Πέθανε κανισάκι 3 μηνών


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ΌΧΙ, Η κυρία Ιουλία είναι εντελώς άλλη ιστορία. Αυτή η κλίκα που αναφέρω είναι γνωστή σε όλους. Η Ιουλία, φέρνει σκυλιά αποκλειστικά από έξω, από puppy mills κλ΄π.
Οι άλλοι κάνουν μία ΑΘΛΙΑ εκτροφή,έχουν άπειρες φυλές ανακατεμένες σε άθλια κατάσταση και όταν έρχεται πελάτης του εμφανίζουν 4-5 σκυλιά χτενισμένα με φιόγκους επάνω στους καναπέδες του σπιτιού τους.
Και αν κάποιος πάει στη ταράτσα η στην αποθήκη τους θα δει τη πραγματική κατάσταση.
Μιλάμε δηλαδή για παπυ μιλς μικρότερης κλίμακς. Ο ΚΟΕ δεν τα ξέρει αυτά? Τα ξέρει - γιατί δεν΄κάνει κάτι? Διαγραφή - γιατί να είναι εγγεγραμμένοι και να παίρνει μπάλα και τον όμιλο η κακή φήμη?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν νομίζω, ο ΚΟΕ ,είναι υποχρεωμένος να διαπιστώνει αν η γένα που του έχει δηλώσει ο εκτροφέας πληρεί όλες τις προυποθέσεις. Αν ο εκτροφέας δεν δηλώσει τη γένα και χαρίσει - πουλήσει τα κουτάβια ο ΚΟΕ δεν εμπλέκεται πουθενά.
Σε ιδανικές συνθήκες και στο εξωτερικό αν γίνουν πολλές ενστάσεις η καταγγελίες για κάποιο εκτροφείο ο χ ΚΟΕ μπορεί να διαγράψει τον εκτροφέα και να μη δεχτεί να του ξανά γράψει γένα,αλλάφαντάζομαι ότι αυτό θέλει μία ολόκληρη διαδικασία, πειθαρχικά κλπ.
Στην Αγγλία ο Κυνιολογικός όμιλος τους, διέγραψε ένα εκτροφείο Golden, πριν πολλά χρόνια,αλλά αυτό είχε γίνει γιατί ο εκτροφέας έγραφε κουτάβια χωρίς τις απαραίτητες εξετάσεις νομίζω των γονιών η δήλωνε ότι οι εξετάσεις είχαν γίνει ενω δεν είχαν. Δεν μπορω να θυμηθώ την ιστορία. Αλλά και πάλι ήταν για κουτάβια εγγεγραμένα.
Η μόνη περίπτωση να σταματήσουν αυτοί οι απατεώνες ,είναι με μηνύσεις. Αλλιώς θα συνεχίσουν...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το σκύλο τον πήρα έπειτα από πολύ ψάξιμο στο internet και αυτή ήταν η μονη εκτροφέας για κανισακια.
Δυστηχώς Μαρία δεν γίνεται να αποκτήσεις ένα σκύλο απο το διαδίκτυο. Πρέπει να ρωτήσεις ή να πας σε μια έκθεση να δεις τους εκτροφείς, δεν συμφωνώ ότι ήταν/είναι η μόνη εκτροφέας για poodle αφου με τα μάτια μου είδα αρκετά μεγάλα και μικρά κανίς σε μια πρόσφατη έκθεση. Απο που ξεφυτρώσανε αυτα?
Επειδί απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι θέλεις ένα σκύλο αλλά προσπάθησε να μη βιαστείς την επόμενη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δυστηχώς Μαρία δεν γίνεται να αποκτήσεις ένα σκύλο απο το διαδίκτυο. Πρέπει να ρωτήσεις ή να πας σε μια έκθεση να δεις τους εκτροφείς, δεν συμφωνώ ότι ήταν/είναι η μόνη εκτροφέας για poodle αφου με τα μάτια μου είδα αρκετά μεγάλα και μικρά κανίς σε μια πρόσφατη έκθεση. Απο που ξεφυτρώσανε αυτα?
Επειδί απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι θέλεις ένα σκύλο αλλά προσπάθησε να μη βιαστείς την επόμενη
Να σου πω κάτι? Στον πρώτο μου σκύλο κι εγώ είχα μιλήσει με την εκτροφέα σε έκθεση και πήγα εκεί και πήρα σκύλο και συμπαθεστάτη μου φάνηκε και μετά όσο είδατε τα χαρτιά τα είδα κι εγώ...Εκ των υστέρων έμαθα που έπεσα...
 


maria86

Member
17 Νοεμβρίου 2010
23
0
Σας ευχαριστώ όλους....
Ο ΚΟΕ δεν μπορει να κανει κατι...μου ειπαν να βάλω δικηγόρο...
τεσπα.... δεν θα το αφησω ετσι.....
και τα ζωακια εγω τα βλεπω σαν ανθρωπους ....ειναι απανθρωποι ολοι αυτοι....εχω μεγαλο θυμο μεσα μου....

ααα....για αυτη την εκτροφεα τι ξερουμε??? http://www.blackmoonrising.gr/gr_home.htm
θα παω να δω.... αν και απο το τηλ τα πουλαει πολυ ακριβα!
ακουστηκε υπευθυνη! αν τα σκυλακια ειναι υγιεστατα δεν με νοιαζει η τιμη....
θα παω απο κοντα να δω...
 






maria86

Member
17 Νοεμβρίου 2010
23
0
αυτο θα κανω.....
παντως δινει ολα τα χαρτια....πρωτο εμβολιο, εξετασεις, μικροτσιπ, πιστοποιητικα, οφθαλμολογικος ελεγχος.
και μαλιστα μου ειπε οτι κουταβι θα μπορω να παρω μετα απο 10 μερες ωστε να γινουν 2 μηνων.
Επίσης, ειπε οτι καλο θα ηταν να συζητησουμε πρωτα για το κουταβι απο κοντα, συμπεριφορα, αν εχω σκοπο να το βαλω για διακρίσεις και αλλα που δεν θυμαμαι.....
Εκτρεφει μονο toy κανις, τα οποια ειναι απο γερμανια (αν θυμαμαι καλα)
τιμη 1000ευρω! εκει επαθα σοκ!
Ξεκιναω οικονομια! :)

θα το ψαξω.... θα παρω και την κυρια Λιατση (ειδα το video που στειλατε). Εχει και αυτη διακρισεις.....
 




maria86

Member
17 Νοεμβρίου 2010
23
0
Δυστηχώς Μαρία δεν γίνεται να αποκτήσεις ένα σκύλο απο το διαδίκτυο. Πρέπει να ρωτήσεις ή να πας σε μια έκθεση να δεις τους εκτροφείς, δεν συμφωνώ ότι ήταν/είναι η μόνη εκτροφέας για poodle αφου με τα μάτια μου είδα αρκετά μεγάλα και μικρά κανίς σε μια πρόσφατη έκθεση. Απο που ξεφυτρώσανε αυτα?
Επειδί απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι θέλεις ένα σκύλο αλλά προσπάθησε να μη βιαστείς την επόμενη
η μονη που βρηκα στο internet οχι σε εκθεσεις......
ειδα πολλες καταχωρησεις και υπεθεσα οτι θα ηταν ολα μια χαρα.... που να το φανταστω.....
δεν ηξερα οτι υπηρχαν εγκληματιες.... δεν το φανταστηκα εκεινη την ωρα....
 


maria86

Member
17 Νοεμβρίου 2010
23
0
είχατε δίκιο...... υπάρχει και άλλο ένα μέλος που έχει αγοράσει από εκεί σκυλάκι....
 
Last edited by a moderator:




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
View attachment 13572 αυτο ηταν το μωρακι μου( η Μιλη)......! τουλαχιστον ξερω οτι οσο εζησε ηταν ευτυχισμενο....
κοντευω να τρελαθω
Ε οχι και να τρελαθεις! Και ποιος θα φροντιζει το επομενο κουταβακι που θα παρεις και θα σε συντροφευει για πολλα πολλα χρονια...? Maria>Cool...:cool:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
αυτο θα κανω.....
παντως δινει ολα τα χαρτια....πρωτο εμβολιο, εξετασεις, μικροτσιπ, πιστοποιητικα, οφθαλμολογικος ελεγχος.
και μαλιστα μου ειπε οτι κουταβι θα μπορω να παρω μετα απο 10 μερες ωστε να γινουν 2 μηνων.
Επίσης, ειπε οτι καλο θα ηταν να συζητησουμε πρωτα για το κουταβι απο κοντα, συμπεριφορα, αν εχω σκοπο να το βαλω για διακρίσεις και αλλα που δεν θυμαμαι.....
Εκτρεφει μονο toy κανις, τα οποια ειναι απο γερμανια (αν θυμαμαι καλα)
τιμη 1000ευρω! εκει επαθα σοκ!
Ξεκιναω οικονομια! :)

θα το ψαξω.... θα παρω και την κυρια Λιατση (ειδα το video που στειλατε). Εχει και αυτη διακρισεις.....
Ολη η οικογενεια [πατερας, γοιοι και νυφη) ασχολειται με οτι συνεπαγεται γυρο απο τον σκυλο!
Εκτροφη, εκπαιδευση, πανσιον, πετσοπ και καλλοπισμω- τα κανουν ολα!!
Η ιδια δεν εκτρεφει μονο κανις toy, αλλα και γιγας.


Οσο για το, αν ο ΚΟΕ θα μπορουσε να κανει κατι: ΕΑΝ εκανε σωστη δουλεια- και τους σωστους ελεγχους- θα μπορουσε!!
Οπος ειπε και η κατερινα- στο εξωτερικο διαγραφονται εκτροφεις και δεν μπορουν να ξαναγραφουν γεννες τους στο γεννεολογικο, εαν γινουν αντιλειπτα καπιοα σοβαρα παραπτοματα.
Και με αυτην την "διαγραφη" συνεπαγεται βεβαια και ο αποκλεισμος απο εκθεσεις και οτι δραστιριοτητες του ομιλου.
Εδω για της περισσοτερες φυλες- και ειδικα οταν δεν υπαρχει ομιλος φυλης- δεν γινεται κανενας απολυτος ελεγχος.
Ο καθενας εγγραφει γεννες, οσο τους καπνισει- αρκει οι γεννητορες να εχουν και αυτα εγγραφτει και την σωστη ηλικια!

Ξερω και εγω πια αρκετους απο δαυτους, που παραγουν κουταβια αβερτα, υπο την "αιγιδα" του ΚΟΕ, εμφανιζονται και στης εκθεσεις και το παιζουν σοβαροι εκτροφεις. Αλλα backstage εχουν τα σκυλια τους, οπος το περιγραφει η κατερινα- και το χειροτερο ζευγαρονουν τις θυληκες σε καθε οιστρο και πουλανε τα κουταβια μια δηλομενη στον ΚΟΕ με χαρτια- μια χωρις.
Δεν ειναι λιγοι αυτοι που κανουν αυτο το "επαγελμα" και επειδη μια μεριδα του κοσμου εχει μαθει πια μερικα πραγματα για εκτροφεις και ΚΟΕ και λοιπα, κανουν και χρυσες δουλειες ετσι- και δυστυχος γινονται και ολο και πιο πολυ

Για μενα ο ΚΟΕ εχει αποτυχει εδω και χρονια σε αυτο το θεμα!
Πλεων δεν μπορω να συστηνω κανεναν ελληνα εκτροφεα- εαν δεν τον ξερω προσωπικα και πολυ καλα!

@μαρια
Ελπιζω να κινηθεις νομικα!! Και να τους κλεισουν την επιχειρηση!!!
 
Last edited:


maria86

Member
17 Νοεμβρίου 2010
23
0
1000 ευρω για Κανις? Που ζω ρε παιδια? Ειναι πολλα, ή εγω ειμαι ''αλλου''?

δεν ζεις αλλου......... ειναι παρα πολλα...........
Αυτοι ζουν αλλου....



Εχω τοσο φοβο μεσα μου....που δεν ξερω ποτε θα μου περασει ωστε να παρω κουταβακι........
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παιδιά 1.000 ευρώ είναι μια συνηθισμένη τιμή για εκτροφικό σκύλο.
Το αν είναι λίγα ή πολλά δεν θα το κρίνω εγώ αλλά ο εκτροφέας.
Έχει συζητηθεί πολλές φορές, πως με την σωστή εκτροφή συνήθως δεν έχεις κέρδος, αλλά βάζεις και από την τσέπη σου.
Τα έξοδα ενός σωστού εκτροφέα είναι πολλά, εξετάσεις υγείας, έξοδα για τις εκθέσεις κλπ κλπ.
Θα βρω το link και θα σας παραθέσω να δείτε πόσα έξοδα έχει ένας εκτροφέας και γιατί αυτή η τιμή δεν είναι καθόλου "αλλού"

Εξ'αλλου ο καθένας αξιολογεί διαφορετικά τον προσωπικό χρόνο που διαθέτει για την σωστή εκτροφή.
 








ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Περίπου 0.18Ε την ημέρα...

5Ε το πακέτο τσιγάρα την ημέρα? Είναι πολλά ή εγώ είμαι "αλλού"? ;)
Δεν το εννουσα ετσι, γιατι ετσι τιποτα δεν ειναι ακριβο ουτε και φτηνο. Απλως εριξα μια γρηγορη ματια σε αγγελιες και ειδα πολυ χαμηλοτερες τιμες. Τωρα αν καποιο σκυλακι ειναι ΤΟΡ μπορει να κανει και 10.000 δεν εχω προβλημα και ουτε μπορει καποιος να βαλει το δικο του οριο. Καποια πραγματα δεν τιμολογουνται ετσι απλα...Εγω μιλησα για την γενικη ''μαζα'' της φυλης και ποιες ειναι οι τιμες της...1000 Ε δινεις σε πολυ επωνυμα εκτροφεια του εξωτερικου και παιρνεις τα παντα γυρω απο το κουταβι+συν τα διαβατηρια-αεροπλανα κλπ. Και κατι σοβαρα πεντιγκρι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95