Παρβοεντερίτιδα








ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
τι να κανουμε βρε συ Ντενις εισαι ο τελειος και εγω ειμαι αχρηστη και ανευθυνη. Αλλα αν δεν ημουν εγω ανευθυνη οπως λες εσυ δεν θα μπορουσες να παριστανεις τον εξυπνο και ξερολα! Αλλα ακομα και αν θεωρησω οτι πραγματικα νοιαζεσαι για τα ζωα και νευριαζεις με την συμπεριφορα μερικων (π.χ εμενα) και εχεις τοσες γνωσεις πανω σ'αυτα τα θεματα, θα μπορουσες πολυ απλα να βοηθησεις μεταδιδοντας τις γνωσεις σου. Τοσο απλα και τοσο ανθρωπινα. Αλλα δυστυχως η μεχρι τωρα εικονα μου για σενα και υστερα που ειδα φωτο στο προφιλ σου καταλαβα οτι απλα θες να επιδεικνυεσαι. Λυπαμαι που μιλαω ετσι αλλα με αναγκαζεις να αμυνθω. Ειλικρινα λυπαμαι!
 




ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
η Μαυρουλα μου τα παει πολυ καλα αλλα και τα κουταβακια μου που ειναι μολις 2 βδομαδων ειναι τεραστια. Αληθεια ποτε ανοιγουν τα ματακια τους? Μηπως ξερεις?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είμαι εκτροφέας rottweiler και απλά μου παίρνεις την δουλειά και ανησυχώ :)

Αληθεια ποτε ανοιγουν τα ματακια τους?
Την Δευτέρα (σχεδόν όλα θα έχουν ανοιχτά μάτια μέχρι τότε) πήγαινε και αγόρασε μία αποπαρασιτική κρέμα Βanminth και δώσε τους να φάνε βάζοντας την ποσότητα που αναγράφει η συσκευασία ανάλογα με το βάρος πάνω στην γλώσσα τους, σχετικά βαθειά, και άστα να γλύφονται. Μάλλον θα τινάζουν το κεφάλι τους αλλά μην ανησυχήσεις, απλά κράτα τα καλά να μην σου πέσουν. Τη αποπαρασίτωση θα την επαναλαμβάνεις κάθε 2 εβδομάδες τώρα στην αρχή και μετά τους 2 μήνες θα την επαναλαμβάνεις κάθε μήνα μέχρι όλα τα κουτάβια να πάνε στα νέα τους σπίτια.

Σε λίγο καιρό από μία εβδομάδα μέχρι 10 μέρες θα μπορούν να κυκλοφορούν αρκετά γρήγορα γιαυτό πρέπει να τους εξασφαλίσεις ένα μέρος που θα τα αποτρέψει να βγαίνουν, μία μεγάλη κούτα που θα χωράει και η μητέρα τους ξυλινη είναι ότι καλύτερο, πρέπει να ανοίξεις μία πόρτα περίπου 40 cm πλάτος αρχίζοντας από ύψος 20 εκατοστών τουλάχιστον.
 


ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
Σ' ευχαριστω πολυ Ντενις και συγγνωμη αλλα φανηκα πολυ σκυλα αλλα δεν ειμαι καλα αυτες τις μερες. Να ξερες ποσο δυσκολο ειναι για μενα να τα αποχωριστω. Θελω να τα κρατησω ολα, αλλα τα εξοδα ειναι πολλα. Ειδικα μετα που εμαθα οτι μπορει να εχω κανει τοσο μεγαλο κακο εχω τρελαθει. Κοιμαμαι μονο με βαλεριανες. Πρεπει να σε ρωτησω και κατι ακομα, στις 17-11-2008 πρεπει να κανω στα σκυλια μου το εμβολιο του χρονου , πειραζει που Ηρα τα θηλαζει?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι. Εμβόλιο στα ενήλικα θα κάνεις μετά από τους 3 μήνες των κουταβιών. Να κρατάς έτσι κι αλλιώς σε απομόνωση από τα άλλα σκυλιά τα κουτάβια.

Η λύση για να μην νιώθεις άσχημα είναι να τα δώσεις όλα, λέγοντας την ιστορία και τα λάθη σου σε αυτούς που θα τα πάρουν, ώστε να τα στειρώσουν και αυτοί ή να αποφύγουν την αναπαραγωγή τους. Και να στειρώσεις τα ενήλικα θηλυκά που έχεις. Δεν είναι πολύ ακριβό και θα κάνεις μεγαλύτερο καλό από ότι κακό.

Κι εγώ φάνηκα πολύ σκύλος αλλά δεν είμαι καλά αυτές τις μέρες :p :p :p
 


ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
ειχα ορκιστει στον εαυτο μου να μην ξανα παρω σκυλακια, υστερα απο το θανατο του Μπουμπη μου (ενα ημιαιμο γκριφον).Οι γονεις μου τον αποκαλουσαν το τριτο τους παιδι. Επασχε απο μεγαλοκαρδια λογω ηλικιας οπως μας ειχε πει και ο κτηνιατρος! Αλλα οταν ειδαμε πριν ενα χρονο τα σκυλια μου - κουταβια τοτε- στην φωτογραφια δεν μπορεσα να αντισταθω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU