Παιχνίδι και καβαλημα


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό γίνεται μόνο όταν είναι χαρούμενος; Ή έχει τύχει και σε στιγμές που ίσως ένιωθε πιο στρεσαρισμένος;
Πάντα μετά από μια συγκεκριμένη διαδικασία.
Κάθε βράδυ και συγκεκριμένη ώρα δίνω και στους 2 1/4 της φέτας γαλοπούλα καπνιστή, μέσα σε Κονγκ. Παλεύουν κάνα 10 λεπτο και μετά αράζουν. Είναι η δύση της ημέρας τους.
Αμέσως μετά από αυτό ξεκινάει.
Χορτασμενος και καλοκεφος.

Δεν το έχει κάνει ποτέ άλλη ώρα της ημέρας ή στρεσσαρισμενος.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πάντα μετά από μια συγκεκριμένη διαδικασία.
Κάθε βράδυ και συγκεκριμένη ώρα δίνω και στους 2 1/4 της φέτας γαλοπούλα καπνιστή, μέσα σε Κονγκ. Παλεύουν κάνα 10 λεπτο και μετά αράζουν. Είναι η δύση της ημέρας τους.
Αμέσως μετά από αυτό ξεκινάει.
Χορτασμενος και καλοκεφος.

Δεν το έχει κάνει ποτέ άλλη ώρα της ημέρας ή στρεσσαρισμενος.
Χαίρεται το παιδί και το δείχνει :p
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Eγώ το έχω δει και σε περιστάσεις στρες αλλά και μετά από φαγητό. Γενικά, μετά από φαγητό, το έχω ακούσει και για άλλα αρσενικά.

Στη δική μας περίπτωση, όταν επιστρέψω από έξω, μετά το καλωσόρισμα ακολουθεί η εν λόγω εκτόνωση και πιστεύω ότι αποσβαίνει το στρες.
Ομως πολλές φορές το κάνει αμέσως μετά το μεσημεριανό του. Υπάρχει dedicated μαξιλαράκι δικό του, για την ακρίβεια μαξιλάρι-παιχνίδι :p
Γενικά έχει μια διάθεση έξω να καβαλάει αρσενικούς, δεν το αφήνω να παίρνει διαστάσεις όμως. Το ίδιο κάνει και με κάποιους άντρες επισκέπτες, όπου εκεί πέφτει μάλωμα βέβαια. Ευτυχώς δεν είναι κάτι συχνό.

Η διαδικασία πραγματικής ή και εικονικής αυτοικανοποίησης πάντως, πιστεύω ότι δεν έχει μια μόνο εξήγηση. Από πραγματικές ορμές ως γενικότερη ψυχολογική εκτόνωση και ποιός ξέρει τι ακόμα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η διαδικασία πραγματικής ή και εικονικής αυτοικανοποίησης πάντως, πιστεύω ότι δεν έχει μια μόνο εξήγηση. Από πραγματικές ορμές ως γενικότερη ψυχολογική εκτόνωση και ποιός ξέρει τι ακόμα.
Για μένα όλα είναι πιθανά. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος για τίποτα από τη στιγμή που δεν πρόκειται ποτέ να μας πουν οι ίδιοι γιατί το κάνουν.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλοι τρόποι να το ανακαλύψουμε, μέσω του επιπέδου κάποιων ορμονών πχ ή μέσω εγκεφαλογραφηματος.

Επίσης δεν γνωρίζω εάν όλο αυτό έχει αρνητικό ή θετικό αντίκτυπο στα αναπαραγωγικα του όργανα, δεδομένου πως μιλάμε για έναν σκύλο 8 ετών, αστειρωτο και χωρίς να έχει ζευγαρωσει ποτέ του και χωρίς προοπτική ζευγαρώματος. Θεωρητικά και με βάση τα όσα ισχύουν για τους άντρες, περισσότερο καλό του κάνει, παρά κακό.
Αναφέρομαι στον προστάτη.
Αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση.

Εάν έχετε περισσότερα στοιχεία πάνω σε αυτό το θέμα, θα με ενδιέφερε πολύ να τα διαβάσω.
 
  • Like
Reactions: Εriana


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το μόνο που έχω να συμπληρώσω σε αυτό που λες είναι ότι τοπικά, σε πιο ακατάλληλο μαξιλάρι, δημιούργησε ερεθισμό και του το πήραμε.

Επίσης αν το βάλουμε στο πλυντήριο, πάει και στήνεται στο παραθυράκι, ενώ έχει δείξει "εκδικητική" συμπεριφορά σε άλλο μέλος της οικογένειας που του το πήρε και το έβαλε σε σημείο που δεν είχε πρόσβαση :LOL:

Σε ό,τι αφορά στον προστάτη δε μπορώ να ξέρω....όπως και το γεγονός ότι για τα νεφρά του πχ, του έχω πάντα προσβάσιμη πάνα να ουρεί όποια στιγμή του έρχεται. Κι αυτό είναι δική μου υπόθεση, με τη λογική ότι σε φυσική κατάσταση, αν ζούσε έξω, αυτό θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@Yorkaddict πολύ πρόχειρα βρήκα αυτό:

Occasionally, humping is a sign of a medical problem. For instance, humping can signal infection or irritation, or, in male dogs, prostate problems. It is also true that in certain cases, humping is a sexual, pleasure-seeking behavior. The likelihood of humping being sexual in nature is greater in younger dogs that have not been spayed/neutered.

Από εδώ: Why Does My Dog Hump? Understanding Humping Or Mounting Behavior

Δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι, απλά εντυπωσιάστηκα από την ακριβώς αντίθετη άποψη για προστάτη

Ολα αυτά βέβαια με την προυπόθεση ότι δε μιλάμε για εμμονική συμπεριφορα
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Amaliaz @sis @Σπόρος και

Συγγνώμη έχω απορία.
Όσοι ειπατε πως και εσάς το κάνει ο σκύλος σας, τι ακριβώς κάνει; Το να καβαλάει το μαξιλαράκι του ή να εκσπερματωνει κι ολας;;

Επίσης hump επειδή το λεξικό μου το δίνει καμπούρα, τι σημαίνει; Καβαλάει ή εκσπερματωνει;

Εμένα πάλι μου έχει τύχει το αντίθετο ακριβώς. Σκυλακος που έκανε όλη την διαδικασία μόνος του και δεν μπορούσε να τελειώσει τον πήγανε στον γιατρό. Αλλά αυτό το έχω δει μόνο μία φορά από τις εκατοντάδες.
@Yorkaddict έτσι από περιέργεια τον γιατρό τον έχεις ρωτήσει γι αυτό;
 
Last edited:




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Όσοι ειπατε πως και εσάς το κάνει ο σκύλος σας, τι ακριβώς κάνει; Το να καβαλάει το μαξιλαράκι του ή να εκσπερματωνει κι ολας;;
Και τα δύο. Με το 2ο πιο σπάνιο στη δική μας περίπτωση.

Από τα λίγα που διάβασα πάντως, η όλη διαδικασία περιλαμβάνει μια γκάμα αιτιών, από σεξουαλική ορμή, παιχνιδιάρικη διάθεση, εκτόνωση εξιταρίσματος ή αγχους, εως ψυχαναγκαστική συμπεριφορά ή πιθανό πρόβλημα υγείας.

Ακόμα κι όταν το κάνουν μεταξύ τους έξω, μπορεί να σημαίνει κυριαρχικότητα ή παιχνιδιάρικη διάθεση αποδοχής.

Οταν το ανέφερα στην κτηνίατρο, δεν έδειξε να ανησυχεί. Εχει σημασία το πότε και το πόσο συχνά γίνεται αυτό υποθέτω. Σε εμάς δεν είναι κάτι καθημερινό.

Εχω την υποψία ότι μπορεί να μεγαλοποιούμε κάτι επειδή ανθρώπινα το συλλαμβάνουμε τελείως διαφορετικά στην προκειμένη.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όσοι ειπατε πως και εσάς το κάνει ο σκύλος σας, τι ακριβώς κάνει; Το να καβαλάει το μαξιλαράκι του ή να εκσπερματωνει κι ολας;;
Ο αστείρωτος ενήλικος και τα δύο, ωστόσο συχνότερο είναι το καβάλημα. Η στειρωμένη ενήλικη θηλυκιά και ο αστείρωτος μεγαλοκούταβος παραμένουν ακόμα μόνο στο καβάλημα :p
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ




Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η συχνότητα καβαλήματος συνδέεται με το αν ο αρσενικός σκύλος είναι στειρωμένος.

Ο Ρίπλεϋ είναι 1 1/2 ετών δεν είναι στειρωμένος. Καβαλάει ασύστολα τις θηλυκές, στειρωμένες ή μη, σε οίστρο ή όχι σε οίστρο, χωρίς στύση. Τον σταματάω αποσπώντας την προσοχή του. Σε ανθρώπους κάποιες φορές το προσπαθεί αλλά τον αποτρέπω και το έχει σχεδόν σταματήσει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τον γιατρό τον έχεις ρωτήσει γι αυτό;
Ναι τον έχω ρωτήσει και δεν εξέφρασε την ανησυχία του για κάτι, πέρα από τυχόν ερεθισμούς από το υλικό τριβής.

η συχνότητα καβαλήματος συνδέεται με το αν ο αρσενικός σκύλος είναι στειρωμένος.
Νομίζω πως εξαρτάται από το είδος του καβαληματος (αλληλεπιδρασης ή ικανοποίησης), αλλά και από τον ίδιο τον σκύλο.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Eriana το καβαλημα είναι από τις συμπεριφορές που επηρεάζεται περισσότερο απ όλες.
Αλλά δεν είναι και απαραίτητο να σταματήσει ή να μειωθεί.
Ένας σκύλος πάντως που το έχει ξεκινήσει για όποιον λόγο κι αν ειναι μπορεί να το συνεχίσει, όπως κι αν ένας αρσενικός έχει ζευγαρωσει πριν τη στείρωση έχει μεγάλη πιθανότητα να το επαναλάβει και μετά.
Προφανώς και δεν γονιμοποιεί την θηλυκή.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3