Παιχνίδι με το "λουκάνικο" (Tug)


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Ολα τα σκυλια μπορουν να παιξουν σωστα με λουκανικο ή υπαρχουν πιο "δαγκαναρικες" φυλες στις οποιες επιτρεπεται/ενδεικνυται περισσοτερο?

παιδιά, επαναφέρω την ερώτηση του κυριου χάρη γιατι έχω και γω την ίδια απορία, και δεν είδα καποια απάντηση
το παιχνίδι σε μαλινουά ή σε γ.π. ή σε ντόγκο (και σε άλλες πολλές φυλές) μου βγάζει λογική
σε λάμπραντορ όμως; ενδείκνυται;
 




vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
εφόσον αυτό είναι ένα παιχνίδι που χτίζει τη σχέση με το σκύλο, τοτε ναι, θα ήθελα να το παιζω με το σκύλο μου
τωρα το να μάθει το λάμπ δαγκώματα.....πιστεύω οτι δεν είναι στη "φύση", ας πουμε, της φυλής και δεν κόπτομαι να του μάθω κιολας
αλλα μιας και είμαι σε διαδικασία αναζήτησης παιχνιδιών που θα βοηθήσουν το σκυλί και τη σχέση μου μαζί του, οφείλω να ρωτήσω

αυτό που σκέφτομαι είναι μαλλον να παιζω το παιχνίδι καπως.....χαλαρά ας πουμε, αλλα και παλι επειδή ειμαι εντελώς άσχετη οφείλω (και παλι) να ρωτήσω. Μην ξεκινήσω λάθος
 




sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
οι περισσότεροι εκπαιδευτές γνωρίζεται τι άποψη έχουν για το ποιος φεύγει νικητής στο παιχνίδι??Ρωτάω γιατι προβληματίστηκα λίγο με τις απαντήσεις!!!
 




sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Ρε superman αφου ξέρεις οτι θέλω να βάλω το σκυλί σε άθλημα!!Θέλω να πάρω γνώμες και απο σας εκτός απο του εκπαιδευτή!!Ο καθένας έχει και διαφορετικές εμπειρίες και είναι καλό να τις διαβάζουμε όλοι εδω μέσα!!Ετσι δεν είναι??
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ωραια.
αλλα πρωτα απο ολα ειναι ο εκπαιδευτης και μετα το φορουμ.
εδω λεει ο καθενας το μακρι και το κοντο του.
αφου θες αθλημα,πρεπει να φτιαξεις δαγκωμα.πως θα φτιαξεις δαγκωμα.
πως θα φτιαξεις δαγκωμα?κανοντας το σκυλο να πυροβολαει το μυαλο του με το λουκανικο και τη μαχη.
πως πυροβολαει το μυαλο?η βασικη τεχνικη ειναι να νομιζει ο σκυλος οτι μπορει να σε κερδιζει.
πως μπορει να σε κερδισει?μαχη-κερδιζει το λουκανικο.
αυτο ειναι το αρχικο σταδιο
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ














εκπαιδευτης

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2012
260
0
θεσσαλονικη-πυλαια 6972 647148
ωραιο βιντεο.
α πα πα αυτα τα παιχνιδια ειναι του σατανα,καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι
μπορει ο σκυλος σου να σε δαγκωσει αμα παιζεις τετοια παιχνιδια και κινδυνευεις εσυ και
προσοχη και στην οικογενεια σου.
ακριβως πολυ ωραια τα ειπες,εμενα η γνωμη μου ειναι να αποφευγωνται τετοιου ειδους παιχνιδια διεκδηκησεις ειδικα απο χερια απειρα μια που υπαρχουν τα μπαλακια διοτι ετσι γινονται τα ατυχηματα.....το λουκανικο δεν ειναι απλο παιχνιδι απο κι και περα καλη διασκεδαση και απο μενα.

yes... πολυ καλα τα λεει,συμφωνω.......

εξαρταται το σκυλι ρε παιδια.σε ενα σκυλι που βαριεται ευκολα,αν το κανεις αυτο,δεν εκανες τιποτα.
οχι,ολλα τα σκυλια λιγο πολυ τους αρεση να δαγκωνουν,απλα δουλευτηκε λιγο η εγινε καποιο λαθος (ατυχημα)
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
ακριβως πολυ ωραια τα ειπες,εμενα η γνωμη μου ειναι να αποφευγωνται τετοιου ειδους παιχνιδια διεκδηκησεις ειδικα απο χερια απειρα μια που υπαρχουν τα μπαλακια διοτι ετσι γινονται τα ατυχηματα.....το λουκανικο δεν ειναι απλο παιχνιδι απο κι και περα καλη διασκεδαση και απο μενα.
Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το πρώτο post θα έβλεπες ότι έχω γράψει ότι καλύτερα είναι να χρησιμοποιούνται tugs με 1 ή 2 χειρολαβές. Αλλά μάλλον δεν το έκανες...

Τώρα ότι το παιχνίδι αυτό θέλει μια προσοχή και μια εμπειρία στις κινήσεις, αυτό είναι βέβαιο. Αλλά σίγουρα καλύτερο από το να βγάζεις βόλτα το σκύλο για να κατουρήσει...
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Ολα αρχισαν με ενα λουκανικο , σκληρηνε ο σκυλος μεχρι που μια μερα μου δαγκωσε το δεξι , παλι καλα που δεν μπερδευτηκε να δαγκωσει το ... τριτο το " λουκανικο " , απο τοτε δεν καταλαβαινω τιποτα , εννοειται οτι με λουκανικα και μπαλακια πια δεν παιζουμε , ολα τελειωσαν οταν αρχισα να του δινω δαχτυλα , τωρα δαγκωνει και τους δυο πηχεις , ελπιζω οταν αρχισει να δαγκωνει και τον λαιμο να μην πεθανω κιολας ,αυτα τα λουκανικα πραγματικα , ειναι σατανικα .
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3