ΠΡΟΣΟΧΗ ! Το Seresto είναι υπεύθυνο για 1.700 θανάτους σκύλων στις Η.Π.Α.


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Σύμφωνα με έρευνες στο άρθρο της USAToday που παρατίθεται κατωτέρω, το Seresto είναι υπεύθυνο για πάνω από 75.000 περιστατικά βλάβης υγείας και 1.700 θανάτους κατοικιδίων ζώων - κυρίως σκύλων - στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής από το 2012 μέχρι το 2020. Αναφέρονται και 907 περιστατικά σε ανθρώπους.
Αιτία φέρεται να είναι κυρίως το συστατικό Flumethrin που υπάρχει μόνο στο Seresto και ο συνδυασμός του με το Imidacloprid που έχει απαγορευθεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση για χρήση στο περιβάλλον και επιτρέπεται μόνο στα κολλάρα. Δευτερευόντως και άλλα συστατικά του.
Θλιβερά ανησυχητικό.

Τα υπόλοιπα εντομοαπωθητικά κολλάρα φέρεται να έχουν 30 φορές λιγότερα περιστατικά και 10 φορές λιγότερες θανάτους.

Popular flea collar linked to almost 1,700 pet deaths. The EPA has issued no warning.

Προσωπικά δεν το έχω αγοράσει ποτέ και κανείς σκύλος μου δεν το "φόρεσε" οπότε δεν έχω εμπειρία. Εσείς έχετε υπ' όψιν σας ανάλογα περιστατικά στην Ελλάδα ;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν γνωρίζω για περιστατικά στην Ελλάδα. Αυτό που ξέρω είναι πως σχεδόν όλες οι επιστημονικές μελέτες που έχω διαβάσει για αυτά τα σκευάσματα αναφέρουν στο τέλος και τον χορηγό όπου κατά περίεργο ; λόγο δεν είναι άλλος από τον κατασκευαστή.

Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει και όπως έγραψα σε άλλο νήμα με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω τηλ τον εισαγωγέα του scalibor να ζητήσω διευκρινίσεις από τον εντεταλμένο κτηνίατρο πως προέκυψε και εξασφαλίζει από την σκνιπα προστασία 12 μηνών.

Θα βγάλω κάποιο συμπέρασμα ; Δεν ξέρω. Ίσως αν τον πιέσω αρκετά να καταλάβω κάτι.

Όπως προείπα μας παίζουν κομπολόι.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δεν γνωρίζω για περιστατικά στην Ελλάδα. Αυτό που ξέρω είναι πως σχεδόν όλες οι επιστημονικές μελέτες που έχω διαβάσει για αυτά τα σκευάσματα αναφέρουν στο τέλος και τον χορηγό όπου κατά περίεργο ; λόγο δεν είναι άλλος από τον κατασκευαστή.

Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει και όπως έγραψα σε άλλο νήμα με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω τηλ τον εισαγωγέα του scalibor να ζητήσω διευκρινίσεις από τον εντεταλμένο κτηνίατρο πως προέκυψε και εξασφαλίζει από την σκνιπα προστασία 12 μηνών.

Θα βγάλω κάποιο συμπέρασμα ; Δεν ξέρω. Ίσως αν τον πιέσω αρκετά να καταλάβω κάτι.

Όπως προείπα μας παίζουν κομπολόι.
Κρατάει δε κρατάει 12 μήνες δε σε επηρεάζει σε κάτι. Αφου σου γραφει επίσης οτι για ψυλλους κραταει 4 μήνες , τσιμπουρια 6 οπως πριν. Αρα δεν αλλάζει κατι, καθε 4μηνο το αλλάζεις και παλι.
Εγω του βαζω χειμωνα το ενα καλοκαίρι το αλλο. Χημεια ειναι ολα. Αναγκαστικά δε τα γλιτώνεις.

παντως απο τις εμπειριες που ανταλασσουμε στους δρομους, γνωρίζω πολυ περισσότερα σκυλια με θεμα στο scalibor, αλλα αυτο μου φαίνεται λογικό , ειναι και πιο προσιτό στην τιμή, το φορανε πολλά περισσότερα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Δεν εχω ακουσει τιποτα για αναλογα περιστατικα στην ελλαδα.
Ο δικος μου φορεσε το seresto για περιπου 4-5 μηνες οταν τον πρωτοπηρα, και μετα απο αυτο το διαστημα, εμφανισε ερεθισμο στον λαιμο. Δεν ειναι σιγουρο οτι το προκαλεσε το κολαρο, αλλα εγω καλου κακου το εβγαλα. Δεν το ξαναβαλε μεχρι εναν μηνα πριν, και απο τοτε δεν εχω δει αναλογο προβλημα. Και εμενα με τρομαξε λιγακι αυτο το νεο, αλλα πιστευω πως με καθε εντομοκτονο υπαρχουνε και ρισκα, και καποια σκυλια ειναι πιο ευαισθητα απο αλλα. Σαφως και δεν θελω να κανω πειραματα με την υγεια του σκυλου μου, οπως και κανεις αλλος, ομως οφειλω να πω πως το seresto ειναι κατα τη γνωμη μου το καλυτερο μεσον για εξωαποπαρασιτοση που υπαρχει μεχρι στιγμης. Το scalibor προκαλει πολλα περιστατικα ερεθισμου, ακομα και νευρολογικων προβληματων σε ΠΟΛΥ περισσοτερα σκυλια απο οτι το seresto, το οποιο γι αυτο προτεινουν ολο και περισσοτεροι κτηνιατροι. Με τις αμπουλες ακουω πως σε πολλες εχουν κανει ανωσια τα παρασιτα. Τα χαπια ειναι υπερβολικα δυνατα και προκαλουν και αυτα πολλους θανατους. Οποτε.... μας μενει μονο το seresto. Ελπιζω να ακουσουμε περισσοτερα για ολο αυτο, και τα νεα να ειναι καθησυχαστικα.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κρατάει δε κρατάει 12 μήνες δε σε επηρεάζει σε κάτι. Αφου σου γραφει επίσης οτι για ψυλλους κραταει 4 μήνες , τσιμπουρια 6 οπως πριν. Αρα δεν αλλάζει κατι, καθε 4μηνο το αλλάζεις και παλι.
Αυτό που λες το ξέρω. Αλλά τα εμπορικά κόλπα δεν μου αρέσουν. Άσε που αν δεν έχουν τεκμηρίωση για αυτά που λένε μπορώ να προβώ σε νομικές διαδικασίες εναντίον τους.

Το φύλο οδηγιών της MSD στην Γερμανία δεν λέει τα ίδια...

Και το επαναλάβω πως μόνο scalibor έχω βάλει. Δεν είμαι υπέρ κάποιου συγκεκριμένα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτό που λες το ξέρω. Αλλά τα εμπορικά κόλπα δεν μου αρέσουν. Άσε που αν δεν έχουν τεκμηρίωση για αυτά που λένε μπορώ να προβώ σε νομικές διαδικασίες εναντίον τους.

Το φύλο οδηγιών της MSD στην Γερμανία δεν λέει τα ίδια...

Και το επαναλάβω πως μόνο scalibor έχω βάλει. Δεν είμαι υπέρ κάποιου συγκεκριμένα.



Τι τους πέρασες, πρωταρηδες? Εχει και μερικα αλλα παρεμφερη για την ουσία (δελταμεθρινη) γενικα. Καλυφθηκαν.
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το scalibor προκαλει πολλα περιστατικα ερεθισμου, ακομα και νευρολογικων προβληματων σε ΠΟΛΥ περισσοτερα σκυλια απο οτι το seresto, το οποιο γι αυτο προτεινουν ολο και περισσοτεροι κτηνιατροι.
Το seresto το προτείνουν τα τελευταία 2 χρόνια. Τυχαίο ;

Τυχαίο που τα πετ πρότειναν ξαφνικά την αμπούλα vectra ;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Το seresto το προτείνουν τα τελευταία 2 χρόνια. Τυχαίο ;

Τυχαίο που τα πετ πρότειναν ξαφνικά την αμπούλα vectra ;
τυχαιο δεν ειναι τιποτα, εγω μιλαω βαση αυτων που εχω δει και εχω ακουσει απο αλλους που χρησιμοποιουν η σκαλιμπορ η σερεστο, η αμπουλες. ΟΛΑ ειναι επικινδυνα στο τελος της μερας.... κανενα δεν ειναι ασφαλες για εμας η για το ζωο μας αμεσα η μακροχρονια, κακα τα ψεματα... αλλα τι κανεις γι αυτο? να βαζουμε απλα γη διατομων και να προσευχομαστε οτι δε θα κολλησει κατι? δε με καλυπτει αυτη η λυση.... ουτε τα χημικα μου ειναι ευχαριστα βεβαια, καθολου κιολας... αλλα μεχρι να βρεθει κατι που να ειναι αποδεδηγμενα ασφαλες, δυστυχως πρεπει ο καθενας μας να διαλεξει το δηλητηριο του που λενε
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@medusa την έχω διαβάσει. Θα σου βρω αναλυτικά που αναφέρει ποσο μειώνεται η δράση μετά τις 120 ημέρες ( αν θυμάμαι καλά ). Υπάρχει και μια άλλη scalibor vs seresto vs εμβόλιο....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@medusa την έχω διαβάσει. Θα σου βρω αναλυτικά που αναφέρει ποσο μειώνεται η δράση μετά τις 120 ημέρες ( αν θυμάμαι καλά ). Υπάρχει και μια άλλη scalibor vs seresto vs εμβόλιο....
και εγω κατι θυμαμαι οτι ελεγε οτι μετα τις 120 μερες κατι δεν γίνεται (νομιζω δεν πεθαίνουν οι σκνίπες, βαριέμαι να το ξαναδιαβασω) αλλα σου προσφερει απωθητικη δραση/δεν τσιμπάνε κατι τετοιο για 365. * Δε θυμαμαι καλα, ας το διαβασει οποιος θελει.
Αρα πανω στο κουτακι πολυ εξυπνα εγραψαν οτι μειωνει τον κινδυνο μετάδοσης για 12 μηνες .


Εγω προσωπικα προτιμω σερεστο, ειναι πιο ανθεκτικο σαν κατασκευη, δεν μυριζει, δε χρειάζεται αν το αφαιρεις στο νερό, θαλασσα και είναι γκρι και δε γινεται λασπουρια σαν το λευκο επισης. Και το χειμωνα φετος πηρα Prevendog, εχει και αυτο δελταμεθρινη (ελαφρως μεγαλυτερη ποσότητα απο scalibor ) και είναι γκρι και φτηνότερο.
 
Last edited:


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Χρησιμοποιώ το seresto, πάνω από χρόνο. Δεν έχω κανένα θέμα.

Διάβασα το κείμενο, δεν έχω άποψη αλλά αν δεν γίνει νεκροψία, νεκροτομή για να αποδειχθεί η αιτιώδη συνάφεια, η έρευνα είναι έωλη. Ο ιδιοκτήτης επίσης δεν είναι κτηνίατρος, δεν έχει την ικανότητα της ιατρικής διάγνωσης. Όπως επίσης ένας αριθμός 1700 δεν λέει τίποτε αν δεν συνοδεύεται με άλλα στοιχεία. Γενικά έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά είναι παιχνίδια των εταιρειών για το μοίρασμα της αγοραστικής πίτας.

Στο τέλος, έχουμε να αποφασίσουμε, χημεία με ο,τι κινδύνους συνεπάγεται ή αρρώστιες. Take it or leave it.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Εγώ το έχω βάλει καμιά βδομάδα και ουτε φαγούρα δεν είχε ο σκυλος. Στην Ελλάδα δεν έχει ακουστεί κάτι νομίζω
 


thanasissin

Member
5 Απριλίου 2011
13
1
στις δυο πρωτες ωρες και για τις επομενες 3 μερες ο σκυλος μου ανεπτυξε αλλεργια στο αναπνευστικο

το εβγαλα και προτιμησα τη λυση του χαπιου και της αμπουλας
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
H vectra προτείνεται όλο και περισσότερα με το σκεπτικό ότι ούσα πιο καινούριο φάρμακο οι σκνίπες δεν έχουν αναπτύξει (ακόμα) ανοσία στο συνδυασμό της. Μέχρι να αναπτύξουν και να ψαχνόμαστε πάλι..

Προσωπικά πλέον δεν βάζω κολάρο. Της προκαλούν κάθε φορά δερματικά προβλήματα και θεωρώ ότι καλύπτουν το κεφάλι μόνο. Βάζουμε μόνο αμπούλα και κάθε απόγευμα το αγαπημένο μας (not) σπρέι σιτρονέλλας (που μεταξύ μας θεωρώ ότι αν ψεκαστεί σωστά και όχι ένα φσιτ και τέλος είναι πιο αποτελεσματικό)
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Ο καθε οργανισμός είναι διαφορετικός το δικό μου ουτε φαγούρα δεν είχε με το σερεστο. Ο κτηνιατρος και φιλος μου είπε ότι είναι το καλύτερο και με λιγότερες παρενέργειες από το άλλο γνωστό κολαρο. Πριν διατεθεί κάθε προϊόν το ελέγχουν. Σιγουρα όλα τα προϊόντα έχουν βαθμό επικυνδινοτητας καθώς πρόκειται για φάρμακα και φυτοφάρμακα ακόμα και οι αμπούλες.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
H vectra προτείνεται όλο και περισσότερα με το σκεπτικό ότι ούσα πιο καινούριο φάρμακο οι σκνίπες δεν έχουν αναπτύξει (ακόμα) ανοσία στο συνδυασμό της. Μέχρι να αναπτύξουν και να ψαχνόμαστε πάλι..

Προσωπικά πλέον δεν βάζω κολάρο. Της προκαλούν κάθε φορά δερματικά προβλήματα και θεωρώ ότι καλύπτουν το κεφάλι μόνο. Βάζουμε μόνο αμπούλα και κάθε απόγευμα το αγαπημένο μας (not) σπρέι σιτρονέλλας (που μεταξύ μας θεωρώ ότι αν ψεκαστεί σωστά και όχι ένα φσιτ και τέλος είναι πιο αποτελεσματικό)
H σιτρονέλλα, σύμφωνα με τον κτηνίατρο, όσο καλά και να ψεκαστεί το σκυλί δεν κρατάει παραπάνω από 20 λεπτά.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
H σιτρονέλλα, σύμφωνα με τον κτηνίατρο, όσο καλά και να ψεκαστεί το σκυλί δεν κρατάει παραπάνω από 20 λεπτά.
Για αυτό και είμαι η τρελή της γειτονιάς και έχω το σπρέι μαζί μου όταν βγαίνουμε βόλτα :ROFLMAO: και μετά σπίτι καλό χτένισμα να φύγει από πάνω της. Εννοείται βάζουμε και vectra. Κολάρο όχι πια, της κάνει τεράστιες πληγές δυστυχώς
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Για αυτό και είμαι η τρελή της γειτονιάς και έχω το σπρέι μαζί μου όταν βγαίνουμε βόλτα :ROFLMAO: και μετά σπίτι καλό χτένισμα να φύγει από πάνω της. Εννοείται βάζουμε και vectra. Κολάρο όχι πια, της κάνει τεράστιες πληγές δυστυχώς
Το πρόγραμμα που ακολουθούσα με τον Μαικ και αν το δέχεται θα συνεχίσω και με τον μικρό είναι: Νοεμβρη - Μαρτιο μόνο κολάρο και Μαρτιο-Οκτ και vectra μαζί. Το καλοκαίρι έβαζα και σιτρονέλλα στην αρχή, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι στις 2+ ώρες που είσαι έξω δεν κάνει τίποτα και τσάμπα βασανίζεται και το ζώο που δεν την θέλει.
Επίσης αποφεύγουμε τα χόρτα και τα νερά και όσο το δυνατόν λιγότερο στατικός. Ο σκύλος εν κινήσει έχει λιγότερες πιθανότητες να τον τσιμπήσει σκνίπα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Το πρόγραμμα που ακολουθούσα με τον Μαικ και αν το δέχεται θα συνεχίσω και με τον μικρό είναι: Νοεμβρη - Μαρτιο μόνο κολάρο και Μαρτιο-Οκτ και vectra μαζί. Το καλοκαίρι έβαζα και σιτρονέλλα στην αρχή, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι στις 2+ ώρες που είσαι έξω δεν κάνει τίποτα και τσάμπα βασανίζεται και το ζώο που δεν την θέλει.
Επίσης αποφεύγουμε τα χόρτα και τα νερά και όσο το δυνατόν λιγότερο στατικός. Ο σκύλος εν κινήσει έχει λιγότερες πιθανότητες να τον τσιμπήσει σκνίπα.
Να ρωτήσω , τα συνδυάζετε και με το εμβόλιο για το καλαζάρ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3