Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα για να μην ταλαιπωρηθεί το κουτάβι. Όσο για το ασβέστιο θα το κοιτάξω αύριο κιόλας.
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
και αφού σκέφτηκα ότι ίσως δεν παράσει και τόσο καλά αν πέσει σε λάθος χέρια το αγόρασα γνωρίζοντας ότι πρέπει να το βοηθήσω.
φιλε καλα εκανες κ το πηρες το κουταβι.μη μασας!σεβαστη η γνωμη του καθενος αλλα σημασια εχει το πως κ τι σκεφτεσαι εσυ! αν δεν το επαιρνες εσυ, το πιο πιθανο δεν ηταν να παει το κουταβι για "φουντο"; αφου κανενας "ψαχμενος" δεν θα το επαιρνε; τοτε θα ηταν καλα;μην τρελαθουμε!
περαστικα του κ καλως ορισες στο forum!
 




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Τώρα που θα ερθει άλο στην θέση του είναι καλύτερα ?

Συγκεκριμένη ερώτηση που περιμένει συγκεκριμένη απάντηση ..
ετσι κ αλλιως δεν θα ερχοτανε?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ετσι κ αλλιως δεν θα ερχοτανε?
Πολύ υπέυθυνη στάση.

Φοράς και γούνες ?

Πετάς και τα σκουπίδια σου στα δάση ?

Στις παραλίες ? Μήπως έχεις βγάλει την αποχέτευση του παράνομου εξοχικού σου στην θάλασσα ?

Ετσι κι αλλιώς θα τα κάνουν οι άλλοι ...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Πολύ υπέυθυνη στάση.

Φοράς και γούνες ?

Πετάς και τα σκουπίδια σου στα δάση ?

Στις παραλίες ? Μήπως έχεις βγάλει την αποχέτευση του παράνομου εξοχικού σου στην θάλασσα ?

Ετσι κι αλλιώς θα τα κάνουν οι άλλοι ...
παει εσυ εχεις τζαζεψει εντελως!τι λες παιδακι μου?
τι σχεση εχουν ολα αυτα!!!!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τεράστια. ;)

Επίσης εδω είναι forum και σχολιάζονται τα γραφόμενα.

Δεν νομίζω ότι από τα γραφόμενά μου σου έχω δώσει το δικαίωμα να με αποκαλείς "παιδάκι μου"

Από τα δικά σου γραφόμενα σχολιάζω και λέω ότι το να λές ότι έτσι κι αλλιώς άλλο κουτάβι θα ερχόταν στην θέση του είναι

- ανεύθυνο

- εγωιστικό

- και δείχνει ότι δεν υπάρχει καμία άλλη ευαισθησία πλήν αυτών που σταματούν στην εμφάνιση και στα γλυκά μάτια ενός δυστυχισμένου ζώου.

Και περιμένω σοβαρό αντεπιχείρημα σε αυτά ...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αν δεν ηταν αυτος θα ηταν καποιος αλλος!φαυλος κυκλος!νομιζεις οτι η λυση ειναι αυτη?τουλαχιστον η αμεση?
μπορεις εσυ με την σταση σου να αλλαξεις αποψη σε εκατομμυρια κοσμο?
υπαρχουν ενα σωρο αλλοι τροποι....
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ντενης, εγω ξερεις ποτε πιστευω πως θα λυξει το θεμα με τα εργοστασια κουταβιων?οταν οι εκτροφεις αρχισουν κ πουλανε φθηνοτερα τα κουταβια τους..
ο αγοραστης μετα θα χει να διαλεξει αναμεσα σε συο διαφορετικα ζωα με την ιδια ομως τιμη.ποιο λες να διαλεξει?μεγαλο το θεμα...
 




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ρε παιδια αν δεν απαγορευτει η εισαγωγη σκυλων σε πετσοπ ολα ειναι μπουρδες....
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
οπωσδηποτε οχι!
αν πηγαινε για ευθανασια θα ηταν καλυτερα;
συγκεκριμενη ερωτηση που θελει συγκεκριμενη απαντηση..
μακαρι να πηγαιναν για ευθανασια...για πειραματα πανε, αν οχι απο ασθενειες..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
αν πηγαινε για ευθανασια θα ηταν καλυτερα;
συγκεκριμενη ερωτηση που θελει συγκεκριμενη απαντηση..
Ναι, θα ήταν καλύτερα.
Αν δεν υπήρχε ζήτηση θα πήγαινε ένα κουτάβι για ευθανασία, δυο, τρία, πέντε, δέκα και μετά ο πετσοπας θα συνειδητοποιούσε ότι είναι ασύμφορο το σκυλεμποριο και δεν θα ξανάφερνε κουτάβια στο μαγαζί του.

Τώρα για το ένα που σώθηκε υποφέρουν/βασανίζονται/πεθαινουν 1000. Καλυτερα ή χειρότερα? ;)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
παντως η κατασταση δεν σωζεται με το σκεπτικο να σταματησει η αγορα των σκυλων απο πετσοπ.
θα ηταν πρακικο δεν διαφωνω αλλα πρεπει να το ακολουθησουν εκατομμυρια κοσμος απο ολο τον πλανητη και για πολλα ετη!
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
εγω το μονο που μπορω να σκεφτω για λυση ειναι, πρωτον χαμηλωνουμε ολοι οι εκτροφεις τιμες, δευτερον καταγγελουμε καταστηματα που δεν εχουν αδεια πωλησης κουταβιων(κ ζωων γενικα) κ ειναι πολλα...παρα πολλα...(80%). κ τριτον να κανουμε κατι να κλεισουμε τα ιδια τα εργοστασια κουταβιων!μονο ετσι...αλλιως σταματας 300.000 ανθρωπους απ το να αγορασουν κουταβι βιτρινας κ υπαρχουν αλλοι 500.000 που θα αγορασουν...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Καλορίζικο το κουτάβι και welcome on board! :)

Οι αλήθεια είναι ότι έκανες 2 κάλα...Ένα που "έσωσες" το κουτάβι και ένα που "έσωσες" και καμιά 800 ευρώ από το να φύγουν από την τσέπη σου!

Τώρα που το σκέφτομαι έκανες και 3ο καλό...Έδωσες και μια 400 ευρώ στον ανθρωπάκο που πλήρώνει νοίκια , εφορίες , δημοτικά τέλη , κλπ. με το μαγαζί και όχι στους χαραμοφάηδες τους εκτροφείς...Παιδεία , προηγμένη κυνοφιλία και άλλες τέτοιες παπάτζες!!...Ρε είναι κούκλος και φθηνός?!...Αυτό έχει σημασία!

Τώρα κάποιους "φιλόσοφους" που θα σου πούν "Μα διαιώνισες τον κύκλο βασανισμού και εμπορίου χιλιάδων σκύλων" , "Δεν έσωσες ένα σκύλο , αλλά καταδίκασες τους επόμενους" , "Στο βωμό του κέρδους (χρημάτων που σου έμειναν) θυσίασες σκυλιά" , "Δεν είναι υπεύθυνη στάση" , "Το πρώτο βήμα για να αλλάξεις τον κόσμο είναι να αλλάξεις τον εαυτό σου"...ΓΡΑΦΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΖΑΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΣΟΥ ΣΑΡ-ΠΕΙ (όπως ήδη κάνεις)!!

Να σου ζήσει και είναι σκέτη γλύκα! ;)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οι εκτροφείς πουλάνε ΗΔΗ πολύ φθηνά τα κουτάβια τους, όσο φθηνά γίνεται και πάλι αιμορραγούν οικονομικά όλοι όσοι γνωρίζω ότι κάνουν σοβαρα την δουλειά τους.

Αν ένα "προιόν" πχ ένα καλό κουστούμι στοιχίζει 1000 ευρώ - ο πωλητής το πουλάει 800 και σου φαίνονται ακριβά, ενώ στην λαική παίρνεις με 20 ευρώ ένα κουστούμι που στοιχίζει στον κατασκευαστή 1 ευρώ - δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που παράγει ένα καλό κουστούμι ότι δεν το πουλάει 20 ...

Πρόσεξε τις τιμές που παρέθεσα. Είναι σημαντικό.

Επίσης για να έρθουμε και στο θέμα μας.

Μία τιμή σκύλου στα 350 - 400 ευρώ στο κατάστημα είναι μία τιμή που προυποθέτει αγορά του κουταβιού από τον παραγωγό (γιατί εκτροφέας δεν είναι) περίπου 50 ευρώ άντε 80.

ΘΕΣ εσύ ένα σκυλί που κάποιος θα βγάζει και ΚΕΡΔΟΣ όταν το έχει πουλήσει 50 ευρώ ?

Καταλαβαίνεις ότι σε μία γέννα 8 κουταβιών ο άνθρωπος αυτός έχει βγάλει ΚΕΡΔΟΣ έχοντας πάρει σύνολο 400 ευρώ ? Διανοείσαι τί επιπέδου παραγωγή γίνεται ?

Ελπίζω να έληξε το θέμα της εκτροφής - αν υπάρχει άλλη απορία να την λύσουμε.

Σχετικά με την ευθανασία.

για να έρθει αυτό στο κατάστημα

α) πέθαναν άλλα σε φορτηγό από ζέστη και εξάντληση.

β) πέθαναν αδέρφια του στην γέννα

γ) πέθανε η μάνα του από αιμορραγία και εξάντληση και ΦΥΣΙΚΑ αφέθηκε να πεθάνει και ίσως απλά να γλύτωσε από το μαρτύριο με μία σφαίρα.

δ) άλλα είναι ανάπηρα και άλλα τυφλά από τα ίδια τους τα βλέφαρα που τους τρυπάνε τα μάτια (μιάς και είναι Sharpei) φυσικά και αυτά ευθανατίζονται.

Η ευθεία απάντησή μου είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ προτιμάω να πάει για ευθανασία το συγκεκριμένο αλλά και όλα τα πρός τα διάθεση υπό τέτοιες συνθήκες ζώα.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Καποιος ειπε:
" ...αν θελεις να αλλαξεις τον κοσμο,αλλαξε πρωτα τον εαυτο σου..."

Οταν καποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ τις συνθηκες μεσα απο τις οποιες φθανουν τα κουταβια στις προθηκες των pet shops και αποφασιζει παρ'ολα αυτα να αγορασει ενα κουταβι ειναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ρε συ ντενης, καλα τα λες, αλλα πολλες φορες, βλεπουμε μεγαλες διαφορες στην τιμη απο μαγαζι σε εκτροφεα..μιλαω για χιλιαρικο.κ πολλες φορες ειναι ιδιας ποιοτητας κουταβια.(μη σου πω οτι του εργοστασιου ειναι κ καλυτερα..)
κ μη σου πω οτι πολλα ειναι εργοστασιου κ ουτε καν εκτροφης τους....καταλαβαινεις τι γινεται?τωρα θα μου πεις, οι μεν ειναι εκτροφεις, οι δε ''εκτροφεις''.. αλλα κ ο κοσμακης που να ξερει...
κ μια απορια μου σχετικα με τα εργοστασια κουταβιων , ειναι γιατι δεν κλοινουν τα κωλοχανια?αφου αποκλειεται να τηρουνται οι κανονες διαβιωσης κ υγειηνης, δεν καταλαβαινω.
παντως, εβλεπα το μεσημερι οπρα, κ ειχε θεμα puppy mills, για δευτερη φορα.ειπε οτι η προηγουμενη εκπομπη της με το ιδιο ακριβως θεμα ειχε την μεγαλυτερη ακροαματικοτητα κ τηλεθεαση απο ολλες τια τις εκπομπες της τα τελευταια δυο χρονια.
ειπε οτι ειχε αποηχο κ βοηθηθηκαν πολλα σκυλια κ εκλεισαν εργοστασια.
επισης ειπε οτι οποιος ενδιαφερεται να μπει στο site της κ να παρει πληροφοριες ωστε να κανει κατι κ στη δικη του χωρα.
μηπως να αρχισουμε να μαζευουμε υπογραφες να τις στειλουμε σε καναν αρμοδιο? για ψαξτο λιγο ρε συ ντενης γιατι εγω με αυτα δεν τα παω καλα..
 


Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Αυτη η ιστορια με τα PSs, ειχε ξεκινησει καλα (πριν ΠΟΛΛΑ χρονια). Εγω ηξερα (μιλαμε για 18 χρονια πριν), πως οι Pet Shopαδες, συνεργαζοντουσαν με ιδιωτες και με εκτροφεια. Δεν ειχα ιδεα για τα Puppy Mills και το εμαθα προσφατα, μπορω να σας πω και οτι απο εδω μεσα το καταλαβα 100%.

Αν τα PSs συνεργαζονταν με απλους ιδιωτες, οπως ηταν καποτε, τοτε δε θα υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα. Θυμαμαι περναγες απο ενα PShop, εμπαινες μεσα, τον ρωταγες αν εχει (π.χ.) Doberman και σου ελεγε "δεν εχω τωρα, θα εχω σε 2-3 μηνες" και σηκωνοσουν κι εφευγες. Αυτο γινοταν γιατι το PS βασιζοταν σε απλους ιδιοκτητες σκυλων που ζευγαρωναν τα σκυλια τους. Η απο εκτροφεια, αν ηθελες με Pedigree. Οποτε οι γεννες ηταν "περιορισμενες".

Απο ενα σημειο και μετα ομως, ξαφνικα αρχισαν να εχουν διαθεσιμα κουταβια ΟΛΟ το χρονο, ανα πασα στιγμη και Ο,ΤΙ ηθελες! Βεβαια, μεχρι να βγει προς τα εξω το ολο σκηνικο με τα Puppy Mills, ολοι νομιζαν πως τα σκυλια ερχονταν απο ιδιοκτητες και γι' αυτο ακομα και σημερα αγοραζουν απο PSs. Ενας ανθρωπος 40+ χρονων, απλος φιλοζωος, δεν εχει ακουσει ποτε για αυτα, δεν εχει ιδεα. Αλλα και να του πεις, ειναι 40 χρονων... Δυσκολα θα πειστει...

Ενας τροπος να λυθει αυτη η κατασταση με τα PSs, ειναι να χτυπησουνε τη ριζα, τα "Εργοστασια" αυτα. Αλλα δεν υπαρχει τετοια περιπτωση να το κανει καποιος απο Ελλαδα. Δεν ειναι εδω. Στο Animal Planet, στις εκπομπες περι κυνο-αστυνομικων, γινεται χαμος, τα κυνηγανε συνεχεια! Κλεινουν ενα σημερα, κατασχουν ολα τα ζωα, και την επομενη μερα ερχοντε καταγγελιες για 2 νεα...

Σαφως η λυση ειναι η συνεχης κατασχεση και κλεισιμο, αλλα να αλλαξουν και οι νομοι, γιατι βλεπεις τους πιανουν και ΑΝ κριθουν κακοποιησης, μπαινουν μεσα για 1 χρονο (και ας μην αναφερω πως η ποινη ειναι ειτε εξαγορασιμη ειτε αναστολης!). Οποτε αν δεν σκληρυνουν οι νομοι εκει, δε θα σταματησει κιολας! Δεν ειναι μονο τα Ελληνικα PSs, ειναι σε ολο τον κοσμο.

Υ.Γ: PSs = Pet Shops
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη