ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ!!!


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Πιάσανε οι ζέστες και τα air-condition έχουν την τιμητική τους, ο σκύλος μας κυριολεκτικά υποφέρει από τη ζέστη και δεν σταματάει να λαχανιάζει και μόνο που είναι ξαπλωμένος, ας τον βάλουμε στο δωμάτιο μαζί μας με το κλιματιστικό, ΣΩΣΤΑ? - ΛΑΘΟΣ!!!

Έκατσε ο denis μαζί μου λίγες ώρες με το κλιματιστικό αναμένο και την άλλη μέρα ήταν ένα χάλι, μπουκομένη μύτη, καταρροή, μίξες, φτέρνισμα, δυσκολία αναπνοής από τη μύτη άρα και να κοιμηθεί, ευτυχώς με λίγη αντιβίωση ranamax 100 τώρα έχει συνέλθει τελείως και όλα είναι όπως πριν, γι'αυτό λοιπόν μεγάλη προσοχή μην την αρπάξει και τρέχετε καλοκαιριάτικα.
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Για πες περισσοτερα! Εγω ανοιγω τελευταια αρκετα συχνα το κλιματιστικο το μεσημερι και καποια βραδια γυρω στο 27-28. Ο μικρος ερχεται και καθεται στη δροσια αλλα εχω παρατηρησει οτι οταν το δωματιο αρχιζει και παρακρυωνει προτιμαει να βγαινει εξω ή να κρυβεται σε καποια γωνια που "κοβει" λιγακι. Τοτε το κλεινω βεβαια αλλα πιστευα οτι δεν κρυωνουν τα σκυλια απο αυτο.:shock: Λες δηλαδη να μην καθονται καθολου σε χωρο με κλιματιστικο ή απλως να μην περνανε συνεχεια απο τη ζεστη στο κρυο ή κατι παρομοιο;
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Να σου την αλήθεια δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος με την κατάλληλη θερμοκρασία ωστέ να μην κρυολογήσει ο σκύλος, εμένα πάντως τη βρίσκει στα πλακάκια της κουζίνας και όταν έρχεται να με βρεί κλείνω το κλιματιστικό αμέσως. Το σίγουρο είναι πάντως σε καμία περίπτωση να μην πέφτει πάνω του ο αέρας.
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Πανω του δεν πεφτει σιγουρα, ο αερας πηγαινει προς το ταβανι γιατι διαφορετικα με ενοχλει και εμενα. Τωρα με προβληματισες..:-| Ευτυχως σημερα φυσαει, μακαρι να συνεχισει ετσι γιατι αλλιως με βλεπω να κλεινομαι μονη μου σε ενα δωματιο και ο σκυλος να μενει απ' εξω, μεχρι τουλαχιστον να τελειωσει η εξεταστικη και να μπορω ανετα να ξαγρυπναω με τον καυσωνα:p
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πιάσανε οι ζέστες και τα air-condition έχουν την τιμητική τους, ο σκύλος μας κυριολεκτικά υποφέρει από τη ζέστη και δεν σταματάει να λαχανιάζει και μόνο που είναι ξαπλωμένος, ας τον βάλουμε στο δωμάτιο μαζί μας με το κλιματιστικό, ΣΩΣΤΑ? - ΛΑΘΟΣ!!!

Έκατσε ο denis μαζί μου λίγες ώρες με το κλιματιστικό αναμένο και την άλλη μέρα ήταν ένα χάλι, μπουκομένη μύτη, καταρροή, μίξες, φτέρνισμα, δυσκολία αναπνοής από τη μύτη άρα και να κοιμηθεί, ευτυχώς με λίγη αντιβίωση ranamax 100 τώρα έχει συνέλθει τελείως και όλα είναι όπως πριν, γι'αυτό λοιπόν μεγάλη προσοχή μην την αρπάξει και τρέχετε καλοκαιριάτικα.
Eγώ ποτέ δεν είχα αντίστοιχο προβλημα ούτε μ'άυτό το σκύλο ούτε με τον προηγούμενο..... και στο αυτοκίνητο δεν τον χαλάει το κλιματιστικό.

Επίσης, απ'οτι ξέρω δεν "κρυολογεί" ο σκύλος..... πιθανόν τα φταρνίσματα να οφείλονται σε κάποια αλλεργία απο τη σκόνη που βγάινει ή ανακατεύεται απο το κλιματιστικό.

Ρώτησες κτηνίατρο πριν του δώσεις αντιβίωση??
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με το κλιματιστικό ανοιχτό έχω εγώ πρόβλημα με μπουκωμένη μύτη και τέτοια ωραία. Ο σκύλος απλά βγαίνει απ' την καλοκαιρινή "φωλιά του" κάτω απ' το κρεβάτι μου και έρχεται να παίξει. Είναι σίγουρα πολύ καλύτερα με το κλιματιστικό.
Ο κτηνίατρος τι ακριβώς σου είπε? Ότι φταίει το κλιματιστικό κι ότι το σκυλί κρυολόγησε? :confused:
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Την αντιβίωση φυσικά την έδωσε ο κτηνίατρος, το κλιματιστικό ήταν το πιο πιθανό αίτιο, επειδή με αυτά τα συμπτώματα ένας σκύλος μπορεί να έχει 100 διαφορετικά πραγματα, πάντως ήταν τελείως κρυολογημένος, ακριβώς σαν κι εμάς.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ε, πείτε μας κι εμάς να το μάθουμε, γιατί δεν κρυολογούν τα σκυλιά?
Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.

Τόσο το κοινό κρυολόγημα όσο και η γρίππη στους ανθρώπους, οφείλονται σε ιούς που δεν προσβάλλουν το σκύλο. Το κύριότερο: ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ. Η αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών θα δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στο μέλλον.

Τώρα αν το ερώτημα σου είναι αν υπάρχουν αντίστοιχοι ιοι που να προκαλούν παρεμφερή συμπτώματα στο σκύλο, η απάντηση είναι ναι, αλλά αποκλείεται να φταίει το κλιματιστικό. Για το Kennel Cough εχουμε συζητήσει εκτενώς εδω στο φόρουμ, και υπάρχει και η γρίππη των σκύλων (canine influenza) η οποία δεν μεταδίδεται στους ανθρώπους.

Σε κάθε περίπτωση, είναι μύθος ότι το κρύο προκαλεί τα κρυολογήματα στους ανθρώπους. Υποθέτω οτι το ίδιο ισχύει για τους σκύλους αλλιως θα φταρνίζονταν συνέχεια το χειμώνα τα αδέσποτα της Αθήνας!!

Παραπομπή: Douglas, R.G.J., K.M. Lindgren, and R.B. Couch. Exposure to cold environment and rhinovirus common cold. Failure to demonstrate effect. New Engl. J. Med. 279:743.

Μήπως ήρθε σε επαφή ο σκύλος σου με άλλο σκύλο με παρόμοια συμπτώματα?? Πάντως αν λες οτι έφυγαν την επόμενη μέρα, είναι πολύ πιθανόν να επρόκειτο για αλλεργία. Ξαναρώτα τον κτηνίατρο με βάση τις παραπάνω πληροφορίες.
 
Last edited:


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Δεν έφυγαν την επόμενη μέρα, άλλα μετά από πέντε μέρες χορήγησης αντιβίωσης, επίσης επειδή υπάρχουν δύο σκύλοι στην ίδια αυλή θα έπρεπε να έχει κολλήσει και ο άλλος, πράγμα που δεν έγινε, πάντως αποκλείεις εάν πέφτει ο αέρας του κλιματιστικού πάνω του να τον πειράξει?
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
εγώ προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα, άλλα θέλω να σε ρωτήσω πρόπερσυ που χιόνιζε ο σκύλος σου δεν βγήκε έξω να παίξει με τα χιόνια καθόλου ???

Τα δικά μου έπαιξαν και το καταευχαριστήθηκαν και δεν είχαν συνάχι ούτε κανένα άλλου είδους σύμπτωμα.

Μήπως το σκυλί σου έχει κάποιο άλλο πρόβλημα??
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Ο σκύλος μου είναι 7 μηνών και δεν θυμάμαι να είχε χιονήσει πρόπερσυ στην Κέρκυρα.:)

Γιατί εσύ όταν βγαίνεις έξω με τα χιόνια, ντε και καλά κρυολογείς?*sick*
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιώργο έχω τον ίδιο σκύλο ένα σκασμό χρόνια και δεν έχει κρυολογήσει ΠΟΤΕ! Ακόμα και σε περιπτώσεις που έτρεμε από το κρύο! ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα συμπτώματά του που θύμιζαν κρυολόγημα ήταν τελικά κάτι άλλο...
Μήπως ο γιατρός σου είπε ότι έχει κάποια ίωση? Ίωση είναι κάθε ασθένεια που οφείλεται στη μόλυνση με κάποιον ιό, όμως οι άνθρωποι τείνουμε να συγχέουμε το γενικό όρο "ίωση" με τον επίσης γενικό όρο "κρυολόγημα". Τα εξήγησε πολύ ωραία η Πηγή :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν έφυγαν την επόμενη μέρα, άλλα μετά από πέντε μέρες χορήγησης αντιβίωσης, επίσης επειδή υπάρχουν δύο σκύλοι στην ίδια αυλή θα έπρεπε να έχει κολλήσει και ο άλλος, πράγμα που δεν έγινε, πάντως αποκλείεις εάν πέφτει ο αέρας του κλιματιστικού πάνω του να τον πειράξει?
Aυτό είναι και το σύνηθες λάθος με τις αντιβιώσεις. Τις παίρνουν/δίνουν όλοι "για καλό και για κακό" και συμπαιρένουν ότι η όποια βελτίωση οφείλεται στην αντιβίωση, ενω απλώς έχει ολοκλήρώσει ο ιος τον κύκλο του κι εχει αντιδράσει το ανοσοποιητικό σύστημα. Αντε μετά απο δέκα χρόνια που θα έχουμε πήξει στα ανθεκτικά μικρόβια και δε θα μας έχει μείνει αντιβιοτικό για αντιβιοτικό να γυρίσεις να τους ζητήσεις τα ρέστα (των γιατρών, των κτηνιάτρων και των ιδιωτων που το κάνουν....).

Εγώ ποτέ δεν έχω δει κρυολογημένο σκύλο με τα συμπτώματα που αναφέρεις, ούτε και στο καταχείμωνο στο καταφύγιο με τα 80 σκυλιά που ζουν έξω, ούτε και στους δρόμους της Αθήνας.

Αν φταίει το κλιματιστικό στην περίπτωση σου, ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ είναι ότι δε φταίει το κρύο, αλλά πιθανόν η όποια σκόνη βγαίνει απο κει και το γεγονός ότι ο αέρας δεν ανανεώνεται, που μπορεί να του προκάλεσε κάποια αλλεργία. Σου συνιστω να καθαρίσεις το φίλτρο (το έχεις κάνει πρόσφατα??)

Και τέλος πάντων αν τον ενοχλούσε το ρευμα το σκύλο, είμαι σίγουρη οτι θα πήγαινε παραπέρα!Τόσο πια περιορισμένος ήταν? Θα εβρισκε αυτός την καλύτερη γωνιά στο δωμάτιο.... το κάνουν συνέχεια...... αλλά δε μπορεί να του έφταιγε το κρυο απο τη στιγμή που εσύ καθόσουν μέσα άνετα!

Αλλιώς αυτό που πέρασε το σκυλί δεν έχει καμία σχέση με το κλιματιστικό.

Θα έλεγα να μην υπερβάλουμε..... βάλε εσύ το κλιματιστικό όταν θέλεις (με οικονομία!!!) και θα βρει ο σκύλος που θα κάτσει ωστε να βολεύεται καλύτερα. :)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
βάλε εσύ το κλιματιστικό όταν θέλεις (με οικονομία!!!) και θα βρει ο σκύλος που θα κάτσει ωστε να βολεύεται καλύτερα. :)
Η δικιά μου πάντως πάει και κάθεται ακριβώς από κάτω! :D



Πέρα από την πλάκα τώρα, κι εγώ δε νομίζω ότι τον πείραξε το κρύο, συμφωνώ με την kopritis
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
16.5 χρονια με το μαλτεζάκι μου..
και 3 χρονια με το westie μου σκυλί να αρρωστήσει από κρύο δεν μου έχει συμβεί..

Παρόλα αυτά δεν γνωρίζω αν τα σκυλιά παθαίνουν ψυξή..
Μπορείς να ελέγξεις το κλιματιστικό να μην βαράει πάνω στο σκυλί αλλα προς τα πάνω..

Επίσης σε περίπτωση καρδιοπάθειας να προσέχουμε ανθρωποι και σκυλιά πως η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας πρέπει να αποφεύγεται..

Για αυτό με το κλιματιστικό μην υπερβάλλουμε..
18 βαθμοί σε έναν χώρο είναι υπερβολή..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και η Ηρα που εχει πλούσια γουνα απο κατω καθεται.
Η πινσερινα μας προτιμαει πιο ζεστά μερη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Και η Ηρα που εχει πλούσια γουνα απο κατω καθεται.
Η πινσερινα μας προτιμαει πιο ζεστά μερη.
Παιδιά το ότι κάθονται από κάτω δεν σημαίνει ότι το κλιματιστικό βαράει προς τα κάτω..;):)

Δεν είναι και το καλύτερο να βαράει πάνω τους..
ούτε σε εμάς.., ούτε στα σκυλιά..
Να ρυθμίζεται το κλιματιστικό σε ουδέτερο μέρος..
Οπως κάπως προς τα πάνω..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι αν τα ενοχλεί το ρεύμα, θα μετακινηθούν από μόνα τους. Αν δεν τα ενοχλεί, και ζεσταίνονται, ας κάτσουν απο κάτω. Εγώ δε θα'κλεινα το Α/C για το σκύλο. :) Επίσης δεν πιστεύω πως τα σκυλιά πλευριτώνουν, αλλά δεν έχω αρθρο να σας παραθέσω....:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU