Πάει να γλιψει τα τσισα της!!!


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Καλησπέρα εδώ και δυο τρεις μέρες έχω δει την μικρή μου όταν κάνει τσισα πάει να τα γλύψει!Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό????? Είναι 11 μηνών και εδώ και δύο εβδομάδες είναι στην πρώτη της περίοδο. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο απλά το αναφέρω.Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα πήγαινε στην πάνα μόνο,εδώ και κάνα μήνα που έχει ανοίξει ο καιρός πάει στη βεράντα (εκεί που πήγαινε και η προηγούμενη σκυλίτσα μου 16 χρόνια,στο ίδιο σημείο)
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
@Billias83 οταν κανει τσισα εξω η μεσα παει να τα γλυψει? αν τα κανει μεσα και μετα παει να τα γλυψει, μπορει να το κανει για να μην τα δεις. αλλος ενας λογος θα μπορουσε να ειναι γιατι διψαει περισσοτερο τωρα με την αποτομη ζεστη, και μπαινει σε ενστικτο επιβιωσης και προσπαθει να πιει τα ουρα της. εχε καλου κακου ενα μπουκαλι μαζι στις βολτες, ειδικα στις μεγαλες, και βαζε που και που λιγο νερακι να πινει. τελος μπορει να το κανει επειδη της κανει εντυπωση η μυρωδια του αιματος που μπορει να βγαινει μαζι με τα ουρα, και αυτο καθολου απιθανο.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
@Billias83 οταν κανει τσισα εξω η μεσα παει να τα γλυψει? αν τα κανει μεσα και μετα παει να τα γλυψει, μπορει να το κανει για να μην τα δεις. αλλος ενας λογος θα μπορουσε να ειναι γιατι διψαει περισσοτερο τωρα με την αποτομη ζεστη, και μπαινει σε ενστικτο επιβιωσης και προσπαθει να πιει τα ουρα της. εχε καλου κακου ενα μπουκαλι μαζι στις βολτες, ειδικα στις μεγαλες, και βαζε που και που λιγο νερακι να πινει. τελος μπορει να το κανει επειδη της κανει εντυπωση η μυρωδια του αιματος που μπορει να βγαινει μαζι με τα ουρα, και αυτο καθολου απιθανο.
Ευχαριστώ για την απάντηση,,,,όταν κάνει τσισα στη πάνα ούτε καν ασχολείται,τα κάνει και φεύγει.Μονο έξω στη βεράντα το κάνει!!!Αυτό υποπτεύθηκα και εγώ ίσως απτή μυρωδιά του αίματος,,,γιατί νεράκι έχει πάντα γεμάτο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
να ρωτησω, 11 μηνων τα κανει ακομα σε πανες και εντος σπιτιου? (και το μπαλκονι σπιτι το πιανω)
βολτες δε βγαινει? εδω και καιρο θα επρεπε να ειχανε κοπει και πανες και μπαλκονια και να υπαρχει ενα σταθερο προγραμμα φαγητου και βολτας
και επισης εαν πηγαινει στο ιδιο ακριβως σημειο που τα εκανε και το αλλο σκυλι, χρειαζεται ενα υπερβολικα καλο καθαρισμα να φυγει μια για παντα ολη η μυρωδια που εχει μεινει. ξυδια, ειδικα σκευασματα απο πετ σοπ, τετοια πραγματα.... θελει δουλειτσα. δεν ειναι οτι καλυτερο ενος χρονου σκυλι να τα κανει ακομα στο σπιτι και σε πανα....
 
  • Like
Reactions: Chrismyrts


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
να ρωτησω, 11 μηνων τα κανει ακομα σε πανες και εντος σπιτιου? (και το μπαλκονι σπιτι το πιανω)
βολτες δε βγαινει? εδω και καιρο θα επρεπε να ειχανε κοπει και πανες και μπαλκονια και να υπαρχει ενα σταθερο προγραμμα φαγητου και βολτας
και επισης εαν πηγαινει στο ιδιο ακριβως σημειο που τα εκανε και το αλλο σκυλι, χρειαζεται ενα υπερβολικα καλο καθαρισμα να φυγει μια για παντα ολη η μυρωδια που εχει μεινει. ξυδια, ειδικα σκευασματα απο πετ σοπ, τετοια πραγματα.... θελει δουλειτσα. δεν ειναι οτι καλυτερο ενος χρονου σκυλι να τα κανει ακομα στο σπιτι και σε πανα....
Μα δεν ρώτησα για τις βόλτες...στις βόλτες κάνει τσισα και δεν μένουμε εκεί έτσι ώστε να ασχοληθεί,συνεχίζουμε.παντα έχω μια πάνα στο σπίτι αν θελήσει ιδίως το βράδυ να κάνει την ανάγκη της η όποτε θέλει!Και Ξυδιά έβαλα και χλωρίνες και από όλα.Μια κυρία μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο το προηγούμενο σκυλί αλλά το σημείο(μου το ανέλυσε η γυναίκα αλλά δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία τώρα να το αναλισω γιατί θα ανοίξετε άλλο θέμα...).
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Μα δεν ρώτησα για τις βόλτες...στις βόλτες κάνει τσισα και δεν μένουμε εκεί έτσι ώστε να ασχοληθεί,συνεχίζουμε.παντα έχω μια πάνα στο σπίτι αν θελήσει ιδίως το βράδυ να κάνει την ανάγκη της η όποτε θέλει!Και Ξυδιά έβαλα και χλωρίνες και από όλα.Μια κυρία μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο το προηγούμενο σκυλί αλλά το σημείο(μου το ανέλυσε η γυναίκα αλλά δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία τώρα να το αναλισω γιατί θα ανοίξετε άλλο θέμα...).
Από την μικρή εμπειρία που έχω με τον σκύλο μου (τώρα κοντεύει 10 μηνών): όσο αφήνεις πάνα, θα τα κάνει εκεί. Εμάς όποτε την έβλεπε, έριχνε κι ενα κατούρημα. Την εξαφανίσαμε και τα κάνει πάντα στην βόλτα (3 βόλτες την ημέρα: 40 λεπτά το πρώι, 1,5 ώρα το μεσημέρι, 1 ώρα αργά το βράδυ). Δεν έχει κάνει τίποτα στο σπίτι και στο μπαλκόνι από 7 μηνών (τον έχουμε από 5 μηνών).
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Δεν το ξαναέκανε με το που τελείωσε η περίοδος άρα λογικά πρέπει να ήταν απτή περίοδο να μύριζε το αίμα όπως είπε και ο The Best boy Ευχαριστω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν δεν έχεις ιδιαίτερα μικρόσωμο σκυλάκι, εξαφάνισε την πάνα, είναι να σα να την προσκαλεί να λερώσει εκεί. Από την άλλη δε θα προσπαθούσα να εξαφανίσω τη μυρωδιά από τη βεράντα, δηλαδή ναι μεν καθαρίζεις, αλλά όχι και να βγάλεις μια φλούδα πάτωμα για να μην της μυρίσει και ξαναπάει!

Προσωπικά δεν το βρίσκω κακό αν υπάρχει μπαλκόνι/ταράτσα να ξέρει ο σκύλος ότι υπάρχει η εναλλακτική να λερώσει εκεί σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δε μπορείς να τη βγάλεις βόλτα ή θα τη βγάλεις πολύ αργότερα από το σύνηθες. Λογικά ένας σκύλος που έχει μάθει την τουαλέτα έξω και βγαίνει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα, θα χρησιμοποιήσει την εναλλακτική μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης και όχι συστηματικά.
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Δεν το ξαναέκανε με το που τελείωσε η περίοδος άρα λογικά πρέπει να ήταν απτή περίοδο να μύριζε το αίμα όπως είπε και ο The Best boy Ευχαριστω.
Παρόλα αυτά πρέπει να λύσεις και το θέμα της τουαλέτας.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3