ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΤΙΣ ΚΑΜΠΙΕΣ S.O.S.


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Μόλις φύγαμε από τον κτηνίατρο!!!η μικρή ξάπλωσε το μεσημέρι και όπως κοιμόταν άρχιζε να μην μπορεί να ανασάνει έκανε εμετό και συνέχισε με τεράστια δύσπνοια!!! Αμέσως την τσάκωσαμε την πήγαμε στο γιατρό την έκανε φύλλο και φτερό για χτυπήματα,για φραγμούς,για δηλιτηριαση,κλπ κλπ τιποτα!!!Εχθές την πήγαμε στο βουνό και το μόνο που πλησίασε ήταν κάτι κάμπιες αυτές που κάνουν βόλτα σαν τρενάκι και κατι χόρτα φυσικά μύρισε.Απολυτα ελενχομενη η μικρή με λουρί,όλο την κοιτάω μην φάει τίποτα αν και δεν το κάνει και το μέρος που πήγαμε πάω συνέχεια και είναι τσεκαρισμενο δεν είναι δηλαδή κάτι καινούργιο.Καναμε ότι πάντα η μόνη διαφορά ήταν οι κάμπιες!Στον γιατρό τον έχω δεκαεφτα χρόνια και απτην προηγούμενη σκυλίτσα μου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη!Τις πάτησε δύο ενέσεις,μπαμ περδικη η μικρή λύθηκε η αναπνοή της,γαυγιζε,μια χαρά!Την παρακολούθησε αρκετά θα πάρει και ένα φάρμακο για μια εβδομάδα και όλα καλά!Με το που την ελενξε για φραγμο και σπασίματα κλπ αμέσως μου είπε:::Ειρθε σε επαφή με αυτές τις κάμπιες που είναι η εποχή τους τώρα?Ψαξτη λέω και τα λέμε στο τέλος!Καντη φύλο και φτερό!Αυτές οι κάμπιες όταν τις πλησιάζεις πετάνε κάτι λεπτά τριχίδια που περιέχουν τοξίνη και μπορεί ακόμα και μετά από 24 ώρες να την ακούσει το κατοικίδιο!Διάβασα και κάτι άρθρα από εδώ και εκεί στο ίντερνετ και ξαναδεί συμβεί σε πόλους αυτό με τις συγκεκριμένες κάμπιες!Το έχει πάθει κανείς αυτό,εγώ είκοσι χρόνια ασχολούμαι και το ψάχνω γιατί τα αγαπώ και πρώτη φορά το άκουσα.
 
  • Like
Reactions: DORIS and mareco






TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
υπαρχει ρε παιδια κανεις τροπος να προστατευσουμε τα σκυλια μας απο τις καμπιες? γιατι το παρκο που τον παω εχει φουλ πευκα....
 
  • Like
Reactions: Billias83




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
μαλιστα, και ποια ειναι η εποχη τους? να ξερω να μην παταω στο παρκο οσο πεφτουν απτα δεντρα.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@TheBestBoi Αρχες φερουαριου μεχρι πασχα περίπου υπολόγιζε και παντα κοντα σε πευκα. Εγω συνηθως τις βλεπω μερες με ηλιο . Και οχι μονο εδαφος, πχ μια μερα είδα μαζεμενες μια μπαλα πανω σε ενα κάδο, πανω σε φραχτακια κ.τ.λ. Καποια σκυλιά εχουν πιο εντονες αντιδράσεις, πχ ενα μικρο στη γειτονια μου ακομα και να πατησει τριχες που ξέμειναν πρήζεται και το βγαζουν με παπούτσια. Εγω απλα κανω ζιγκ ζαγκ και αυτη την περιοδο του περναω και μια τα πόδια γυρίζοντας. Τα πευκοπάρκα τα εχω κόψει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
δηλαδη σχεδον ολο τον χρονο? :eek::eek::eek:
εγω περυσι θυμαμαι τις εβλεπα απο μαρτιο μεχρι μαιο, ισως και λιγο αργοτερα. ισως παιζει ρολο και το οτι τουλαχιστον εκει που τον παω ψεκαζουνε κιολας για αυτον τον λογο.... πρεπει να εχω τα ματια μου 14, δε γινεται να μην πηγαινουμε παρκο εξ αιτιας των καμπιων σχεδον ολο το χρονο
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συνήθως κυκλοφορούν άνοιξη μέχρι αρχές/μέσα καλοκαιριού - ανάλογα και με τις θερμοκρασίες που δεν πάνε πολύ καλά τελευταία...
Συνήθως τις βλέπω μέχρι Μάιο - Ιούνιο στην Αθήνα.
 
  • Like
Reactions: Billias83


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με πρόλαβες στην γωνία. Ήθελα να ανασύρω αύριο το θέμα με αφορμή φίλο που την έπαθε πρόσφατα. Στην δική μου περιοχή δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Με πρόλαβες στην γωνία. Ήθελα να ανασύρω αύριο το θέμα με αφορμή φίλο που την έπαθε πρόσφατα. Στην δική μου περιοχή δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα.
στη δικη σου περιοχή απο οτι εμαθα, εχουν ψεκάσει στα περισσότερα σημεία και μαζεψαν και κουκούλια. :p Εχω δει όμως σε ενα σημείο.

Και ενας δικος μας μικρος φίλος την επαθε σημερα, ισα που την μύρισε και τον τρέχαν.
 
  • Like
Reactions: Billias83


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
στη δικη σου περιοχή απο οτι εμαθα, εχουν ψεκάσει στα περισσότερα σημεία και μαζεψαν και κουκούλια. :p Εχω δει όμως σε ενα σημείο.

Και ενας δικος μας μικρος φίλος την επαθε σημερα, ισα που την μύρισε και τον τρέχαν.
Σε άλλους δήμους ψεκάζουν, σε άλλους αράζουν.
Τους παίρνεις και τους λες: Ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να έρθει ο Δήμος να καθαρίσει τα πεύκα στο πεζοδρόμιό μου γιατί είναι έτοιμα να πέσουν;
Πάρτε μας σε ένα μήνα να σας πουμε την διαδικασία.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ αίτησης, όχι για να έρθουν.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σε άλλους δήμους ψεκάζουν, σε άλλους αράζουν.
Τους παίρνεις και τους λες: Ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να έρθει ο Δήμος να καθαρίσει τα πεύκα στο πεζοδρόμιό μου γιατί είναι έτοιμα να πέσουν;
Πάρτε μας σε ένα μήνα να σας πουμε την διαδικασία.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ αίτησης, όχι για να έρθουν.
Και στον δικό μου μια απο τα ίδια, ακόμα ειναι εξω πεσμένα τα κλαδιά της Μήδειας. :ROFLMAO: Και να χαμε και πολλα δεντρα να παω αντε οκ, ειναι μεγάλη δουλεια. Εδω είναι μετρημένα.
 
  • Like
Reactions: Billias83


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και στον δικό μου μια απο τα ίδια, ακόμα ειναι εξω πεσμένα τα κλαδιά της Μήδειας. :ROFLMAO: Και να χαμε και πολλα δεντρα να παω αντε οκ, ειναι μεγάλη δουλεια. Εδω είναι μετρημένα.
Εδώ που είναι ΜΟΝΟ πεύκα και τα ξύνουν όλο το χρόνο και μετά αναρωτιόνται: Γιατί παίρνουν φωτιά, γιατί πέφτουν πάνω σε ανθρώπους, αυτοκίνητα, καλώδια ΔΕΗ κλπ.
Το έχω πει σε πάρα πολλά θέματα. Απλά δεν υπάρχει κρατικός μηχανισμός.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Έχω πεύκα στην αυλή. Κάθε πρωι γερό καθάρισμα στις κάμπιες και όποτε χρειαστεί μέσα στη μέρα. Διάβασα για ψεκασμό των πεύκων με βάκιλο Θουριγγίας. Το ψάχνω. Διαρκεί περίπου 2 μήνες η κατάσταση αυτή.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ανοιξη και μεχρι να μπουμε καλα στο καλοκαιρι αποφευγουμε τα πευκα σαν την πανουκλα...
Καποια tips
Μαθετε να ξεχωριζετε τα πευκα απο αποσταση, ενα μοναχικο πευκο σπανια θα ειναι προσβεβλημενο αφου η ποσοτητα της φερομονης που παραγει ειναι πολυ μικρη για να προσελκυσει τις πεταλουδες, πολυ περισσοτερη προσοχη εκει που υπαρχουν ομαδες πευκων(συσταδες)

Αν χρειαστει να περασετε απο περιοχη με πευκα, εκπαιδευστε τα ματια σας να εντοπιζουν τα κουκουλια(ή τα υπολειμματα τους) πανω στα δεντρα, μην ψαχνετε εντονα για καμπιες κατω στα χωματα, ειναι πολυ δυσκολο να τις εντοπισεις...

Τα πιο πολλα κουκουλια θα τα βρειτε στα πευκα που βρισκονται στην περιμετρο του πευκοδασους ή της συσταδας και στα ανοιγματα(διακενα), πολυ σπανια στο εσωτερικο ενος κλειστου πυκνου δασους. Δλ ειναι πολυ πιο επικινδυνο να κινηθεις στον δρομο περιμετρικα του δασους παρα να περασεις μεσα απ αυτο.

Το αυτονοητο βεβαια ειναι οτι δεν λυνεις σκυλο ποτε σε πευκοδασος αυτη την εποχη, οσο καλα και αν τον εχεις(ή νομιζεις οτι τον εχεις) εκπαιδευμενο...
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
αυτά τα κουκούλια που λες, τα καμαρώνω στις κορφές πεύκων που έχει το πάρκο μπροστά μας από τον όροφό μας!
και είναι και τεράστια! τα γύρω πεζοδρόμια είναι ήδη επιβαρυμένα
 
  • Like
Reactions: Billias83


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
αυτά τα κουκούλια που λες, τα καμαρώνω στις κορφές πεύκων που έχει το πάρκο μπροστά μας από τον όροφό μας!
και είναι και τεράστια! τα γύρω πεζοδρόμια είναι ήδη επιβαρυμένα
Κι εδω πολλα και τεραστια κουκουλια, ειναι η χρονια τους φαινεται...
Προσοχη πολυ!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3