Παιχνίδι με το "λουκάνικο" (Tug)


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Εμενα ειναι κυριαρχικος, παλαβιαρης αλλα καθολου κτητικος..
Απο οτι καταλαβαινω απο τις περιγραφες σου , η σκυλα εξιταρεται πολυ στην αρχη του παιχνιδιου. Το αφηνει ευκολα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Στην δική μου περίπτωση όταν το έκανε στον εκπαιδευτή μετά το τέλος της διαδικασίας την επιβράβευσε με λεκτικά και με χάδια και μετά της έβαλε το λουρί. Εκεί η σκυλίτσα μου μόνο που δεν τον έριξε κάτω για να ξαναπάρει αυτό που είχε δώσει. Εκείνη την στιγμή θα μπορούσε να την διορθώσει πάρα πολύ εύκολα. Δεν το έκανε γιατί θέλει αυτό το πάθος! προτίμησε να ζητήσει βοήθεια από τον βοηθό παρά να της δώσει εντολή να ηρεμίσει.
Lumpie αν αναλύσεις αυτό που έγραψα πριν θα πάρεις πολλές απαντήσεις.
Για να μάθεις στο σκυλί να σταματίσει να παίζει πρέπει πρώτα να του μάθεις να παίζει.
Δεν είπα για διόρθωση, ούτε τιμωρία αφαιρόντας το παιχνίδι απο την εξίσωση.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εμενα ειναι κυριαρχικος, παλαβιαρης αλλα καθολου κτητικος..
Απο οτι καταλαβαινω απο τις περιγραφες σου , η σκυλα εξιταρεται πολυ στην αρχη του παιχνιδιου. Το αφηνει ευκολα?
Το αφήνει σχετικά εύκολά αλλά το πιο εύκολο είναι να της το αφήσω και να της πω φέρτο. Ερχετε, με κοιτάει στα μάτια, κάθετε μου το αφήνει στα χέρια μου και περιμένει για το μπράβο. (Αυτό ισχύει για το λουκάνικο παιχνίδι όχι για το φαγώσιμο λουκάνικο, εκεί ακόμα θα περίμενα να έρθει!!!)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Αρα στην αρχη εξιταρεται ... μολις πας να πιασεις το λουκανικο... αν τη βαλεις στο κατσε - μεινε ακουει ?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εχω ρωτήσει 3 φορές αν τα δικά σας κάνουν κάτι παρόμιο. Αναρωτιέμαι λοιπόν, κανείς δεν είναι ιδιοκτήτης ενός παλαβιάρικου ή κυριαρχικού ή κτητικού ή κ.λ.π. κουταβιού, σκύλου;
O σκύλος πρέπει να μάθει σιγά-σιγά ότι το ενδιαφέρον δεν είναι το αντικείμενο αυτό καθε αυτό, αλλά εσύ που κρατάς το αντικείμενο και παίζεις μαζί του (μιλάω ως παθών).

Τώρα για το πώς γίνεται αυτό, είναι μια άλλη, και πολύ μεγάλη, κουβέντα...
 






Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
O σκύλος πρέπει να μάθει σιγά-σιγά ότι το ενδιαφέρον δεν είναι το αντικείμενο αυτό καθε αυτό, αλλά εσύ που κρατάς το αντικείμενο και παίζεις μαζί του (μιλάω ως παθών).

Τώρα για το πώς γίνεται αυτό, είναι μια άλλη, και πολύ μεγάλη, κουβέντα...
Ειλικρινα αμα βρεις λιγο χρονο θα ηθελα να μας πεις πως επιτυγχανεται αυτο...
 








Dogtrainer

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2012
10
0
50
Athens
Στο παρακάτω βίντεο εμφανίζεται η... αφεντιά μου, μαζί με το κοπρόσκυλο (Βρασίδας).

Φαίνεται ο πιο απλός τρόπος του παιχνιδιού με το λουκάνικο (tug).

[video=youtube;Mc6b7AFu9jw]http://www.youtube.com/watch?v=Mc6b7AFu9jw[/video]

Κάποια σημεία που πρέπει να προσεχθούν και ίσως δεν είναι εμφανή στο βίντεο:

1. Αποφεύγουμε να σηκώνουμε το σκύλο ψηλά ειδικά για κουτάβια, αλλά και γενικότερα. Τα μπροστινά πόδια πρέπει να πατάνε στο έδαφος την περισσότερη ώρα. Επίσης, για τα κουτάβια που αλλάζουν δόντια, το συγκεκριμένο παιχνίδι καλύτερα να αποφεύγεται, ειδικά από χειριστές που δεν έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία.

2. Το "aus" (=να αφήσει) το ζητάμε με το σκύλο στο πλάι μας για να μην υπάρχει ευθεία αντιπαράθεση μεταξύ κυναγωγού και σκύλου. Επίσης πολύ σημαντικό είναι το "aus" να ζητείται μόνο όταν το παιχνίδι είναι τελείως ακίνητο. Εφόσον αυτό κινείται, ο σκύλος θεωρεί ότι το θήραμά του είναι ζωντανό και συνεχίζει την πάλη.

3. Κατά τη διάρκεια της "πάλης", κάνουμε μικρά βήματα προς το σκύλο, έτσι ώστε να έχει την εντύπωση ότι μας κερδίζει.

4. Προτιμάμε τα tugs με 1 ή καλύτερα με 2 χειρολαβές για να αποφύγουμε τα καταλάθος δαγκώματα στα χέρια μας (πάνω στο παιχνίδι)

5. Ο σκύλος φεύγει πάντα νικητής (με το παιχνίδι στο στόμα) από το σημείο παιχνιδιού έτσι ώστε να θέλει να ξαναπαίξει μαζί μας. Σε άλλο χώρο, του ζητάμε να αφήσει, αφού έχει τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι!



Ο συγκεκριμένος τρόπος παιχνιδιού έχει τα εξής οφέλη:
  • Βελτιώνει τη φυσική κατάσταση σκύλου (αλλά και κυναγωγού :D )
  • Αυξάνει το αγελαίο ένστικτο (pack drive) και ως συνέπεια:
  • Αυξάνει και βελτιώνει τη σχέση μας με το σκύλο
Καλή διασκέδαση!!!

Επέτρεψε μου να διαφωνησω σε ενα σημειο .

Καταρχας το παιχνίδι tug of war με τον σκυλο σας σας δραστηριοτητα και μονο θα μπορουσαμε να πουμε πως ειναι ενα "παιχνιδι" που εκγυμναζει τους μυες των σαγονιων του σκυλου ή και τον αυχένα ή και τους μύες των ποδιών... Ο τρόπος ομως που γινεται αυτο δεν θα μπορουσαμε να πουμε πως ειναι οτι πιο υγιες για τον σκυλο σας . Ο κυριως λογος αυτου του "παιχνιδιου" ειναι πως χτιζετε και αναπτυσετε η εμπιστοσυνη σκυλου-ιδιοκτητη .

Στην ουσια ο σκυλος κατα την διαρκεια αυτης της δραστηριοτητας γινεται ο κυνηγος , ο θυτης και το μαξιλαρακι γινεται το θυραμα. Την στιγμη που ο σκυλος εχει αρπαξει με τα σαγονια του το μαξιλαρι τοτε ειναι που βγαζει τα ζωωδη ενστικτα του και εκει ειναι το σημαντικοτερο σημειο να μπορεσουμε εμεις μεσα απο το παιχνιδι να τα ελεγξουμε . Ο σκυλος πρεπει σπανια να φευγει με το μαξιλαρακι. Τις λιγες φορες που θα φευγει με αυτο θα ειναιγια να του δινουμε κινητρο να ξαναπαιξει και να νιωθει περηφανος πως το κερδισε . Τις περρισοτερες θα το κραταμε εμεις για να του δειχνουμε πως εμεις ελεγχουμε το παιχνιδι και κατα συνεπεια και τα ενστικτα του.
 




Dogtrainer

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2012
10
0
50
Athens
διαφωνω καθετα οριζοντια και διαγωνια με αυτο
H πρόοδος προέρχετε πάντα μέσω της διαφωνίας βασιζομενη στην επιχειρηματολογια . Θα ηθελα πάρα πολύ να ακούσω την αποψη σου εαν σου ηταν ευκολο.
 




Dogtrainer

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2012
10
0
50
Athens
Ξερετε κατι φιλοι μου , παντα στη ζωη μου ειμαι ανοικτος σε νεες ιδεες και διορθωσεις και ας με εκθεσουν αυτες διότι μονο μεσα απο την διορθωση υπαρχει εξελιξη .

Εν αντιθεση με την "οχλαγωγια" και την μή επικοιδομιτική κριτικη χωρις επιχειρηματα στην οποία την αποφευγω και μαλιστα την καυτιριαζω καποιες φορες .

Οποτε αγαπητε λακωνικε σουπερμαν . Σε παρακαλώ πολύ κάνε μας καλύτερουν στηρίζοντας την διαφωνια σου με τα επιχειρηματα σου και ας εξελιχθει ενας διαλογος απο τον οποιο θα κερδισουμε ολοι κατι.
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ελα ηρθα.
το παιχνιδι με το λουκανικο συνηθως ξεκιναει απο τα κουταβια,συνηθως λεω.πως θα κανεις το κουταβι η το σκυλι που δε ξερει το παιχνιδι να το γουσταρει αν του το παιρνεις κ δε το κερδιζει?
θεωρω οτι ο σκυλος παντα πρεπει να κερδιζει παντα ουτως η αλλος αυυτη ειναι η ουσια,δουλευεις το σκυλο για να δουλευει!
υπαρχουν τεχνικες για να δειξεις στο σκυλο οτι εσυ εχεις τον ελεγχο οπως και τεχνικες για να τον κανεις πρεζακια με το λουκανικο η το μπαλακι τελος παντων.
ο σκυλος πρεπει να νιωθει τη σιγουρια οτι θα δαγκωσω εδω και ο αλλος δε θα με πουλησει θα τον παλεψω και θα τον κερδισω,αυτη ειναι η ουσια του παιχνιδιου αυτου,για τα λοιπα υπαρχουν τεχνικες χωρις να χανει ο σκυλος το ενδιαφερον του και να νιωθει πουλημενος
 


Dogtrainer

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2012
10
0
50
Athens
ελα ηρθα.
το παιχνιδι με το λουκανικο συνηθως ξεκιναει απο τα κουταβια,συνηθως λεω.πως θα κανεις το κουταβι η το σκυλι που δε ξερει το παιχνιδι να το γουσταρει αν του το παιρνεις κ δε το κερδιζει?
θεωρω οτι ο σκυλος παντα πρεπει να κερδιζει παντα ουτως η αλλος αυυτη ειναι η ουσια,δουλευεις το σκυλο για να δουλευει!
υπαρχουν τεχνικες για να δειξεις στο σκυλο οτι εσυ εχεις τον ελεγχο οπως και τεχνικες για να τον κανεις πρεζακια με το λουκανικο η το μπαλακι τελος παντων.
ο σκυλος πρεπει να νιωθει τη σιγουρια οτι θα δαγκωσω εδω και ο αλλος δε θα με πουλησει θα τον παλεψω και θα τον κερδισω,αυτη ειναι η ουσια του παιχνιδιου αυτου,για τα λοιπα υπαρχουν τεχνικες χωρις να χανει ο σκυλος το ενδιαφερον του και να νιωθει πουλημενος
Μια χαρα , ευχαριστω για την απαντηση σου
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3