω όμως και δεν επιμένω σε τίποτα αν δεν είμαι 100% σίγουρος. Οι γνώσεις μου στο θέμα ράτσα, είναι πολύ βασικές. Θα διαβάσω το λινκ που μου έβαλες για να μάθω πιο πολλά.

Σε καμία περίπτωση δεν παίρνω τα σχόλιά σου σαν υποτιμητικά για τον Diesel μου. Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι αγαπάς τον σκύλο γενικά και έχεις καλή πρόθεση.

Αλλά πέρα από αυτό, και το πιο μεγάλο κοπρόσκυλο του κόσμου να αποδειχθεί ότι είναι ο Diesel, για μένα έχει γίνει κομμάτι της ψυχής μου. Είμαι ερωτευμένος με τον σκύλο μου. Όχι με την ράτσα. Την ράτσα (Amstaff, Pitbull) την έμαθα και την αγάπησα λόγο του Diesel. Όχι το ανάποδο :)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σκύλαρος και τσαμπουκάς ο Diesel! να τον χαίρεσαι ψάξε το και θα βρεις την άκρη σε όλα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Τάκη, σαν να μου φαίνεσαι να είσαι το new entry έκπληξη. Θετική έκπληξη!!!
 


takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Τάκη, σαν να μου φαίνεσαι να είσαι το new entry έκπληξη. Θετική έκπληξη!!!
Καλώς σας βρήκα!
Μέσα από τέτοιους χώρους διευρύνουμε τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας. Γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και μαθαίνουμε να συμβιώνουμε πιο αρμονικά με τους 4ποδους φίλους μας! Αυτό για μένα είναι θετική έκπληξη! :)

άσχετο, τώρα που γράφω είναι ο Diesel δίπλα μου και κοιμάται και παραμιλάει! χαχαχαχα
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Τάκη, σαν να μου φαίνεσαι να είσαι το new entry έκπληξη. Θετική έκπληξη!!!
πάσχεις από "στερεότυπα" μαρεκάκο μου; μη δεις μάτσο μαν, περιλαίμιο με καρφιά και πιτ μπουλ αμέσως να φέρεις το μπλάστρη παρά πόδας :cool:

Καλώς ήρθατε λοιπόν και οι δυο σας! Είναι πολύ κούκλος.

Αν εφάρμοζες τη ίδια τακτική που είχες με τις γάτες, πιστεύω ότι θα είχες αποτελέσματα. Απλά θέλει πολύ πολύ υπομονή. Δεν πιστεύω ότι θα στρώσει τελείως η κατάσταση με τα άλλα σκυλιά. Τα ίδια τραβάμε και εμείς ... αλλά μέσω β.υ. τα πράγματα πάνε αρκετά καλύτερα. Το έχω όμως δεχτεί ότι δε θα είναι ποτέ άνετος και ωραίος σε αυτό το θέμα. Α! και τα μακρύτριχα μας τη δίνουν ιδιαιτέρως!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
πάσχεις από "στερεότυπα" μαρεκάκο μου; μη δεις μάτσο μαν, περιλαίμιο με καρφιά και πιτ μπουλ αμέσως να φέρεις το μπλάστρη παρά πόδας :cool:
Βασικά...δεν έχω συνηθίσει, τόσο νέους σκυλογονείς, με γνώσεις μηδέν, να τα πηγαίνουν τόσο καλά. Αυτό, για μένα, είναι η έκπληξη και όχι τα άλλα που λες :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
πάσχεις από "στερεότυπα" μαρεκάκο μου; μη δεις μάτσο μαν, περιλαίμιο με καρφιά και πιτ μπουλ αμέσως να φέρεις το μπλάστρη παρά πόδας :cool:

Καλώς ήρθατε λοιπόν και οι δυο σας! Είναι πολύ κούκλος.

Αν εφάρμοζες τη ίδια τακτική που είχες με τις γάτες, πιστεύω ότι θα είχες αποτελέσματα. Απλά θέλει πολύ πολύ υπομονή. Δεν πιστεύω ότι θα στρώσει τελείως η κατάσταση με τα άλλα σκυλιά. Τα ίδια τραβάμε και εμείς ... αλλά μέσω β.υ. τα πράγματα πάνε αρκετά καλύτερα. Το έχω όμως δεχτεί ότι δε θα είναι ποτέ άνετος και ωραίος σε αυτό το θέμα. Α! και τα μακρύτριχα μας τη δίνουν ιδιαιτέρως!
γιατι? τι σας κάναμε καλε????
Πάντως οντως θετική εκπληξη Τακη...
τα τελευταία με πιτμπουλ κρουσματα που θυμάμαι, ηταν ολιγον του γιατρου....
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
https://www.youtube.com/watch?v=oBALEOZ6FlQ

εβλεπα αυτο το βιντεο τυχαια σημερα. δεν ξερω αν ανεβασες τις προαλλες το ιδιο, παρα πολυ ενδιαφερον!
mucca, αν και γνωριζω και εγω οτι ειναι διαφορετικες ρατσες τα πιτ με τα αμσταφ, το βιντεο αυτο τα λεει καπως διαφορετικα. ¨η εγω δεν καταλαβα σωστα! :rolleyes:

diesel με εκπαιδευτη εχεις μιλησει καθόλου? αν και με τα όσα γράφεις και με το πόσο ασχολείσαι μαζί του, πιστευω οτι με τον χρόνο θα ξεπεράσετε το πρόβλημα με τους άλλους σκύλους,αλλα σκέφτομαι οτι ίσως ειναι μια καλή λύση να σε συμβουλέψει κάποιος ειδικος.
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Με τους ανθρώπους:
Τέρμα χαζό και φιλικό μέχρι βλακείας! Κλασικό Pitbull! Τέλειο δηλαδή! Ακριβώς έτσι όπως τον θέλω! Περνάω ανθρώπους στο δρόμο, και αν κάνει κανείς το λάθος να τον κοιτάξει, τον χρεώνει με χάδια! Δεν προχωράμε αν δεν τον χαϊδέψει! Γι αυτό και κοντεύει να γίνει Δήμαρχος εδω στο Γαλάτσι. Τον έχουν μάθει όλοι. χαχαχαχα <3
καλυτερα για υπουργο υγειας
 


takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
α τώρα κατάλαβα για τι έκπληξη μιλάτε :) δεν άργησα πολύ! 2 μερούλες μου πήρε! :p
εννοείτε ότι δεν είμαι το κλασικό στερεότυπο του φουσκωτού με το pitbull, σαν την φωτό παρακάτω πχ! χαχαχαχα
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Χαχχαα!!

Δε μου λες μιστερ ντουκι :p αυτο που χεις στο λουρι για τους κραδασμους κανει δουλεια?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps