Παραλία και σκύλος.








carina81gr

Member
30 Ιουνίου 2008
8
0
δεν διαβασα παρακατω αν το εχει επισημανει καποιος αλλα υπαρχει καινουργεα διαταξη του νομου που ειναι ποιο ευνοικη για τους σκυλους απλα ακομα ειμαι μπερδεμενη!λεει οτι μπορουμε τα βαλουμε τα σκυλια μας μεσα αν δεν υπαρχει σχετικη πινακιδα που απαγορευει τους σκυλους.αλλα λεει οτι αν υπαρχουν λουομενοι πρεπει να το βγαλουμε...αν ειναι δεμενος δηλαδη μπορει να μπει στο νερο ασχετα αν εχει λουομενουσ?αν ειναι εστσι μολις γινεται φασαρια δενουμε τον σκυλο οποτε ουδεις μπορει να πει κατι γιατι μου την σπανε αγρια οταν λενε θα καλεσω την αστυνομια
 
Last edited:


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
To Σαββατοκύριακο βρέθηκα στον Πόρο, για δουλειά.
Αργά το απόγευμα, έκατσα σε κάποιο ταβερνακι, και πιάσαμε την πάρλα περί ανέμων και υδάτων με τους ντόπιους...

Τελικά, τους την πέταξα την φόλα:
Τον Λήο το ξέρετε?

Χαμήλωσαν άπαντες το βλέμμα τους!!!

Τους έκανα ένα μινι κύρηγμα για το ότι το νησί τους δυφημίστηκε στο Πανελλήνιο, και ότι έχει μπει black list στους ζωόφιλους...

Την Κυριακή, τελείωσε η δουλειά μου κατά τις μια το μεσημέρι, και κατέληξα στο Νεώρειο. Εκεί είδα μια άλλη εικόνα του Πόρου.
Κάτω από τα δένδρα, 2 δεμμένα σκυλάκια, στην σκιά, και τα αφεντικά τους κολυμπούσαν. Το ένα, ένα κανισοειδές, δεν σταμάτησε να γαυγίζει, όσο κολυμπούσε η αφεντικίνα του. Κανένας δεν είπε κουβέντα για τα σκυλιά.
Κάποια στιγμή, πήγα να αγοράσω νερό, και όπως περπατούσα στην παραλία, είδα κοντά σε κάτι water sports που έχει εκεί, κάποιους άλλους, με σκύλο, που κολυμπούσαν ανενόχλητοι με τον σκύλο τους...

3α σκυλιά, στην ίδια παραλία, από 3 διαφορετικούς. Κρίμα που οι 2 προηγούμενοι δεν τα άφηναν να δροσιστούν, τα έρμα...

Η παραλία είχε πολλούς κάδους, αλλά επίσης κάποιοι είχαν βάλει κάτι μπουκάλες με νερό, για τις γόπες...
Αλλά... οι Ελληναράδες, την γόπα στην άμμο, σιγά μην κάνουν 2-3 άντε 5 μέτρα για να μην λερώσουν...

Σταμπάρισα ορισμένους, ώστε εαν γίνει καυγάς για τους σκύλους, να δώσω κατ ευθείαν τους γοπορίχτες, αλλά... όλα κύλησαν ήσυχα (όσο ήμουνα εκεί) και δεν θέλησα να δώσω συνέχεια...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Τελικά, τους την πέταξα την φόλα:
Τον Λήο το ξέρετε?

Χαμήλωσαν άπαντες το βλέμμα τους!!!

Τους έκανα ένα μινι κύρηγμα για το ότι το νησί τους δυφημίστηκε στο Πανελλήνιο, και ότι έχει μπει black list στους ζωόφιλους...
Μπραβο ρε Αντωνη. Να αγιασει το στομα σου! Ετσι μονο σε ευρα καταλαβαινουμε. Αντε μπας και φρικαρει κανεις και τον δωσει τον τυπα!
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Τους έκανα ένα μινι κύρηγμα για το ότι το νησί τους δυφημίστηκε στο Πανελλήνιο, και ότι έχει μπει black list στους ζωόφιλους....
Και οχι μονο στο Πανελλήνιο. Αν δεν κανω λαθος το θεμα επαιξε και εξωτερικο.

Το αρθρακι ηταν λιγο μπερδεμενο και ασαφες ως προς το τι υσχυει, και τι οχι, ή εγω δεν καταλαβα καλα. Εκτος αν ηθελε να προσδοσει την ασαφεια που επικρατει γενικα με το τι υσχυει και τι οχι στην Ελλαδα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
http://www.e-tipos.com/interactivity/polls?selectedpoll=1602
ψηφιστε συντροφοι, οι ταπεροοικογενειες εχουν προβαδισμα!
Η δικτατορια της υστερομανας δε θα περασει!!:p
Βια στη βια του ελληναρα.
Το Αιγαιο ανηκει στα σκυλια του (απο το Αιγαιο ανηκει στα ψαρια του)
κλπ κλπ
Με αγωνιστικους χαιρετισμους
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Καλά, στον e-tipo είναι το μισό φόρουμ στο άρθρο. :D
Συμπεραίνω λοιπόν, ότι άμα πάω σε μια άδεια παραλία, μπορώ να βάλω τα σκυλιά μου μέσα (δεμένα;) αλλά άμα έρθει κάποιος να κάνει μπάνιο πρέπει να τα δέσω έξω. Αν αυτός που έρθει δε θέλει να μπει γιατί είναι τα σκυλιά μέσα θεωρείται ότι έχει λουόμενους η θάλασσα ή όχι; :roll: Το θεωρώ πολύ άδικο να έχεις βρει μια άδεια παραλία αλλά όποιος έρχεται μετά να έχει το δικαίωμα να σε εκτοπίζει. :mad: Παρόλαυτά, έχω κάθε δικαίωμα να τα έχω μαζί μου στη παραλία (δεμένα όπως προβλέπει ο νόμος για οπουδήποτε) αρκεί να μην ακουμπήσουν το αποστειρωμένο νερό όπου χέζει όλο το υδρόβιο (και μη) βασίλειο. :mad:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
E μα!! Δηλαδη τα σκατα των ψαριων δεν τους νοιαζουν? Τα σκατα της Ριτας μου -Που δε Χεζει οταν κανει μπανιο!- τους μαραναν. Η μηπως το λιμενικο πρεπει να απομακρυνει και τα ψαρια? Οατν ερχεται η ταπεροαποτετοιοι να απομακρυνονται τα ψαρια. Μη μολυνθει ο μπουχεσας τους απο τα κακα τους. Ασε που δαγκωνουν κιολας! Επισης να κυρηχθουν παρανομοι οι αχινοι και τα χταποδια!:maria::mad:
Ποσυ βλακεια να αντεξω θεε μου η γυναικα!
 










FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Eλεγα μήπως ψηφίσω 2 αλλά δεν...:D

Εμένα με ενοχλούν τα παιδιά στην παραλία που
τσιρίζουν και κλαίνε και πάνε πιπί τους και κακά τους
και κανείς δεν τα μαζεύε...:rolleyes:
Και οχι μονο στην παραλια!
Εμενα με ενοχλουν και στο εστιατριο και στην καφετερια οταν τρεχουν τσιριζοντας γυρο γυρο και παιζουν κυνηγητο- δινοντας σπχοξιες σε οπιον καθεται στο περασμα τους!
Επισης με ενοχλουν σε λεωφορεα και ειδικα στο αεροπλανο, οταν καθονται κοντα μου και κλαινε συνεχος= και η καιμενουλα η Εσμεραλντα, που δεν θα εβγαζε αχνα, πρεπει να την βγαλει στο κλουβι, κατω με τις βαλιτσες.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Σε παραλία στη Σκύρο (σε μία μόνο) είδα την ακόλουθη πινακίδα.



Στο site του Εθνικού Τυπογραφείου δεν κατάφερα να βρω το εν λόγω ΦΕΚ (δε φαίνεται να υπάρχει τεύχος Β για το έτος 1983). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να δούμε τι στην ευχή λέει?

Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος γραμμένη η πινακίδα?

Να πάω την επόμενη φορά με τα θηρία στην παραλία και αν έλθει το λιμενικό να τους πω ότι ο νόμος αυτός δεν υπάρχει και η πινακίδα είναι παραπλανητική??? :D:D:D:D
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εμενα με ενοχλουν και στο εστιατριο και στην καφετερια οταν τρεχουν τσιριζοντας γυρο γυρο και παιζουν κυνηγητο- δινοντας σπχοξιες σε οπιον καθεται στο περασμα τους!
Aυτο μου τη δινειειει:mad: Δε φτανει που εχεις τον μπουχεσα να ουρλιαζει στο αυτι σου, ερχεται και η μανουλα μετα και σου τι λεει που εχεις το σκυλι σου και φοβαται για την υγεια του σκατου.. :mad::mad::mad: Τα νευρα του σκυλιου μου που εχουν γινει κροσια μαζι με τα δικα μου που ενω την ωρα που χλαπακιαζουμε τα κοψιδια μας σπρωχνει το μυξιαρικο ποιος τα υπολογιζε?:mad:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Σε παραλία στη Σκύρο (σε μία μόνο) είδα την ακόλουθη πινακίδα.



Στο site του Εθνικού Τυπογραφείου δεν κατάφερα να βρω το εν λόγω ΦΕΚ (δε φαίνεται να υπάρχει τεύχος Β για το έτος 1983). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να δούμε τι στην ευχή λέει?

Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος γραμμένη η πινακίδα?

Να πάω την επόμενη φορά με τα θηρία στην παραλία και αν έλθει το λιμενικό να τους πω ότι ο νόμος αυτός δεν υπάρχει και η πινακίδα είναι παραπλανητική??? :D:D:D:D
Δεν είναι η πρώτη, ούτε η τελευταία αυθαίρετη ταμπέλα, που υπάρχει στην Ελλάδα. Κάποιος τοπικός μάγκας που τον ενοχλούν οι σκύλοι, την τοποθέτησε. Ξηλωσε την, και στείλε την στον αγύριστο.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Στο site του Εθνικού Τυπογραφείου δεν κατάφερα να βρω το εν λόγω ΦΕΚ (δε φαίνεται να υπάρχει τεύχος Β για το έτος 1983). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να δούμε τι στην ευχή λέει?
Μπορει να μην εχουν ψηφιοποιηθει τα τευχη Β του 83. Το ψαχνω μεσω καποιων που εχουν προσβαση και βλεπουμε.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Πραγματικα με ποια αιτιολογια απαγορευονται σκυλια στις παραλιες? Οχι μονο ελλαδα αλλα και αγγλια και κυπρο και αλλου? Αμα δεν εχει λογικη -που δεν εχει- δεν ειναι σαν απαγορευουν προσβαση κοινωνικων ομαδων σε δημοσια μερη? Εδω θελουν να μας βαλουν -τις γυναικες οχι τους σκυλοιδιοκτητες:p- στο Αγιο ορος γιατι ειναι αποκλεισμος κοινωνικης ομαδας..με ποιο δικαιωμα μας απαγορευουν προσβαση σε δημοσιους χωρους.. Ε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95