Παιχνιδια που δε τρωγονται


Stavros94

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2016
25
1
29
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη!
Εχω ενα λαμπραντορ 6 μηνων. Οταν ηταν μικροτερος, του ειχα παρει διαφορα παιχνιδακια να μασουλαει για να εξασκει τα δοντια του την περιοδο που θα εβγαζε τα καινουργια. Πλεον ειναι 6 μηνων και τα τρωει (και μετά θα τα αφοδεύσει ή 1-2 φορες εκανε εμετο και εβγαλε κομματια απ τα παιχνιδια). Τα εξαφανισα προφανως απ το σπιτι. Καμια ιδεα τι να του παρω κυρίως για τις ωρες που λειπω απ το σπιτι και θελει να παιζει με κατι;
Ευχαριστω :)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Για τα κέρατα ελαφιού λένε ότι είναι πολύ ανθεκτικά αν και δεν τα'χω δοκιμάσει (λόγω τιμής, γιατί έχω μπει στον πειρασμό)
Αλλά επειδή έχω έναν σκύλο φαταούλα που'χει καταπιεί ολόκληρη σφουγγαρίστρα ανεπίβλεπτος, όταν λείπω είναι μόνο σε crate χωρίς παιχνίδια κλπ, δεν τον εμπιστεύομαι με τίποτα, ενώ οτιδήποτε τρώει (κανα κόκαλο πχ) είμαι παρούσα πάντα γιατί είναι μπαγλαμάς και τον φοβάμαι -παίζει να το καταπιεί αμάσητο δηλαδή. Αν έχει άλλος καμιά ιδέα ας πει, εμείς βολευτήκαμε έτσι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


spgkolem

Member
28 Ιουλίου 2016
10
6
34
Kong extreme(τα μαύρα),πολύ ανθεκτικά.Και γω το ίδιο πρόβλημα είχα και από τότε που τα πήρα 5-6 μήνες έχουν μόνο γρατζουνιές.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Kong extreme(τα μαύρα),πολύ ανθεκτικά.Και γω το ίδιο πρόβλημα είχα και από τότε που τα πήρα 5-6 μήνες έχουν μόνο γρατζουνιές.
Εμένα μου το φάγανε το kong το μαύρο.
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE






archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Έχω τ ίδιο πρόβλημα κ όπως τν @Anniegr τ kong κόβει τ κορυφή στο μαύρο κ τ καταπίνει. Τ πρώτη φορά για καλή μας τύχη τ αφόδευσε. Τ κέρατα τ έχω δοκιμάσει είναι πολύ καλό κ ασχολείται μ μεγάλο ενδιαφέρον. Έχω πάρει κ όπλες που επίσης συνιστώ. Για παιχνίδι όταν είναι μόνος του του αφήνω τα σχοινιά με τ σχοίνινη μπάλα κ πάλι τ έχω έννοια
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Και τα παιχνίδια-κόκκαλο της Nylabone έχω διαβάσει ότι κάνουν για δυνατά σαγόνια. Παρήγγειλα πρόσφατα ένα, γιατί κι εμένα τα έχει διαλύσει τα περισσότερα παιχνίδια. Ελπίζω να αντέξει αυτό...:p
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Τα κέρατα ελαφιού, είναι όντως πολυ ανθεκτικά, γιατί φαγώνονται αργά. Απλά εγώ, δεν θα το άφηνα στη διάθεση του σκύλου ενώ λείπω, γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές σπάνε σε μικρά αιχμηρά κομματάκια και το φοβάμαι.
Βέβαια, αν έχει γερά σαγόνια ο σκύλος δεν ξερω αν συμφέρει οικονομικά, γιατί τα τσακίζει. Εμένα η δικιά μου τα τρώει πολύ γρήγορα και χωρίς καθημερινή χρήση. Σε καμία περίπτωση δεν της κρατάει μήνες, όπως το έχουν άλλα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
κοκκαλο απο το χασάπη μόσχου...
καθαριζε και δοντια που δεν το χρειαζεσαι και κραταει. μεχρι εσυ να το αποφασισεις να το πεταξεις...
ειναι και τσαμπα ε?
Έχω ζητήσει από τ κρεοπώλη για ν τ δοκιμάσουμε. Ν τ ζεματίσω σκέφτομαι πρώτα
 
  • Like
Reactions: GRDANE


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
και τα tasty bone είναι πολύ καλά. Δεν τρώγονται αλλά έχουν μυρωδιά και τα ιντριγκαρει. Εδώ το παιδί έχει ένα δυο χρόνια τώρα και ακόμη να το βαρεθεί.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Και για πες ρε Βαρούφ.. Είναι ανθεκτικά αυτά τα tasty bone; Δεν κομματιάζονται; Ή είσαι από αυτούς που χαλάν την πιάτσα και προσέχουν τα παιχνίδια τους;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα ροκανιζουν περισσότερο τα tasty bones. Όπως και τα κέρατα . Βασικά δεν κόβουν κομματάκια αλλά "ψίχουλα" δεν κινδυνεύουν δηλαδή να κόψουν κάνα επικίνδυνο κομμάτι. Και πάλι αν έχεις σκύλο που του αρέσει να μαδάει μπορείς πάντα να πάρεις ένα μέγεθος μεγαλύτερο
 
  • Like
Reactions: bat-iris


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
να πω τη μαύρη αλήθεια από αυτούς είμαι....
Το συγκεκριμένο κόκκαλο όμως το μασουλάω μετά μανίας. Έχει φθαρεί από τις δαγκωματιές μου, αλλά δεν σπάει σε κομμάτια για να κινδυνεύσω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εκτος απο τα κλασσικά είδα οτι υπάρχουν και βρώσιμα...Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Γιατι αν είναι με αυτό το κόστος να τα μασάνε σε 1-2 μέρες όπως τα πέτσινα δεν συμφέρει.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
1-2 μέρες? τα πέτσινα? να πας να κοιτάξεις τα δόντια του σκύλου σου!!! χαχα
εδώ ο χουντινι μάλλον τα εξαφανίζει, δεν τα τρωει!!!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
χεχχε, ειναι 4,5 μηνων, ξεδοντιαρης και του περνω το 20 εκατοστων.... Αμα το εξαφανιζε θα ειχαμε προβλημα
 
  • Like
Reactions: barouf


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δηλαδή ρε παιδιά τρώγονται τα tasty bones; Όταν τα είχα κοιτάξει λίγο σκέτο πλαστικό μου φάνηκαν.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
  • Like
Reactions: bat-iris


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3