ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ


Evangelia97

Member
18 Φεβρουαρίου 2020
21
1
26
Καλησπερα σας, εχω γραψει και αλλη φορα και με βοηθησατε πολυ εχω ενα μαλτεζ ειναι 6 μηνων και κατι ειναι πολυ καλος. Δυο θεματα εχω τωρα το σκυλι γενικα εχει μαθει με παρεα ειμαι εγω οι γονεις μου και η αδερφη μου και ειναι κοινωνικο απλα καμια φορα χρειαζεται να μεινει μονο, παρατηρω πως και να ειμαι σπιτι ανλειπουν οι γονεις μου κλαιει πολυ τους ψαχνει επισης μπορει να τον αφησουμε 5 λεπτακια στο αμαξι μονο γτ θα μπουμε σε καποιο καταστημα για αγορα και κλαιει επισης και δεν θελω να φανταστω πως ειναι σπιτι αν δεν ειναι κανεις μας για 1-2 ωρες....θα ηθελα συμβουλες.....επισης τελευταια μου τα εχει χαλασειπολυ με την πανα του...τα κανει οπου να ναι ενω πιο μικρος δεν το ειχε αυτο
 
  • Like
Reactions: Joanna38


Joanna38

New Member
5 Απριλίου 2020
1
0
32
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με το πιτμπουλακι μου το οποίο είναι 2 χρονών. Από ότι μου έχουν πει σε μερικά σκυλάκια πιάνει να τα αφήνεις κάθε μέρα και από λίγο μόνα τους σε ένα δωμάτιο η στο σπίτι ακόμα και εάν είσαι εκεί. Επίσης μου έχουν αναφέρει και ότι το kong κάνει δουλειά για να απασχολείται οση ώρα δεν είστε σπίτι. Περιμένω και άλλες απαντήσεις μήπως λυθεί και το δικό μου προβλήμα γιατί αυτά δεν έχουν πιάσει μέχρι στιγμής
 


Thigatera

Member
6 Απριλίου 2020
5
3
32
Καλησπερα σας, εχω γραψει και αλλη φορα και με βοηθησατε πολυ εχω ενα μαλτεζ ειναι 6 μηνων και κατι ειναι πολυ καλος. Δυο θεματα εχω τωρα το σκυλι γενικα εχει μαθει με παρεα ειμαι εγω οι γονεις μου και η αδερφη μου και ειναι κοινωνικο απλα καμια φορα χρειαζεται να μεινει μονο, παρατηρω πως και να ειμαι σπιτι ανλειπουν οι γονεις μου κλαιει πολυ τους ψαχνει επισης μπορει να τον αφησουμε 5 λεπτακια στο αμαξι μονο γτ θα μπουμε σε καποιο καταστημα για αγορα και κλαιει επισης και δεν θελω να φανταστω πως ειναι σπιτι αν δεν ειναι κανεις μας για 1-2 ωρες....θα ηθελα συμβουλες.....επισης τελευταια μου τα εχει χαλασειπολυ με την πανα του...τα κανει οπου να ναι ενω πιο μικρος δεν το ειχε αυτο
Είναι φυσιολογικό απ τη στιγμή που απ ότι καταλαβαίνω δε μένει κ πολύ μόνο του. Πρέπει να το μάθει σταδιακά. Αρχικά, δοκίμασε να φεύγεις ελάχιστα τόσο ώστε να έχει οπτική επαφή μαζί σου, και σιγά σιγά να απομάκρυνε σαι όλο κ περισσότερο. Επιβράβευση κάθε φορά που κάθεται ήσυχος. Επίσης όταν φεύγεις και όταν επιστρέφεις καλό θα είναι να γίνεται "φυσιολογικά", σα να μη συμβαίνει τπτ. Πχ αν όταν επιστρέφεις κλαίει και χαλάει τον κόσμο που σε βλέπει και εσύ τον κάνεις αγκαλιές κ χάδια είναι σα να επιβραβευεις το άγχος του. Συμπεριφερσου σα να είναι κάτι το φυσιολογικό. Κάτι δικό σου επίσης που να έχει τη μυρωδιά σου ώστε να σε νιώθει κοντά του επίσης θα βοηθούσε. Όπως επίσης και ένα παιχνίδι καθαρά γ αυτό το σκοπό, να το έχει οταν μένει μόνο κ μόνο τότε να μην το χρησιμοποιείτε μαζί και να το συνδυάσει ως την ασχολία του όταν λείπεις. Είναι μικρός και διορθώνεται εύκολα πιστεύω. Για το 2χρονο πιτμπουλ που διάβασα παρακάτω θα είναι αρκετά πιο δύσκολο καθώς πλέον είναι μια "αποδεκτή" συνήθεια. Όπως κ να χει το μυστικό είναι υπομονή κ συνέπεια. Όσο για την πάνα, απαγόρευση-επιβράβευση με συνέπεια κ το πρόβλημα θα λυθεί.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το λάθος σας είναι ότι θα έπρεπε να μάθει και...χωρίς παρέα...

@Evangelia97 αν διαβάζω καλά 97, άρα είσαι του 1997, άρα είσαι 23 χρονών. Μεγάλη κοπέλα.
(Εγώ στα 21 μου είχα σκύλο ζόρικο και μεγαλόσωμο, τρεξίματα και λεφτά για εκπαιδεύσεις, χρόνο για εκπαιδεύσεις, δουλειά, σπουδές...)

Άρχισε να δουλεύεις το ζώο στο να μένει μόνο του και κόψε και την πάνα. Στα χορταράκια μπορεί να κατουράει/αφοδεύει το ζώο.
Ο σκύλος τυγχάνει της προσοχής σας και έχει κακομάθει.
Το ζώο βγαίνει βόλτες? Όχι «βόλτα», αλλά κανονική βόλτα με όλη την σημασία της λέξης.
 
  • Like
Reactions: Thigatera


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf