Παράξενη συμπεριφορά μετά από εμβόλιο


gouri

New Member
30 Ιανουαρίου 2013
1
0
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιο μέλος και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σκυλάκι μου. Είναι 6,5 μηνών ημίαιμο, μικρόσωμο. Μέχρι στιγμής έχει κάνει όλα τα απαιτούμενα εμβόλια και ο γιατρός μου συνέστησε να του κάνω το εμβόλιο του Καλα-ζαρ. Στη δεύτερη δόση του εμβολίου παρουσίασε αλλεργική αντίδραση, πρήστηκε, έβγαλε εξανθήματα και ξυνόταν ασταμάτητα. Το αντιμετωπίσαμε με μία αλλεργική ένεση και ένα χάπι. To Σάββατο 26/01 του κάναμε την τελευταία δόση στην οποία τελικά χρειάστηκαν δύο αντιαλλεργικές ενέσεις κι ένα χάπι για να συνέλθει το σκυλί περίπου 7-8 ώρες μετά την εμφάνιση της αλλεργίας. Από την επόμενη μέρα ωστόσο εκτός του ότι το σκυλί είναι άκεφο και κοιμάται όλη μέρα (το οποίο θεωρήσαμε φυσιολογική αντίδραση στο εμβόλιο) πίνει πολύ νερό, πεινάει πολύ, κατουράει πιο συχνά και πολλές φορές μες στο σπίτι (ενώ δεν το συνήθιζε) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι έχει παρουσιάσει περίεργη συμπεριφορά. Εκεί που κάθεται ήσυχος χωρίς να συμβεί κάτι μπορεί να μας δει απλά να κινούμαστε στο χώρο ή να ακουμπιόμαστε μεταξύ μας και ορμάει κατά πάνω μας με επιθετικό ύφος σαν να θέλει να μας δαγκώσει, γαβγίζοντας δυνατά. Όταν γίνεται αυτό παράλληλα το σκυλί τρέμει. Σήμερα δε το πρωί από την ώρα που έχουμε σηκωθεί το κάνει ακατάπαυστα σε όλα τα μέλη της οικογένειας. Ακόμα και σε μένα που δε με έχει πειράξει ποτέ. Απευθύνθηκα στο γιατρό χθες αλλά φαίνεται ελαφρώς απαθής και θέλει να μου παρουσιάσει ότι αυτό είναι θέμα συμπεριφοράς του σκύλου , παρόλο που ποτέ στο παρελθόν δεν είχε παρουσιάσει ανάλογα συμπτώματα. Αν μπορείτε να μου πείτε κάτι να με συμβουλέψετε , θα ήταν πολύ χρήσιμο καθώς έχουμε στενοχωρηθεί και φοβηθεί πολύ. Ευχαριστώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Δεν μπορεί κανείς να σου πει με σιγουριά.

Για το συγκεκριμένο εμβόλιο, έχουν όντως αναφερθεί σημαντικότατες παρενέργειες και είναι και ο λόγος, που γίνεται μεγάλη συζήτηση, για το αν πρέπει να γίνεται.

Ομως, όλα τα εμβόλια μπορεί να έχουν παρενέργειες, όπως και όλα τα φάρμακα.
Μπορεί επίσης, να είναι πράγματι και συμπεριφορικό του πρόβλημα, ανεξάρτητο από τα εμβόλια.

Μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη, σε συνδιασμό ίσως με γενικές εξετάσεις αίματος, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, καθώς και εκτίμηση της συμπεριφοράς του, από εκπαιδευτή.
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιο μέλος και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σκυλάκι μου. Είναι 6,5 μηνών ημίαιμο, μικρόσωμο. Μέχρι στιγμής έχει κάνει όλα τα απαιτούμενα εμβόλια και ο γιατρός μου συνέστησε να του κάνω το εμβόλιο του Καλα-ζαρ. Στη δεύτερη δόση του εμβολίου παρουσίασε αλλεργική αντίδραση, πρήστηκε, έβγαλε εξανθήματα και ξυνόταν ασταμάτητα. Το αντιμετωπίσαμε με μία αλλεργική ένεση και ένα χάπι. To Σάββατο 26/01 του κάναμε την τελευταία δόση στην οποία τελικά χρειάστηκαν δύο αντιαλλεργικές ενέσεις κι ένα χάπι για να συνέλθει το σκυλί περίπου 7-8 ώρες μετά την εμφάνιση της αλλεργίας. Από την επόμενη μέρα ωστόσο εκτός του ότι το σκυλί είναι άκεφο και κοιμάται όλη μέρα (το οποίο θεωρήσαμε φυσιολογική αντίδραση στο εμβόλιο) πίνει πολύ νερό, πεινάει πολύ, κατουράει πιο συχνά και πολλές φορές μες στο σπίτι (ενώ δεν το συνήθιζε) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι έχει παρουσιάσει περίεργη συμπεριφορά. Εκεί που κάθεται ήσυχος χωρίς να συμβεί κάτι μπορεί να μας δει απλά να κινούμαστε στο χώρο ή να ακουμπιόμαστε μεταξύ μας και ορμάει κατά πάνω μας με επιθετικό ύφος σαν να θέλει να μας δαγκώσει, γαβγίζοντας δυνατά. Όταν γίνεται αυτό παράλληλα το σκυλί τρέμει. Σήμερα δε το πρωί από την ώρα που έχουμε σηκωθεί το κάνει ακατάπαυστα σε όλα τα μέλη της οικογένειας. Ακόμα και σε μένα που δε με έχει πειράξει ποτέ. Απευθύνθηκα στο γιατρό χθες αλλά φαίνεται ελαφρώς απαθής και θέλει να μου παρουσιάσει ότι αυτό είναι θέμα συμπεριφοράς του σκύλου , παρόλο που ποτέ στο παρελθόν δεν είχε παρουσιάσει ανάλογα συμπτώματα. Αν μπορείτε να μου πείτε κάτι να με συμβουλέψετε , θα ήταν πολύ χρήσιμο καθώς έχουμε στενοχωρηθεί και φοβηθεί πολύ. Ευχαριστώ.
Εγω που ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο σχετικα με το εμβολιο καλα-ζαρ ενημερωτικα μου ειχε πει οτι ειναι σε πειραματικο σταδιο και δεν ηξεραν τις επιδσρασεις του και την αποτελεσματικοτητα του.καλο θα ηταν να κανεις οντως μια γενικη αιματος και εστιασε την προσοχη σου στην υγεια του και κατοπιν στη συμπεριφορα του.μπορει να ειναι κατι περαστικο
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Οι αλλεργικές αντιδράσεις είναι μια από τις παρενέργειες, επίσης και ο πυρετός...αυτό είναι σίγουρο.
Αλλά το θέμα της συμπεριφοράς πρώτη φορά αναφέρεται...
Αν ο σκύλος πονάει κάπου και δεν αισθάνεται καλά γενικά ...ίσως δείχνει τη δυσφορία του με αυτή τη συπεριφορά...
Πήγαινε σε άλλον κτηνίατρο να κάνεις και γενικές...και να πάρεις μια δεύτερη γνώμη..
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
7 στα 10 σκυλιά έχουν προβλήματα με αυτό το εμβόλιο ρε γμτο
για συμπεριφορά όντος όμως πρώτη φορά ακούγεται
αφού σε ενημέρωσε ο γιατρός πως και πήρες την απόφαση να το κάνεις?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Συγνώμη, να κάνω μια ερώτηση? Επιτρέπεται να συνεχιστεί η δόση δηλαδή του εμβολίου αν το ζώο παρουσιάσει τέτοιου μεγέθους αλλεργικές αντιδράσεις ώστε να χρειαστεί και αντιαλλεργικό εμβόλιο και χάπι?? :confused:
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Συγνώμη, να κάνω μια ερώτηση? Επιτρέπεται να συνεχιστεί η δόση δηλαδή του εμβολίου αν το ζώο παρουσιάσει τέτοιου μεγέθους αλλεργικές αντιδράσεις ώστε να χρειαστεί και αντιαλλεργικό εμβόλιο και χάπι?? :confused:
Αν δεν κανεις κ τις τρεις δοσεις στις συγκεκριμενες ημερομηνιες ειναι σα να μην εκανες καθολου κ υποθετω ο κτηνιατρος πιστευε πως με μια αντιαλλεργικη οπως την 1η φορα θα τελειωναι κ το πρβ.
 


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Sorry για το off, αλλά έχω απορία. Το εμβόλιο αυτό δεν είναι λίγο άκυρη η εποχή να γίνει τώρα? Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να γίνεται άνοιξη, μάλλον κάνω λάθος ε? Το σκεφτόμουν κι εγώ αλλά αν έχει τόσες παρενέργειες και σε τόσο μεγάλο ποσοστό σκύλων, άλλαξα γνώμη.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
7 στα 10 σκυλιά έχουν προβλήματα με αυτό το εμβόλιο ρε γμτο
για συμπεριφορά όντος όμως πρώτη φορά ακούγεται
αφού σε ενημέρωσε ο γιατρός πως και πήρες την απόφαση να το κάνεις?
Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό, υπάρχουν στοιχεία γι αυτό που λές ή είναι μια προσωπική σου εκτίμηση?
Ρωτάω γιατί έχω αποφασίσει κι εγώ να το κάνω στον Σπόρο πολύ σύντομα (πρέπει να έχει ολοκληρώσει τις 3 δόσεις όταν ανοίξει ο καιρός και βγουν οι σκνίπες παγανιά).
Νομίζω ότι πέφτει πιο βαρύ σε μικρόσωμα σκυλιά, εγώ ξέρω μόνο 2 μεγαλόσωμα στο περοβάλλον μου που το έκαναν και δεν είχαν κανένα θέμα...
 


ZoZeFiNa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2013
38
0
Athens
Και εμεις θα το κάνουμε τώρα, είναι η καλύτερη εποχή γιατί τελειώνεις με όλες τις δόσεις πριν ξεκινήσει η επέλαση των σκνιπων... η δικιά μου κτηνίατρος μου είπε ότι το ποσοστό που παρουσιάζει αλλεργία στο φάρμακο είναι μικρό. Και εμείς δεν είμασταν-ε σίγουροι και πέρσι τη βγάλαμε με έλαια (που παρεμπιπτόντως κάνουν δουλειά!)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Sorry για το off, αλλά έχω απορία. Το εμβόλιο αυτό δεν είναι λίγο άκυρη η εποχή να γίνει τώρα? Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να γίνεται άνοιξη, μάλλον κάνω λάθος ε? Το σκεφτόμουν κι εγώ αλλά αν έχει τόσες παρενέργειες και σε τόσο μεγάλο ποσοστό σκύλων, άλλαξα γνώμη.
Το εμβολιο ειναι για να προκαλεσει ανοσια στον οργανισμο και γινεται καθολη τη διαρκεια του ετους. Κανονικα μετα τον πρωτο ετησιο εμβολιασμο υπαρχει ικανοποιητικη παραγωγη αντισωματων για τα επομενα 2-3 χρονια.
Συγνώμη, να κάνω μια ερώτηση? Επιτρέπεται να συνεχιστεί η δόση δηλαδή του εμβολίου αν το ζώο παρουσιάσει τέτοιου μεγέθους αλλεργικές αντιδράσεις ώστε να χρειαστεί και αντιαλλεργικό εμβόλιο και χάπι?? :confused:
Επιτρεπεται, αλλεργιες μπορει να παροσυαιστουν σε ολα τα εμβολια. Ξερω κουταβακι που στο δευτερο κανονικο κουταβο-εμβολιο πρηστηκε το προσωπο του σαν μπαλονι. Σαφως και πηρε αγωγη και συνεχισε με την επομενη δοση.

Εγω να πω την αληθεια δεν εχω ακουσει για παρενεργειες, περα απο πιθανοτητες που διαβαζω στο ιντερνετ. Βεβαια δεν ξερω και πολλους σκυλοιδιοκτητες που να το εκαναν. Ο δικος μας σκυλος παντως δεν καταλαβε τιποτα, σαν ενα οποιοδηποτε εμβολιο το αντιμετωπισε.
 


ZoZeFiNa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2013
38
0
Athens
Το εμβολιο ειναι για να προκαλεσει ανοσια στον οργανισμο και γινεται καθολη τη διαρκεια του ετους. Κανονικα μετα τον πρωτο ετησιο εμβολιασμο υπαρχει ικανοποιητικη παραγωγη αντισωματων για τα επομενα 2-3 χρονια.
Εμένα μου είπε ότι θέλει επανάληψη μια φορά το χρόνο... (την πρώτη χρονιά τρεις δόσεις)
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Και εμεις θα το κάνουμε τώρα, είναι η καλύτερη εποχή γιατί τελειώνεις με όλες τις δόσεις πριν ξεκινήσει η επέλαση των σκνιπων... η δικιά μου κτηνίατρος μου είπε ότι το ποσοστό που παρουσιάζει αλλεργία στο φάρμακο είναι μικρό. Και εμείς δεν είμασταν-ε σίγουροι και πέρσι τη βγάλαμε με έλαια (που παρεμπιπτόντως κάνουν δουλειά!)
αναφερεσαι σε αιθεριο ελαιο λεβαντας??
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εμένα μου είπε ότι θέλει επανάληψη μια φορά το χρόνο... (την πρώτη χρονιά τρεις δόσεις)
Για ολα τα εμβολια το ιδιο λενε. Μεγας μυθος ο απαναληπτικος εμβολιασμος στο χρονο. Καπου εχει ξανασυζητηθει στο φορουμ νομιζω. Τωρα αυτο το εμβολιο ειναι καπως ιδιαιτερο ως προς τον τροπο δρασης , οποτε δεν γνωριζω να πω περισσοτερα.

Δεν αμφισβητω το οτι πολλα σκυλια μπορει να εμφανισαν αλλεργια διοτι διεγειρει εναν χημικο ανοσοποιητικο μηχανισμο που φυσιολογικα υπαρχει αλλα δεν λειτουργει πρωτος στα περισσοτερα σκυλια περα απο τα κυνηγοσκυλα του Αφγανισταν τα οποια δεν νοσουν απο Καλαζαρ οπως μου ειπε ο κτηνιατρος. Πολλα μου ειπε βεβαια κι ελπιζω να τα καταλαβα και να τα μεταφερω σωστα. :)
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό, υπάρχουν στοιχεία γι αυτό που λές ή είναι μια προσωπική σου εκτίμηση?
Ρωτάω γιατί έχω αποφασίσει κι εγώ να το κάνω στον Σπόρο πολύ σύντομα (πρέπει να έχει ολοκληρώσει τις 3 δόσεις όταν ανοίξει ο καιρός και βγουν οι σκνίπες παγανιά).
Νομίζω ότι πέφτει πιο βαρύ σε μικρόσωμα σκυλιά, εγώ ξέρω μόνο 2 μεγαλόσωμα στο περοβάλλον μου που το έκαναν και δεν είχαν κανένα θέμα...
από εμπειρίες με γνωστούς,3 με αλλεργία 2 με κατάπτωση του σκύλου,επιθετικότητα δεν έχω ακούσει
προσωπικά αν δεν περάσουν 5-6 χρόνια να δω ποσοστά και παρενέργειες δεν το διακινδυνεύω
επίσης το εμβόλιο μειώνει τα ποσοστά να πάθει ο σκύλος καλαζάρ δεν τα εξαλείφει οπότε είναι νωρίς ακόμη να μιλάμε για το αν αξίζει να διακινδυνέψεις την ακεραιότητα του ζώου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
... τα κυνηγοσκυλα του Αφγανισταν τα οποια δεν νοσουν απο Καλαζαρ...
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό κάποια στιγμή, γιατί με ενδιαφέρει;
 


ZoZeFiNa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2013
38
0
Athens
αναφερεσαι σε αιθεριο ελαιο λεβαντας??
Ενα μείγμα αιθέριων ελαίων (το αγοράζω έτοιμο- μεταξύ των άλλων έχει ευκάλυπτο, σιτρονέλα, λεβάντα,..). Παίρνω και για μένα και έχω ηρεμήσει από τους ενοχλητικούς αιματορουφηχτες!! :p


Για τις επαναλήψεις εμπιστεύομαι τη γιατρό μου - για τα εμβόλια μου το είπε όχι κάθε χρόνο, όπως και για τη γατούλα μου που μου είπε ότι πλέον ξέρουν ότι χρειάζεται κάθε 3 χρόνια, οπότε δεν έχει νόημα να θέλει να με κοροϊδέψει.. (ξέχωρα που από κάποια περιστατικά της έχω τυφλή εμπιστοσύνη..)
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Το είχα γράψει και πέρυσι ότι και ο δικός μου σκύλος ανέβασε πολύ πυρετό μετά από κάθε εμβόλιο του Καλαζαρ και την νύχτα δεν με άφηνε να κοιμηθώ, δραματικές μερές.
Αυτό με την περίεργη συμπεριφορά μου το είχε κάνει και μένα σε ηλικία 8 μηνών όταν της έδωσα ένα φάρμακο, δεν θυμάμαι πιο ήταν αλλά δεν άφηνε κανέναν να την χαιδέψει και κρατούσε μια πολύ επιθετική στάση. Μόλις τα σταμάτησα, πριν την ώρα τους, ξανά επανήλθε η αγγελική φατσούλα της. Αρα σίγουρα για την συμπεριφορά της έφταιγε το φάρμακο και φυσικά ο γιατρός δεν το δεχόταν-καταλάβαινε.
Κάτι που άκουσα και με ανισύχησε πάρα πολύ είναι ότι παρατηρήθηκε να νοσήσουν σκύλοι από καλαζαρ από το ίδιο το εμβόλιο και δεν εννοώ τα φυσιολογικά ίχνη που φαίνονται στις εξετάσεις το πρώτο εξάμηνο μετά το εμβόλιο. Αυτό παρατηρήθηκε σε σκύλους με αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα πολύ κλειστής εκτροφής!!! Τυχερά τα ημίαιμα! Μακάρι να κάνουν λάθος.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό κάποια στιγμή, γιατί με ενδιαφέρει;
Θα την ξαναρωτησω και θα σου πω. Η αληθεια ειναι οτι εψαξα για αναφορα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι, νομιζω μου ειχε πει οτι τους τα ειπαν σε καποια ενημερωση.

Μου εξηγησε για τους ανοσοποιητικους μηχανισμους Th1 και Th2 και μου ειπε οτι στα περισσοτερα σκυλια ενεργοποιειται ο Τh2 μολις το σωμα τους αντιληφθει καποιο παθογονο. Αυτος ομως δεν ειναι ικανος να παραξει αντισωματα για τη λεισμανια. Σε καποια σκυλια που μπορει να μολυνονται αλλα δεν νοσουν μου ειπε απο το καλαζαρ ενεργοποιειται ο Τh1 αρχικα ο οποιος ειναι ικανος να αντιμετωπισει την ασθενεια. Τετοια μου ειπε ειναι τα Αφγανισταν και κατι αλλα κυνηγοσκυλα αν θυμαμαι καλα.

Το εμβολιο τους ειπαν οτι "ξυπναει" τον μηχανισμο Τh1 με χημικο τροπο.

Το θεμα τους στα σεμιναρια της ενημερωσης ηταν οταν ρωτησαν οι σεμιναριαζομενοι κτηνιατροι τους αντιστοιχους συναδελφους τους της Virbac που εκαναν την ενημερωση, τι θα γινει αν μετα το εμβολιο ενας οργανισμος με το "μπερδεμα" που του γινεται για να παραξει αντισωματα για τη λεισμανια, αν δεν μπορει επειτα να αντιμετωπισει εναν απλο σταφυλοκοκκο και πεφτει του θανατα? Εκει μου ειπε οτι δεν ειχαν απαντηση να τους δωσουν και τους ειπαν κατα λεξη : "Σε αυτα θα μας βοηθησετε εσεις με τις εμπειριες που θα αποκτησετε" . Με εβαλε σε σκεψεις πολλες κι αν και δεν ηταν δικος μου ο σκυλος για να παρω την πρωτοβουλια ομολογω οτι αν ειχα κανει αυτη την κουβεντα πριν τον εμβολιασουν θα ασκουσα μαλλον βετο.

Ολα αυτα που μου ειπε ειναι αρκετα απλουστευμενα γιατι ρωτουσα πολλα και ως μη ειδικος εγω, επρεπε να μου δωσει να καταλαβω. Και τα μεταφερω οσο καλυτερα τα συγκρατησα.
 
Last edited: