ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Τι νομίζετε αν χρησιμοποιούμαι αυτόν τον χώρο για να αναφέρομαι τυχόν προβλήματα συμπεριφοράς , προτάσεις, υποστήριξη ?
 






mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
Εγω θα ηθελα απλα να ρωτησω κατι! Ακομα δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα γιατι ο noris ειναι ουτε 2 μηνων, αλλα θα ηθελα να μαθω μεχρι ποτε θα συνεχιστει, τοσο πολυ δαγκωμα! ειναι φυσιολογικο(?) για την ηλικια του και αν ναι ποτε πρεπει να σταματησει να δαγκωνει τα παντα! (σε ρυθμους παιχνιδιου παντα μιλαω) μηπως πρεπει εγω να του το κοψω?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εαν δεν το κόψεις τώρα δεν θα το κόψεις ποτέ.

δεν επιτρέπεις ΠΟΤΕ να σε δαγκώνει και όταν το κάνεις ΗΡΕΜΑ βγάζεις το χέρι από το στόμα και απομακρύνεσε.

έχει τα δόντια που τον ενοχλούν και αυτό τον βοηθάει.

ΑΑΑΑ ξέχασα.

το αγαπημένο τους σημείο είναι η φτέρνα και φυσικά όταν δεν το περιμένεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τι να πω.

υπομονή θα μεγαλώσει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Όπως σου είπε και ο Μάκης μην του ξαναεπιτρέψεις με τίποτα να δαγκώνει πες του δυνατά κοφτά ΜΗ ,
Αν δαγκώνει κάποιο μέλος της οικογενείας σου και κυρίως παιδιά και δεν σταματήσει με το Μη αλλά επιστρέψει αρπάξετε από το δέρμα στον σβέρκο και διώξετε παραπέρα λέγοντας ξανά ΜΗ
Το χέρι σου μην το βάζεις στο στόμα του ούτε για πλάκα ξέρω ότι σε μερικούς αρέσει και το κάνουν εγώ είμαι κατά
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όχι βρε παιδιά! Δεν είναι λύση στο δάγκωμα το σβέρκωμα του κουταβιού!
Το θέμα έχει συζητηθεί και στο παρελθόν. Ρίξτε μια ματιά εδώ: ΔΑΓΚΩΜΑ
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι, πιάνουν και πολλά από τα αναφερθέντα ... πιάνει και το σβέρκωμα ... γενικά και από την εμπειρία, πολύ σπάνια τελικά ένα κουτάβι που δαγκώνει έτσι, γίνεται προβληματικό ενήλικο ... με πολλά παιχνίδια για ''αντιπροταση και ένα δυνατό ΜΗ γίνονται θαύματα, συνήθως μέσα σε ένα αποογευμα ...
 


hlias77

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2007
53
0
Συμφωνω και εγω με τα παιδια.Κυριως η αντιπροταση που λεει ο Ντενης.Του αποσπας την προσοχη με ομορφο τροπο.Επισης σε εμενα επιασε το εντονο "ΜΗ",σβερκωμα(ελαχιστες φορες αλλα το εκανα γιατι με ειχε φτασει σε οριακο σημειο,ασχετως αν μετα το μετανιωνα),και βασικα οταν καταλαβαινα οτι θελει να δαγκωσει κατι,του εδινα τα παιχιδια του για να εκτονωθει.
 






mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
φιλοι μου εκανα ακριβως αυτα που μου ειπατε και μεσα σε δυο μερες οντως γινονται θαυματα deni ! και ΧΩΡΙΣ ΣΒΕΡΚΩΜΑ!!! απλα με παιχνιδι! Σας ευχαριστω!
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
mpanis said:
φιλοι μου εκανα ακριβως αυτα που μου ειπατε και μεσα σε δυο μερες οντως γινονται θαυματα deni ! και ΧΩΡΙΣ ΣΒΕΡΚΩΜΑ!!! απλα με παιχνιδι! Σας ευχαριστω!
Μπράβο mpanis! =D>
 


hlias77

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2007
53
0
...και εκει που ελεγα οτι ο σκυλος μου,αν και στην εφηβεια,ειναι πολυ ηρεμος,ηρθε η σημερινη ημερα να με διαψευσει.Οταν φτασαμε στην εκθεση τον ειδα πολυ "τσιτομενο"Ενταξει λεω θα του περασει,καινουργιο περιβαλλον.Καναμε την βολτα μας,τον εβαλα αργοτερα στο κλουβι του και τον εβγαλα λιγο πρι μπουμε στον στιβο.Οταν ειδε τα υπολοιπα ροτ,αρχισε να τους γαυγιζει απειλητικα,να με τραβαει,παρολες της φωνες μου,και γενικα αντικρισα εναν αλλον Λεων.
Γνωριζω οτι τα ροτβαιλερ ενηλικιωνονται και αλλαζουν απο 18-22 μηνων αλλα τετοια συμπεριφορα δεν την περιμενα γιατι δεν ειχε δειξει δειγματα τοσο καιρο.Στην πλατεια που πηγαινουμε τοσους μηνες ειναι αρκετα φιλικος με ολα τα σκυλια.
Που μπορει να οφειλεται αυτη η συμπεριφορα?Ο εκτροφεας μου ειπε οτι δεν εχει συνναναστραφει αρκετα με αλλα σκυλια,με αποτελεσμα να τους θεωρει εχθους,και προσπαθουσε να τους επιβληθει.Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?Επισης να αναφερω οτι αυτη του η συμπεριφορα πρεπει να σταματησει αμμεσα,γιατι αν μη τι αλλο ενοχλει και τα σκυλια που διαγωνιζονται!
Κατα τα αλλα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την σημερινη του εμφανιση,(λιγο στο τρεξιμο μου τα χαλασε,χοροπηδαγε αρχικα).
Το εντυπο αξιολογησης αναφερει.
---typical male with correct bones and substance(?)
---correct head,eyes,ears bite and black pigmentatim(?)
---correct topline(?)
---exc angulations
---deep chest
---straight and parallel front legs
--- correct coat,colour and markings
---correct movement
Αυτα!Οπου εχω ερωτιματικο ας μου εξηγησει οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη τι σημαινουν αυτες οι λεξεις.Επισης καθε κριτικη ειναι ευπροσδεκτη(και αρνητικη και θετικη!) :D
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
κριτική σε τι??

τυπικο αρσενικό με σωστό κόκκαλο και παρουσιαστικό.

σωστό κεφάλι μάτια αυτιά δάγκωμα και μαύρα (χρωστική) ούλα

σωστή πάνω γραμμή (πλάτη)

εξαιρετικές γωνιώσεις

βαθύ στήθος

ίσια και παράλληλα μπροστινά πόδια

σωστός μανδύας (΄τρίχωμα) χρώμα και σημάδια (πύρινα)

σωστή κίνηση
 


hlias77

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2007
53
0
σε ευχαριστω πολυ Μακη.Λεγοντας κριτικη εννοουσα και την συμπεριφορα του σκυλου μου,αλλα και της εικονας του,σε συνδιασμο με της φωτογραφιες(αν και δεν φενεται καλα) που εχω ποσταρει στο πρωτο μου ποστ.(νεο μελος)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
hlias77, σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας που πολύ πρόσφατα αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα! Ρίξε μια ματιά εδώ:
Προβλήματα εφηβείας

ΥΓ. Συγχαρητήρια για τη σημερινή σας εμφάνιση! :p
 


hlias77

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2007
53
0
ROTTIE said:
hlias77, σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας που πολύ πρόσφατα αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα! Ρίξε μια ματιά εδώ:
Προβλήματα εφηβείας

ΥΓ. Συγχαρητήρια για τη σημερινή σας εμφάνιση! :p
Σε ευχαριστω Rottie!Ωραια ηταν και σημερα.
Θα το ξαναδιαβασω το θεμα σου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@