Παιχνίδι με το "λουκάνικο" (Tug)


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Στο παρακάτω βίντεο εμφανίζεται η... αφεντιά μου, μαζί με το κοπρόσκυλο (Βρασίδας).

Φαίνεται ο πιο απλός τρόπος του παιχνιδιού με το λουκάνικο (tug).

[video=youtube;Mc6b7AFu9jw]http://www.youtube.com/watch?v=Mc6b7AFu9jw[/video]

Κάποια σημεία που πρέπει να προσεχθούν και ίσως δεν είναι εμφανή στο βίντεο:

1. Αποφεύγουμε να σηκώνουμε το σκύλο ψηλά ειδικά για κουτάβια, αλλά και γενικότερα. Τα μπροστινά πόδια πρέπει να πατάνε στο έδαφος την περισσότερη ώρα. Επίσης, για τα κουτάβια που αλλάζουν δόντια, το συγκεκριμένο παιχνίδι καλύτερα να αποφεύγεται, ειδικά από χειριστές που δεν έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία.

2. Το "aus" (=να αφήσει) το ζητάμε με το σκύλο στο πλάι μας για να μην υπάρχει ευθεία αντιπαράθεση μεταξύ κυναγωγού και σκύλου. Επίσης πολύ σημαντικό είναι το "aus" να ζητείται μόνο όταν το παιχνίδι είναι τελείως ακίνητο. Εφόσον αυτό κινείται, ο σκύλος θεωρεί ότι το θήραμά του είναι ζωντανό και συνεχίζει την πάλη.

3. Κατά τη διάρκεια της "πάλης", κάνουμε μικρά βήματα προς το σκύλο, έτσι ώστε να έχει την εντύπωση ότι μας κερδίζει.

4. Προτιμάμε τα tugs με 1 ή καλύτερα με 2 χειρολαβές για να αποφύγουμε τα καταλάθος δαγκώματα στα χέρια μας (πάνω στο παιχνίδι)

5. Ο σκύλος φεύγει πάντα νικητής (με το παιχνίδι στο στόμα) από το σημείο παιχνιδιού έτσι ώστε να θέλει να ξαναπαίξει μαζί μας. Σε άλλο χώρο, του ζητάμε να αφήσει, αφού έχει τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι!



Ο συγκεκριμένος τρόπος παιχνιδιού έχει τα εξής οφέλη:
  • Βελτιώνει τη φυσική κατάσταση σκύλου (αλλά και κυναγωγού :D )
  • Αυξάνει το αγελαίο ένστικτο (pack drive) και ως συνέπεια:
  • Αυξάνει και βελτιώνει τη σχέση μας με το σκύλο
Καλή διασκέδαση!!!

 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πολύ ωραίο βιντεακι! Συγχαρητήρια kkranis! :)

Παρεμπιπτόντως γνωρίζει κάποιος/α κατάστημα στην Αθήνα που να φέρνει bite pillows?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Rottie, bite pillows θα βρεις σε αρκετούς εκτροφείς που συνεργάζονται με εταιρίες όπως η Sporthund, Gappay κτλ.

Ξέρω σίγουρα ότι φέρνει ο Γιαννούλης και το El Greco Nero. Τα παιδιά του El Greco Nero έχoυν και Pet Shop στο Μαρκόπουλο με πολλά αξεσουάρ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι!

Το έχουμε λατρέψει και εγώ και ο Αδάμ!

Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα παιχνίδια σε αυτό που λέω εγώ πολύ συχνά...νταραβέρι της σχέσης μας με τον σκύλο μας!
Το παιχνίδι αποπνέει εκτίμηση,εμπιστοσύνη,γυμναστική,ζωή,ενέργεια και πολλά άλλα!
Ειδικά όταν ο σκύλος φεύγει με το αντικείμενο στο στόμα και με απίστευτη ευχαρίστηση!

Το είδα Κώστα στο facebook εγώ το βίντεο σου!Μπράβο!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Rottie, bite pillows θα βρεις σε αρκετούς εκτροφείς που συνεργάζονται με εταιρίες όπως η Sporthund, Gappay κτλ.

Ξέρω σίγουρα ότι φέρνει ο Γιαννούλης και το El Greco Nero. Τα παιδιά του El Greco Nero έχoυν και Pet Shop στο Μαρκόπουλο με πολλά αξεσουάρ.
Έχει η Μέρμηγκα pet shop στο Μαρκόπουλο? Δεν το ξερα… Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω μια βόλτα!

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες kkranis! :)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Δεν έχω καμία αμφιβολία! :)
Ελπίζω να έχει ανθεκτικά bite pillows γιατί τα υφασμάτινα tags τα κάνουν τα σκυλιά μου ρετάλια με συνοπτικές διαδικασίες!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ερώτηση, Κώστα: Ματώνουν τα ούλα τους, είναι συνηθισμένο, ή να προσέξω κάτι?

Σημειώνω ότι, επειδή το έχουμε αρχίσει πολύ πρόσφατα, είμαι πολύ προσεκτικός και δεν αφήνω να ασκηθεί μεγάλη ένταση πάνω στο λουκάνικο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ερώτηση, Κώστα: Ματώνουν τα ούλα τους, είναι συνηθισμένο, ή να προσέξω κάτι?

Σημειώνω ότι, επειδή το έχουμε αρχίσει πολύ πρόσφατα, είμαι πολύ προσεκτικός και δεν αφήνω να ασκηθεί μεγάλη ένταση πάνω στο λουκάνικο.
Όχι δεν ματώνουν!Είναι είτε ψάθινα,είτε ναύλον!

Θέλει όμως προσοχή και στο τράβηγμα και στο δάγκωμα του σκύλου πάνω στο λουκάνικο!

Θέλουμε καλά τραβήγματα και βαθιά δαγκώματα για να μην υπάρξουν τραυματισμοί!

Ατσαλοσύνες κτλ πάντα αποφέρουν τραυματισμούς...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Γιάννη, ναι παίζει να ματώσουν λίγο τα ούλα.

Δεν είναι τίποτα, ειδικά για αρχή όπου και αυτά θέλουν να συνηθίσουν το δάγκωμα στο λουκάνικο.

Ξεκίνα σιγά-σιγά με λίγη ένταση, αλλά μετά αύξησέ την όσο αντέχεις εσύ (γιατί ο σκύλος θα αντέχει σίγουρα). Όσο πιο έντονο είναι το παιχνίδι, τόσο καλύτερα!

Στέλιο, για ενήλικο σκυλί η μόνη προσοχή είναι να μην υπάρχει τραυματισμός στον αυχένα του σκύλου!
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Εμείς έτσι παίζουμε με ένα σχοινάκι (χοντρό, με κόμπους) για διελκυστίνδα...πειράζει; Έχει κάποια άλλη ιδιότητα το λουκάνικο που δεν την αντιλαμβάνομαι από το βίντεο; Και επίσης αν παίζεται έτσι το λουκάνικο, πώς παίζεται η διελκυστίνδα;;;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ προσπαθώ όταν παίζουμε τέτοια παιχνίδια να εφαρμόζει καλά και όλη η μασέλα πάνω στο αντικείμενο!
Το λουκάνικο και συγκεκριμένα με Juke υλικό,δηλαδή το ψάθινο,είναι καλό γιατί είναι μαλακό και κάνει ωραίο δάγκωμα ο σκύλος!

Προσωπικά αποφεύγω τα μπαλάκια με το σχοινί γιατί μπορεί η πίεση να ασκείται πιο πολύ στα μπροστά τα δόντια κτλ ή να ασκείται όχι σωστά!

Με σχοινιά δεν παίζουμε γιατί αν το δαγκώσει ο σκύλος όλη η δύναμη ασκείται στα σκυλόδοντα μόνο λόγω μικρής διατομής/πάχους του σχοινιού!

Εξαρτάται πάντα όμως και τι παιχνίδι παίζεται και με τι ένταση και πως...για εκπαίδευση χρησιμοποιούμε το παιχνίδι που έδειξε στο βίντεο ο Κώστας!
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
@marilena83

Το tug (λουκάνικο) που αναφέρω λόγω του ότι είναι πιο μαλακό και πιο "γεμάτο" από τον κόμπο, προσφέρει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στο σκύλο στο δάγκωμα. Έτσι, παθιάζεται παραπάνω με αποτέλεσμα τα οφέλη του συγκεκριμένου τρόπου παιχνιδιού να είναι σε μεγαλύτερο βαθμό

@ st3lios

Στέλιο, εγώ χρησιμοποιώ σκληρά λουκάνικα από νάυλον, έτσι ώστε να πρέπει να σφίξει πραγματικά τα σαγόνια του για να κρατήσει το δάγκωμα. Αυτά που λες εσύ από jute (ψάθινα) βοηθούν το σκύλο γιατί οι κυνόδοντες ή ακόμα και τα πίσω δόντια "γατζώνουν", άρα βοηθούν το σκύλο. Το ότι είναι μαλακά, επίσης βοηθούν το σκύλο να κρατήσει χωρίς να χρησιμοποιεί μεγάλη δύναμη στη μασέλα.

Σε γενικές γραμμές τα ψάθινα χρησιμοποιούνται στα κουτάβια, σε νεαρά σκυλιά ή σε ενήλικα που μόλις έχουν αρχίσει να μαθαίνουν το παιχνίδι. Τα πιο σκληρά χρησιμοποιούνται σε σκυλιά ενήλικα όπου έχουν μάθει τη διαδικασία του παιχνιδιού και απολαμβάνουν το ίδιο το παιχνίδι με τον κυναγωγό και όχι μόνο το δάγκωμα στο αντικείμενο. Επίσης, τα σκληρά είναι απαραίτητα από ένα σημείο και μετά σε όλα τα σκυλιά που κάνουν sport για να μάθουν να σφίγγουν περισσότερο

Τέλος, Στέλιο, το μπαλάκι με το σκοινί είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και άλλο video ;)

Πάντως να μην ανησυχείς καθόλου στο σκύλο σου για την ανατομία της μασέλας του. Δεν πρόκειται να πάθει απολύτως τίποτα όσο και να τον πιέσεις πάνω στο παιχνίδι!
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Μερικά tips κι από 'μένα...

no suiciding rabbits around...ΜΗΝ ταϊζετε το λουκάνικο στο στόμα του σκύλου, κάντε τον να το κυνηγήσει και να το χάσει αν δεν είναι αρκετά γρήγορος.

Συστήστε το στόχο στο σκυλί ξεκάθαρα μακρυά από το σώμα σας και κάντε τον να το κυνηγήσει αλλά πάντα σε ευθείες γραμμές. Αν κατά το κυνηγητό ο στόχος κάνει καμπύλες ο σκύλος θα έχει την τάση να κόψει δρόμο σε ευθεία γραμμή και αυτό, κάποια στιγμή, θα οδηγήσει στο να πιάσει το χέρι σας.

Η διαβάθμιση της έντασης εξαρτάται από το σκυλί. Μεγάλη ένταση σε έναν όχι και τόσο σίγουρο σκύλο μπορεί να γίνει αποτρεπτική ενώ μικρή ένταση σε έναν ανεβασμένο σίγουρο σκύλο μπορεί να γίνει βαρετή.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ωραιο βιντεο.
α πα πα αυτα τα παιχνιδια ειναι του σατανα,καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι
μπορει ο σκυλος σου να σε δαγκωσει αμα παιζεις τετοια παιχνιδια και κινδυνευεις εσυ και
προσοχη και στην οικογενεια σου.
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σωστότατος tatooman!

Ειδική προσοχή στο "τάισμα". Το αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί μπορεί να προκαλέσει τραυματισμό στον αυχένα του σκύλου
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Στο 0.59 sec του βίντεο βλεπω ότι ο χειριστής "χαιδευει" το σκύλο.
Τον επιβραβευει ή κάτι άλλο ;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βαθύ, δυνατό και σταθερό δάγκωμα στην ηρεμία

Ο σκύλος χαλαρώνει και δε βγάζει νεύρα (να τινάζει ή να μασάει το αντικείμενο) από τη στιγμή που το έχει κερδίσει.

Δεν αφορά τον κόσμο που απλά θέλει να παίζει με το σκύλο του, αλλά περισσότερο τα σκυλιά που κάνουν sport.

:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3