Πίντσερ μινι.


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
mikerrgp said:
Promitheas said:
FrenchieFan said:
Μαλλον και των γαλλικο- μπουλντογκαδων!!
Βεβαίως... παράληψή μου!
:oops:
παιδια για να μην παρεξηγουμε εγω μιλισα για μικρο σκυλο 4 κιλων οχι για σκυλο 10 + κιλων αγαπαω ολα τα ζωα αλλα το πινσερ σαν σκυλος 4 κιλων δεν εχει αντιπαλο σε καμια δραστιριοτητα
αυτο ενοουσα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
mikerrgp said:
αρχικα μπεικα για να χαρισω ενα σκυλο δεν πουλαω αλλα κ να πουλαγα εσυ τι προβλημα εχεις?
Αφού δεν κατάλαβες, θα σου εξηγήσω.

1. Η αγγελίες για πώληση σκύλων δεν επιτρέπονται στο φόρουμ, όποτε σε περίπτωση που πούλαγες σκύλο, θα υπήρχε πρόβλημα.

2. Δημοσίευσες μια αγγελία στην πρόσφορα με παραπλανητικό τίτλο «χαρίζεται σκύλος dogo argentino», οπότε υπάρχει πρόβλημα (διότι ο σκύλος που χαρίζεται, είναι ημιαιμος) και ο τίτλος θα αλλαχτεί.

3. Το ότι διαφημίζεις τις υπηρεσίες ενός ανεύθυνου ιδιώτη που ζευγαρώνει τα αμφίβολου ποιότητας σκυλιά χωρίς πιστοποιήσεις καθαροαιμιας, εξετάσεις υγείας και γενικότερα χωρίς κανένα έλεγχο με μόνο στόχο να «παντελονιασει» κανα φράγκο στη «μαύρη» είναι επιεικώς απαράδεκτο και ανήθικο, οπότε πάλι υπάρχει πρόβλημα.

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση, επικοινώνησε μαζί μου με pm.

Θα παρακαλέσω η επόμενη δημοσίευση να αφορά το Πινσερ νάνος και μόνο.

Eυχαριστώ.
:D
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Που ξερεις ροττι οτι ο ανθρωπος που αναφερει ο φιλος ειναι ΒΥΒ? Το οτι τον αναφερει ως ιδιωτη δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα ειναι και τετοιος. Ο σοβαροτατος εκτροφεας της ρατσας με τις διεθνεις διακρισεις, σε σπιτι εξετρεφε . Για καθε ανθρωπο χωρις ιδιαιτερη πειρα θα ηταν "ιδιωτης".
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι αλλά με επωνυμία εκτροφείου ... αντιλαμβάνομαι όμως τί λές ... εκεί υπάρχει πρόβλημα - για να είσαι σοβαρός πρέπει να παίζει πολύ κλουβί στο οπτικό πεδίο του ''πελάτη'' :wink:
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ουτως η αλλως η διαφημιση και εκτροφεων απαγορευεται, αλλα πραγματικα ο κοσμος δεν ξερει - ακομα και επωνυμια μπορει να εχει. Εμενα ως "ιδιωτη" με αναφερουν οι πιο απειροι, επειδη δεν εχω "κτημα"... :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βασίλη, καλώς ή κακώς είναι αδύνατον να μπαίνουμε κάθε φορά στη διαδικασία του τι μπορει να εννοεί ο καθένας ή αν αυτό που εννοεί είναι διαφορετικό από αυτό που γράφει.
Δυστυχώς δεν έχω το κληρονομικό χάρισμα για να καταλάβω τι εννοεί ο mikerrgp λέγοντας «ιδιώτης».

Ιδιώτης σημαίνει BYB. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ειπαμε ουτως η αλλως η διαφημιση απαγορευεται... Αλλα ιδιωτης δεν σημαινει απαραιτητα ΒΥΒ. Ο πελατης σπανια εχει επιγνωση τι σημαινει εκτροφεας... Αντιθετα υπαρχουν ΒΥΒ καραμπινατοι (οχι τεστ υγειας, οχι ελεγχος γονεων κλπ) με επωνυμια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επειδή εμένα καθόλου δεν με ενθουσιάζει να παίζει με τα νευρα μου ο κάθε πικραμένος όποτε του κατέβει, και αφού δεν έχετε καταλάβει καλά μου φαίνεται τί σημαίνει φασιστική διαχείριση, ως mod της ενότητας αυτής διέγραψα όλα τα post κάποιων που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι εχουν γίνει ban και άλλων που τους αρέσει αυτη η κατάσταση, και

θα διαγράφω οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τις συζητήσεις της ενότητας αυτής χωρίς προειδοποίηση.


Εξάλλου γίνεται σε ΟΛΑ τα άλλα forum που ''δεν είναι φασιστικά'', γιατί όχι κι εδώ ??


ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εχει ενσταση σχετικά με την συμπεριφορά μου, να την εκφράσει στα σχόλια ή με pm στον admin.
 
Last edited:


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Τελικά συζήτηση για τα Πινσερ δεν έγινε , και πραγματικά θα με ενδιεφεραν καποιες πληρωφοριες - συμβουλές από καποιον που έχει σκυλο αυτης της ρατσας , μιας και είμαι νέος κηδεμόνας τετοιου σκύλου και δεν ξερω αρκετα. Ευχαριστώ...
 




joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Γενικά τι θα πρεπει να προσεξω κατα την εκπαιδευση του, αν εχει καποιες ιδιετερωτιτες στην συμπεριφορά , αν το μεγεθος του ειναι ενα ή υπαρχουν διαφοροι τυποι ( πχ νανος , μινιατουρα , toy , μινι κτλ) Εχω μπερδευτει λιγο με τα ονοματα...
Εντομεταξύ ειχα δει καποτε ενα πινσερ ενηλικο και ηταν υπερβολικά μικρο, σχεδον οσο ειναι ο δικός μου τωρα που ειναι 3 μηνων...
Τα αυτιά του θα σηκωθουν ορθια καποια στιγμή;
Περιπου καταλαβες .... :) Ευχαριστώ
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το mini Pinscher είναι αυτό που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής: MINIATURE PINSCHER.

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο! Nανος, toy , μινι ΔΕΝ υπαρχουν!;)

Τα αυτιά του θα σηκωθουν ορθια καποια στιγμή;
Όχι.
 
Last edited:


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
Γενικά τι θα πρεπει να προσεξω κατα την εκπαιδευση του, αν εχει καποιες ιδιετερωτιτες στην συμπεριφορά , αν το μεγεθος του ειναι ενα ή υπαρχουν διαφοροι τυποι ( πχ νανος , μινιατουρα , toy , μινι κτλ) Εχω μπερδευτει λιγο με τα ονοματα...
Εντομεταξύ ειχα δει καποτε ενα πινσερ ενηλικο και ηταν υπερβολικά μικρο, σχεδον οσο ειναι ο δικός μου τωρα που ειναι 3 μηνων...
Τα αυτιά του θα σηκωθουν ορθια καποια στιγμή;
Περιπου καταλαβες .... :) Ευχαριστώ
βασικα να σου ζησει

λοιπον εχω δει κ εγω πινσερ πολυ μικρο δεν ειναι ομως τοΥ η κατι αλλα απλα ετοιχε να ειναι μικροσομο κ ισως οχι καλοταισμενο σαν κουταβη απο την μανα

οσο για τα αυτια αλλα πινσερ τα σηκωνουν αλλα οχι του δικου μου ειναι σαν κεραιες αν ειναι να τα σηκωσει μεχρι 3 μηνων αντε 4 μετα με τιποτα τωρα εσενα που ειναι 3 πρεπει να σηκωνει κανονικα περιπου το μισο αυτακι του
 


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
Όχι.[/quote]ροττιε

γιατι εισαι απολυτη δεν εχεις δει πινσερ με ορ8ια αυτια
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα min pins που έχω δει με όρθια αφτιά ήταν min pins με κομμένα αφτιά! ;)

Το πρότυπο γράφει:
"Ears: Prick ears ; drop ears, set high, V-shaped with the inner edges lying close to the cheeks, turned forward towards temples. Folds parallel, should not be above the top of the skull."

Θα ήθελα κάποιος εκτροφέας, που σίγουρα γνωρίζει καλύτερα από εμένα τους όρους, να μας βοηθήσει εξηγώντας μας πως θα πρέπει να είναι τα αφτιά ενός min pin.
Για παράδειγμα «Prick ears» ποιος τύπος αφτιού είναι?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ο όρος "prick" σημαίνει "τεντωμένος" και περιγράφει ακριβώς τα όρθια μυτερά αυτιά. Και το "Half-prick" ημισηκωμένα.

π.χ. το ελληνικής εκτροφής που βγήκε παγκόσμιο νέων το 2001 στο Οπόρτο είχε όρθια (άκοπα) αυτιά!
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Ναι , προς το παρων συκώνει το μισό από το αυτί και συνηθως διπλωνουν προς τα εξω...δηλαδή αναποδα :)
Παντος τα 4-6 κιλά που δεινει το προτυπο της φυλής δεν ειναι ιδιετερα μικροσωμο σκυλακι. Καποιο που ειδα δεν ηταν πανω απο δύο κιλα...:confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση Promitheas! :)

Εγώ είχα την εντύπωση (εσφαλμένη απ’ ότι φαίνεται) πως ο όρος "Prick earς" περιγράφει αυτόν το τύπο αφτιών:

 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση Promitheas! :)

Εγώ είχα την εντύπωση (εσφαλμένη απ’ ότι φαίνεται) πως ο όρος "Prick earς" περιγράφει αυτόν το τύπο αφτιών:

Μην ανησυχείς... κι εγώ την ίδια εντύπωση είχα μέχρι που άκουσα μια αγγλική ύβρη σε συνδιασμό με τον όρο "prick" και τότε το έψαξα λίγο παραπάνω!
:D:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf