.."Παιδιά είναι"..


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Τα παιδιά ηταν, είναι και θα είναι παιδιά.
Το οποίο σημαίνει ότι μέσω των εμπειριών μαθαίνουν τον κόσμο, αντιλαμβάνονται την επίδραση και το αποτέλεσμα που έχει κάθε πράξη τους, αξιολογούν και συνεχίζουν.
Σίγουρα ένα παιδί θα κλωτσήσει ένα γατάκι, όπως την μπάλα, το αυτοκινητάκι, το αδερφάκι του και πάει λέγοντας.
Και αυτή η πράξη θα αφήσει το αποτύπωμα της και θα διαμορφωθεί ο ενήλικος χαρακτήρας.
Φυσικα, μιας και βρισκόμαστε στο dogforum ξέρουμε όλοι ότι το περιβάλλον μαζί με το γενετικό υλικό είναι καθοριστικοί παράγοντες, για αυτό μπορεί ένα παιδί με πολύ προσεκτικούς γονείς να αντλεί ευχαρίστηση από τον βασανισμό και αντιθετα.
Οπότε οι γονείς πρέπει να προσπαθήσουν να "χρωματίσουν" τις εμπειρίες των παιδιών τους (είτε θετικά είτε αρνητικά) αλλά και να προσφέρουν "επιλεγμένης απόχρωσης" εμπειρίες με το παράδειγμα τους.
Υ.Γ.: εμένα πιο πολύ με προβληματίζει η βιντεοσκόπηση παρά το ίδιο το γεγονός
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Υ.Γ.: εμένα πιο πολύ με προβληματίζει η βιντεοσκόπηση παρά το ίδιο το γεγονός
Έτσι ακριβώς. Για να μην πω ότι όλο αυτό το σκηνικό έγινε απλά και μόνο για να τραβηχτεί το βίντεο.

Την σημερινή εποχή της απλοχερης πληροφορίας υποτίθεται πως έχουμε και καλύτερη παιδεία.
Παιδεία του φεισμπουκ, του ισταγκραμ και των λαικς.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Πολυ ευστοχη παρατηρηση οτι μπορει το ολο σκηνικο να έγινε απλα για μερικα λαικ..

Θετω παλι το ερωτημα που εθεσα στο αρχικο ποστ ..
Πως αντιμετοπίζουν (οι γονεις) το θέμα των λαθος προτυπων που κατακλιζουν τα παιδια απο τηλεορασεις σοσιαλ μιντια κτλ?
Ειναι τελικα τα παιδια ετοιμα να ερχονται σε αμεση επαφη με τοση πληροφορια?
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Πολυ ευστοχη παρατηρηση οτι μπορει το ολο σκηνικο να έγινε απλα για μερικα λαικ..

Θετω παλι το ερωτημα που εθεσα στο αρχικο ποστ ..


Ειναι τελικα τα παιδια ετοιμα να ερχονται σε αμεση επαφη με τοση πληροφορια?
Θες να διευκρινίσεις τον όρο "πληροφορία"?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Θες να διευκρινίσεις τον όρο "πληροφορία"?
Οσα δεχονται απο τηλεορασεις, σοσιαλ μιντια, ιντερνετ γενικοτερα..τα παιδια εχουν πια σχεδον απεριοριστη και ανεξελεγκτη προσβαση στο ιντερνετ..
 
  • Like
Reactions: zerom0


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Οσα δεχονται απο τηλεορασεις, σοσιαλ μιντια, ιντερνετ γενικοτερα..τα παιδια εχουν πια σχεδον απεριοριστη και ανεξελεγκτη προσβαση στο ιντερνετ..
Έχουμε σκεφτεί ποτέ πόση πληροφορία υπάρχει για ένα παιδί σε μια βόλτα στο δάσος?
Πόση σε μια βόλτα στην πλατεία?
Στο χωριό και στον κήπο του παππού?
Στην πεζοπορία, στο ψάρεμα και στους προσκόπους?
Το πρόβλημα δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα της πληροφορίας, το κίνητρο αυτού που την προσφέρει και το θέμα που αφορά.
 
  • Like
Reactions: zerom0


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Για τα παιδια θεωρω οτι ειναι ποσοτικο το θεμα..δεν εχουν την κριση ακομα να αποφασισουν για το ποια ειναι ποιοτικη η οχι πληροφορια..και κακα τα ψεμματα απο λαθος "πληροφορια" αλλο τιποτα γυρω μας..αποροφανε τα παντα σαν σφουγγαρια με οτι συνεπαγεται αυτο..
Για αυτο ακριβως ρωταω το ρολο του γονιου σε ολο αυτο και αν τελικα καταφερνει να λειτουργησει σαν φιλτρο..
Καλα ολα αυτα που λες για πεζοποριες και προσκοπους αλλα ποση επαφη εχουν με τη σημερινη πραγματικοτητα που το κινητο ειναι προεκταση των χεριων παιδιων και οχι μονο..καλες οι θεωρειες..πρακτικα πως εφαρμοζεις κατι τετοιο?εχεις παιδια και το καταφερες αυτο?
 
  • Like
Reactions: zerom0


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Για τα παιδια θεωρω οτι ειναι ποσοτικο το θεμα..δεν εχουν την κριση ακομα να αποφασισουν για το ποια ειναι ποιοτικη η οχι πληροφορια..και κακα τα ψεμματα απο λαθος "πληροφορια" αλλο τιποτα γυρω μας..αποροφανε τα παντα σαν σφουγγαρια με οτι συνεπαγεται αυτο..
Για αυτο ακριβως ρωταω το ρολο του γονιου σε ολο αυτο και αν τελικα καταφερνει να λειτουργησει σαν φιλτρο..
Καλα ολα αυτα που λες για πεζοποριες και προσκοπους αλλα ποση επαφη εχουν με τη σημερινη πραγματικοτητα που το κινητο ειναι προεκταση των χεριων παιδιων και οχι μονο..καλες οι θεωρειες..πρακτικα πως εφαρμοζεις κατι τετοιο?εχεις παιδια και το καταφερες αυτο?
Πρακτικά δεν ξεφορτωνεσαι τα παιδιά σε μια τηλεόραση ή μια παιχνιδομηχανή ή σε ένα τάμπλετ και περνάς μαζί τους όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο.
Για όσο μπορείς γιατί μεγαλώνουν γρήγορα.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Πολύ γενικόλογο.
Το να είπα λοιπόν εγώ σε εισαγωγικά παιδιά είναι (που δεν το είπα αλλά πάμε παρακάτω), εγώ σαν παρατηρητής που δεν γνωρίζω τα συγκεκριμένα παιδιά και το είπα θέλοντας να τονίσω ότι δεν σημαίνει ντε και καλά ότι αυτά τα παιδιά θα γινουν εγκληματίες όπως τις υπερβολές που διαβάζω, δεν το θεωρώ λάθος. Αντιθέτως αν το έλεγα θέλοντας να δικαιολογήσω τα δικά μου παιδιά, τότε θα ήμουν εντελώς λάθος.
Υπάρχει μια διαφορά. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Βλέπεις περισσότερη ισοπέδωση στα γραφόμενά μου απ όση υπάρχει τσουβαλιάζοντας αυτά που λέω. Πρόσεχε τις προτάσεις που παίζουν με τα "μάλλον" και "κάπου" χωρίς απολυτότητες άρα ισοπεδώσεις.
Δε μίλησα ποτέ για εγκληματίες μελλοντικούς. Αλλο ένα απλό "τα παιδιά έκαναν μαλακία" όμως και άλλο η μαλακία αυτή να γυρεύει ακόμα και το θάνατο ως παράγωγο της "διασκέδασής" τους.
Οπως εσύ θεωρείς υπερβολή τον ισχυρισμό περί μελλοντικών εγκληματιών, έτσι κι εγώ θεωρώ υπερβολική την όποια ελαστικότητα απέναντι σε τέτοιου είδους βιαιότητες.
Και αυτό πολύ γενικόλογο και ισοπεδωτικό. Κάποιες φορές ισχύει, κάποιες όχι.
Το βασικότερο πρότυπο και πηγή είναι ο γονέας. Μετά ακολουθεί το λοιπό κοινωνικό (παιδικό?) περιβάλλον, το οποίο επίσης είναι αποτέλεσμα οικογενειακών επιρροών και όχι άσχετο ως επιλογή. Και μιλάμε για 9-10χρονα, άντε 12χρονα, όχι εφηβους. Που παρεπιπτόντως την αποτύπωση σε κινητό μια χαρά τη συνυπολογίζουν στη "δράση" τους.
Άλλος μεγαλος μύθος αυτός. Επειδή τα μισά μας σκουπίδια τα πετάμε σε μπλε κάδους και πάμε να καταργήσουμε τα πλαστικά μιας χρήσης;
Αν ίσχυε αυτό γιατί είμαστε στα πρόθυρα να καταστρέψουμε τον πλανήτη; Από τον σεβασμό του του δείχνουμε;
Οι παππούδες μας όσο και αν σου φαίνεται παράξενο είχαν περισσότερη οικολογική συνείδηση και σεβασμό σε σχέση με την σημερινή γενιά της πληροφορίας και της γνώσης.
Αυτό κι αν είναι ισοπεδωτικό, όταν το περιορίζεις απλά σε μπλε κάδους, πλαστικά, συγκρίνεις την εποχή των παππούδων, όταν το περιβάλλον έστεκε ακόμα στα πόδια του, χωρίς όλα, μα όλα τα καταστροφικά στοιχεία της τρέχουσας ασύδοτης εποχής, πράγμα που ασφαλώς εγείρει την ανάγκη περισσότερης οικολογικής συνείδησης που δεν αφορά απλώς στους μπλε κάδους αλλά σε πολύ ευρύτερο πλαίσιο, τόσο αυτονόητο δε, που δε χρειάζεται εξήγηση. Ακριβώς επειδή δεν ισχύει αυτή η συνείδηση, κάποια παιδιά πολύ απλά θα φτάσουν να μην έχουν κανένα μέλλον...
Για ποιους λόγους δεν επιλέγεται και ποια είναι αυτά τα πολλά που λένε;
Περισσότερη διαθέσιμη παιδεία;;;;;; Μάλλον περισσότερη διαθέσιμη πληροφορία θα έλεγα εγώ. Άλλο παιδεία, άλλο πληροφορία.
Παιδεία εννοώ ακριβώς αυτό, σωστή και χρήσιμη πληροφορία που στοχεύει σε γνώση και όχι σε σύγχυση. Αντίδοτο στη σύγχυση της υπερπληροφόρησης κιόλας. ΔΕΝ επιλέγεται...
Ανέφερα έννοιες όπως σεβασμός και ήθος...μάλλον δεν διατύπωσα επαρκώς..

Τα πολλά που δείχνει είναι από παθογένειες "μικρής κλίμακας" ως πολύ μεγαλύτερης που παρόλα τα μεγέθη, από τα ίδια κέντρα προέρχονται. Από την απλή βολή, το απωθημένο, ως το κέρδος το ασύδοτο (ξανά), σε βάρος του κόσμου όλου.
Στις πρώτες πυρηνικές δοκιμές, δεν ήξεραν τι επιπτώσεις θα υπήρχαν στον άνθρωπο, το έμαθαν real time από τους άμεσα εκτεθιμένους πχ. Πως αξιοποιήθηκε αυτή η γνώση;
Τι λέει ο "τίμιος νοικοκυραίος" που σκοτώνει σε δημόσια θέα δε, γιατί θεωρεί ότι το δικαιούται, τι λέει αυτός που επιδιώκει να καεί ο αμαζόνιος, τι λέει αυτός που εξακολουθεί να ψαρεύει με δυναμίτη....τελειωμό δεν έχει! Ηθικός ο προβληματισμός πάντα.
Δεν πειράζει μια γάτα ήταν, δεν πειράζει μια πόρνη ήταν και τα ήθελε ο κ@λος της, δεν πειράζει ένα ομοφυλόφιλο πρεζόνι ήταν κλπ κλπ, σοβαρά τι να πρωτοπιάσουμε για την αγριότητα στις μέρες μας;
Και πως να μην αποτυπώνεται είτε άμεσα είτε υπόγεια στις εκφράσεις των παιδιών;
Σκέψου λοιπόν, πόσο άθλιο είναι να έγιναν όντως όλα αυτά για ένα like στα media!!! Αυτό κι αν είναι εξαθλίωση!
Ας σου φαίνομαι ισοπεδωτική. Κι εγώ το παράλογο και την υποκρισία ψάχνω, αλλά ναι, στην ξώφθαλμη καρφίλα, ούσα και στην ηλικία που είμαι, πλέον αντιδρώ με πολύ άσχημη αγανάκτηση.

Αυτή η μοναδικότητα που αφιερώνει απλόχερα ο άνθρωπος στην πάρτη του εναντίον των πάντων, προσωπικά έχει φτάσει να με αηδιάζει τερματικά.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@zerom0 καταρχήν σε γενικές γραμμές συμφωνούμε. Επί της ουσίας τα ίδια λέμε, ίσως με διαφορετικό τρόπο.

Αν και δεν βρίσκω νόημα να συνεχίσω αυτή την συζήτηση μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις, το πώς διατυπώνεις τις σκέψεις σου και άσχετα με το αν συμφωνούμε η διαφωνουμε, είσαι ένα άτομο που μου αρεσει να κάνω διάλογο.

Θα σου απαντησω συντομα μιας και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.
Βλέπεις περισσότερη ισοπέδωση στα γραφόμενά μου απ όση υπάρχει τσουβαλιάζοντας αυτά που λέω. Πρόσεχε τις προτάσεις που παίζουν με τα "μάλλον" και "κάπου" χωρίς απολυτότητες άρα ισοπεδώσεις.
Δε μίλησα ποτέ για εγκληματίες μελλοντικούς.
Το δέχομαι. Το ίδιο κάνεις και εσύ όμως. Και εσύ αν προσέξεις ακριβώς τι έγραψα θα δεις ότι δεν αναφέρθηκα σε εσένα ότι είπες για εγκληματίες μελλοντικούς. Βασικά δεν απαντούσα σε εσένα (για το 1ο μήνυμά μου μιλάω). Ακόμα και στο επόμενο μήνυμα μου που απάντησα σε δικό σου μήνυμα θέλοντας να διευκρινίσω αυτά που έγραψα στο 1ο μου μηνυμα, έγραψα μπλα μπλα μπλα.............όπως αυτά που διαβάζω. Δεν το απέδωσα σε σένα.
Αλλο ένα απλό "τα παιδιά έκαναν μαλακία" όμως και άλλο η μαλακία αυτή να γυρεύει ακόμα και το θάνατο ως παράγωγο της "διασκέδασής" τους.
Δεν είμαι σίγουρος αν έψαχναν τον θάνατο. Δεν είμαι καν σίγουρος αν καταλάβαιναν πόσο σοβαρή μαλάκια ήταν αυτό που έκαναν. Το μόνο που ειχαν στο μυαλό τους εκτός από κάλο, ήταν μερικά μελλοντικά λάικ.
Προσοχή δεν προσπαθώ να τους δικαιολογήσω.
Οπως εσύ θεωρείς υπερβολή τον ισχυρισμό περί μελλοντικών εγκληματιών, έτσι κι εγώ θεωρώ υπερβολική την όποια ελαστικότητα απέναντι σε τέτοιου είδους βιαιότητες.
Μα δεν μίλησα για ελαστικότητα. Το ότι διαφώνησα με κάποιους που τους ρίχνουν κατάρες η λένε να τους κάνουν τα ίδια, δεν σημαίνει πως θεωρώ πως πρέπει να την βγάλουν καθαρή. Στον τρόπο τιμωρίας και στις κατάρες διαφώνησα. Τιμωρία που να τους τσουξει και κυρίως (και πολύ βασικότερο για μένα) να καταλάβουν τι έκαναν είστε να μην ξανακάνουν τα ίδια η παρόμοιες μαλάκιες θα ήθελα εγω.
Το βασικότερο πρότυπο και πηγή είναι ο γονέας. Μετά ακολουθεί το λοιπό κοινωνικό (παιδικό?) περιβάλλον, το οποίο επίσης είναι αποτέλεσμα οικογενειακών επιρροών και όχι άσχετο ως επιλογή. Και μιλάμε για 9-10χρονα, άντε 12χρονα, όχι εφηβους. Που παρεπιπτόντως την αποτύπωση σε κινητό μια χαρά τη συνυπολογίζουν στη "δράση" τους.
Συμφωνούμε. Έχω κάποιες ενστάσεις αλλά δεν προλαβαίνω.
Αυτό κι αν είναι ισοπεδωτικό, όταν το περιορίζεις απλά σε μπλε κάδους, πλαστικά, συγκρίνεις την εποχή των παππούδων, όταν το περιβάλλον έστεκε ακόμα στα πόδια του, χωρίς όλα, μα όλα τα καταστροφικά στοιχεία της τρέχουσας ασύδοτης εποχής, πράγμα που ασφαλώς εγείρει την ανάγκη περισσότερης οικολογικής συνείδησης που δεν αφορά απλώς στους μπλε κάδους αλλά σε πολύ ευρύτερο πλαίσιο, τόσο αυτονόητο δε, που δε χρειάζεται εξήγηση. Ακριβώς επειδή δεν ισχύει αυτή η συνείδηση, κάποια παιδιά πολύ απλά θα φτάσουν να μην έχουν κανένα μέλλον...
Πάνω σε αυτό έχω να γράψω πολλά. Ίσως κάποια άλλη στιγμή. Αυτό από μόνο του σηκώνει πολλή συζήτηση και ίσως είναι και εκτός θέματος.
Παιδεία εννοώ ακριβώς αυτό, σωστή και χρήσιμη πληροφορία που στοχεύει σε γνώση και όχι σε σύγχυση. Αντίδοτο στη σύγχυση της υπερπληροφόρησης κιόλας. ΔΕΝ επιλέγεται...
Ανέφερα έννοιες όπως σεβασμός και ήθος...μάλλον δεν διατύπωσα επαρκώς..

Τα πολλά που δείχνει είναι από παθογένειες "μικρής κλίμακας" ως πολύ μεγαλύτερης που παρόλα τα μεγέθη, από τα ίδια κέντρα προέρχονται. Από την απλή βολή, το απωθημένο, ως το κέρδος το ασύδοτο (ξανά), σε βάρος του κόσμου όλου.
Στις πρώτες πυρηνικές δοκιμές, δεν ήξεραν τι επιπτώσεις θα υπήρχαν στον άνθρωπο, το έμαθαν real time από τους άμεσα εκτεθιμένους πχ. Πως αξιοποιήθηκε αυτή η γνώση;
Τι λέει ο "τίμιος νοικοκυραίος" που σκοτώνει σε δημόσια θέα δε, γιατί θεωρεί ότι το δικαιούται, τι λέει αυτός που επιδιώκει να καεί ο αμαζόνιος, τι λέει αυτός που εξακολουθεί να ψαρεύει με δυναμίτη....τελειωμό δεν έχει! Ηθικός ο προβληματισμός πάντα.
Δεν πειράζει μια γάτα ήταν, δεν πειράζει μια πόρνη ήταν και τα ήθελε ο κ@λος της, δεν πειράζει ένα ομοφυλόφιλο πρεζόνι ήταν κλπ κλπ, σοβαρά τι να πρωτοπιάσουμε για την αγριότητα στις μέρες μας;
Και πως να μην αποτυπώνεται είτε άμεσα είτε υπόγεια στις εκφράσεις των παιδιών;
Σκέψου λοιπόν, πόσο άθλιο είναι να έγιναν όντως όλα αυτά για ένα like στα media!!! Αυτό κι αν είναι εξαθλίωση!
Ας σου φαίνομαι ισοπεδωτική. Κι εγώ το παράλογο και την υποκρισία ψάχνω, αλλά ναι, στην ξώφθαλμη καρφίλα, ούσα και στην ηλικία που είμαι, πλέον αντιδρώ με πολύ άσχημη αγανάκτηση.

Αυτή η μοναδικότητα που αφιερώνει απλόχερα ο άνθρωπος στην πάρτη του εναντίον των πάντων, προσωπικά έχει φτάσει να με αηδιάζει τερματικά.
Πολύ καλά τα λες. Δεν διαφωνώ ούτε διαφώνησα στα προηγούμενα μηνύματα μου.

Με κάτι Ταλιμπάν εδώ μέσα αλλά και γενικοτερα, διαφωνώ (κάφροι, πιο κάφροι από τους πιτσιρικάδες) οριζοντίως και καθέτως. Βγαίνουν να κραξουν τους πιτσιρικάδες και από τα γραφόμενά τους (και καλα για να δείξουν την οργή τους) βγάζουν χειρότερο χαρακτηρα από τους πιτσιρικάδες.
Για Εμένα αυτοί είναι χειρότεροι απο τους πιτσιρικάδες και δεν έχουν καν δικαιολογία μιας και τα 12 τα έχουν περάσει προ πολλού.
 
  • Like
Reactions: zerom0


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ο ποινικος κωδικας δινει αλλες ποινες και ελαφρυντικα ή ακομα και αθωωνει, βασιζομενος ακριβως σε αυτο το «Παιδια ειναι»! Και ετσι πρεπει! Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να επεξηγησω το γιατι, αν και δυστυχως βλεπω οτι πολλοι δεν εχουν καν τον κοινο νου να το καταννοησουν. Δεν νομιζω οτι ειναι «ψυχικα ασθενεις» και οι νομοθετες (οπως γραφτηκε εδω για τον πατερα που το ειπε)

Ενας φυσιολογικος πατερας, λεγοντας «παιδια ειναι» αυτο ακριβως θα επισημανει, συν οτι εκεινη την στιγμη μπορει να λειτουργησει αυθορμητα ως συνηγορος υπερασπισης του παραβατη παιδιου του. Πισω ομως απο τις κλειστες πορτες αλλα θα πραξει.
Δεν σημαινει οτι σωνει και καλα επιβραβευει την πραξη του ή του λεει δεν εγινε και τιποτα...
Πολλα και σοβαρα εγιναν, αλλα θα προτιμησει, προστατευοντας το παιδι του, να τα λυσουν κατ ιδιαν!

Αλλα πλεον εχουμε φτασει να ειμαστε ολοι εισαγγελεις και δικαστες ταυτοχρονα και σε λιγο θα επιζητουμε να εχουμε συμμετοχη και στην ποινη που εμεις οι ιδιοι «με την απεραντη σοφια μας» (που ειπε και ο Τραμπ) θα εχουμε εκδωσει!
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@epial εγραψες το πιο σωστό μήνυμα στο παρόν θέμα.
Σε πέντε γραμμές έγραψες αυτά που ήθελα να γράψω και δεν το κατάφερα σε 4 μηνύματα με πολλές περισσότερες γραμμές.
Πολλά μπράβο από μένα.
............και σε λιγο θα επιζητουμε να εχουμε συμμετοχη και στην ποινη που εμεις οι ιδιοι........
Αν διαβάσεις καλύτερα τα προηγούμενα μηνύματα, θα διαπιστώσεις πως έγινε και αυτό.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Ενας φυσιολογικος πατερας, λεγοντας «παιδια ειναι» αυτο ακριβως θα επισημανει, συν οτι εκεινη την στιγμη μπορει να λειτουργησει αυθορμητα ως συνηγορος υπερασπισης του παραβατη παιδιου του. Πισω ομως απο τις κλειστες πορτες αλλα θα πραξει.
Δεν σημαινει οτι σωνει και καλα επιβραβευει την πραξη του ή του λεει δεν εγινε και τιποτα...
Πολλα και σοβαρα εγιναν, αλλα θα προτιμησει, προστατευοντας το παιδι του, να τα λυσουν κατ ιδιαν!
Αν και ζητησα εξ αρχης να μην στεκομαστε στο συγκεκριμενο θεμα και να μιλησουμε λιγο πιο σφαιρικα για το πως αντιλαμβανονται τα παιδια την κακοποιηση ζωων...

Για ποιον φυσιολογικο πατερα μιλας?
Αυτον που το ελυσε στο πρωτο περιστατικο που απλα κοψανε το ποδι αλλης γατας? Κι αν οντως ηταν φυσιολογικος ο πατερας κι οντως το ελυσε την πρωτη φορα, μαλλον δεν ηταν φυσιολογικα τα παιδια που καταλαβαν οτι καλυτερα να την αποτελειωνουν την επομενη γατα..

Δεν ανοιχτηκε αυτο το θεμα για να καταδικασει τιποτα και κανεναν αλλα ημαρτων δηλαδη μην βγαζουμε και φυσιολογικες τετοιες ακροτητες..
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Μηνύματα του στυλ, θα γίνουν σίγουρα εγκληματίες, κακοί άνθρωποι, να πάθουνε καρκίνο, να ψοφήσει η κατσίκα τους, έπεσα από τα σύννεφα, τις βλέπω υπερβολικές.
σε ποια μηνυματα αναφερεσαι;

Το ότι διαφώνησα με κάποιους που τους ρίχνουν κατάρες η λένε να τους κάνουν τα ίδια, δεν σημαίνει πως θεωρώ πως πρέπει να την βγάλουν καθαρή.
ποιοι ριχνουν καταρες και σε ποια μηνυματα τις ριχνουν;

Με κάτι Ταλιμπάν εδώ μέσα αλλά και γενικοτερα, διαφωνώ (κάφροι, πιο κάφροι από τους πιτσιρικάδες) οριζοντίως και καθέτως. Βγαίνουν να κραξουν τους πιτσιρικάδες και από τα γραφόμενά τους (και καλα για να δείξουν την οργή τους) βγάζουν χειρότερο χαρακτηρα από τους πιτσιρικάδες.
ποιοι ειναι αυτοι οι ταλιμπαν ( :unsure: ); θες να τους ονομασεις;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μάλλον έχουμε καιρό να αρπαχτούμε (κάποιοι) ή να φάμε ποπ-κορν (κάποιοι άλλοι).
Κι εγώ με την σειρά μου δεν βλέπω κάποιο δικαστήριο. Ή έστω κάτι διαφορετικό από αντίστοιχες περιπτώσεις με σκύλους. Που εκεί μια χαρά δικάζουμε και βγάζουμε ανίκανο/ανεπαρκή (βάλτε ό,τι άλλο θέλετε) τον ιδιοκτήτη που του έφυγε ο σκύλος και επιτέθηκε στον δικό μας...
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αλλα πλεον εχουμε φτασει να ειμαστε ολοι εισαγγελεις και δικαστες ταυτοχρονα και σε λιγο θα επιζητουμε να εχουμε συμμετοχη και στην ποινη που εμεις οι ιδιοι «με την απεραντη σοφια μας» (που ειπε και ο Τραμπ) θα εχουμε εκδωσει!
Προσωπικά, πολύ πιθανό αν ήμουν εκεί, να φερόμουν τελείως αντιπαιδαγωγικά, ίσως να έριχνα καμιά σφαλιάρα και το πιο σίγουρο να ήμουν πολύ βίαιη σε φωνή και λέξεις.
Αυτό θα ήταν το δικό μου ανθρώπινο αντανακλαστικό, προφανώς και λάθος...και δικαστής και εισαγγελέας και φουλ τρομοκράτης...
Γιατί εκείνη την ώρα θα θόλωνα και δεν θα σκεφτόμουν "παιδιά είναι;"
Γιατί δεν έσπασαν απλά ένα τζάμι....βασάνιζαν ένα πλάσμα επαναλαμβανόμενα και πολύ άσχημα.
Πότε ξεστομίζουμε το "παιδιά είναι"; Παρεπιπτόντως, τα έστειλε κανείς γκιλοτίνα και δεν το κατάλαβα;

Ενας φυσιολογικός πατέρας, καλά θα κάνει να το επικαλεστεί όταν πρόκειται για κάποια υλική ζημιά ας πούμε, αν πρόκειται για κάτι που δεν κοκκινίζει το βιαιόμετρο, εκτός αν έχουμε διαφωνία και σε αυτό, το πότε δηλαδή η βία αρχίζει και παίρνει ασήκωτη μορφή. Αλλιώς απλά γίνεται προκλητικός.
Καλύτερα να σιωπούσε ο πατέρας αν δεν είχε κάτι πιο συνετό να πει, τόσο απλά.

Τα παιδιά θα παραμείνουν παιδιά για το νομοθέτη και η ποινή που έφαγε ο γονιος δεν είναι από ψυχικά άρρωστα άτομα. Ούτε στην ποινή βρίσκεται η ουσία. Αλλά στην ίδια τη γονεική παρέμβαση που καλά θα κάνει να τα δει αλλιώς τα πράγματα και να ψαχτεί στο θέμα των παιδιών. Σε τελική, η μεγαλύτερη σφαλιάρα για όλους τους είναι ότι βγήκε στη δημοσιότητα το θέμα. Το τι κάνουν κεκλεισμένων των θυρών, σταυρώνουμε δαχτυλάκια να είναι το πιο σωστό για όλους. Αναρωτιέμαι και το ανάποδο...αν δεν είχε πάρει διαστάσεις δημόσιες, ποιά θα ήταν η αντίδρασή του; Πιο ελαστική ή όχι;

Στατιστικές και έρευνες πάντως υπάρχουν. Και φανερώνουν κατα βάση ότι προβληματικές συμπεριφορές δεν πέφτουν έτσι στο ξεκούδουνο από τον ουρανό.

spyv έχω την εντύπωση ότι ο manolo όταν λέει "εδώ μέσα" μάλλον εννοεί τον γενικότερο ιντερνετικό σχολιασμό κι όχι απαραίτητα εδώ το φόρουμ. Γιατί κι εγώ δεν συνάντησα κατάρες....εκτός αν προσπέρασα γραφόμενα άθελά μου.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
@spyv έχω την εντύπωση ότι ο manolo όταν λέει "εδώ μέσα" μάλλον εννοεί τον γενικότερο ιντερνετικό σχολιασμό κι όχι απαραίτητα εδώ το φόρουμ.
δε νομιζω. θα εξηγησω το λογο που το λεω αυτο μολις τοποθετηθει :).
 
  • Like
Reactions: zerom0


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@spyv έχω την εντύπωση ότι ο manolo όταν λέει "εδώ μέσα" μάλλον εννοεί τον γενικότερο ιντερνετικό σχολιασμό κι όχι απαραίτητα εδώ το φόρουμ. Γιατί κι εγώ δεν συνάντησα κατάρες....εκτός αν προσπέρασα γραφόμενα άθελά μου.
Έτσι ειναι. Σχολιάζοντας στο παρόν θέμα, το έκανα έχοντας στο μυαλό μου όλη την παπαρολογια που διάβασα στο ίντερνετ γενικότερα. Και όχι αποκλειστικά στο φόρουμ. Τώρα το αν κάποιοι νομίζουν πως ο μικρόκοσμος του φόρουμ αντιπροσωπεύει το τι γίνεται στην πραγματική ζωή και πρέπει να συγκεντρωνόμαστε μόνο στο τι γράφεται εδώ μέσα, ας προσέξουν μην αλλάξουν πλευρό και ξυπνήσουν στον πραγματικό κόσμο.

σε ποια μηνυματα αναφερεσαι;
Γεια σου φίλε Σπύρο.
Πέρα από την παπαρολογια που έχω διαβάσει γενικά στο ίντερνετ, μερικά είναι να τραβάς τα μαλλιά σου, και στο παρόν θέμα ένα μήνυμα με χάλασε και το βαζω σε αυτή την κατηγορία.
Τώρα θες να σου απαντήσω σε ποιό μήνυμα αναφέρομαι; σε 2 σελίδες θέμα; Είναι δύσκολο να καταλάβεις σε ποιον αναφέρομαι; Δεν νομίζω.
Όπως και να έχει Δεν αναφέρομαι σε εσένα πάντως. Μην αγχώνεσαι.
ποιοι ριχνουν καταρες και σε ποια μηνυματα τις ριχνουν;
απάντησα.
ποιοι ειναι αυτοι οι ταλιμπαν ( :unsure: ); θες να τους ονομασεις;
Και σε αυτό Απάντησα. Όχι με όνομα αλλά απάντησα. Τώρα αν επιμένεις μπορώ να σου πω και όνομα αν και δεν θεωρώ πως χρειάζεται.
δε νομιζω. θα εξηγησω το λογο που το λεω αυτο μολις τοποθετηθει :).
Απάντησα. Περιμένω την τοποθέτηση σου.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Τι να περιμένει κανείς από τα παιδιά όταν ο τυπικός Έλληνας κάνει «ξου» όταν βλέπει να τον πλησιάσει μια γάτα.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
φιλε μανωλη,

η zerom0 γραφει οτι μαλλον δεν εννοεις εμας του φορουμ οταν λες "εδω μεσα", εσυ απαντας "ετσι ειναι" (που σημαινει οτι δεν εννοεις το φορουμ) και παρακατω λες οτι το εκανες εχοντας "οχι αποκλειστικα" το φορουμ στο μυαλο σου.
που σημαινει οτι εννοουσες και το φορουμ. οχι αποκλειστικα ομως.
στην αρχη γραφεις οτι δεν εννοουσες το φορουμ.

βγαζεις ακρη τωρα απο αυτο;



ας παμε και στα μηνυματα που βαζω εγω.

στο 15ο μηνυμα του θεματος γραφεις για "Μηνύματα του στυλ, θα γίνουν σίγουρα εγκληματίες, κακοί άνθρωποι, να πάθουνε καρκίνο, να ψοφήσει η κατσίκα τους, έπεσα από τα σύννεφα, τις βλέπω υπερβολικές."

χωρις να υπαρχουν στο θεμα τετοια μηνυματα...

μετα λες οτι "διαφώνησα με κάποιους που τους ρίχνουν κατάρες η λένε να τους κάνουν τα ίδια, δεν σημαίνει πως θεωρώ πως πρέπει να την βγάλουν καθαρή."

χωρις να εχεις διαφωνησει στην πραγματικοτητα με κανενα (ποσο μαλλον με καποιους) αφου δεν απευθυνθηκες σε κανενα.

μετα το χοντραινεις κι αλλο και μιλας για "κάτι Ταλιμπάν εδώ μέσα αλλά και γενικοτερα, διαφωνώ (κάφροι, πιο κάφροι από τους πιτσιρικάδες) οριζοντίως και καθέτως. Βγαίνουν να κραξουν τους πιτσιρικάδες και από τα γραφόμενά τους (και καλα για να δείξουν την οργή τους) βγάζουν χειρότερο χαρακτηρα από τους πιτσιρικάδες."

εννοωντας τον stelios (τον αναφερω εγω αφου εσυ δε θες) που το μονο που εγραψε, αυθορμητα πιστευω βλεποντας μια τετοιου ειδους βαρβαροτητα, ειναι "Θα ήθελα επιλεκτικά και στιγμιαία να γίνω ψυχικά ασθενής να κατέβω στο νοητικό επίπεδο του πατέρα και να κάνω τα καθέκαστα...που απαιτούνται για διόρθωση/επίπληψη ενός τέτοιου νου."

οχι και ο, τι πιο κομψο εχεις ακουσει, ειμαι σιγουρος. οπως επισης ειμαι σιγουρος οτι εχεις ακουσει πολυ χειροτερα. και χωρις λαθη.


εξομοιωνεις τη λεκτικη "βια" με την κτηνωδια γιατι εξυπηρετει τα λεγομενα σου. δεν ειναι ομως καθολου ετσι.
εξομοιωνεις την (λεκτικη, ας μην το ξεχναμε) αντιδραση με τη δραση γιατι εξυπηρετει τα λεγομενα σου. δεν ειναι ομως καθολου ετσι.
και ολα αυτα τα χαρακτηριζεις σαν υπερβολες οταν απο την αρχη εσυ εισαι αυτος που χρησιμοποιει αυτο το σχημα... λογου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3