Πάνα ή εξω


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Θέλω τη γνωμη σας ...τον τελευταίο καιρό έχει μάθει και τα κάνει όταν τον βγάζω έξω ενώ σπίτι τα κάνει ελάχιστες φορές κυρίως όταν λείπω ωρες ...την πάνα που την είχε τόσο καιρό να την βγάλω τελείως ή όχι ... Περιπου 3 μηνών κουταβι
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αναλογα πόσες ώρες λείπεις, μην περιμένεις να μπορεί να κρατηθεί πχ 8ωρο ακόμα.
Σε εμένα δούλεψε πολύ η βεράντα.... ώσπου να μάθει να κρατιέται αρκετά, τα έκανε έξω στη βόλτα αλλά για το βράδυ ή όταν ήμουν δουλεία, έβγαινε στη βεράντα.

Η πάνα σε εμας δεν λειτούργησε ποτέ, για κάποιον λόγο...
 




Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Ελεύθερος στο σπίτι και δεν έχω μπαλκόνι ....άμα δεν κρατηθεί τα κάνει 90%στην τουαλέτα μόνο μια φορά του έφυγαν στο σαλόνι...απλά σκέφτηκα να βγάλω την πάνα και να τον μαλωνω όταν τα κάνει μέσα οπουδήποτε αλλά φοβάμαι ότι αν τον μαλωνω όταν τα κάνει στην τουαλέτα θα βρει άλλο μέρος στο σπιτι
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Να μην τον μαλωνεις για κανενα λογο που σχετιζεται με την τουαλετα. Μονο να επιβραβευεις οταν κανει κατι επιθυμητο.
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Μαλωμα εννοω όταν κάνει κάπου που δεν πρέπει απλά λέω ένα όχι και δεν ασχολούμαι λίγο μαζί του ενώ αντίστοιχα έξω τον επιβραβευω και δίνω και λιχουδια και τώρα προτιμάει έξω αν και δεν με προειδοποιεί πάντα οπότε συνήθως πρέπει να υπολόγιζε ανά κάποιες ωρες
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αναλογα πόσες ώρες λείπεις, μην περιμένεις να μπορεί να κρατηθεί πχ 8ωρο ακόμα.
Σε εμένα δούλεψε πολύ η βεράντα.... ώσπου να μάθει να κρατιέται αρκετά, τα έκανε έξω στη βόλτα αλλά για το βράδυ ή όταν ήμουν δουλεία, έβγαινε στη βεράντα.

Η πάνα σε εμας δεν λειτούργησε ποτέ, για κάποιον λόγο...
Δεν μπορώ να αλλάξω ούτε λέξη, όσον αφορά και τα δύο σκυλιά μας.
Απλά, σε εμάς (και μέχρι να μετακομίσουμε), η βεράντα δούλευε σχεδόν πάντα (4ος όροφος), είτε είμασταν σπίτι, είτε όχι... με εξαίρεση τις πολύ κρύες μέρες, που δεν έβγαιναν ούτε από μόνα τους και κλείναμε την πόρτα... τις κρύες μέρες χτυπούσαν την πόρτα για να βγουν...
Όταν μετακομίσαμε πέρισυ, άρχισαν να κρατιούνται πλέον... γιατί, όταν λείπουμε δεν τα αφήνουμε ποτέ στον κήπο...

Με τη μακαρίτισα τη Νίνα μου, όμως, είχε δουλέψει πάνα... η οποία πήγαινε σιγά-σιγά προς τη βεράντα... μετά, η πάνα (στην βεράντα πλέον), αντικαταστάθηκε από στρωμένες εφημερίδες... και μετά είχε συγκεκριμένη γωνία στην υδρορόη της βεράντας...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Άρα δηλαδή καλό είναι ακόμη και όταν μάθει ή πάνα να υπάρχει πάντα κάπου στο σπιτι ?
όχι κάπου στο σπιτι.... μην αφήσεις τετοιο περιθώριο... Πρέπει να είναι σε βόλτα ή στην ανάγκη στη βεράντα/αυλή/μπαλκόνι. Όχι ομως μεσα στο σπιτι
 








ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τότε στη θεση σου ή θα το μάθαινα να πηγαίνει στην εξώπορτα για να περιμενει να το βγάλω (με λουρι) για κατουρημα επιτόπου εξω από το σπιτι ή στην βόλτα αποκλειστικά. Το να αφήσεις ες αεί πάνα μεσα στο σπίτι, για εμενα ειναι επικίνδυνο να μη μάθει ποτέ σωστά.
Μην κοιτάς τώρα που ως μικρο, δεν κρατιέται. Μεγαλώνοντας δεν θα εχεις τετοιο θέμα και θα βολεύεται στις βολτες.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Είναι μικρός ακόμα κι αν λείπεις για δουλειά πχ δε θα μπορεί να κρατηθεί, οπότε βρες ένα σημείο στο σπίτι και βάζε του πάνα. Απλά μην του αλλάζεις σημείο, θα μπερδευτεί...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Μην τον μαλώσεις καθόλου, ποτε δεν ξέρεις αν έστω και παροδικά ,πχ λόγω ασθένειας δίκης σου η δίκης του, σου χρειαστεί μια φορά να παει στην πάνα στο μέλλον...
Εγω θα έλεγα ότι ειναι λίγο νωρίς 3 μηνών να αφαιρέσεις την πάνα τελείως, πιθανόν να έχεις κάποια ατυχηματακια μέχρι να μπορεί να κρατηθεί αρκετά (5-6 μηνών περιπου) και να σας πάνε πίσω στην εκπαίδευση. Το ότι ήδη προτιμάει το κατούρημα έξω ειναι θετικό!
Σε κανα-δυο μήνες αφαίρεσε την πάνα, όταν ήδη δεν θα την χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου
 
  • Like
Reactions: Estranged




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εφόσον το ζώο έχει αρχίσει να τα κάνει έξω, δούλεψε το να τα κάνει μόνο έξω.
Μέσα στο σπίτι περιόρισε το κάπου όταν λείπεις και μην δίνει σημασία αν τα κάνει.
Το θέμα είναι όταν θα είσαι εσύ παρόν όσες φορές θα του έρθει να τα κάνει να υπάρχει κτεύθυνση από σένα.
Το όλο θέμα έγκειται στο πόσο θα σφουγγαρίζεις...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981