Παμε βολτα??????


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Μαλλον οχι, δεν θα παμε βολτα....

Ας ξεκινησω απο την αρχη. Ο Φοιβος Φοβαται. Δεν θελει να βγαινει απο το σπιτι και οταν τον βγαζω μεχρι κατω στην οικοδομη, τρεμει και μετα κανει εμετο απο το αγχος. Εκτος αν εχει το κρεβατακι του μαζι. Οταν το εχει νιωθει ασφαλεια και βγαινει αυτος οποτε θελει μεχρι να ανακαλυψει ολο το χωρο. Να φαναστειτε δεν εχει ανακαλυψει ολα τα πλακακια του μπαλκονιου ακομη....

Αν και μας εχει μεινει το τελευταιο εμβολιο ακομη, νομιζω οτι πρεπει να τον βγαζω εξω, τουλαχιστον σε ασφαλη μερη χωρις χωμα και αλλα σκυλια.Αλλα πως θα γινει αυτο??? Του εβαλα δοκιμαστικα το λουρακι (αυτα που μπαινουν στο σωματακι του) αλλα δεν το ανεχετε,προσπαθει να το βγαλει. Και οταν εκανα μια δοκιμη να τον τραβηξω για να περπατησουμε μεσα στο σπιτι "μουλαρωσε" και μετα εκανε εμετο.

Τι να κανω?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Αν θυμαμαι το σκυλακι σου ειναι περιπου 5 μηνων?Οταν η δικη μου ηταν κουταβι επελεξα παρα την αντιθετη γνωμη του γιατρου της,να την βγαλω εξω απο την πρωτη μερα την πηρα χωρις να εχει κανει κανενα εμβολιο και τοτε ο γιατρος με συμβουλεψε να την πηγαινω στην θαλασσα γιατι εκει που σκαει το κυμα δεν μπορει να κολισει κατι και να αποφευγω τα μερη που συχναζουν αλλα σκυλια.
Θα μπορουσες να το παιρνεις αγκαλια μια και ειναι μικροσωμη ρατσα,να το κανεις βολτες με το αυτοκινητο και να το κατεβαζεις για λιγα λεπτα μεχρι σιγα σιγα να συνηθισει,και να το βγαζεις περισσοτερη ωρα,ισως να επερνες το κρεβατακι του μαζι και να το πηγαινες με το αυτοκινητο στην παραλια αν εχεις κοντα στο σπιτι σου.
 


S

SwkDoG

Guest
Μικρά και σταθερά βήματα...Βόλτες μικρές,"ελεγχόμενες" (όχι με άλλα ή άγνωστα σκυλιά,μακρυά από οτιδήποτε θα ήταν "τραυματική εμπειρία" για τον Φοίβο) με παιχνίδι και επιβραβεύσεις (λιχουδιές,χάδια,φωνή).

Επικεντρώσου στο να συνηθίσει το περιλαίμιο,τον οδηγό και την όλη διαδικασία και απέφυγε τις επιπλήξεις και τις τιμωρίες μη δίνοντας του πολλά περιθώρια για "σφάλματα".
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Πηγα λοιπον τον Φοιβο το Σαββατο στην παραλια! Στο αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα σφοσον ειναι με το κρεβατακι του. Με το που τον εβγαλα στην παραλια ουτε που κουνηθηκε. Βρε τι λιχουδιες του εδωσα, τι παιχνιδια του πηρα μαζι, εκεινος τιποτα! οπου τον αφηνα εκει καθοταν.
Μετα καθησα για καφε στο λιμανι εξω. Λεω θα εχει το χρονο να μυρισει το εδαφος και να κουνηθει λιγο. ΤΙΠΟΤΑ!

Θα ξαναπροσπαθησω σημερα κατω στην οικοδομη, και το ΣΚ θα παμε παλι παραλια. Αν και νομιζω οτι τον ταλαιπωρω πααρα πολυ αφου τρεμει συνεχεια...

Αν εχετε να προτινετε κατι ακομη θα ειμαι ευγνωμων... Μηπως βρω κανενα κολπακι να τον ξεθαρεψω....

Επισης, ξερετε αν αυτος ο φοβος ειναι χαρακτηριστικος της ρατσας ή εχει ψυχολογικα το κουταβακι μου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ΦΟΙΒΟΣ said:
Θα ξαναπροσπαθησω σημερα κατω στην οικοδομη, και το ΣΚ θα παμε παλι παραλια. Αν και νομιζω οτι τον ταλαιπωρω πααρα πολυ αφου τρεμει συνεχεια...
Υποθέτω πως μετά αισθάνεσαι τύψεις και προσπαθείς να τον κανακέψεις και να τον παρηγορήσεις με αγκαλιές και χάδια? Μήπως λόγω της αγάπης και της αδυναμίας που του έχεις επιβραβεύεις την λάθος συμπεριφορά?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο η λύση είναι να αδιαφορήσεις!
Νομίζω πως καταβάλεις υπερπροσπάθεια και το σκυλί σου το διαισθάνεται και το εκμεταλλεύεται ανάλογα!
Βγάλ’ τον έξω, στην αρχή στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα του σπιτιού σου και μετά εκτός σπιτιού, στο δρόμο κτλ. Προσπάθησε να τον δελεάσεις με λιχουδιές να σε ακολουθήσει. Επιβράβευσε την σωστή συμπεριφορά με γλυκόλογα και παιχνίδι. Μην τον πιέσεις. Λίγα λεπτά την ημέρα αρκούν! Όταν αρχίζει να κάνει τα «υστερικά» του μην του δώσεις σημασία, αγνόησε τον και άφησε τον μόνο του. Σιγά σιγά θα καταλάβει ότι με αυτό τον τρόπο δεν κερδίζει την προσοχή σου και θα σταματήσει.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γεια σου :)
Στο σπίτι σου είναι φυσιολογικός?
Περιέγραψε λίγο τη συμπεριφορά του, πχ:
είναι λιχούδης ?, φοβάται τους επισκέπτες ?, τους θορύβους ?, μένει μόνος σε ένα δωμάτιο ?, αν φωνάξεις από μακριά έρχεται ?, στο μπαλκόνι/κήπο/είσοδο του σπιτιού πώς συμπεριφέρεται? είσαι σίγουρος οτι βλέπει καλά??? :?
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Γεια σου Denis και καλως ηρθες!

Στο σπιτι πλεον ειναι φυσιολογικος! ενω στην αρχη ηθελε πολυ χρονο για να το ανακαλυψει τωρα παει παντου με μεγαλη χαρα.
Ειναι λιχουδης, με ολους τους ανθρωπους τα παει υπεροχα, δεν απομονωνεται ειναι παντα μαζι μας, στο μπαλκονι ολα καλα.

Μαθαινουμε ακομη την εντολη "ελα" κυριως ερχεται αλλα εχει δουλεια ακομη, δεν παταει στο χαλακι της εισοδου γιατι φοβαται να βγει. Μονο μυριζει τον αερα (ειναι πολυκατοικια).

Τωρα για το αν βλεπει καλα, δεν εχω παρατηρισει κατι. Ολα φυσιολογικα μου φαινονται. Εχει λιγο στραβλισμο, αλλα ο γιατρος που ειπε οτι οφειλεται στο οτι ειναι μωρο και οτι θα περασει.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για ψάξε φίλε μου αν βλέπει καλά
(μπορεί να μην μπορείς να βγάλεις άκρη τελικά)
Εμένα για κατα κει μου πάει....
Αλλιώς ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ φόβος και θέλει πολλή δουλειά.
Μην κάνεις προσπάθεια στην παραλία αλλά 2 μέτρα έξω από την εξώπορτα και σιγά σιγά να απομακρύνεσαι. Βάλε φαγητό στο κόλπο αφού είναι λιχούδης. Κάτσε στο πάτωμα, μην είσαι όρθιος. Αν κάνει πρόοδο (ακόμα και τρέμοντας) να το επιβραβεύεις πολύ, εδώ διαφωνώ με τους προηγούμενους, μην μένεις αδιαφορος. Αφού ότι κάνεις το κάνεις γι'αυτόν, αν πας πχ παραλία μην κάτσεις σε ταβέρνα, αλλά στην άμμο!
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Χθες ξεκινησαμε να βολταρουμε!! κατω στην οικοδομη ειχε κανει παιδια που επαιζαν και ο δικος μου ετρεχε απο πισω. ειναι τρομερο το κολλημα που εχει με τα παιδια!!! τρελενεται! Ετσι λοιπον μετα το παιχνιδι με τα παιδια αρχισε να περπαταει και να μυριζει τα παντα!

Μαλλον θελει να κανω παιδι, αλλα αυτη τη χαρη δεν θα του την κανω ακομη :wink: :wink:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΦΟΙΒΟΣ said:
Χθες ξεκινησαμε να βολταρουμε!! κατω στην οικοδομη ειχε κανει παιδια που επαιζαν και ο δικος μου ετρεχε απο πισω. ειναι τρομερο το κολλημα που εχει με τα παιδια!!! τρελενεται! Ετσι λοιπον μετα το παιχνιδι με τα παιδια αρχισε να περπαταει και να μυριζει τα παντα!
:
Mπραβο αυτο ειναι πολυ καλο!!Δεν εχεις καποιο παιδακι γνωστου η γειτονοπουλο που να μπορει να σε βοηθησει στην κοινωνικοποιηση του?ακομα και αν δεν εχεις,καθε φορα που βλεπεις παιδακια κατω κατεβαζετον και μετα αφου θα εχει ξεθαρεψει πηγαινετε για βολτα.Σιγουρα με τα παιδακια θα ξεπερασει γρηγορα τον φοβο του!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Savra said:
Σιγουρα με τα παιδακια θα ξεπερασει γρηγορα τον φοβο του!
Φτάνει να μην τον ταλαιπωρήσουν τον Φοιβάκο!

Τα περισσότερα πιτσιρίκια αγνοούν τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να προσεγγίσουν ένα σκύλο. Πολλές φορές θεωρούν το κουτάβι παιχνίδι και του συμπεριφέρονται ανάλογα και λίγο εώς πολύ «άγαρμπα», με φωνές, ζουλήγματα, τραβήγματα κτλ.
Όταν ο δικός μου ήταν κουτάβι τον άφηνα στο πάρκο να παίζει με τα παιδάκια. Κάποια φορά ο μικρός ενθουσιάστηκε τόσο πολύ που πήδηξε από τη χαρά του πάνω σε ένα παιδάκι. Το παιδάκι έπεσε, έβαλε τα κλάματα και πήγε να κάνει παράπονα στη μαμά του. Έρχεται λοιπόν η εν λόγω μαμά «φουριόζα», με ύφος αγανάκτησης και αποτροπιασμού και αρχίζει να μου κάνει ηθικοπλαστικό κήρυγμα μετά τσιρίδας και αγριογκαρίδας. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι το παιδάκι της δεν αφήνει σε ησυχία τον σκύλο μου (σημειωτέον ότι το σκυλί ήταν 4 μηνών κουτάβι) και ο λόγος που πήδηξε πάνω του ήταν γιατί το πιτσιρίκι είχε πάρει το μπαλάκι του και δεν του το έδινε. Άκρη δεν έβγαλα προσπαθώντας να της μιλήσω ευγενικά και πολιτισμένα (όσο και να προσπάθησα), οπότε επιστράτευσα και ‘γω τα «Γαλλικά με συνοδεία πιάνου» και έφυγα σιχτιρίζοντας και το παιδάκι (ζήτω ο Ηρώδης! :twisted: ) και την μαμά του… :culo: